Поки в Києві, запровадивши карантинні заходи, рятують людей від розповсюдження коронавірусу COVID-19, провідні експерти розмірковують, завдяки чому можна буде врятувати економіку, що знекровлюється з кожним днем. Більшість із них сходяться на думці, що ми стикнемося з новою реальністю, для якої потрібно буде виробляти іншу концепцію економічного розвитку. Через затяжний карантин свою діяльність припинили сотні підприємств малого та середнього бізнесу, понад мільйон українців втратили роботу й засоби до існування. В результаті цього столицю може очікувати небачена досі соціальна напруга та економічний колапс. Провідні фахівці радять керівництву держави та на місцях вже зараз шукати напрямки та варіанти аби запобігти найгіршим сценаріям і наполегливо рекомендують робити ставки на будівельну галузь.
Для київського бюджету будівництво завжди було економічно вигідним, оскільки левову частину міська казна отримувала у вигляді надходжень від будівельної сфери. Під час зведення новобудов використовується близько трьох сотень найменувань різних матеріалів, а це, відповідно, ще й зайнятість населення і створення нових робочих місць. За умов, коли безробіття сягає майже критичного рівня, саме будівельна галузь з її багаторівневими виробничими пропозиціями може стати неабияким порятунком для Києва.
Показовим у цей складний період може стати приклад АТ АКБ “АРКАДА”. Аналізуючи загальну практику діяльності банку в житловому будівництві протягом 26 років, стає очевидним, що “Аркада” в співпраці з будівельними організаціями є системним забудовником та приймає активну участь у житті столиці та її розбудові. Забудовник також бере на себе зобов’язання щодо здійснення необхідних для міста робіт з будівництва інженерних об’єктів та комунікаційних мереж. Зокрема, на забудовах банку “АРКАДА” за весь період вже було побудовано кілька житлових комплексів, де здано в експлуатацію 540 житлових будинків та передано до комунальної власності на 643, 727 млн грн інженерних мереж.
Важливою складовою надходжень до казни Києва є кошти від пайової участі та орендної плати за земельні ділянки, де здійснюється будівництво. Так на об’єктах за фінансового супроводу АТ АКБ “АРКАДА” перераховано місту 153, 666 млн грн пайової участі. Також лише за період 2017-2019 рр. місто отримало понад 53 млн грн орендної плати.
Варто наголосити, що “Аркада” будує не окремі будинки, а цілі житлові комплекси, де забудовник створює завершений цикл комфортних умов для проживання на конкретній території. А це значить, такі забудови передбачають спорудження шкіл та садочків, інших об’єктів різного призначення, системи інженерних мереж та міських комунікацій. Для цього задіюються сотні суміжних виробництв та профільних організацій. На сьогодні з будівельним холдингом “Аркада” співпрацює 635 підрядних будівельних та 35 проектних організацій. Це створює умови для тисяч зайнятого населення. Варто згадати, що в процесі будівництва використовується ще й понад 70% матеріалів, які виготовляються підприємствами, що працюють в регіоні й сплачують податки в місті.
Таким чином активний розвиток будівельної галузі дозволить зберегти та поступово збільшувати рівень зайнятості, що критично зростає за період карантину, загрожуючи соціальним вибухом. Адже найближчим часом масштаби невдоволення людей, які вже втратили і ще можуть позбутися своїх робочих місць для Києва можуть бути загрозливими. Ситуацію може врятувати збільшення темпів будівництва. Це збільшить попит на будівельні спеціальності та дозволить працевлаштувати українців, які втратили роботу або повернулися із-за кордону. За таких умов люди отримають не лише роботу, але й засоби для життя. Це, в свою чергу потягне й збільшення податків до бюджету і дасть місту приток нових сил для розвитку. Тобто, дана форма взаємодії економічно вигідна усім сторонам.
Ще один фактор – на користь будівництва від “Аркади”: житло, що будується цим будівельним холдингом, належить до класифікації економ-класу. Такі пропозиції на первинному ринку нерухомості дають можливість поліпшити житлові умови для киян, які не володіють великими статками. А після виходу з карантину це буде актуальним. Разом з тим, комплексна забудова частково дозволяє знімати напругу в Києві й щодо проблеми браку місць у навчально-виховних закладах.
