Не заради квартир: Нацполіція розслідує порушення при забудові земель НАН України у Києві

Авточернетка

Головне слідче управління (ГСУ) Нацполіції вивчає особливості реалізації договорів від 22 листопада 2016 року щодо будівництва житлового комплексу на просп. Академіка Глушкова, 42, який було укладено між Інститутом проблем математичних машин і систем НАН України і ТОВ “Укринвест”. Правоохоронці попередньо встановили, що заклад за вісім років так і не узгодив зі вказаною компанією, яку кількість квадратних метрів у майбутніх будинках він отримає взамін за надання понад 10 га столичної землі під забудову. Це може призвести до отримання академією частки житла вартістю значно меншою за вартість переданої забудовнику землі. Також слідчим стало відомо, що інститут на сумнівних підставах списав декілька розміщених на цих ділянках споруд і замість квартир для науковців та співробітників отримав від “Укринвесту” комп’ютери і ремонтні роботи в своїх будівлях. Що цікаво, згадана ТОВка входить до орбіти забудовника “КСМ-Груп”, який протягом останніх років зі скандалами та судовими спорами активно освоює землі НАН України і який опосередковано фігурував у кримінальній справі щодо пропозиції неправомірної вигоди тепер вже ексочільнику Мінінфраструктури Олександру Кубракову.

Як стало відомо КВ, наразі правоохоронці вивчають факти можливих порушень законодавства при реалізації договорів щодо забудови земель, які знаходяться в користуванні закладів, підпорядкованих Національній академії наук (НАН) України.

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12024000000001151, яке ГСУ Нацполіції України відкрила 17 червня 2024 року. Попередня правова кваліфікація злочинів, які інкримінуються фігурантам даної справи – ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу (КК) України (зловживання владою чи службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки).

Що з’ясували в Нацполіції

У ході розслідування правоохоронці встановили, що службові особи НАН України, зловживаючи владою та службовим становищем, приймають рішення щодо передачі земельних ділянок під забудову таким чином, що в подальшому це призводить до отримання академією частки житла вартістю значно меншою за вартість земельної ділянки, а також отримання об`єктів, які не відповідають статутним цілям діяльності академії. Йдеться про можливі порушення при реалізації постанови Бюро Президії НАН України №280 від 27 жовтня 2018 року, якою регулюються питання забезпечення житлом працівників академії шляхом зведення житла на земельних ділянках, які знаходяться у постійному користуванні підпорядкованих їй установ, а також залучення до цих процесів суб`єктів господарювання приватного сектору економіки на підставі спеціальних договорів.

Так, слідчі з’ясували, що ще 22 листопада 2016 року Інститут проблем математичних машин і систем НАН України уклав з ТОВ “Укринвест” чотири договори, відповідно до яких зазначена компанія отримала декілька земельних ділянок загальною площею 8,81 га на проспекті Академіка Глушкова, 42 в Голосіївському районі під будівництво житлового комплексу. При цьому правоохоронцям стало відомо, що умовами даних угод не було визначено чіткі терміни їх виконання, ринкова вартість ділянок та, як наслідок, частки житлової і нежитлової нерухомості, які згаданий інститут мав отримати від ТОВ “Укринвест” взамін за право забудовувати цю землю. 

У подальшому інститут списав зі свого балансу дві будівлі за вказаною адресою – виробничий корпус та станцію нейтралізації (загальна площа 1934,7 кв.м) – задля їх розбирання і демонтажу. Первісна вартість цих споруд складала 1,59 млн гривень, але, за інформацією слідства, при списанні інститут не визначив їх ринкову вартість та не включив її до своєї частки за інвестиційними договорами від 22 листопада 2016 року.

Також правоохоронці встановили, що інститут і ТОВ “Укринвест” досі не погодили терміни отримання вказаним закладом житла та нежитлової нерухомості у ЖК на просп. Академіка Глушкова, 42, хоча, згідно з умовами інвестиційних договорів, сторони мали оформити попередній розподіл площ протягом 30 днів з моменту укладення вказаних угод, підписавши відповідні додаткові договори. 

Разом з тим, за даними Нацполіції, упродовж 2017-2023 років між інститутом і вказаною компанією було укладено 23 додаткові угоди до вищезгаданих договорів від 22 листопада 2016-го, за якими цей заклад НАН України замовив в “Укринвеста” будівельно-ремонтних робіт в своїх приміщеннях (заміна вікон, ремонт покрівлі тощо) на суму 5,6 млн гривень, комп’ютерів, ноутбуків та різного серверного і мережевого обладнання на суму 1,1 млн гривень, а також отримав від цієї ТОВки грошових коштів у розмірі 1,02 млн гривень. Слідчі дійшли висновку, що усе це фактично було зроблено замість того, щоб отримати від забудовника житла для науковців та співробітників інституту на усю цю суму – 7,7 млн гривень. 

