За допомогою КМДА та ДІАМ: Нацполіція розслідує порушення при будівництві столичного ЖК “4U”

За допомогою КМДА та ДІАМ: Нацполіція розслідує порушення при будівництві столичного ЖК “4U”

Правоохоронці вже майже вісім років розслідують низку порушень при будівництві ЖК “4U” (вул. Академіка Булаховського, 2, житловий масив Новобіличі). В рамках двох кримінальних проваджень слідчі встановили, що цей комплекс свого часу починав зводитися без дозвільних документів і що на цій землі взагалі не можна було нічого будувати, бо вона призначена тільки для експлуатації вже існуючих споруд. Також Нацполіції стало відомо, що при реалізації даного проєкту могло бути привласнено майно Інституту технічної теплофізики Національної академії наук (НАН) України, який передав цю землю приватній компанії-інвестору під забудову в обмін на квартири. Попередньо йдеться про нанесені державі збитки на суму близько 194 млн гривень. В цій історії не обійшлося без допомоги КМДА, яка вже після початку будівельних робіт видала дозвіл на їх проєктування (всупереч цільовому призначенню ділянки), та “некорумпованої ДІАМ”, яка легалізувала даний проєкт, погодивши внесення сумнівних змін до дозволів на будівництво.

Як стало відомо KВ, правоохоронці продовжують розслідовати факти можливого порушення законодавства при будівництві житлового комплексу (ЖК) “4U” на вул. Академіка Булаховського, 2 в Святошинському районі Києва – проєкту девелопера “Really Building”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Наразі мова йде про слідство, яке здійснюється в рамках кримінального провадження №42023000000000455 (було відкрито Головним слідчим управлінням Національної поліції України 13 березня 2023 року). Процесуальне керівництво в даній справі здійснює Офіс Генерального прокурора. Фігурантам даного провадження попередньо інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч. 4 ст. 190 (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою) та ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем,  вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану) Кримінального кодексу (КК) України.

11 серпня 2023 року Печерський районний суд за клопотанням правоохоронців наклав арешт на земельну ділянку за вищевказаною адресою (кадастровий номер – 8000000000:75:445:0003, площа 6,48 га), а також розташовані на ній будівлі. Йдеться про житловий будинок (площа – 20,5 тис. кв.м., власники – Інститут технічної теплофізики НАН України, ТОВ “Виробниче підприємство (ВП) Побутрембудматеріали” і ТОВ “В.К. Містобуд”) і низку недобудованих будівель у складі цього ЖК загальною площею 40,3 тис. кв.м. 

За допомогою КМДА та ДІАМ: Нацполіція розслідує порушення при будівництві столичного ЖК “4U”

ЖК “4U” на карті

Тобто, власників та користувачів позбавили права розпоряджатися ним – продавати, передавати в оренду, “закладати” в іпотеку тощо. Втім, вже 5 вересня поточного року вищезгадане ТОВ “В.К. Містобуд” оскаржило цей арешт в судовому порядку.

При цьому, 29 серпня 2023 року Печерський районний суд дозволив слідчим та прокурорам дозвіл на проведення огляду вищезгаданої земельної ділянки, а також розміщених на ній будівель. Правоохоронцям це необхідно задля того, щоб встановити та зафіксувати певні обставини, які дозволять їм надалі розслідувати дане провадження.

Наразі в Єдиному держреєстрі судових справ відсутні повні дані стосовно того, які саме “гріхи” були допущені замовниками та забудовниками цього ЖК. Але деякі дані в цих документах все ж вказані.

Зокрема, правоохоронці вказують на те, що певна “організована група осіб запровадила протиправний механізм, направлений на привласнення майна НАН України під час реалізації інвестиційного договору з будівництва житла на вул. Академіка Булаховського, 2, в тому числі для наукових співробітників”. У Нацполіції вважають, що це було зроблено шляхом зловживання службовим становищем посадовцями Інституту технічної теплофізики, який є замовником будівництва ЖК “4U”, компанії-інвестора цього будівництва – ТОВ “ВП Побутрембудматеріали”, а також генпідрядника будівельних робіт – ТОВ “В.К.Містобуд”. За інформацією слідчих, у результаті таких дій державі було завдано збитки на суму понад 194 млн гривень.

