Земля на шість років в’язниці: НАБУ і САП підозрюють Петра Оленича в сприянні незаконній забудові парку “Нивки”

Земля на шість років в'язниці: НАБУ і САП підозрюють Петра Оленича в сприянні незаконній забудові парку “Нивки”

Заступнику голови КМДА Петру Оленичу (на колажі) загрожує до шести років позбавлення волі за зловживання службовим становищем. Нещодавно чиновник нарешті отримав відповідну підозру від НАБУ і САП в рамках справи щодо незаконного відведення столичною владою земельної ділянки в парку “Нивки” (вул. Табірна, 28) під житлову забудову компанії із орбіти відомого бізнесмена і політика Віктора Пилипишина. За інформацією слідства, ще будучи керівником Департаменту земельних ресурсів КМДА, Оленич “обманув” депутатів Київради, повідомивши їм про те, що ця земля не входить до природно-заповідного фонду. Наразі відомо, що внаслідок таких дій чиновника міській громаді було нанесено збитки на суму близько 6,4 млн гривень, хоча де-юре ця земля вже повернута до комунальної власності стараннями прокуратури. При цьому, в даній історії залишається ще одна інтрига: чи звернуть увагу правоохоронні органи на іншого заступника столичного мера – Вячеслава Непопа (також є депутатом міськради від УДАРу). Адже він офіційно був одним із ініціаторів згаданого землевідводу.

Як стало відомо KВ, заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич наразі перебуває під слідством.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Так, 2 листопада 2023 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) повідомили цьому чиновнику про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК Кримінального кодексу (КК) України – зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене за попередньою змовою групою осіб (до 6 років позбавлення волі). Наразі вирішується питання щодо обрання Петру Оленичу запобіжного заходу. Заступнику голови КМДА інкримінується те, що внаслідок його дій відбулася незаконна передача частини парку “Нивки” під забудову, внаслідок чого територіальна громада Києва зазнала збитків на суму близько 6,4 млн гривень.

У ході слідства правоохоронці встановили, що у листопаді 2019 року Петро Оленич, тоді ще перебуваючи на посаді директора Департаменту земельних ресурсів КМДА, отримав на розгляд проєкт землеустрою щодо відведення неназваній приватній компанії ділянки площею 0,6 га у східній частині парку “Нивка” під будівництво житлово-офісного комплексу. Цим же документом було передбачено виключення даної землі з природно-заповідного фонду. 

Разом з тим, за декілька місяців до цього, у липні 2019-го, земельний департамент КМДА відправив даний проєкт на доопрацювання – саме через належність ділянки до природно-заповідного фонду. Втім, за інформацією правоохоронців, Петро Оленич проігнорував цей факт та все ж подав проєкт рішення щодо передачі даної ділянки в оренду на розгляд Київради. При цьому, як зазначають правоохоронці, аби забезпечити гарантоване голосування депутатів за цей проєкт рішення, посадовець зазначив у пояснювальній записці до нього, що ділянка не належить до природно-заповідного фонду. За даними НАБУ, це не відповідало дійсності та спростовувалось інформацією з бази міського земельного кадастру, яка перебувала у віданні Департаменту земельних ресурсів КМДА. 

Як зазначають у САП, позиція правоохоронців щодо незаконності даного землевідводу підтверджується постановою Північного апеляційного господарського суду, відповідно до якої рішення Київради про передачі даної ділянки в оренду було скасовано, а договір оренди визнано недійсним. Також, за даними прокуратури, завдяки втручанню правоохоронних органів було припинено незаконне будівництво на цій території. Крім того, НАБУ направило до Київради лист з вимогою розглянути питання щодо скасування рішення про затвердження Детального плану території (ДПТ), до якого входить вищезгадана ділянка та згідно з яким, всупереч Генеральному плану Києва, частину парку “Нивки” було незаконно віднесено до території під забудову.

