Українська делегація озвучила свої позиції щодо мирного договору між Росією та Україною, які обговорювалися на консультаціях сьогодні, 29 березня, у Стамбулі. Україна може пообіцяти свою позаблоковість та безядерний статус взамін на завершення війни, вільний вступ в ЄС та безпековий договір, гарантами якого виступатимуть країни радбезу ООН – США, Великобританія, Китай, Росія та інші.
Про це, як передає KВ, сьогодні заявили у спільному виступі члени переговорної делегації колишній дипломат та радник президента Олександр Чалий та депутат від “Слуги Народу” Давід Арахамія.
“Ми вийшли з офіційною пропозицією. Одразу кажу, ми нічого не підписували, ми просто доносимо нашу позицію як перемовники до Росії. Про нову систему гарантій безпеки для України. Ми наполягаємо, щоб це був договір, який будуть підписувати всі гаранти безпеки, ратифікувати (парламенти країн – ред.), щоб не повторювати помилку, що в Будапештському меморандумі, коли це виявився просто папірець”, – сказав Арахамія.
За його словами, переговірники уявляють собі ніби це буде працюючий міжнародний механізм з конкретними гарантіями безпеки для України, де країни-гаранти діятимуть за аналогом 5 статті НАТО, але навіть жорсткіше.
“Ми кажемо – протягом трьох днів мають відбуватися консультації, це може бути агресія, гібридна війна, замаскована війна під будь-який формат. Після цього країни-гаранти мають надати нам військову допомогу збройними силами, озброєнням, закритим небом – усього того, що нам зараз так необхідне і ми не можемо отримати”, – додав він.
Серед гарантів за словами Арахамії та Чалого, вони бачать країни Радбезу ООН. Це Британія, Китай, Росія, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль.
Колишній дипломат, а нині радник Зеленського з питань зовнішньої політики Олександр Чалий, відомий раніше тим, що не підтримував та критикував прагнення України до вступу до НАТО та ЄС, також додав своє бачення.
“Гарантії безпеки це можливий дипломатичний формат закінчення війни. Голова нашої делегації вже описав вам ключову вимогу які ставить Україна перед гарантами безпеки… Якщо Україна буде об’єктом будь-якої агресії, військового нападу, військової операції, ми вправі на протязі трьох днів вимагати консультацій і якщо це не призведе до дипломатичного вирішення конфлікту ми вправі вимагати військової підтримки”, – прокоментував колишній дипломат і радник ОП.
Питання Криму та ОРДЛО за словами переговірників наразі не буде підніматися. Щодо Криму консультації пропонується проводити з “російською стороною” протягом 15 років.
Нагадаємо, станом на сьогодні, 29 березня, російський ворог не досяг мети наступальної операції. Зазначається виведення деяких підрозділів ЗС РФ із території Київської та Чернігівської областей. При цьому залишається високим ризик нападу російських окупантів на військову та цивільну інфраструктуру.
Читайте: В Україні рашисти вже втратили понад 17 тисяч вояків та майже 600 танків, – Генштаб ЗСУ
Фото: скрін KВ