Завищення цін та небезпечні ліфти: Нацполіція розслідує “бюджетні розпили” на КП “Київбудреконструкція”

Завищення цін та небезпечні ліфти: Нацполіція розслідує “бюджетні розпили” на КП “Київбудреконструкція”

Нацполіція наразі активно вивчає факти можливих “бюджетних розпилів” при реконструкції ліфтів у 6 столичних житлових багатоповерхівках. За попередніми даними правоохоронців, КП “Київбудреконструкція” “переплатило” ТОВ Юніт-Л” і ТОВ “Елевейтор Сервіс” понад 2,4 млн гривень за виконання таких робіт. Слідчі вважають, що до кошторисів було включено завищені ціни на ліфтове обладнання, яке закуповувалося у підконтрольних підрядникам компаній. При цьому, в ході слідства було зафіксовано, що працівники ремонтних бригад чітко розуміли, що вони встановлюють неякісні комплектуючі, через що могли виникнути пожежі з людськими жертвами. В рамках розслідування вже було вручено низку підозр у розтраті та привласненні коштів – зокрема, їх отримали директор “Київбудреконструкції” Анатолій Сульдін (на колажі праворуч), один із його заступників, а також керівники компаній-підрядників та постачальників обладнання. Цим фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі.

Як стало відомо KВ, відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12023100000000419, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 24 березня 2023 року.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Фігурантам цієї справи попередньо інкримінується скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення та розтрата бюджетних коштів шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах. Максимальна санкція цієї статті – до дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Деталі слідства

Протягом 2021-2022 років між КП “Київбудреконструкція” та двома компаніями – ТОВ Юніт-Л” і ТОВ “Елевейтор Сервіс” – було укладено 6 договорів на реконструкцію ліфтів. Відповідно до цих угод, вказані підрядники повинні були за 8,49 млн гривень провести роботи за 6 адресами: вул. Здолбунівська, 3-Б, під`їзд 2; вул. Урлівська, 1/8, під’їзд 4; вул. Юрія Литвинського, 84, під`їзд 3 (усі – Дарницький район Києва); просп. Перемоги, 17, під`їзд 3; просп. Перемоги, 22, під’їзд 5; вул. Печенізька, 35/43, під`їзд 2 (усі – Шевченківський район столиці).

Вже у ході слідства правоохоронці встановили, що директор КП “Київбудреконструкція” Анатолій Сульдін перед проведенням тендерів, у яких перемогло ТОВ “Юніт-Л”, надав вказівку своїм підлеглим “про необхідність формування завищеної очікуваної вартості на ліфтове обладнання”. Надалі, за даними правоохоронців, такі ціни були включені до загальної вартості договорів підряду, що дозволило підряднику отримати від “Київбудреконструкції” “більше грошових коштів, ніж було потрібно” на закупівлю обладнання для проведення ремонтних робіт. 

Що стосується угод з ТОВ “Елевейтор Сервіс”, то на момент їхнього укладення Анатолій Сульдін ще не був керівником “Київбудреконструкції”, хоча відповідні ремонтні роботи, схоже, проводилися вже “за його каденції”. Втім, на переконання слідчих, і у випадку з цією компанією-підрядником також йдеться про завищення ціни ліфтового обладнання. Разом з тим, за інформацією правоохоронців, у його закупівлях за такою вартістю був зацікавлений саме директор вказаної ТОВки. 

Крім того, за інформацією слідства, ліфтове обладнання і комплектуючі до нього обом компаніям-підрядникам поставляли підконтрольні фірми. В результаті цих та інших дій, за даними слідства, “Київбудреконструкції” було нанесено збитки на загальну суму 2,4 млн гривень.