Що цікаво, раніше правоохоронці вже цікавились даним ЖК – історію навколо його будівництва вивчало Святошинське управління Нацполіції Києва в рамках кримінального провадження №12015100000001088 від 27 листопада 2015 року. Тоді слідчі припускали, що причетні до цієї забудови особи могли вчинити злочини, передбачені ч.1 ст. 358 (підроблення документів) та ч. 2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки). В рамках цієї справи також на короткий період накладалися арешти на ділянку та будівлі, але в результаті їх було скасовано. При цьому, саме провадження, схоже, також “зависло” – остання судова ухвала по ньому датована груднем 2021 року.

Так, в рамках даної справи правоохоронці ще в 2015 році встановили, що на земельній ділянці на вул. Академіка Булаховського, 2 здійснюється будівництво будівель невстановленого призначення попри відсутність дозволів на проведення таких робіт. Зокрема, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) у Києві повідомив слідчим що станом на той період не реєстрував документи, які б давали право на виконання будівельних і підготовчих робіт за вказаною адресою.

За допомогою КМДА та ДІАМ: Нацполіція розслідує порушення при будівництві столичного ЖК “4U”

Скріншот однієї з судових ухвал по цьому слідству

Надалі, в серпні 2017 року, правоохоронці під час огляду ділянки з’ясували, що на частині цієї землі площею 0,15 га проводилося будівництво багатоповерхового будинку. Тоді слідчі зафіксували наявність на цьому будмайданчику будівельних матеріалів, підйомного крану, побутового приміщення тощо. На думку правоохоронців, проведення таких робіт суперечило цільовому призначенню даної землі – її можна використовувати лише “для експлуатації та обслуговування будівель і споруд”. При цьому, за даними слідчих, приблизно з весни 2016 року це будівництво не здійснювалося, і було відновлено тільки в 2021 році.

Передісторія

23 грудня 2004 року Київрада рішенням №967/2377 погодила оформлення Інституту технічної теплофізики НАН України права користування ділянкою площею 7,85 га на вул. Академіка Булаховського, 2 (вказана установа використовувала цю землю з 60-х років минулого століття ще у складі НАН СРСР, а тому йшлося про формальне “переоформлення”. – KВ). Столична влада тоді офіційно визначила, що дана ділянка має цільове призначення “для експлуатації та обслуговування будівель і споруд”.

Надалі, 12 липня 2012 року, Київрада рішенням №826/8163 “відібрала” у вказаної установи частину землі площею 1,37 га та погодила її передачу в постійне користування Державному підприємству (ДП) “Інженерний центр “Сушка”, яке підпорядковане тому ж Інституту технічної теплофізики НАН України. При цьому, було частково змінено цільове призначення вказаного “шматка” землі – його дозволили використовувати “для експлуатації та обслуговування невиробничих будівель і споруд з подальшою їх реконструкцією”. Того ж року, 11 грудня, Інститут технічної теплофізики НАН України отримав державний акт на право постійного користування ділянкою площею 6,48 га.

До цього, 28 листопада 2007 року, між Інститутом технічної теплофізики НАН України і ТОВ “ВП Побутрембудматеріали” було укладено договір про фінансування та будівництво адміністративно-офісної будівлі з апартаментами із використанням енергозберігаючих технологій з вбудованими приміщенням соціальної сфери та підземним паркінгом на вул. Академіка Булаховського, 2. Фактично цією угодою було передбачено, що держустанова передає вказаній компанії ділянку під забудову, а взамін ТОВ “ВП Побутрембудматеріали” повинно було не пізніше 15 грудня 2017 року передати інституту квартири в цій будівлі загальною площею 2165 кв.м. Але виконати свої зобов’язання у зазначені терміни інвестор з різних причин не змін.