Протягом декількох годин після публікацій про вручення підозри на ці події відреагував і сам Петро Оленич. На своїх сторінках у соцмережах чиновник заперечив, що при здійсненні згаданого землевідводу було допущено порушення законодавства України, звинуватив НАБУ у брехні та пообіцяв, не дивлячись на усе це, сприяти правоохоронцям у розслідуванні даної справи.

“Що буває, коли НАБУ вводять в оману? Воно вручає підозру. Насправді ж Департамент земельних ресурсів діяв згідно чинного законодавства і на підставі рішення Київради. Всі дозволи і містобудівна документація були видані ще в 2017-18 роках (до зайняття мною посади), а проект погоджений відповідними органами влади. Більше того, Департамент завжди сприяв і надавав всю запитувану інформацію правоохоронним органам та співпрацював зі слідством з цього питання. У будь-якому разі, я наголошую на вимозі неупередженого слідства, готовий до співпраці з правоохоронними органами. Свою правоту і невинуватість доводитиму у правовий спосіб. А також наполягатиму на виявленні та притягненні до відповідальності громадян, які ввели в оману правоохоронців, надавши недостовірну інформацію щодо цієї справи”, – заявив Петро Оленич.

Зазначимо, Оленич такими запереченнями, схоже, просто вводить в оману громадськість, намагаючись виправдатися там, де допущені їм порушення очевидні.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Про яку земельну історію йдеться

Наразі у відкритих джерелах не уточнюється, передача якої саме земельної ділянки зацікавила правоохоронців та яка компанія отримала її в оренду. Такі дані відсутні і в Держреєстрі судових рішень – зазвичай вони публікуються з певним “запізненням”, у зв’язку з чим станом на сьогодні навіть проблематично встановити номер відповідного кримінального провадження і дату початку слідства. Разом з тим, за низкою ознак можна з упевненістю зробити висновок, що йдеться про ділянку на вул. Табірній, 28 в Шевченківському районі Києва, яку було відведено в оренду ТОВ “Українська марка”. Але цьому передували події, про які опосередковано згадували правоохоронці.

Так, 20 грудня 2017 року Київрада рішенням №1005/4012 затвердила ДПТ у межах проспекту Перемоги, вулиць Лагерної, Авіаконструктора Сікорського, залізничних колій, вулиць Тимофія Шамрила, Дорогожицької, Олени Теліги, Олександра Довженка (у народі – “ДПТ “Дегтярівки та Сирця”). Як зазначали столичні активісти, одним із “нюансів” цього документу було те, що в ньому не зазначалися кордони парку “Нивки”. При цьому, ділянка на вул. Табірній, 28, яка, згідно з графічними матеріалами Генплану Києва, відносилася до озеленених територій загального користування, у ДПТ в цій зоні вже була “відсутня”.

Читайте: На Крещатике, 36 во время ночного утверждения ДПТ обвалился потолок

А вже через два роки, 19 грудня 2019-го, Київрада рішенням №579/8152 погодила передачу ділянки площею 0,6 га на вул. Табірній, 28 в оренду ТОВ “Українська марка” на 5 років для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу з вбудованими та прибудованими приміщеннями торгово-офісного призначення та підземним паркінгом. Цим же рішенням було передбачено, що вказана ділянка має бути виключена з території парка “Нивки”, який входить до переліку озеленених територій загального користування Києва (цей перелік є складовою затвердженої в 2005 році Програми розвитку зеленої зони Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень у центральній частині міста).

У пояснювальній записці до затвердженого проєкту рішення зазначалося, що підставою для даного землевідводу є той факт, що ТОВ “Українська марка” з грудня 2013 року є власником двох нежитлових будівель загальною площею 609,9 кв.м., які розміщені на даній ділянці. При цьому, в документі було вказано, що, згідно з Генпланом Києва і ДПТ “Дегтярівки та Сирця”, за функціональним призначенням дана ділянка відноситься до категорії земель житлової та суспільної забудови. Також в пояснювальній записці, із посиланням на КП “Управління зелених насаджень (УЗН) Шевченківського району Києва” (лист цього підприємства від 22 липня 2019 року) повідомлялося, що ця земля не належить до територій, закріплених за цим комунальним підприємством, а також не є територією природно-заповідного фонду чи парку.