Завищення цін та небезпечні ліфти: Нацполіція розслідує “бюджетні розпили” на КП “Київбудреконструкція”

Скріншот ухвали по цьому провадженню від 18 липня 2023 року

Що цікаво, в рамках розслідування правоохоронці також зафіксували особисті розмови між працівниками компаній-підрядників, у ході яких було встановлено, що “виконавці робіт з ремонту ліфтів були обізнані у встановленні ними неякісного ліфтового обладнання”. У зв’язку з цим, як вважають слідчі, вони “свідомо припускали можливість людських жертв” під час експлуатації цих ліфтів. 

Так, на аудіозапису, який у липні 2023 року опублікувала Київська міська прокуратура, було зафіксовано, що “ремонтники” встановлювали пожежонебезпечні комплектуючі”, через що існувала “висока ймовірність отруєння чадним газом” користувачів цих ліфтів. Зокрема, йшлося про те, що “двері можна пробить “отвьорткой”, що “канати полопаються, бо не передбачені витримувати великі температури”, що “тому, хто в кабіні, буде ср*ка” і що такій людині “буде все одно: згорить він чи не згорить – задихнеться все одно”.

7 липня 2023 року слідчі повідомили директору КП “Київбудреконструкція” Анатолію Сульдіну і керівнику ТОВ “Юніт-Л” (тут і далі – наразі проблематично ідентифікувати імена та прізвища цих фігурантів через презумпцію невинуватості та кадрові зміни у компаніях-підрядниках. – KВ) про підозри у вчиненні злочину, передбаченого вищезгаданою ч.5 ст. 191 КК України. Що цікаво, за день до цього, 6 липня, столичний мер Віталій Кличко вирішив відсторонити Сульдіна від виконання службових обов’язків – такий захід очільник міста пояснив якимись “отриманими матеріалами” стосовно цього посадовця. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Надалі, 27 липня, підозру у вчиненні вказаного злочину отримав і один із заступників директора “Київбудреконструкції”. Наступного дня, 28 липня, правоохоронці повідомили про підозру за ч.5 ст. 191 КК України екскерівнику ТОВ “Елевейтор Сервіс”, який наразі є директором ТОВ “Юлевел”.

Але на цьому “хіт-парад” підозр не завершився. Так, 10 серпня 2023 року її було вручено генеральній директорці ТДВ “Укрліфтсервіс” – цій особі інкримінується ч.5 ст. 27, ч.5 ст. 191 КК України, тобто співучасть у вчиненні вищезгаданого злочину. Якою була роль вказаної компанії у цих схемах, в судових ухвалах по даному кримінальному провадженню не уточнюється. Разом з тим, зокрема, відомо, що ТОВ “Юніт-Л” у своїй документації, поданій для участі в тендерах на реконструкцію ліфтів, вказувало, що закуповує ліфтове обладнання саме у ТДВ “Укрліфтсервіс”.

При цьому, схоже, у майбутньому на громадськість чекає ще більше подробиць стосовно корупційних схем при ремонті об’єктів ліфтового господарства Києва. Так, у серпні поточного року Київська міська прокуратура повідомила, що за місцем роботи та мешкання осіб, причетних до вказаної протиправної схеми, було проведено понад два десятки обшуків. Крім того, правоохоронці уточнили, що наразі триває перевірка інших угод, “укладених зазначеними суб’єктами господарської діяльності з метою розтрати бюджетних коштів”.

Впливові фігуранти

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Елевейтор Сервіс” було зареєстровано в 2012 році в Києві. Засновниками та кінцевими бенефіціарами цієї компанії вказані киянки Олена Яніцька та Наталія Миколайчук. Директором ТОВ “Елевейтор Сервіс” з листопада 2022 року є Андрій Корнієнко, а раніше функції керівника де-юре виконували Олександр Ювченко (з червня по листопад 2022 року) та Сергій Жирнов (з жовтня 2019 року по червень 2022 року, ймов). Ймовірно, саме останній отримав підозру від правоохоронців.