При цьому, 5 листопада 2014 року вищезгадана компанія передала функції інвестора ТОВ НВП “Апельсин”. Згідно з відповідною угодою, новий інвестор повинен був отримати дозвільну документацію на будівництво, профінансувати ці роботи, здати будівлю в експлуатацію тощо. 

Що важливо, лише 18 березня 2020 року, вже після початку будівельних робіт, Департамент містобудування та архітектури КМДА видав МУО на проєктування реконструкції експериментального корпусу з з/б конструкцій під БФК на ділянці площею 6,48 га на вул. Академіка Булаховського, 2 (по суті, всупереч цільовому призначенню ділянки.- КВ). Замовником “містобудів” виступив вищезгаданий інститут.

Як зазначалося в МУО, гранично допустима висота обєкта проєктування (будівлі, які “з’являться” в результаті реконструкції) не повинна перевищувати 100 метрів. Але у випадку проєктування об’єкта вище 45 метрів його висотність повинна бути погоджена з Украерорухом та Державіаслужбою України. При цьому, в МУО не було жодного слова про те, що в цьому БФК будуть облаштовані квартири. Ба більше – в документі було вказано, що для цього об’єкта не розраховується максимально допустима щільність населення, хоча такі вихідні дані зазвичай “прописуються” чиновниками при видачі “містобудів” на проєктування житлових комплексів та БФК з житловою частиною.

Зазначимо також, в МУО повідомлялося, що, згідно з Генпланом Києва, функціональне призначення ділянки на вул. Академіка Булаховського, 2 – це “територія громадських будівель та споруд і частково комунально-складська територія”. 

Надалі, 11 грудня 2020 року, ДАБІ видала Інституту технічної теплофізики НАН України дозвіл №ІУ013201207675 на першу чергу реконструкції експериментального корпусу з з/б конструкцій під БФК на вул. Академіка Булаховського, 2. Підрядником цих робіт було зазначено ТОВ “В.К. Містобуд”.

Згідно з документом, установі дозволили будувати “два з гаком” будинки – один двохсекційний з вбудованими нежитловими (офісними) приміщеннями (висота – 27 поверхів), один двоповерховий будинок з офісними приміщеннями та вбудованими приміщеннями груп короткотривалого перебування дітей дошкільного віку, а також 25-поверхову секцію ще одного будинку з готельними номерами та офісними приміщеннями. 

Надалі, протягом 2021 року, до вказаного будівельного дозволу неодноразово вносилися зміни, завдяки яким забудовникам фактично дозволили будувати житло на вказаній території. Деталі таких змін на своїй сторінці у Facebook ще у лютому 2022 року описав експерт з містобудування Георгій Могильний.

Так, за його словами, спочатку ДАБІ дозволила зводити на вул. Академіка Булаховського, 2 будівлю площею 19,7 тис кв.м. без жодного житла. Надалі забудовник намагався внести зміни у дозвіл і “перетворити” адміністративно-офісну будівлю на житловий комплекс, на що у квітні 2021 року отримав від інспекції відмову. Через півроку, у жовтні, відмову у реєстрації змін надала вже новостворена Державна інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ). Але вже 3 грудня 2021 року ДІАМ вирішила “виправити технічну помилку реєстратора” та фактично скасувала свою відмову. Таким чином було зареєстроване незаконне, на думку Георгія Могильного, коригування проєкту, завдяки якому адміністративно-офісний комплекс перетворився у житловий.

За інформацією фахівця, перед цим забудовники зробили додаткові експертизи ескізного проєкту та проєкту першої черги будівництва. При цьому, експертизи були проведені з інтервалом в один день, 28 та 29 листопада, що на думку Георгія Могильного неможливо. Справа в тому, що за існуючою в Україні процедурою після експертизи ескізного проєкту цей проект повинен бути погоджений, потім може бути розпочата розробка проєкту першої черги і лише потім цей проєкт може бути поданий на експертизу. 

На переконання експерта, ця експертиза була “тупо куплена для швидкої легалізації самобуду в умовах наявної кримінальної справи” – того самого кримінального провадження від 2015 року. При цьому, як вважає Георгій Могильний, саме “завдяки реєстрації незаконних змін в проєкт забудовники змогли зняти арешт з будмайданчика, який було накладено в рамках вказаного слідства. 

