Керівництво національного заповідника “Києво-Печерська лавра” надіслало на адресу монастиря листа, в якому повідомлялося, що з 21 березня доступ до Ближніх і Далеких печер припиняється через роботу комісії, яка встановлює рівень збереження музейних експонатів, у тому числі мощей преподобних та інших святинь. Також ченцям обмежено доступ до Хрестовоздвиженського храму, Аннозачатівського храму та храму на честь Собору всіх преподобних Печерських (Теплий храм).
Про це KВ стало відомо з повідомлення голови інформаційно-просвітницького відділу УПЦ митрополита Ніжинського та Прилуцького Климента.
“Сьогодні маю вам екстрено повідомити ще одну дуже неприємну новину. Сьогодні, 20 березня, надійшов лист від керівництва заповідника Києво-Печерська лавра” з повідомленням про те, що з завтрашнього дня, з самого ранку, доступ до печер для поклоніння мощам Печерських угодників буде припинено музеєм”, – сказав митрополит.
Митрополіт повідомив, що обмеження доступу до мощей пов’язане з тим, що Мінкультом було створено певну комісію, мета якої “визначити наявність збереження музейних експонатів, як вони називають мощі”. Ця комісія працюватиме від 20 березня до невідомого терміну.
На час роботи комісії відвідувати печери, а також Хрестовоздвиженський, Анно-Зачатіївський та “Теплий” храм паломники не зможуть, також в храмах священники не зможуть проводити служби.
Як писала KВ, 20 березня 2023 року члени Священного Синоду Української Православної Церкви (УПЦ) на чолі з митрополитом Онуфрієм прибули до Офісу Президента України з метою донести до керівництва держави свою позицію. Священники зазначили, що це був змушений крок, оскільки попередні звернення на адресу представників влади лишилися без відповіді. Після двохгодинного очікування на вулиці ієрархи лишили Банкову.
Читайте: Чоловічий монастир УПЦ попросили до 29 березня звільнити будівлі Києво-Печерської Лаври (документ)
Нагадаємо, 1 грудня 2022 року президент України Володимир Зеленський ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), яким доручено Кабінету міністрів Дениса Шмигаля розробити законопроект щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в російській федерації релігійних організацій.
5 січня 2023 року Успенський собор та Трапезну церкву в Києво-Печерській лаврі офіційно забрали з користування Української Православної Церкви (УПЦ).
Як інформувала KВ, 19 січня 2023 року у Верховній Раді (ВР) було зареєстровано урядовий законопроект №8371 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій”, яким пропонується заборонити діяльність релігійних організацій, керівний центр яких розміщується в державі-агресорі.
Текст законопроекту містить таке положення: “Не допускається діяльність релігійних організацій, які афілійовані із центрами впливу релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України”.
В такому випадку діяльність релігійної організації може бути припинена у судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади (ЦОІВ), що реалізує державну політику у сфері релігії, або прокурора.
Таким ЦОІВ є Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Її очолює релігієзнавець, екснардеп (VIII скликання, “Народний фронт”) Віктор Єленський, який багато зробив для створення ПЦУ.
Фото: скріншот відео