Зазначимо, де-юре вказаний проєкт рішення на розгляд Київради подали Департамент земельних ресурсів КМДА, який на той час очолював саме Петро Оленич, а також заступник голови КМДА Вячеслав Непоп.

Земля на шість років в'язниці: НАБУ і САП підозрюють Петра Оленича в сприянні незаконній забудові парку “Нивки”

Ділянка на вул. Табірній, 28

Надалі, 19 жовтня 2020 року, Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Українська марка” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва на вказаній ділянці житлово-офісного комплексу із вбудованими та прибудованими приміщеннями торгово-офісного призначення та підземним паркінгом.

На порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) не зазначаються більшість вихідних даних щодо запланованої забудови – фактично в МУО було лише вказано, що на вказаній землі у майбутньому може бути зведено будівлю чи будівлі заввишки 25 поверхів. В “містобудах” повідомлялося, що територія ДПТ, до якого входить ця земельна ділянка, межує із парковою зоною – парком-пам’ятником садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення “Нивки” (східна частина). Разом з тим, не було жодного слова про відношення цієї землі до вказаного парку.

Читайте: Департамент строительства и архитектуры КГГА просят проверить информацию о строительстве на территории парка “Нивки”

У січні 2021 року Київська міська прокуратура подала до Господарського суду Києва позов щодо визнання незаконним та скасування рішення столичної міськради №579/8152 та визнання недійсним договору оренди ділянки на вул. Табірній, 28. Відповідачами в цій справі виступали Київрада і ТОВ “Українська марка”.

В обґрунтування своїх вимог, правоохоронці вказали на те, що дана ділянка точно є територією природно-заповідного фонду, а тому проєкт землеустрою щодо її відведення повинен був бути погоджений структурним підрозділом КМДА у сфері охорони навколишнього природного середовища, чого в даному випадку зроблено не було. Крім того, прокурори зазначили, що вказаним проєктом землеустрою було змінено категорію спірної ділянки, що не було погоджено із Кабінетом Міністрів України.

Також правоохоронці вказали на те, що ТОВ “Українська марка” не повинна була отримати ділянку в оренду не неконкурентних засадах, поза аукціоном, адже площа розташованих на ній будівель (сараю та оранжереї) майже в 10 разів менша площі землі. У зв’язку з цим, на переконання прокуратури, вказана компанія теоретично могла отримати за такою процедурою лише частину ділянки, і при цьому не під забудову, а лише для експлуатації та обслуговування вказаних об’єктів нерухомості. У свою чергу, інший “шмат” землі, який на той час був вільним від забудови, ТОВ “Українська марка” могло отримати лише на конкурентних засадах. Крім того, позивачі зазначали, що столична міськрада навіть не могла передавати дану ділянку в оренду тому, що попередній власник розміщених на ній будівель – ПАТ “Радіант” – не оформлювало на себе право користування цією землею. 

1 квітня 2021 року столичний госпсуд відмовив прокуратурі в задоволенні позову. Втім, правоохоронці подали апеляційну скаргу на такий вердикт до Північного апеляційного господарського суду. 22 вересня 2021 року вказаний суд задовольнив таку скаргу, відповідно – задовольнивши вимоги прокуратури. 