“В результаті цих маніпуляцій “некорумпованої ДІАМ” адміністративно-офісна будівля трохи менше 20 тис. кв.м., на яку видала дозвіл “корумпована ДАБІ”, перетворюється на ЖК загальною площею 60 тис кв.м., із яких лише житлова площа квартир становить 37.5 тис. кв.м. Таке скандальне будівництво не могло не привернути увагу якоїсь із ГОшок, що періодично займаються подібними історіями. ЖК “4U” зацікавило “СтопКор”, і вони двічі зверталися до ДІАМ із проханням провести позапланову перевірку цього незаконного будівництва. Але ДІАМ перевірку проводити відмовилася, заявивши, що не бачить цьому необхідності”, – розповів Георгій Могильний.

Що цікаво, в судових ухвалах по кримінальному провадженню від 2023 року зазначається, що 11 липня поточного року між Інститутом технічної теплофізики НАН України та ТОВ “ВП Побутрембудматеріали” було укладено новий інвестдоговір щодо забудови на вул. Академіка Булаховського, 2. Якими є його умови, навіщо сторони підписували нову угоду та чи виступає в ній стороною ТОВ НВП “Апельсин”, у відкритих джерелах не уточнюється.

А вже після цього, 18 серпня 2023 року, ДІАМ видала сертифікат про прийняття в експлуатацію першого будинку ЖК “4U”. При цьому, забудовники намагалися ввести цей об’єкт в експлуатацію ще в березні поточного року, але тоді їм було відмовлено. Зокрема через те, що вони не надали ДІАМ проєкт виконання робіт, не завершили будівельно-монтажні роботи, не змонтували систему виявлення пожежі та евакуації тощо.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Хто будує

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне “ВП Побутрембудматеріали” (інвестор будівництва) було зареєстроване у вересні 1997 року. Його керівником є Анжела Ларкіна, засновниками – ТОВ “Гуд Марк” і Андрій Біба, який разом зі своєю дружиною Світланою Бібою є кінцевими бенефіціарами вказаної компанії.

Система Youcontrol відносить ТОВ “ВП Побутрембудматеріали” до групи “БРСМ-Нафта”, яка є власником мережі з понад двох сотень автозаправних комплексів на території України. Ключовою особою даної групи є вищезгаданий Андрій Біба – відомий український підприємець, який наразі проживає в Італії. У 2021 році він посів 76 місце в рейтингу 100 найбагатших українців зі статками 145 млн доларів (за версією “Форбс”).

ТОВ НВП “Апельсин” (колишній або діючий співінвестор будівництва) було зареєстроване у Києві в грудні 1995 року. Керівником цієї компанії зазначено Юрія Брязкуна, засновниками та кінцевими бенефіціарами – киян Олексія Гапона і Олену Шмідт.

Останні двоє є офіційними засновниками низки компаній, що входять до орбіти Олександра Кравчука – сина покійного першого президента України Леоніда Кравчука. Зокрема, Шмідт, Гапон і Кравчук-молодший є засновниками ТОВ “Будівельна компанія “Блок”. Також Олена Шмідт і Олексій Гапон є співзасновниками дочірнього підприємства “Нафком-Агро”, яке займалося сільським господарством на площі близько двох сотень тисяч гектарів у низці центральних та північних областей України і яке пов’язують саме з Олександром Кравчуком.

ТОВ “В.К. Містобуд” (генпідрядник будівництва) було зареєстроване у квітні 2018 року в Києві. Його керівником вказано Олега Онопенка, засновниками – ТОВ “Інвестиційна формула” і киянку Ганну Мурашенко (на колажі). Остання разом з мешканкою села Шпитьки Бучанського району Київщини Ганною Ланською є співвласницями ТОВ “В.К. Містобуд”.

Зазначимо, що у травні 2022 року ЗМІ “титрували” Ганну Мурашенко як “комерційного директора будівельної компанії “Really Building” – спільного бренду української компанії “ВК Груп” та ізраїльського партнера “Simple Investment”. А вже у серпні 2023-го українські медіа називали її “співзасновницею” “Really Building”. Також Ганна Мурашенко є засновницею благодійного фонду “YouUkraine”, який допомагає ЗСУ.

