Неспішне відновлення: за три роки на Київщині планують відбудувати 3% зруйнованих рашистами приватних будинків

Неспішне відновлення: за три роки на Київщині планують відбудувати 3% зруйнованих рашистами приватних будинків

Протягом останніх чотирьох місяців в Київській облдержадміністрації (КОДА) замовили відбудову 93 зруйнованих внаслідок бойових дій приватних будинків. Спрямувати на ці роботи планують майже 395 млн гривень. На перший погляд може здатися, що ці цифри досить вагомі і майже сотня сімей до кінця року може отримати нові оселі. Однак ця кількість будинків становить трохи більше 2% від усіх приватних осель, які рашисти зрівняли з землею на Київщині, а до кінця наступного року планується відбудувати 3,6%. Але щоб досягти навіть таких показників необхідно, щоб фінансування надходило вчасно, а також, щоб ці кошти не пішли повз відбудову. Останній аспект особливо хвилюючий, адже компанії, які в КОДА залучили до будівництва, в рамках спільного кримінального провадження підозрюються в привласненні бюджетних коштів на виконанні поточних ремонтів пошкоджених війною будівель столичного регіону.

Як стало відомо KВ з даних публічного модуля аналітики BI.Prozorro, в травні-серпні 2023 року Департамент регіонального розвитку Київської облдержадміністрації (ДРР КОДА) уклав договори на нове будівництво 93 приватних будинків регіону на місці тих, що були зруйновані російською армією. Загальна ціна вказаних договорів склала 394,54 млн гривень.

Куди прийдуть з відбудовою

За умовами всіх укладених угод, підрядники повинні будуть розчистити ділянки від зруйнованих будівель, виконати всі загальнобудівельні роботи, прокласти внутрішні та зовнішні інженерні мережі, облаштувати покрівлю та огорожу. Всі 93 договори, незалежно від дати підписання, передбачають завершення будівництва до кінця 2023 року. Зазначимо, що виконання внутрішніх оздоблювальних робіт, постачання обладнання та меблів, судячи з календарних планів, цими підрядами не передбачено. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Згідно із договорами, зводити 93 будинки будуть в 34 населених пунктах шести районів Київщини. Найбільше таких робіт замовлено в Бучанському районі (43 будинки), найменше – в Обухівському, де збираються відбудувати тільки два об’єкти у Василькові. У Вишгородському районі в КОДА замовили відновлення 22 осель, у Броварському – 17 та у Фастівському – 9. Приблизно у такому ж співвідношенні розподілені і суми, на які замовлена відбудова по районам.

В розрізі міст і по кількості будинків, що підлягають відновленню згідно з укладеними договорами, і за загальною вартістю робіт – найбільша увага приділена місту Ірпінь. Там замовили будівництво 12 осель, яке сумарно оцінене у 55,9 млн гривень (14% від загальної суми). Після Ірпеня на другій сходинці по цим показникам центр однойменного району Буча, де за майже за 40 млн гривень збираються відбудувати 8 будинків. До слова, в надзвичайно пошкодженому окупантом селищі Бородянка цієї ж Бучанської громади замовлено будівництво лише трьох будинків за 11,7 млн гривень, всі вони знаходяться на багатостраждальний вулиці Центральній, по якій пересувалася багатокілометрова колона російської військової техніки.

Найдорожче серед усіх – 6,48 млн гривень – обійдеться будівництво будинку по вул. Шевченка, 2-А в селищі Калинівка на Фастівщині. Найскромніші за вартістю будинки планують звести у Василькові на вулиці Патріотичній, 32 та 32-А – по 3,14 млн гривень за кожен.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Зазначимо, що в ході написання цього матеріалу сім договорів на виконання нового будівництва приватних будівель було розірвано за згодою замовника та підрядника з нульовою оплатою, всі вони стосуються Вишгородського району (селище Іванків, вул. Розважівська, 106, село Сукачі вул. Франка, 21 та 22, село Жерева, вул. Жеревська, 52 та 91, село Тетерівське, вул. Лісова, 40 та Центральна, 21). 14 вересня ДРР КОДА оголосив новий тендер відбудову за цими адресами, пропозиції для участі в ньому компанії можуть подати до 22 вересня 2023 року.

Кому довірили “велику” відбудову

ДРР КОДА замовив відбудову знищених окупантами 93 будинків у 12 компаній, серед яких трьом дісталася найбільша кількість підрядів і на найбільші суми. Так, лідером по отриманню таких замовлень стало криворізьке ТОВ “СК “Магнат” (*), якому довірили відбудову 18 будинків за 77,61 млн гривень, переважно на Броварщині. Срібло у столичного ТОВ “І.Б.К. Девелопмент” (**) з 16 замовленнями на 71,78 млн гривень, а бронза у ПП “Автомагістраль” (***) з такою ж кількістю підрядів на 63,37 млн гривень.