Земля на шість років в'язниці: НАБУ і САП підозрюють Петра Оленича в сприянні незаконній забудові парку “Нивки”

Скріншот рішення суду від 1 квітня

На цьому історія не закінчилася – ТОВ “Українська марка” і Київрада ініціювали касаційне оскарження рішення апеляційного суду. 24 травня 2022 року Верховний суд прийняв цю справу до свого провадження, але разом з тим – зупинив відповідне касаційне провадження. Це було обґрунтовано тим, що служителям Феміди потрібно було дочекатися результатів по двом судовим справам, які на той час знаходилися на розгляді Верховного суду та в рамках яких розглядалися схожі історії. Тобто, йшлося про те, що суддям потрібно було “знати”, як розглядати подібні провадження. Разом з тим, як зазначалося вище, НАБУ і САП повідомляють, що де-юре у справі по ділянці на вул. Табірній, 28 поставлена крапка, і при цьому – ще апеляційним судом.

Через півтора тижні після подачі прокуратурою вищезгаданого позову, 13 січня 2021 року, Шевченківське управління Нацполіції Києва відкрило кримінальне провадження №42021100000000010 за фактом можливих порушень при здійсненні цього землевідводу. Попередньо фігурантам цієї справи інкримінувалося вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України – службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки.

На етапі досудового розслідування правоохоронці висунули версію, що головним винуватцем є директор КП “УЗН Шевченківського району”. Йшлося про те, що саме він підписав лист від 22 липня 2019 року, в якому зазначалося, що ділянка не входить до парку “Нивки” і не закріплена за вказаним КП. Разом з тим, як вважали у Нацполіції, все було навпаки, а тому фактично йшлося про незаконне вибуття ділянки з користування “УЗНа Шевченківського району” та її подальшу передачу під забудову.

6 жовтня 2021 року Шевченківський районний суд Києва в рамках цього слідства, за клопотанням правоохоронців, наклав арешт на ділянку на вул. Табірній, 28, заборонивши її відчуження та проведення на ній будівельних робіт. Надалі, 4 лютого 2022 року, той же суд продовжив термін розслідування даного провадження до 5 серпня того ж року. Чи розслідується дана справа станом на сьогодні та чи саме в рамках даного провадження було вручено підозру Петру Оленичу (теоретично провадження могло бути передано від Нацполіції до НАБУ. – KВ), наразі невідомо.

Паралельно з цим, 29 квітня 2021 року, ТОВ “Українська марка” зареєструвало в Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ) повідомлення про початок будівельних робіт зі зведення житлово-офісного комплексу з вбудованими та прибудованими приміщеннями торгово-офісного призначення та підземним паркінгом. Генеральним підрядником було зазначено ТОВ “Юнібілд”. У документі, розміщеному в ЄДЕССБ, не вказувалися вихідні дані будівництва, але уточнювалося, що клас наслідків цих робіт – СС1 (новобудови з незначними наслідками). Це виглядало досить дивно, бо, як зазначалося вище, згідно з МУО, мова могла йти про зведення будівлі/будівель висотою в 25 поверхів (значно вищий клас наслідків). 

Втім, надалі, вказане ТОВ “виправилось”: у травні 2021 року компанія погодила нову проєктну документацію щодо проведення робіт і надалі подала заявку до ДАБІ щодо отримання нового дозволу на будівництво того ж об’єкту, але вже з класом наслідків СС3 (будинки, споруди зі значними наслідками). 

Проте, 14 грудня 2021 року Держархбудінспекція відмовила у видачі такого погодження. Підстав для цього було декілька. Зокрема, у ДАБІ зазначили, що через накладення арешту забудова ділянки на вул. Табірній, 28 на той час була неможлива. Крім того, ТОВ “Українська марка” не надала інспекції певну інформацію, передбачену статтею 69 Повітряного кодексу України (стосується обмеження використання приаредромної території).

Зазначимо, у рішенні про відмову повідомлялося, що ТОВ “Українська марка” збирається побудувати на вказаній території два житлових будинки (5 та 25 поверхів відповідно), офісний будинок (4 поверхи) та трирівневий підземний паркінг. Будівництво планувалося здійснювати в рамках 5 пускових комплексів. Підрядником цих робіт компанія зазначала все теж ТОВ “Юнібілд”.