Варто додати, що в житлових комплексах, які споруджує будівельний холдинг “АРКАДА” створюється ще й додатковий потенціал для розвитку малого та середнього бізнесу. Адже житлові комплекси такого формату, які будує “Аркада”, збільшують кількість об’єктів для торговельно-розважальної та побутової сфери, також там можна виділяти приміщення першого поверху під офіси, сервісні центри, студії та невеликі крамниці. Підприємці матимуть можливість відкрити і розвивати свій бізнес в місці безпосереднього проживання клієнтів. Таким чином, власники нових квартир отримують покращену інфраструктуру та послуги, а місто, відповідно — податки до бюджету.
Слід зробити особливий акцент і на інвестиційній складовій житлового будівництва. Зараз ми заходимо в той період, коли не зможемо розраховувати на інвестиційний приток. Тому в умовах економічної кризи основним джерелом інвестицій може стати населення, яке вкладатиме кошти в будівництво власних квартир. На сьогодні понад 2,5 мільйонів українців прагнуть придбати нові помешкання аби покращити житлові умови. При належній увазі та підтримці з боку влади будівельна галузь готова забезпечити ці запити.
Структура попиту на нове житло в останні кілька років практично не змінюється й за прогнозами експертів, така ситуація збережеться навіть і посткарантинний період. Найбільш затребуваними залишатимуться квартири у будинках доступного економ-класу – саме такі пропозиції на ринку житлової нерухомості столиці може забезпечити будівельний холдинг “АРКАДА”.
Також слід зазначити, що в АТ АКБ “АРКАДА” вже мають досвід і знають як оперативно реагувати на ситуацію та події, що відбуваються в країні. В рамках будівництва для інвесторів запроваджуються спеціальні програми лояльності. Зокрема, для учасників АТО, “Операції об’єднаних сил” та членів сімей загиблого при інвестуванні квартири у ж/к “Аркади існує постійно діюча акція “КВАРТИРА ДЛЯ ГЕРОЯ”.
Отож, при правильній організації та плануванні, маючи високий будівельний потенціал, Київ має всі шанси безболісно й гідно вийти з кризи. Тим більше, будівельна сфера вже виведена за межі жорстких обмежувальних заходів. Тому вже зараз може стати локомотивом для відновлення економічного потенціалу столиці. Експерти радять, не розпорошуватися на дрібне будівництво, а робити акцент на великих системних забудовників. Вони дадуть можливість комплексного підходу до вирішення як локальних, так і глобальних проблем в столиці. Саме будівельний холдинг “АРКАДА”, що має понад 26 років досвіду в житловому будівництві, може стати флагманом цього процесу. Наразі триває будівництво двох житлових комплексів “Патріотика” в Дарницькому районі Києва та “Еврика” в Голосіївському. Також на Лівому березі столиці на Осокорках розпочато будівельні роботи по спорудженню нового мікрорайону “Патріотика на озерах”. Тут планується побудувати близько 1.567 млн квадратних метрів житла та 41.19 тис. метрів вбудованих нежитлових площ. Потурбувався забудовник і про найменших майбутніх мешканців. Для них спорудять 3 школи на 2 160 місць та з дитячих садочки на 520 дітей. В межах проекту буде побудовано електропідстанцію, що забезпечуватиме теплом та світлом нові мікрорайони та прилеглі території. Також тут з’являться торговельно-розважальні центри загальною площею 41.64 квадратних метри, місця для комфортного відпочинку, велодоріжки, дитячі та спортивні майданчики.
Зважаючи на такий потенціал, АТ АКБ “АРКАДА” сьогодні готовий, запропонувати адміністрації міста вигідну співпрацю в рамках антикризової програмі спільних дій і одразу ж приступити до її виконання. Для цього холдинг “АРКАДА” володіє необхідною технічною, матеріальною базою та досвідом. Але чи готові до цього керівники столиці? На сьогодні бюджет Києва заборгував “Аркаді” понад 365 млн грн за роботи, що вже здійснив забудовник на замовлення міста, побудувавши інженерні об’єкти та систему комунікацій. Виходить, що забудовник свої зобов’язання справно виконує, а от міська влада всіляко ухиляється. Наразі очільники Києва ігнорують навіть рішення суду, який зобов’язав казначейство стягнути з кошторису міста відповідну суму коштів.
Варто пам’ятати, що в умовах кризи, яка так нещадно б’є як по бізнесу, так і по владі, взаємна довіра та відповідальність сторін набуває особливої ваги. Справа за керівництвом Києва. За нинішніх умов воно має проявити неабиякий хист в розумінні ситуації, а також уміння аналізувати й робити правильні висновки та дії. Будівельний сектор готовий стати на передовій нової реальності, але для цього він має відчувати підтримку та сприяння з боку влади.
Людмила Горіцька, начальник служби зв’язків із громадськістю АТ АКБ “АРКАДА”