Не заради квартир: Нацполіція розслідує порушення при забудові земель НАН України у Києві
Судова ухвала по цьому слідстві від 24 липня 2024-го

24 липня 2024 року Печерський районний суд дозволив слідчим по цьому провадженню здійснити доступ до документів, які зберігаються в одній з адмінбудівель НАН України. Йдеться про вилучення документів, які стосуються рішень академії щодо вищезгаданої забудови, матеріалів перевірок цих робіт від Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) та Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ), містобудівних умов та обмежень (МУО) щодо проєктування будівництва вищевказаного ЖК, проєктної документації тощо.

Варто зазначити, що в рамках цього слідства правоохоронці також зацікавилися й іншими запланованими і триваючими забудовами на землях, які використовують структури Нацакадемії наук України. Зокрема, йдеться про можливі порушення при реалізації договору щодо будівництва ЖК на ділянці площею 1,4 га вул. Івана Гонти, 1, яка знаходиться в постійному користуванні Інституту газу НАН. Яка компанія виступає інвестором цієї забудови, в судових ухвалах не зазначається. Але слідчі, серед іншого, звернули увагу на той факт, що вона в 2019 році замінила в інституті вікна, відремонтувала хімічний корпус і офіційно “подарувала” йому автомобіль Renault Duster – начебто за те, щоб заклад продовжив терміни виконання відповідної угоди на будівництво, яке ще не розпочалося.

Передісторія

28 жовтня 2010 року Київрада рішенням №195/5007 погодила оформлення права постійного користування на 5 ділянок на просп. Академіка Глушкова, 42 загальною площею 10,05 га (3,36 га, 2,78 га, 1,91 га, 1,03 га і 0,97 га) для Інституту проблем математичних машин і систем НАН України. На той час ця земля мала цільове призначення “для експлуатації та обслуговування будівель і споруд інституту”. При цьому, фактично Академія наук була користувачем даних ділянок ще з радянських часів – у 1963 році столична влада відвела їй цю землю під будівництво кібернетичного і напівпровідникового центрів, а також житлового масиву. 

Чому в судових ухвалах по вищезгаданому слідству фігурує менша кількість ділянок і менша площа землі, ніж отримав інститут, КВ встановити не вдалося. Можна припустити, але надалі в дозволах і погодженнях від різних органів згадується саме п’ять ділянок площею понад 10 га.

30 листопада 2017 року Департамент містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) видав МУО на проєктування “реконструкції та будівництва житлово-офісного комплексу з об’єктами громадського, соціально-побутового, торговельного призначення та надземним паркінгом” на просп. Академіка Глушкова, 42. Замовниками видачі цього документу виступили Інститут проблем математичних машин і систем і ТОВ “Укринвест”, які, як зазначалося вище, незадовго до цього уклали договори щодо забудови цієї землі. Наразі у відкритому доступі відсутня повна версія цих “містобудів”, а тому встановити всі вихідні дані щодо майбутнього проєкту забудови на цій землі наразі проблематично.

Надалі, протягом 2018-2019 років (вже після видачі відповідних МУО), КМДА трьома своїми розпорядженнями погодила зміну цільового призначення трьох з п’яти вищезгаданих ділянок – площею 3,36 га, 1,91 га і 0,97 га. Згідно з цими документами, столична мерія дозволила використовувати “для будівництва, обслуговування та експлуатації житлових будинків, будівель та споруд установ науки, у тому числі із вбудовано-прибудованими приміщеннями та установами соціального, громадського, побутового призначення”. Крім того, в грудні 2018 року КМДА затвердила поділ земельної ділянки площею 2,78 га (у відповідному розпорядженні її площа була уточнена – 2,76 га) на дві ділянки – площею 1,21 га і 1,54 га.

21 липня 2020 року ДАБІ видала ТОВ “Укринвест” дозвіл №ІУ013200721623 на реконструкцію та будівництво житлово-офісного комплексу з об’єктами громадського, соціально-побутового, торговельного призначення та надземним паркінгом за вказаною адресою. Згідно з ним, забудову дозволили здійснювати на усіх шести ділянках, про які писалося вище – площею 3,3 га, 1,91 га, 1,54 га, 1,21 га, 1,03 га і 0,97 га. Генеральним підрядником цих робіт було зазначено ТОВ “КСМ-Груп”.