Згадана вище Олена Яніцька є дружиною депутата Рівненської облради Василя Яніцького (“Європейська солідарність”). В 2006-2014 роках він був депутатом Солом’янської районної ради Києва, в 2014-2019 роках – депутатом Верховної Ради VIII скликання, куди був обраний по одномандатному округу на Рівненщині від “Блоку Петра Порошенка”. Сім’я Яніцьких має чималі статки. У своїй декларації за 2016 рік Василь Яніцький вказав, що вдвох з дружиною серед іншого володіють сімома квартирами, двома будинками, п’ятьма земельними ділянками, двома автомобілями та катером.

Зі вказаною компанією більш ніж очевидно пов`язане ТОВ “Юлевел”, у якому з серпня 2022 року керівником є вищезгаданий Сергій Жирнов. Зокрема, на це натякає той факт, що його попередником на даній посаді з квітня 2019 року був інший екскерівник ТОВ “Елевейтор Сервіс” – Олександр Ювченко.

Столичне ТОВ “Юніт-Л” було зареєстровано в 2005 році. Його засновником та кінцевим бенефіціаром є мешканець села Велика Стариця Бориспільського району Київської області Олександр Корнута, директором – Ірина Романенко. При цьому, в даній компанії також нещодавно відбулися кадрові зміни – попереднім керівником, з вересня 2019 року по липень 2023 року (тобто до періоду вручення підозр. – KВ), був зазначений Василь Самойленко.

ТДВ “Укрліфтсервіс” було зареєстроване у Києві в 2003 році. Його засновниками є кияни Людмила Мамай (також є керівницею даної компанії) та Юрій Курдюмов, який також є власником цього ТДВ. Останній відомий тим, що у 1998 році балотувався до Верховної Ради від СДПУ(о), яку тоді очолював одіозний Віктор Медведчук. Тоді у списку партії Юрій Курдюмов йшов під 24-м номером – після колишнього “регіонала”, депутата ВР від “ОПЗЖ” Нестора Шуфрича. До слова, в 2011 році директором ТОВ “Юніт-Л” була Олена Курдюмова – ймовірно, родичка Юрія Курдюмова.

ТОВ “Елевейтор Сервіс”, ТОВ “Юніт-Л” і ТДВ “Укрліфтсервіс” є постійними учасниками тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури України (переважно Києва та Київської області). В активі цих трьох компаній – близько 8,8 тис. договорів підряду на загальну суму більш ніж 2 млрд гривень. Основним “клієнтом” даної “трійці” є саме КП “Київбудреконструкція” – йдеться про 716 договорів підряду на загальну суму більше 936 млн гривень. Зокрема, ТОВ “Елевейтор Сервіс” уклало з цим підприємством 182 угоди на суму 448,3 млн гривень, ТОВ “Юніт-Л” – 228 угод на суму 381,4 млн гривень, а ТДВ “Укрліфтсервіс” – 316 угод на суму 106,3 млн гривень.

Читайте: Обрані підрядники: “Київбудреконструкція” роздала майже 200 млн гривень на реконструкцію ліфтів

Як повідомляла KВ, діяльність КП “Київбудреконструкція” і раніше викликала питання у контролюючих органів. При цьому, правоохоронці вже мають проміжні успіхи у притягненні до відповідальності колишніх посадовців даного підприємства за вчинені ними “гріхи”.

Наприклад, ще у січні 2019 року Служба безпеки України (СБУ) відкрила кримінальне провадження за фактом розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні термомодернізації двох навчальних закладів у Святошинському районі столиці. За даними слідства, “Київбудреконструкція” (замовник цих робіт) переплатила своєму підряднику – ТОВ “Капітал Білдінг”- понад 1 млн гривень в результаті завищення обсягів робіт. Одним із можливих “ідеологів” цієї схеми слідчі СБУ вважають тепер вже екскерівника вказаного КП Ярослава Мусієнка – ще в листопаді 2019 року йому було повідомлено про підозру за вищезгаданою ч.5 ст. 191 та ч.1 ст.366 (службове підроблення) КК України. 