Неспішне відновлення: за три роки на Київщині планують відбудувати 3% зруйнованих рашистами приватних будинків

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “СК Магнат” зареєстровано в 2010 році у місті Кривий Ріг Дніпропетровської області. Директором значиться – Іван Недолуга, а засновником – криворізький підприємець Сергій Кулик, який заробляє на відновленні Київщині ще через одну свою компанію – ТОВ “Нью Буд” (до червня 2022 року – ТОВ “Статістік Прайм”****). Так, минулого року “Нью Буд” в тандемі з “СК Магнат” без конкурсів отримувало від ДРР КОДА замовлення на виконання поточних ремонтів будинків в селі Мощун на Бучанщині. Через публічні закупівлі “Нью Буд” отримало від обласного ДРР ще 14 замовлень на ремонтні роботи після деокупації столичного регіону майже на 12 млн гривень.

Читайте: Поранена Київщина: хто, як і за скільки відновлює житло у Гостомелі та Мощуні

ТОВ “І.Б.К. Девелопмент” зареєстровано в 2013 році в Києві. Компанія належить  Олександру Лук’янцю (69,86%), Олегу Волинцеву (19,96%) і Віталію Жуківському (10,18%, директор).

В 2018 році ТОВ “І.Б.К. Девелопмент” було співзасновником АТ “Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд “Флеш”. На сьогодні співвласницею цього товариства є Наталія Гордієнко – дружина депутата колишнього “регіонала”, депутата Верховної Ради VII та VIII скликань Володимира Кацуби (на колажі другий зліва). Сини подружжя Коцуб теж доволі відомі люди – старший Сергій Кацуба був депутатом ВР VII скликання від “‎Партії регіонів” та депутатом Київської облради VI скликання, а молодший Олександр Кацуба в 2012-2014 роках працював заступником голови правління НАК “‎Нафтогаз України”.

За даними Clarity Project, у результаті участі в публічних закупівлях ТОВ “СК Магнат” уклало 133 договори на 303,78 млн гривень, а ТОВ “І.Б.К. Девелопмент” 318 на 1,61 млрд ​​гривень. Найбільшим замовником обох компаній є ДРР КОДА, ці компанії входять в п’ятірку фірм, яким цей департамент віддає найбільше своїх замовлень. До слова “СК Магнат” минулого місяця отримало від обласного ДРР Київщини найдорожчий підряд за всю історію існування – це договір на будівництво дитсадку в селі Бишів на Фастівщині за 128,81 млн гривень.

Читайте: Дитсадок в Бишеві будуватиме компанія-підозрювана у привласненні коштів при відбудові деокупованої Київщини

Крім цього, як раніше повідомляла KВ, ТОВ “СК Магнат” та ТОВ “І.Б.К.Девелопмент” минулого року рясно отримували від ДРР КОДА замовлення на виконання поточних робіт в пошкоджених війною оселях мешканців Київщини також поза ProZorro, що було дозволено розпорядженням Кабміну від 28.02.2022 року №169. Так, ТОВ “СК Магнат” виконувало ремонтні роботи в Загальцях, Мощуні, Пісківці та Гостомелі, а ТОВ “І.Б.К.Девелопмент” – в Бучі, Ірпені, Ворзелі, Блиставиці, Луб’янці та Гаврилівці Бучанського району.

Читайте: Поранена Київщина: хто, як і за скільки відновлює житло в Бучі

ПП “Автомагістраль” зареєстровано в 2001 році в Києві. Зараз фірма “прописана”  в селі Синяк Вишгородського району. Засновник, кінцевий бенефіціар і директор – Микола Скоростецький (на колажі третій зліва), який у 2005-2007 роках був начальником Служби автомобільних доріг у Київській області.

За даними Clarity Project, в результаті участі в публічних закупівлях ПП “Автомагістраль” уклало 834 договірів на 15,84 млрд гривень. Серед найбільших замовників – Служба автомобільних доріг у Київській області, ДРР КОВА, а також столичне КП “Київавтошляхміст” та районні Києва шляхово-експлуатаційні управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них.

Читайте: Утримання автодоріг Київщини за рік подорожчало майже вдвічі

ТОВ “СК “Магнат”, ТОВ “І. Б. К. Девелопмент‎” та ПП “Автомагістраль” разом з ДРР КОДА об’єднують не тільки відбудовчі процеси на Київщині, а ще і спільне кримінальне провадження (№ 42023100000000131 від 03.03.2023 року) ГУ Нацполіції у Києві за підозрою в привласненні бюджетних коштів на цих роботах. За матеріалами справи, ці фірми в числі інших підрядників департаменту завищували ціни на роботи з ліквідації наслідків бойових дій, які в деяких випадках не проводились взагалі, та на будматеріали, які мешканці пошкодженого житла фактично купували за власний рахунок.