Згідно з цим дозволом, компанії було погоджено будівництво 11 житлових будинків висотою до 72,7 метрів (24 поверхи), частина з яких повинна була “вирости” в результаті реконструкції існуючих будівель. Загальна кількість квартир у цьому комплексі може перевищити 3,6 тис. (їхня загальна площа – понад 196 тис. кв.м.).

Наразі з відкритих джерел відомо, що на цій території вже зводиться ЖК “Авеню 42”, девелопером якого є “КСМ-Груп”. Цей комплекс комфорт-класу складатиметься з 6 будинків (до слова, їхня поверховість зазначена на рівні 25 м) на 760 квартир. Із цього можна зробити висновок, що надалі на вищезгаданих ділянках, відповідно до дозволу ДАБІ від 21 липня 2020 року, буде зводитися ще один, а може, й не один, житловий комплекс.

Не заради квартир: Нацполіція розслідує порушення при забудові земель НАН України у Києві
ЖК “Авеню 42” на карті порталу “ЛУН” (виділено синім кольором)

Протягом червня-серпня 2024 року ТОВ “Укринвест” декілька разів зверталося до ДІАМ щодо видачі сертифікату про прийняття в експлуатацію закінченого об’єкта будівництва на просп. Академіка Глушкова, 42. Йшлося про першу чергу ЖК, який зводиться там – вочевидь, компанія має намір ввести в експлуатацію один із будинків комплексу “Авеню 42”, який, за інформацією відкритих джерел, уже збудований. Втім, станом на серпень 2024 року інспекція усі рази відмовляла ТОВ “Укринвест” у видачі такого сертифікату. Серед причин – техніко-економічні показники, зазначені в технічній інвентаризації, не відповідають техніко-економічним показникам черги, яка здається в експлуатацію; невідповідність типів квартир цієї черги; невідповідність кадастрових номерів земельних ділянок в дозвільному документі та акті готовності, зазначеному в заяві на отримання сертифіката тощо.

Не заради квартир: Нацполіція розслідує порушення при забудові земель НАН України у Києві
Стан будівництва одного з будинків ЖК “Авеню 42” у серпні 2024-го (фото – “ЛУН”)

Фігуранти – хто вони?

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Укринвест” було зареєстроване у грудні 2008 року. Його керівником вказано Ольгу Черненко, засновником та кінцевим бенефіціаром – киянина Миколу Копистиру. При цьому, Ольга Черненко разом зі своєю сестрою Тетяною Черненко є співвласницями ТОВ “КСМ-Груп”, яке заявлено генпідрядником будівництва ЖК на просп. Академіка Глушкова, 42.

Система Youcontrol відносить ТОВ “Укринвест” і ТОВ “КСМ-Груп” до групи компаній “КСМ-Груп”, яка об’єднує близько шести десятків фірм та підприємств, зайнятих у сфері проєктування та будівництва житлових будинків, інфраструктурних об’єктів тощо. Ключові особи цієї групи – Микола (батько), Сергій та Арсеній (сини, останній – на колажі) Копистири, Наталія Возна, а також вищезгадані Олена та Тетяна Черненко.

Як повідомляла КВ, Сергій Копистира є одним із підозрюваних у справі щодо пропозиції неправомірної вигоди тепер вже ексочільнику Мінінфраструктури Олександру Кубракову (також був віцепрем’єр-міністром з відновлення України) за “допомогу” в забудові землі на вул. Тираспільській, 43 в Києві. 

Наразі Національне антикорупційне бюро (НАБУ) вже встановило, що цей бізнесмен, який називав себе фактичним власником ТОВ “Сітігазсервіс” (потенційний забудовник цієї землі), у 2023 році просив згаданого посадовця в обмін на квартири не тільки не розривати договір щодо будівництва житлового комплексу за вказаною адресою, а й надати деякі інші “послуги”. Зокрема, Копистира, мовляв, сподівався, що міністр посприяє йому в передачі під забудову сусідніх земельних ділянок, у виділенні коштів з держбюджету на модернізацію електричних мереж на них, в отриманні МУО на проєктування будівництва, які профільний департамент КМДА відмовився надавати, тощо. При цьому, Кубракову начебто було обіцяно збільшення розміру хабара – на додачу до 15 квартир, які вже були “переписані” на його “довірену особу”.