Читайте: Директор КП “Киевстройреконструкция” остается под следствием: СБУ вменяет ему растрату 1 млн гривен

Наразі ця особа вже знаходиться в статусі обвинуваченого – на 25 жовтня 2023 року заплановане засідання Шевченківського районного суду Києва, на якому може бути розглянуто відповідний обвинувальний акт.

Що цікаво, в рамках вказаного слідства СБУ також вивчала факти можливого виводу посадовцями “Київбудреконструкції” бюджетних коштів “у тіньовий обіг” через сумнівні підприємства. До цієї схеми, як припускали правоохоронці, могли бути залучені сім фірм-підрядників та близько семи десятків компаній, які мають ознаки фіктивності. Ще у 2019 році в СБУ вважали, що завдяки таким “махінаціям” вказане КП могло лише протягом 2017-2018 років “конвертувати” понад 200 млн гривень. Втім, надалі слідчі не стали “продовжувати копати”, а тому вказані факти залишилися на рівні версії.

Читайте: В СБУ считают, что “Киевстройреконструкция” за два года конвертировала более 200 млн бюджетных гривен

Нагадаємо, Анатолій Сульдін очолює КП “Київбудреконструкція” з 21 березня 2022 року. Він відомий, зокрема, як голова Київської міської територіальної виборчої комісії в 2015-2020 роках. У 2006 році Сульдін балотувався до Київради та Верховної Ради від партії “Наша Україна”. Його попередниками на посаді керівника “Київбудреконструкції” були Наталія Кривенко (з 10 лютого 2022 року і до призначення Сульдіна), Юрій Синяков (з 13 січня 2021 року до 9 лютого 2022 року), Дмитро Чудутов (з 28 листопада 2020 року по 12 січня 2021 року) та вищезгаданий Ярослав Мусієнко (з 28 серпня 2014 року по 27 листопада 2020 року).

У своїй діяльності вказане КП підпорядковане Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Київської міськдержадміністрації (ЖКІ КМДА), який з 17 липня 2017 року очолює Дмитро Науменко. Останній наразі знаходиться під слідством за фактом можливої розтрати бюджетних коштів при будівництві водопроводу на вул. Зрошувальній у Дарницькому районі Києва. 

Читайте: КМДА проти правоохоронців: як розслідується справа директора столичного Департамента ЖКІ Дмитра Науменка

За роботу вказаного департаменту відповідає заступник голови КМДА Петро Пантелеєв (на колажі ліворуч).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Марні витрати: Нацполіція розслідує розкрадання бюджету Києва при розробці проєкту відновлення озера Синє
Марні витрати: Нацполіція розслідує розкрадання бюджету Києва при розробці проєкту відновлення озера Синє
09:00 Нещодавно ексзаступник гендиректора КП “Плесо” Дмитро Непочатов отримав підозру у розкраданні 134,4 тис. гривень зі столичного бюджету, які йому доведеться компенсувати у випадку…
Справи насущні: скільки та на що у вересні 2024-го витрачала Боярка
Справи насущні: скільки та на що у вересні 2024-го витрачала Боярка
12:00 У вересні 2024 року розпорядники бюджетних коштів Боярки надзвичайно активно здійснювали публічні закупівлі, уклавши договорів на загальну суму 29,29 млн гривень. Майже половина…
“Київавтодор” віддасть 440 млн гривень за реконструкцію шляхопроводу на Дарниці своєму топовому підряднику
“Київавтодор” віддасть 440 млн гривень за реконструкцію шляхопроводу на Дарниці своєму топовому підряднику
09:00 Реконструкція столичного шляхопроводу біля станції метро “Дарниця” стартувала з угоди на суму майже 440 млн гривень. Підрядника КК “Київавтодор” шукала через відкритий аукціон,…
Banner
QlU7mDx4