При цьому, ще влітку 2021 року на будмайданчику на вул. Табірній, 28, де вже проводилися підготовчі роботи, розпочалися протести місцевої громади. Активісти виступали проти забудови. Однією з причин називалося якраз те, що де-факто вказана ділянка входить до меж парку “Нивки”.

Земля на шість років в'язниці: НАБУ і САП підозрюють Петра Оленича в сприянні незаконній забудові парку “Нивки”

Будмайданчик станом на листопад 2021 року

У той період екоактивіст Михайло Погребиський зазначав, що у Міністерства захисту навколишнього середовища та природних ресурсів повинні зберігатися картографічні матеріали про всі землі природно-заповідного фонду, які в рамках вищезгаданого судового спору могли б стати доказом належності оспорюваної ділянки до таких територій. Проте, за його словами, Мінекології навіть не потрудилося виступити на боці правоохоронців у цьому судовому процесі. Також активіст нагадав, що, згідно із законом “Про природно-заповідний фонд України” та Земельним кодексом, Київрада не має права на свій розсуд змінювати площу та межі об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення без погодження з Кабміном, тим більше – віддавати такі землі під забудову.

Читайте: Как заповедную часть столичного парка “Нивки” отдали под жилую застройку

Про зацікавлених у забудові парку

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Українська марка” було зареєстроване у травні 2006 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром є киянин Олександр Придибайло.

Зазначимо, ця ж особа є офіційним директором ТОВ “НВФ “Талер”, яку система Youcontrol відносить до т.з.в “групи родини Віктора Пилипишина”, що об’єднує більше семи десятків компаній, зайнятих у сферах будівництва, нерухомості та сільського господарства. Ключовими особами даної групи є Віктор Пилипишин (нардеп VII скликання та екс-голова Шевченківської районної в Києві державної адміністрації) та його зять Костянтин Яловий (депутат Київради VII-VIII скликань від партії “Єдність”). Серед пов’язаних з цією групою осіб Youcontrol також називає батька Костянтина Ялового – Володимира Ялового, який є депутатом Київради поточного IX скликання, а раніше був депутатом I, IV та VIII скликань міськради та працював заступником нині покійного Олександра Омельченка, коли той очолював КМДА.

На зв’язок між вказаними двома компаніями також натякає спільний контактний номер телефону та реєстрація за однією адресою в Києві – на вул. Берковецькій, 6-А.

ТОВ “Юнібілд” (генпідрядник будівництва по вул. Табірна, 28) було зареєстроване у Києві в грудні 2018 року. Керівником компанії вказано Дем’яна Бродовського, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканця столиці Юрія Залізка.

За інформацією Youcontrol, ця ТОВка входить до групи компаній бізнесмена Юрія Пархомчука. Основні напрямки діяльності компаній цієї групи – будівництво, продаж бетону та залізобетонних виробів і т.д.

Як повідомляла КВ, ТОВ “Юнібілд” зазначено генпідрядником будівництва в Києві декількох житлових комплексів, девелопером яких виступає компанія “Ковальська” – зокрема, ЖК “31Z” на вул. Драгоманова, 31-з (Дарницький район) і ЖК “DOCK32” на просп. Степана Бандери, 32-Д (Оболонський район). Обидва об’єкти зводяться на фоні гучних скандалів та пильної уваги правоохоронних органів.

Читайте: Зайві поверхи та борги перед бюджетом: правоохоронці зацікавилися “депутатським ЖК” в Оболонському районі Києва

Чим відомий Петро Оленич

Свою кар’єру в столичній мерії Петро Оленич розпочав у березні 2017 року – тоді його було призначено на посаду першого заступника директора Департаменту інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) КМДА, скандально відомого Юрія Назарова. Надалі, в липні 2017 року протягом двох з половиною тижнів Петро Оленич очолював Департамент з питань реєстрації КМДА, після чого 27 липня його було переведено на посаду директора Департаменту земельних ресурсів КМДА. 

