Поточні ремонти житла та освітніх закладів в населених пунктах Немішаївської громади київська обласна влада замовила вже традиційним шляхом – у одного підрядника і без проведення конкурсів. Так, всі роботи у вказаній громаді довірили столичному ТОВ “Ласт Буд Кепітал”, яке майже всі свої довоєнні підряди за результатами публічних закупівель отримало від влади Київщини. Компанія належить громадянину Вірменії Фрунзу Мкртчяну, у бізнес-скарбничці якого ще дві фірми, які теж мають досвід співпраці з адміністрацією столичного регіону, при цьому є фігурантами декількох кримінальних проваджень за підозрою у розтраті державних коштів. Історія з понівеченої Немішаївської громади – шоста частина циклу КиївВлади “Поранена Київщина”.
Як стало відомо KВ, протягом червня 2022 року Департамент регіонального розвитку Київської обласної військової адміністрації (ДРР КОВА)* перерахував ТОВ “Ласт Буд Кепітал” ** 707 тис. гривень за виконання поточних ремонтів у житлових будинках та дитсадках Немішаївської громади, які постраждали від бойових дій.
Сухі цифри: де і за скільки виконують поточні ремонти
Із загальної суми авансів більша частина коштів – 500,21 тис. гривень – ТОВ “Ласт Буд Кепітал” авансовано за поточні ремонти будівель у селищі Немішаєве. А саме вказані аванси призначені на ремонти в трьох багатоквартирних будинках, трьох житлових будівлях та двох дитсадках – “Дзвіночок” та “Півник”.
На фото: дитячий садок “Дзвіночок” на вул. Заводська, 45а
Решта авансів – 206,73 тис. гривень – ТОВ “Ласт Буд Кепітал” отримало за виконання поточних ремонтів у селі Микуличі. За вказані кошти підрядник повинен був почати роботи в одному багатоквартирному житловому будинку (№10 по вул. Яковенка) та 15 індивідуальних житлових будинках на п’яти вулицях – Вишневій, Старосільській, Привітній, Кооперативній та Соборній.
На колажі: будинок №10 по вул. Вишневій в Микуличах
На фото: ворота приватного будинку за адресою вул. Вишнева, 18 в Микуличах
На колажі: будинок №3 по вул. Соборній в Микуличах
Всі 24 договори між ДРР КОВА та ТОВ “Ласт Буд Кепітал” укладено без конкурсів. В КОВА у відповідь на інформаційний запит KВ уточнили, що договори укладено на основі розпорядження Кабміну від 28 лютого 2022 року №169, відповідно до якого замовляти роботи “для задоволення нагальних потреб функціонування держави в умовах воєнного стану” дозволено без тендерів.
В КОВА також нагадали, що розпорядженням Кабміну від 10 квітня 2022 року № 280-р для замовлення першочергових робіт з відновлення об’єктів Київщини з держбюджету виділено 400 млн гривень. При цьому організаціям, які виконують роботи, дозволено здійснювати попередню оплату за договорами в розмірі 30% від загальної вартості послуг.
Зважаючи на те, що розмір авансів по 24 договорам між ДРР КОВА та ТОВ “Ласт Буд Кепітал” складає майже 707 тис. гривень, загальна ціна договорів сумарно може сягати 2,35 млн гривень.
Зауважимо, що авансів за поточні ремонти об’єктів у ще двох селах Немішаївської громади – Клавдієво-Тарасове та Пороскотень – здійснено не було.
Хід виконання робіт
Голова Немішаївської селищної громади Петро Перевозник у коментарі KВ розповів, що поточні ремонти в пошкоджених будівлях громади на сьогодні ще тривають. При цьому він зазначив, що їх початку передував копіткий процес збору даних щодо пошкодженого та зруйнованого майна. Спочатку, за словами Петра Перевозника, місцева комісія здійснила попередні обстеження, а потім разом із представниками ДРР КОВА були оглянуті всі понівечені об’єкти громади, які поділили на три категорії: повністю зруйновані, частково пошкоджені та ті, що потребують поточних ремонтів.