Читайте: Квартири для Кубракова: за що скандальний київський забудовник пропонував хабар віцепрем’єру

Також Сергій Копистира відомий тим, що за інформацією порталу “Наші гроші”, був помічником нардепа V скликання Верховної Ради Юрія Каракая (обирався від “Партії регіонів”). У свою чергу Арсеній Копистира, за даними відкритих джерел, є зятем Михайла Вербенського – генерала-полковника міліції, діючого очільника Державного науково-дослідного інституту Міністерства внутрішніх справ (МВС) України, екскерівника Головного штабу МВС (у 2005-2007 та 2014-2015 роках) та ексчлена Центральної виборчої комісії (2018 рік). Сам Арсеній Копистира як мінімум до 2020 року викладав у Київському національному інституті ім. Т.Г. Шевченка. 

Компанії з орбіти “КСМ-Груп” активно ведуть забудову земель Києва, які перебувають у користуванні НАН України та підпорядкованих академії структур. Зокрема, йдеться про територію в районі місцевості Феофанія (Голосіївський район столиці) – саме там наразі будуються 4 із 6 житлових комплексів, девелопером яких заявлено “КСМ-Груп”.

Реалізація забудовниками цих проєктів супроводжується скандалами, судовими розглядами і протестами з боку громадськості. Серед останніх прикладів – у січні 2022 року близькі до “КСМ-Груп” компанії задля будівництва багатоповерхівок знесли гуртожиток НАН України на вул. Метрологічній (Голосіївський район), де все ще мешкали люди. Під час однієї з акцій протесту проти цієї забудови відбулося силове протистоянням між місцевими мешканцями та деякими людьми, яких громадські активісти назвали “тітушками”. 

Читайте: Апелляционный суд решит судьбу застройки Академгородка новым высотным жильем

Також ТОВ “Юг-проект”, яке входить до групи “КСМ-Груп”, у судовому порядку “вибиває” собі право отримати право проєктувати будівництво 100-метрового комплекса з житловою частиною фактично в Голосіївському лісі – на земельній ділянці НАН України площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (впритул до НПП “Голосіївський”). Вказана компанія змогла виграти у судах перших двох інстанцій, але Департамент містобудування та архітектури КМДА, ймовірно, ще має право на оскарження “програшних” для себе рішень служителів Феміди у касаційному суді.

Читайте: Компанія із орбіти “КСМ-Груп” готується будувати 100-метрові висотки впритул до НПП “Голосіївський”

Крім того, правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при житловій забудові більш ніж 6,9 га землі НАН України на столичному Академмістечку, яку здійснює ТОВ “Навіум-2008”, що входить до все тієї ж “КСМ-Груп”. У Нацполіції вже встановили, що будівництво тут здійснюється попри те, що Генплан Києва це забороняє, цільове призначення відповідних земельних ділянок зовсім не допускає зведення на них житла і забудовники не мають відповідних дозволів від ДІАМ. 

Цікавим є і те, що КМДА у 2021 році дозволили проєктувати в даній локації лише реконструкцію нежитлових будівель (зовсім не під висотне житло), але забудовники змогли домогтися в судах рішення про внесення суттєвих змін у відповідні МУО. В столичній прокуратурі з цим раніше категорично не погоджувались і зазначали, що Департамент містобудування та архітектури КМДА “вибудовував” неякісну лінію захисту в цьому судовому процесі.

Читайте: Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку

КСМ-Груп” об’єднує близько шести десятків фірм та підприємств, зайнятих у сфері проєктування та будівництва житлових будинків, інфраструктурних об’єктів тощо. Ключові особи цієї групи – Микола (батько), Сергій та Арсеній (сини) Копистири, Наталія Возна, Олена та Тетяна Черненко.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Інститут проблем математичних машин і систем був створений 1992 року на базі Спеціального конструкторського бюро математичних машин і систем «Рада» Інституту кібернетики НАН України. З моменту заснування і до кінця 2021 року цим закладом керував Анатолій Морозов. Після нього інститут на правах в.о. директора очолив Віталій Клименко, який займає цю посаду і наразі.

НАН України з жовтня 2020 року очолює Анатолій Завгородній. Раніше з 1962 року і до своєї смерті в серпні 2020 року президентом академії був Євген Патон.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
09:00 Перший день зими в столиці ознаменувався запуском руху легкових авто одним з найвідоміших довгобудів столиці – Подільським мостовим переходом, який зʼєднав Поділ та…
Banner
QlU7mDx4