На цьому посту він пропрацював до 29 березня 2021 року, а вже 1 квітня того ж року пішов на підвищення – Віталій Кличко підписав розпорядження про призначення Петра Оленича заступником голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень. На нього було покладено контроль за діяльністю низки структурних підрозділів столичної мерії. Зокрема – Департаменту ІКТ, Департаменту містобудування та архітектури і свого “дітища” – Департаменту земельних ресурсів.

Як неодноразово повідомляла KВ, громадськість та депутати Київради неодноразово висловлювали невдоволення роботою Петра Оленича на посадах керівника “земельного” департаменту і заступника голови КМДА і звинувачували цього чиновника та його підлеглих у масі різних порушеннях.

Скандали з цього приводу виникають майже на кожному пленарному засіданні Київради під час розгляду земельних питань, які готує Департамент земельних ресурсів КМДА. Однією з головних претензій депутатського корпусу є те, що чиновники дуже часто пропонують віддавати під житлову та комерційну забудову ті земельні ділянки, які для цього не призначені. Зокрема – промислові зони, фактичні території зелених насаджень тощо. 

Задля цього, серед іншого, використовуються маніпуляції з містобудівною документацією – коли попередньо міська влада затверджує ДПТ, відповідно до яких незаконно змінюються положення Генплану столиці, як це було в історії з ділянкою на вул. Табірній, 28. Крім того, задля здійснення землевідводів також активно застосовується т.зв. “туалетна схема” – коли потенційні землекористувачі оформлюють на себе право власності на якісь “сараї” або навіть неіснуючі будівлі на певних ділянках та в подальшому просять Київраду передати їм цю землю в оренду.

Читайте: “Туалетна схема” рулить: у Київраді зацікавились захопленням землі на Осокорках

Усе це призводить до неконтрольованої забудови столиці, яка є причиною виникнення та посилення інфраструктурних проблем – дефіциту місць в навчальних закладах та лікарнях, заторах на дорогах тощо. Наслідком таких дій чиновників, серед іншого, стала гучна кримінальна справа щодо “будівельного хаосу” на території столиці, в рамках якої в тому числі наразі вивчаються факти сумнівних землевідводів.

Читайте: “Начхати на закон”: Нацполіція знає причини “будівельного хаосу” в Києві

При цьому, Петро Оленич чомусь прямо не фігурує ні у вищезгаданому провадженні, ні в будь-яких інших. Хоча  в полі зору правоохоронців неодноразово опинялися саме його підлеглі. Наприклад, слідчі в рамках декількох справ вивчали закупівлі КП “Київський інститут земельних відносин”, і в 2021 році підозру в службовій недбалості отримала ексзаступниця директора вказаного підприємства.

Читайте: Уголовная трясина: ГБР и Нацполиция расследуют закупки “Киевского института земельных отношений”

Також правоохоронцям явно варто звернути увагу на освоєння під патронатом Петра Оленича колосальних грошових ресурсів при виконанні “Програми використання та охорони земель Києва”. Експерти вважають, що йдеться про банальне “відмивання” бюджетних коштів, адже гроші здебільшого витрачаються на завдання, які або вже кілька разів за рахунок платників податків виконувалися чи нікому не потрібні. Крім того, може мати місце виконання робіт за цінами в кілька разів вищими за ринкові та участь у схемі фірм, близьких до Петра Оленича.

Читайте: Петру Оленичу разрешили “утилизировать” в столичную землю 1,32 млрд бюджетных гривен

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
09:00 Перший день зими в столиці ознаменувався запуском руху легкових авто одним з найвідоміших довгобудів столиці – Подільським мостовим переходом, який зʼєднав Поділ та…
Banner
QlU7mDx4