“За результатами обстеження були складені відповідні акти і стартувала робота над кошторисами. Для цього ми додатково долучили консалтингову компанію, яка також здійснює обстеження і робить кошториси, щоб прискорити процес. Кошториси, які я попередньо підписую, передаються ДРР КОВА на перевірку. Після цього департамент визначає нам підрядні організації, які роблять заміри пройомів вікон та дверей”, – розповів Петро Перевозник.
Очільник громади зауважив, що при формуванні реєстру пошкодженого майна вдалося врахувати не всі заявки мешканців на поточні ремонти, зокрема, через їх відсутність вдома на момент обстеження, проте роботи в цьому напрямку тривають.
“В певний момент нашої роботи у нас по громаді залишалося 70 квартир, які не були обстежені із різних причин. Насамперед через те, що не всі мешканці повернулися до своїх домівок, аби надати доступ до своїх помешкань. Наразі ця цифра вже менша. Повертається все більше населення, кількість заявок від людей збільшується. Щодня обстеження тривають, за результатами яких складаються акти і на сьогодні ця робота десь на 80% вже виконана”, – резюмував він.
Що стосується безпосередньо ремонтних робіт, то за словами Петра Перевозника, на сьогодні вже відновили віконні прорізи та пошкоджені двері в дитячих садочках “Півник” та “Дзвіночок” в Немішаєво, і підрядники вже приступили до робіт у приватних та багатоповерхових будинках.
Крім цього, як розповів голова Немішаївської громади, вже відновлено два корпуси школи в Микуличах, а саме – встановлено нові вікна, полагоджено частково пошкоджену покрівлю.
“Школа у Микуличах складається з трьох корпусів, в третьому корпусі роботи ще не проводилися, тому що він потребує технічного звіту для визначення категорії пошкодження – перша чи друга категорія. Там покрівля не просто частково пошкоджена, там через мінометне попадання під час обстрілу російськими військами завалилася плита”, – додав він
Читайте: На Київщині завершено поточні ремонти на 139 об’єктах соціальної сфери – Олексій Кулеба
У коментарі KВ власник ТОВ “Ласт Буд Кепітал” Фрунз Мкртчян запевнив, що по всім договорам, які його компанія уклала з ДРР КОВА, роботи вже виконані на 90%.
“У Микуличах по вул. Вишневій, 1, 10 та 18, по вул. Яковенка, 10 тривають роботи із ремонту віконних укосів, вже завершенні роботи з полагодження покрівель, встановлення вікон та підвіконь. По вул. Старосільській, 4, 34, 41 та 43, по вул. Привітній, 10 та 67 – вже замінені склопакети”, – розповів він.
Він також розповів про хід виконання робіт з відновлення двох дитячих садочків в Немішаєво.
“Там вже встановлені вікна і наразі триває робота з монтажу підвіконь. Залишиться виконати роботи лише щодо укосів. Всі роботи на цих об’єктах вже із фарбуванням за планом маємо завершити наступного тижня”, – зауважив керівник ТОВ.
Про підрядника
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Ласт Буд Кепітал” зареєстровано в 2019 році в Києві. Розмір статутного капіталу – 10,1 тис. гривень. Основний вид діяльності – будівництво доріг і автострад. Засновник і кінцевий бенефіціар – громадянин Вірменії Фрунз Мкртчян. Директор – Іван Харчук.
За даними Clarity Project, у результаті участі в публічних закупівлях ТОВ “Ласт Буд Кепітал” уклало 21 договір на 144,84 млн гривень, з яких 16 договорів на 144,16 млн гривень підписано з ДРР КОВА протягом 2020-2022 років. Зокрема, вказаний департамент замовляв у фірми будівництво дитсадку в селі Гатне Фастівського району (ціна договору – 79,70 млн гривень), реконструкцію інфекційного відділення дитячої лікарні в Броварах (ціна договору – 31,95 млн гривень) та будівництво фізкультурно-оздоровчого комплексу в місті Миронівка Обухівського району (ціна договору – 15,4 млн гривень).
