Столична влада все ж затвердила спеціальний Порядок, який дозволить виділяти кошти з бюджету міста на фінансову підтримку громадських організацій (ГО), що утримують притулки для тварин. На це Київраді і КМДА знадобився майже рік. Згідно з прийнятим рішенням, обирати отримувачів фінансової допомоги буде спеціальна конкурсна комісія при Департаменті територіального контролю КМДА, який у свою чергу буде контролювати використання цих коштів. При цьому, фінансові ресурси планується виділяти притулкам, у яких перебуває не менше 30 котів або собак, і перед проведенням конкурсів, можливо, їх будуть перевіряти фахівці муніципальної ветеринарної лікарні. Скільки саме коштів зможуть отримувати організатори притулків, поки що невідомо. За задумом керівництва міста, отримані з міської скарбниці кошти вони зможуть витрачати на харчування тварин, їхнє лікування, стерилізацію тощо.
Як стало відомо KВ, 5 жовтня 2023 року Київрада затвердила Порядок відбору ГО, на утриманні яких знаходяться притулки для безпритульних тварин, в яких розміщуються коти та собаки, для надання фінансової підтримки з міського бюджету.
Суб’єктами подання відповідного проєкту рішення №08/231-702/ПР від 12 червня 2023 року виступили депутатки Київради Ольга Чайка і Людмила Ковалевська (обидві – фракція “Європейська солідарність”). За погодження цього документу в сесійній залі проголосували 77 народних обранців.
Вказаним рішенням столична влада планує врегулювати питання надання фінансової підтримки тим ГО, які організовують притулки для безпритульних тварин. Ці організації теоретично мають право на отримання такої допомоги і наразі, але чіткого документу, який регламентував би такі процеси, у керівництва міста не було.
Відбір отримувачів бюджетних коштів столична влада повинна буде проводити щорічно, а обов’язки щодо визначення ГО, які мають на це право, було покладено на спеціальну конкурсну комісію при Департаменті територіального контролю Київської міськдержадміністрації (“колишній” Департамент міського благоустрою). Очолить даний орган директор вищевказаного департаменту. Крім нього, до складу даної комісії також планується включати депутатів Київради, представників комунального некомерційного підприємства (КНП) “Київська міська лікарня ветеринарної медицини”, представників громадських організацій тощо.
Скільки саме коштів зможуть отримувати організатори притулків, у проекті рішення не уточнювалося. Але, за задумом керівництва міста, отримані з бюджету міста фінансові ресурси організації зможуть витрачати на забезпечення тварин харчуванням, питною водою, їхнє лікування, санітарну обробку, стерилізацію, обігрів тощо. При цьому, на отримання фінансової допомоги можуть претендувати лише ті ГОшки, які утримують не менше 30 кішок або собак.
Також рішенням передбачено, що в рамках проведення відбору таких організацій, посадовці КНП “Київська міська лікарня ветеринарної медицини” можуть проводити перевірки таких притулків.
Читайте: У столиці звільнили директора ветлікарні Мазур за масову загибель собак в бородянському притулку
Крім того, столична влада встановила, що такі ГО повинні щомісячно звітувати перед Департаментом територіального контролю КМДА про використання цих коштів. І якщо чиновники встановлюють факти їх використання не за цільовим призначенням, організації повинні повернути ці кошти до міського бюджету.
Як повідомляла KВ, про необхідність затвердження такого Порядку на Хрещатику, 36 заговорили ще у минулому році. Так, 31 жовтня 2022-го відповідний проєкт рішення у Київраді зареєстрував Департамент територіального контролю КМДА. Цей документ був максимально схожий на той, що був погоджений Київрадою 5 жовтня 2023 року, але міськрада так і не змогла його затвердити. Так, 2 березня 2023 року його було прийнято за основу, але 18 травня при голосуванні в цілому він не набрав необхідної кількості голосів.
Зокрема, проти схвалення “попереднього” проєкту рішення виступали окремі депутати Київради. Серед іншого, вони вказували на те, що цей документ є регуляторним актом, а тому перед затвердженням міськрадою повинен пройти спеціальну процедуру погодження.
Крім того, на доопрацюванні цього проєкту рішення наполягали і деякі громадські активісти, які займаються утриманням притулків для тварин. Наприклад, пані Олександра Мезинова (засновниця притулку для тварин “Сіріус”, який розташований в селі Федорівка Київської області) зазначала, що цей документ не пройшов громадське обговорення, тоді як деякі ГО, що мають певний досвід у цій сфері, могли б надати важливі рекомендації. Також Олександра Мезинова вказувала на те, що в запропонованому чиновниками проєкті “не було прописано чіткий і прозорий механізм відбору громадських організацій”. Наприклад – у документі навіть не було вказано критеріїв оцінювання ГО.
Читайте: Без грошей та без порядку: Київрада залишила безпритульних котів та собак голодними
Нагадаємо, столична влада здійснює контроль за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин в рамках профільної міської програми, яка була затверджена рішенням Київради №20/20 від 24 грудня 2020 року (зі змінами) і яка розрахована до кінця 2023 року. Загальний кошторис цієї програми на чотири роки складає 219,8 млн гривень, з яких 9 млн гривень протягом 2020-2023 років планувалося витратити саме на надання фінансової допомоги тим ГО, що утримують притулки для тварин.
Що цікаво, у минулому році через війну міська влада не виділила на цей захід жодної копійки з передбачених програмою 1,5 млн гривень. Така ж сума, до речі, зафіксована в програмі і на поточний рік, але в першому кварталі 2023 року ці кошти також не освоювалися – з тих же причин.
Ще під час обговорення проєкту вказаної програми столичні зоозахисники та власники приватних притулків для тварин висловлювали чимало претензій до цього документу, але керівництву міста все ж вдалося “закрити їм рот”, пообіцявши вищезгадані компенсації.
Читайте: Как столичным чиновникам позволили “освоить на животных” 183,7 млн бюджетных гривен
При цьому, одним із головних проєктів, які столична влада планує реалізувати в рамках даної програми, є будівництво Центру захисту тварин на вул. Автопарковій. На це протягом чотирьох років має бути витрачено 83,3 млн гривень. Головною метою створення такого закладу столична влада називає необхідність “оперативно реагувати на проблеми, що виникають через жорстоке поводження з тваринами”. Роботи по зведенню цього Центру розпочалися, але в лютому 2022 року через воєнний стан, будівництво було призупинено.
Департамент територіального контролю КМДА з 24 травня 2023 року очолює Михайло Буділов (на колажі праворуч) – депутат минулого VIII скликання Київради від “ВО “Свобода”. Діяльність вказаного структурного підрозділу з лютого 2022 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв (на колажі ліворуч).
Фото: колаж КВ