Неспішне відновлення: за три роки на Київщині планують відбудувати 3% зруйнованих рашистами приватних будинків

Зазначимо, що в списку компаній, залучених до відновлення пошкоджених будівель Київщини та які зараз підозрюються в привласненні коштів на цих роботах, “засвітилося” ще одне добре відоме на Київщині та в столиці ТОВ “Нідком” (****), якій дісталося ще і два підряди на нове будівництво будинків.

Раніше KВ повідомляла, що цю фірму пов’язують з родиною першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника (на колажі праворуч), який з екс-очільником КОДА Олексієм Кулебою в 2020-2022 роках одночасно обіймали посади перших заступників Віталія Кличка. Сам Микола Поворозник будь-яку причетність своєї родини до цієї фірми заперечує та мав намір через суд домогтися спростування начебто неправдивої інформації, однак майже через рік після його такої заяви виявилося, що жодного позову з цього приводу не існує.

Читайте: Микола Поворозник зблефував, що позивався на Максима Бахматова за поширення дезінформації

Нерайдужні перспективи

В ДРР КОДА у відповідь на інформаційний запит KВ розповіли, що в Київській області внаслідок бойових дій повністю зруйновано 4374 приватних будинки, тож вказані 93 садиби жителів столичного регіону складають всього 2,13 % від реальної потреби.

В департаменті зауважили, що відношення до відбору цих 93 об’єктів із загальної кількості зруйнованих не мають, адже отримали від громад готові списки, які складалися “з урахуванням пріоритетних категорій громадян, які мають бути в першу чергу забезпечені житлом”. Мова про сім’ї загиблих та/або поранених внаслідок збройної агресії рф, учасників бойових дій, багатодітні сім’ї, сім’ї з дітьми, пенсіонерів, вагітних, осіб з інвалідністю з числа тих, що втратили житло.

В ДРР КОДА уточнили, що всі ці правила прописані в Програмі відновлення приватних будинків, зруйнованих внаслідок бойових дій на території Київської області на 2022-2024 роки. І саме чинна версія цього документу, як наголосили в облдержадміністрації передбачає, що цьогоріч замовляють відновлення саме 93 приватних будинків.

Нагадаємо, що згідно з чинною редакцією згаданої вище програми, яка затверджена рішенням Київоблради від 9.06.2023 року № 549-18-VIII, загальне фінансування на вказані цілі протягом трьох років становить 1,55 млрд гривень. З цієї суми найбільший внесок планується з обласного бюджету – 779 млн гривень, решта майже порівну з місцевих бюджетів – 270 млн гривень, з небюджетних джерел – 260 млн гривень та держбюджету – 250 млн гривень. Якщо все піде по плану і заплановане фінансування надходитиме вчасно, до кінця 2024 року відбудувати повинні 172 будинки (включно з 93 оселями, по яким вже укладені договори), що становить 3,64% від загальної кількості будинків, які рашисти зрівняли з землею на Київщині. При цьому кількість зруйнованих приватних осель в програмі різниться від наданих підрахунків ДРР КОВА та становить 4345.

Зазначимо, що першочергова версія вказаної програми (затверджена рішенням Київської облради від 23.06.2022 року № 258-11-VIII), яка спочатку була розрахована на 2022-2023 роки, містить значно вищий показник зруйнованих вщент будинків – 4674.

Однак найбільш тривожними є інше: показник результативності, який становив 560 будинків протягом двох років, та загальне фінансування по програмі – 1,7 млрд гривень. Тобто за рік реалізації вказаної програми в Київоблраді поширили її дію на 2024 рік, при цьому зменшивши фінансування на 150 млн гривень та кількість будинків, що планують відбудувати, більше ніж втричі.

Нагадаємо, після прийняття цієї програми тодішній очільник КОВА Олексій Кулеба (на колажі ліворуч) пояснював, що показник запланованих до відбудови осель був сформований виходячи не від потреби, а виключно виходячи з фінансування, яке може бути реально виділено. Але в даному разі скорочення показників програми відбулося дуже непропорційно.

Читайте: Перші 200 мільйонів гривень або Як проходить відновлення приватного житла на Київщині

ДРР КОДА очолює Сергій Марищен. Голова КОДА з 10 квітня 2023 року – Руслан Кравченко.

Ця публікація була підготовлена ​​в рамках стипендійного конкурсу від ГО “Інтерньюз-Україна” на створення матеріалів про життя під час війни. 

* ТОВ “СК Магнат” (код ЄДРПОУ: 37065126)

*** ТОВ “І. Б. К. Девелопмент” (код ЄДРПОУ: 38831585)

*** ПП “Автомагістраль” (код ЄДРПОУ: 31481658)

**** ТОВ “Нью Буд” (код ЄДРПОУ: 44639064)

***** ТОВ “Нідком” (код ЄДРПОУ: 41564138)

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Шеф-редактор – Ігор Дармостук

Автор – Альона Момот

Автор:
Альона Момот
Рекомендуємо до перегляду
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Banner
QlU7mDx4