У Верховній Раді (ВР) зареєстровано законопроект депутатки Галини Янченко (“Слуга народу”, на фото) та деяких її колег по фракції, яким пропонується заборонити балотуватись до місцевих рад і ВР тим, хто на момент початку повномасштабного вторгнення росії в Україну був обраний від тепер уже заборонених партій.
Про це KВ стало відомо із законопроекту №9081 “Про внесення змін до деяких законів України (щодо обмеження участі осіб, пов’язаних з політичними партіями, діяльність яких заборонена, в управлінні державою)”, зареєстрованого у ВР 6 березня 2023 року.
У Виборчому кодексі, згідно проекту закону, прописується, що не може бути висунений кандидатом у народні депутати громадянин, який на момент введення в Україні воєнного стану був депутатом або сільським, селищним, міським головою, обраним від партії, діяльність якої заборонена.
Відповідно, з огляду на це по-новому прописуються вимоги до реєстрації кандидатів, дії Центральної виборчої комісії тощо.
Аналогічна заборона пропонується не тільки для парламентських, але й місцевих виборів.
При цьому, в перехідних положеннях документу вказується, що згадані обмеження втрачають чинність через 10 років з моменту припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року.
Законопроект ініціювала група народних депутатів від “Слуги народу” та “Голосу”.
Читайте: Суд заборонив парламентську партію “ОПЗЖ”
Нагадаємо, у червні 2022 року ВААС заборонив політичну партію “Опозиційна платформа – За життя” (“ОПЗЖ”), що постала разом з також забороненим влітку минулого року “Опозиційним блоком” на руїнах впливової за часів президентства Віктора Януковича Партії регіонів (нещодавно забороненої).
У вересні минулого року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду України відхилив апеляційну скаргу “ОПЗЖ” і таким чином, остаточно заборонив її діяльність на території України.
Тим часом спікер ВР Руслан Стефанчук днями отримав чергове звернення про розгляд проекту постанови ВР №7694 про позбавлення мандатів парламентарів, обраних від “ОПЗЖ”, а також урядового законопроєкту №7476 про позбавлення мандатів депутатів місцевих рад, обраних від заборонених партій.
Перед тим про включення цих законопроектів до порядку денного ВР до спікера Ради звернувся Президент Володимир Зеленський – на виконання відповідної петиції. Але спікер Стефанчук не реагує на звернення депутатів, щоб включити у порядок денний і розглянути на найближчому засіданні Ради цей проект постанови (як і урядовий законопроект).
Читайте: Спікер Ради Стефанчук не хоче позбавляти мандатів парламентарів від “ОПЗЖ”
Фото: Liga.net