Читайте: В Броварах за 32 млн гривень реконструюють інфекційне відділення дитячої лікарні
Відмітимо, що Фрунз Мкртчян є бенефіціаром ще двох столичних компаній – ТОВ “Будівельний індустріал” та ТОВ “Вега Строй ЛТД”, які також отримують замовлення за результатами участі в тендерах, зокрема, від ДРР КОДА. Так, ТОВ “Будівельний індустріал” отримало від департаменту два підряди на реконструкцію дороги по вул. Слави (ціна договору – 1,19 млн гривень) та провулку Слави (ціна договору – 168,27 тис. гривень) в селі Гусачівка Обухівського району. А ТОВ “Вега Строй ЛТД” має від ДРР КОДА одне замовлення на 1,35 млн гривень – на капремонт дороги по вул. Романенка в селі Варовичі Васильківського району.
ТОВ “Будівельний індустріал” та ТОВ “Вега Строй ЛТД” є фігурантами кримінальних проваджень. Зокрема, ТОВ “Вега Строй ЛТД” “засвітилося” в одному провадженні (від 04.06.2018 року №12018100000000493) з ДРР КОДА. Згідно з матеріалами справи, вказаний департамент спільно зі своїми підрядниками ТОВ “Декс Сіті” та ТОВ “Строй-Корпорейт” підозрюються у розтраті державних коштів на загальну суму понад 6 млн гривень. ТОВ “Вега Строй ЛТД” у даній справі названо в числі компаній з ознаками ризиковості, з якими “Декс Сіті” співпрацювало при виконанні договорів ДРР КОВА.
Директора ще однієї компанії Фрунза Мкртчяна – “Будівельний індустріал” – звинувачують в привласненні бюджетних коштів шляхом зловживання службовим становищем під час реконструкції трибун на стадіоні “Старт” у Олешках Херсонської області (провадження від 26.03.2019 року №12019230240000425). Крім цього ця фірма є в переліку компаній з ознаками фіктивності, які улюблений підрядник управління житлово-комунального господарства та будівництва Печерської РДА столиці – ТОВ “БК Київ-М-Буд” – залучав до субпідрядних робіт (провадження вiд 18.12.2019 року № 42019101060000368).
Нагадаємо, що Немішаївська громада, яка включає селище Немішаєве, села Микуличі, Клавдієво-Тарасове та Пороскотень, розташована між Бучею та Бородянкою Бучанщини, котрі росіяни перетворили на плацдарм бойових дій. Через це жителі громади з приходом росіян на Київщину відчули на собі повну блокаду, наслідками якої стали відсутність продуктів харчування, електроенергії і мобільного зв’язку.
Рашистські танки зайшли в Немішаєве 28 лютого. З початку березня окупанти захопили всю територію Немішаївської громади. За перші 10 днів окупації, як повідомив заступник Немішаївського селищного голови Іван Когут, росіяни встигли зруйнувати в громаді всю необхідну для життя інфраструктуру. За свідченнями місцевих жителів, у Немішаєве окупанти прицільно стріляли по цивільних, з особливою жорстокістю вони обстрілювали автомобілі мирних жителів, які намагалися евакуюватися, зокрема, із написами “Діти”.
Під час окупації громади біля Микуличів московити облаштували собі табір, де базувалося біля півсотні танків. Жителям цього села вдалося уникнути гуманітарної катастрофи завдяки взаємодопомозі мешканців та працівникам ферми, які врятували місцеву ферму і все її поголів’я від мародерства.
Звільнити населені пункти Немішаївської громади від рашистської нечисті вдалося на початку квітня, зокрема, над Немішаєвим ЗСУ підняли український прапор 2 квітня 2022 року.
Департамент регіонального розвитку КОВА очолює Алла Бондар. Голова КОВА – Олексій Кулеба.
Голова Немішаївської громади – Петро Перевозник. Староста села Микуличі Олександр Гончаренко.
* Департамент регіонального розвитку КОВА (код ЄДРПОУ: 21467647)
** ТОВ “Ласт Буд Кепітал” (код ЄДРПОУ: 42846508)
Фото: Олександр Параска та Віктор Перець, спеціально для KВ, колаж KВ