В Верховній Раді (ВР) зараз йде збір підписів під зверненням до спікера Ради Руслана Стефанчука (на фото) про включення до порядку денного законопроєктів, які позбавлять мандатів нардепів від “ОПЗЖ” і депутатів місцевих рад, обраних від заборонених партій. Наразі є великий спротив з боку монобільшості цій ініціативі, що є ознакою консолідації “Слуги народу” з “ОПЗЖ” та іншими проросійськими партіями, які вже заборонені судовими рішеннями.
Про це KВ стало відомо від парламентарів, які збирають підписи під відповідним зверненням до спікера ВР Руслана Стефанчука.
“У зв’язку із нагальною необхідністю остаточного вирішення питання статусу депутатів всіх рівнів за наслідками ухвалення судом про заборону деяких політичних партій, просимо розглянути можливість включення в порядок денний найближчого пленарного засідання ВР наступних законопроєктів: … проєкт постанови ВР №7694, проєкти законів №№7476, 7476-1, 7476-2, 7476-3”, – сказано в зверненні на ім’я спікера ВР Руслана Стефанчука.
Свої підпис під зверненням поставили вже понад 20 парламентарів. За інформацією KВ, серед підписантів є навіть ексголова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Андрій Клочко (фракція “Слуга народу”).
Читайте: Лобістка великих забудовників Олена Шуляк очолила містобудівний комітет ВР
Наразі монобільшість чинить супротив позбавленню мандатів народних депутатів, обраних від “ОПЗЖ”, а також позбавленню мандатів депутатів місцевих рад, обраних від заборонених партій (“ОПЗЖ”, “Партія Шарія” тощо). Про позбавлення мандатів парламентарів представники “Слуги народу” кажуть, що це, мовляв, неконституційно.
“… Конституція, на превеликий жаль, захищає цих парламентарів із проросійських партій. Подобається це чи не подобається, але це факт. Тому всі ініціативи з цього приводу — це креативні способи обійти Конституцію, обмежити повноваження цих народних депутатів”, – заявив на початку грудня в інтерв’ю “Лівому берегу” член профільного комітету ВР Віталій Безгін.
Зазначимо, що це абсолютно не відповідає дійсності, бо, відповідно до ст. 81 Конституції, “повноваження народного депутата України припиняються достроково у разі: … 6) невходження народного депутата України, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), до складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій) або виходу народного депутата України із складу такої фракції”.
Саме на цій нормі базується проєкт постанови ВР №7694 про позбавлення мандатів 42 нардепів, обраних від “ОПЗЖ”. Ще навесні всі вони вийшли з фракції “ОПЗЖ”, яка припинила своє існування, та створили дві депутатські групи – “Платформа за життя та мир” і “Відновлення України”.
Читайте: Раді пропонують позбавити мандатів 42 нардепів, що раніше входили до фракції “ОПЗЖ”
Схожа доля в урядового законопроєкту №7476 про позбавлення мандатів депутатів місцевих рад, обраних від заборонених партій, який передбачає:
-
однією з підстав дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вважати набрання законної сили рішенням суду про заборону діяльності політичної партії, від якої він висувався та був обраний, а також його входження до депутатської фракції місцевої організації такої політичної партії (у таких випадках заміщення депутата не здійснюється, а відповідний депутатський мандат залишається вакантним);
-
достроково припиняти повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, обласної ради у разі дострокового припинення повноважень більше ніж половини депутатів від загального складу ради з підстави заборони політичної партії (у таких випадках парламент призначає позачергові вибори ради);
-
у разі дострокового припинення повноважень більше ніж половини депутатів від загального складу ради у зв’язку із забороною політичної партії, у районах, областях, на територіях територіальних громад, де введено воєнний стан або в районі проведення бойових дій, до проведення першої сесії новообраної ради утворювати військові або військово-цивільні адміністрації.
Профільний комітет ВР тоді ще під головуванням Андрія Клочка протягом п’яти місяців не міг розглянути урядову ініціативу. Тільки 16 листопада більшість членів комітету підтримали прийняття законопроєкту №7476 за основу.
Три альтернативні законопроєкти комітет рекомендує відхилити. Мова йде про:
-
№7476-1 – Григорія Мамки, обраного від “ОПЗЖ”;
-
№7476-2 – Олександра Літвінова (фракція “Слуга народу”);
-
№7476-3 – Тетяни Плачкової, Дмитра Ісаєнка, Олександра Лукашева, Володимира Мороза, обраних від “ОПЗЖ”, та позафракційного “батьківщинівця” Євгена Яковенка.
Суть цих законопроєктів однакова та неконституційна: якщо депутат, обраний від забороненої партії, виходить з відповідної фракції, то немає жодних підстав для позбавлення його мандату.
Нагадаємо, першого грудня Президент Володимир Зеленський на виконання петиції про позбавлення мандатів нардепів від “ОПЗЖ” звернувся до спікера ВР Руслана Стефанчука “з проханням опрацювати викладені в електронній петиції
пропозиції та поінформувати про результати розгляду автора звернення”. Наразі Стефанчук ще не відреагував на прохання Президента.
Гальмування процесу, в тому числі, криється в позиції голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк, яка відверто лобіює інтереси “ОПЗЖ” і великих забудовників, більшість яких є членами Конфедерації будівельників України (КБУ). Секретар профільного комітету – віцепрезидент КБУ Дмитро Ісаєнко, обраний до Ради від “ОПЗЖ” за т.зв. квотою “Медведчука-Столара”.
Нагадаємо, що державного зрадника Віктора Медведчука, який намагався втекти з України, було затримано та обміняно на українських полонених, в тому числі – на воїнів “Азову”. Вадим Рабінович втік з України. Сергій Льовочкін, сестра якого Юлія Льовочкіна нещодавно добровільно склала мандат парламентаря, переважно мешкає на своїй віллі під Ніццею.
Юрій Бойко – єдиний з колишніх співголів “ОПЗЖ”, який залишився в Україні, що не завадило йому в перші дні війни виходити в етери російських телеканалів з відверто окупаційними тезами. Позавчора Володимир Зеленський відреагував на петицію про позбавлення Юрія Бойка звання “Герой України”
Фото: Главред