“Під прапорами” девелопера “Really Building” було реалізовано проєкт клубного будинку “Henesi House” на вул. Нагірній, 18/16 у Києві, а наразі ця компанія будує ЖК “Aquamarine” у місті Українка Київської області. Також “Really Building” було девелопером будівництва бізнес-центру “Liner” на вул. Новокостянтинівській, 17 у столиці.

Як неодноразово повідомляла КВ, НАН України та підпорядковані академії структури активно віддають під житлову забудову землі, що знаходяться в їхньому користуванні. 

Найактивніше такі ділянки освоюють забудовники із орбіти “КСМ-Груп”, які зводять відразу 4 житлових комплексів в районі місцевості Феофанія (Голосіївський район столиці). Реалізація цих проєктів супроводжується скандалами – і судовими розглядами, і протестами з боку громадськості. Серед останніх прикладів – у січні 2022 року близькі до “КСМ-Груп” компанії задля будівництва багатоповерхівок знесли гуртожиток НАН України на вул. Метрологічній (Голосіївський район), де все ще мешкали люди. Під час однієї з акцій протесту проти цієї забудови навіть відбулося силове протистоянням між місцевими мешканцями та людьми, яких громадські активісти назвали “тітушками”. 

Крім того, одна з компаній з орбіти “КСМ-Груп” наразі намагається через суд “вибити” собі право звести 100-метровий БФК на ділянці на просп. Академіка Глушкова, 65, що знаходиться в користуванні Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України. При цьому, раніше в КМДА чітко зазначили, що дана земля знаходиться в межах території природно-заповідного фонду (Національного природного парку “Голосіївський”), а тому зводити настільки високі будівлі там не можна.

Читайте: Апелляционный суд решит судьбу застройки Академгородка новым высотным жильем

Інститут технічної теплофізики НАН України з 2015 року очолює Юрій Снєжкін. НАН України з жовтня 2020 року керує Анатолій Загородній. Раніше, з 1962 року президентом академії був Євген Патон, який помер в серпні 2020 року.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих. З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

ДІАМ з 7 березня 2023 року очолює Олександр Новицький (до 9 червня керував інспекцією як “в.о.” голови). Раніше, з 20 травня 2021 року по 6 березня 2023 року, цією інспекцією керував Семен Кривонос, який наразі очолює Національне антикорупційне бюро. 

ДІАМ фактично перейняла на себе функції ДАБІ, яка остаточно припинила свою діяльність у вересні 2021 року та останнім керівником якої був Сергій Галіцин (з лютого 2021-го).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Марні витрати: Нацполіція розслідує розкрадання бюджету Києва при розробці проєкту відновлення озера Синє
Марні витрати: Нацполіція розслідує розкрадання бюджету Києва при розробці проєкту відновлення озера Синє
09:00 Нещодавно ексзаступник гендиректора КП “Плесо” Дмитро Непочатов отримав підозру у розкраданні 134,4 тис. гривень зі столичного бюджету, які йому доведеться компенсувати у випадку…
Справи насущні: скільки та на що у вересні 2024-го витрачала Боярка
Справи насущні: скільки та на що у вересні 2024-го витрачала Боярка
12:00 У вересні 2024 року розпорядники бюджетних коштів Боярки надзвичайно активно здійснювали публічні закупівлі, уклавши договорів на загальну суму 29,29 млн гривень. Майже половина…
“Київавтодор” віддасть 440 млн гривень за реконструкцію шляхопроводу на Дарниці своєму топовому підряднику
“Київавтодор” віддасть 440 млн гривень за реконструкцію шляхопроводу на Дарниці своєму топовому підряднику
09:00 Реконструкція столичного шляхопроводу біля станції метро “Дарниця” стартувала з угоди на суму майже 440 млн гривень. Підрядника КК “Київавтодор” шукала через відкритий аукціон,…
Banner
QlU7mDx4