Досьє: Єрмак Андрій Борисович

Досьє: Єрмак Андрій Борисович

Керівник Офісу Президента України (ОП) Володимира Зеленського. Член РНБО. Екс-помічник Президента Володимира Зеленського. Юрист, кінопродюсер, екс-власник кіосків в Києві, екс-керівник бутику “Санахант”, екс-помічник народного депутата від Партії регіонів Ельбруса Тедеєва.

Місце народження, освіта

Андрій Єрмак народився 21 листопада 1971 року у Києві на Воскресенці (Дніпровський район), де і виріс.

У 1989 році Єрмак закінчив середню київську школу №259 (Троєщина), працював лаборантом кабінету технічних засобів навчання Центрального інституту удосконалення вчителів при Міністерстві освіти.

1995 року закінчив Інститут міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка (КІМВ), куди поступив з другої спроби у 1990 році. Здобув ступінь магістра з міжнародного права і диплом референта-перекладача англійської мови.

Батьки

За словами Андрія Єрмака, його батьки одружилися в 1971 році.

Мати – Марія Олександрівна, родом з Ленінграда (Санкт-Петербурга). Наразі вона займається бізнесом: була ФОП, була підписантом ТОВ “Міжнародна консалтингова агенція” (торгівля фармацією, зараз ТОВ в стані припинення), а є співвласницею та керівницею ТОВ “Костра Мейд” (торгівля будівельними матеріалами), а також підписантом ТОВ “Міжнародна консалтингова агенція” (де власником був нинішній заступник міністра оборони Денис Шарапов, а зараз власником є Ігор Миколайович Вовкодав).

Батько Борис Михайлович – корінний киянин, захоплювався баскетболом, закінчив факультет радіоелектроніки КПІ, працював у НВО ім. Артема, потім – у Держкомітеті УРСР із профтехосвіти. Наприкінці 1980-х батька відрядили в радянське посольство в Афганістані організовувати систему професійно-технічної освіти і сім’я переїхала до ДРА, але малий Андрій залишився жити в Києві з бабусею.

У 1989 році Борис Єрмак був призначений начальником відділу кадрів торгового представництва СРСР в Афганістані. На той час радянські торговельні представництва працювали під егідою ГРУ ГШ СРСР, що дає підстави говорити про “гру”шне коріння батька нинішнього керівника ОП.

Крім цього, Борис Єрмак, серед інших бізнесів, був керівником ЗАТ “Інтерпромфінанс Україна” (зараз дію товариства припинено), яке з 1999 року належало Андрію Єрмаку та громадянину рф Рахаміму Яшаєвичу Емануїлову – акціонеру “Інтерпромбанку” росії, дотичнjому до найближчого оточення володимира путіна, серед яких, зокрема, до сенатора Камчатського краю рф Валерія Пономарьова.

“Наші гроші” детально писали про те, як партнери Андрі Єрмака з, ймовірно, корінням у російських спецслужбах, сіли на монопольну торгілю зброю в Україні.

Родина Єрмаків відкидає ці звинувачення.

Родина

Андрій Єрмак неодружений. Дітей немає. про особисте життя керівника ОП майже нічого невідомо.

Інтернет-видання “Енігма” пише: “Дуже близька Єрмаку жінка (кохана жінка/дружина/цивільна дружина/кохання всього життя) є громадянкою рф… близька родичка сенатора рф Валерія Пономарьова. Саме в його особняку в Іспанії і проходили більшість етапів переговорів Єрмака з Джуліані (екс-мером Нью-Йорку, особистим адвокатом Дональда Трампа, – КВ)”.

У Андрія Єрмакє є брат Денис, молодший за нього на вісім років. У 2014-2017 рр. брав участь в АТО, де отримав контузію. На початку жовтня 2019 року Денис Єрмак разом з Володимиром Шиловим та Сергієм Шумським створили ГО “Українське бюро національного розвитку”, яке, за словами Дениса Єрмака, “займається розробками, науковими адаптаціями проектів, пов’язаних з економікою, соціонікою”. Ймовірно зазначене ГО проводить (чи проводило, бо Facebook-сторінка ГО мертва) цю роботу в контексті указу №837/2019 Президента Володимира Зеленського від 8 листопада 2019 року  “Про невідкладні заходи щодо проведення реформ та зміцнення держави”.

Також у 2019 році Денис Єрмак працював радником директора “Національного інституту стратегічних досліджень України Олександра Литвиненка”, який з 23 липня 2021 року очолює Службу зовнішньої розвідки України. Є свідчення, що Олександр Литвиненко та Денис Єрмак – старі друзі.

29 березня 2020 року народний депутат Гео Лерос (обраний від “Слуги народу”) оприлюднив відеоплівки, на яких Денис Єрмак проводить кілька розмов. Нардеп назвав ці зйомки “відеодоказами”, як “Єрмак через свого брата барижить державними посадами, впроваджує свою програму до правоохоронних структур та оборонки (привіт з РФ), ну і, звичайно, заробіток на державі”. Почались  чисельні судові та кримінальні процеси , які нібито завершились для Дениса Єрмака наприкінці 2022 року рішенням Печерського райсуду Києва про спростування недостовірної інформації, розповсюдженої Гео Леросом. Водночас судові процеси проти Гео Лероса тривають.

4 квітня 2022 року Денис Єрмак, який, за словами його брата, з перших днів повномасштабного військового вторгнення рф в Україну служить в ТрО, побрався шлюбом із товаришкою по ТрО.

Кар’єра

З моменту призначення головою Офісу президента (ОП) тривалий час офіційна біографія Єрмака на офіційному сайті президента України була відсутня.

За статтею “Української правди”, Андрій Єрмак почав працювати з другого курсу КІМВ в одній із перших приватних юридичних компаній України “Проксен”, яка отримала ліцензію №1 на юридичну практику в Україні. Її у 1990 році створив університетський викладач Єрмака – Олександр Задорожній, згодом – народний депутат Верховної Ради (ВР) III та IV скликань (фракції НДП, “Демократичний союз”, “Єдність” і групи “Відродження реґіонів”), довірена особа кандидатів у президенти Леоніда Кучми (1999 рік) та Віктора Януковича (2004 рік). У різні роки в “Проксен” працювали багаторічний глава ЦВК Михайло Охендовський, екс-заступник глави ЦВК Олег Конопольський, заступник глави Адміністрації Президента Петра Порошенка Олексій Філатов ті інші.

Після закінчення університету Андрій Єрмак разом із товаришами Олегом Білоусенком, Олегом Рябоконем та Сергієм Свирибою заснував ЗАТ “Юридична служба” Б. Е. Р. С. і партнери”. Компанія почала займатися новими для України сферами права (торгове право, антидемпінгові розслідування, фінансове право, інтелектуальна власність).

Пізніше Білоусенко та Рябоконь поїхали навчатися у США, далі створили юрфірму “Магістр та партнери” (“Magisters”). Нині Свириба юридичною компанією “Астерс”. 

В 1997 році Андрій Єрмак разом із одногрупниками Василем Ващенком та Михайлом Приходьком заснував “Міжнародну юридичну компанію”, яка однією з перших почала юридично супроводжувати телеканали та медійні групи. З 2016 року назву компанії змінили на ТОВ “Міжнародна правнича компанія”. Нею досі володіють Єрмак та Ващенко, а керує батько керівника ОП – Борис Єрмак. Першим клієнтом Андрі Єрмака став Євген Рибчинський (син поета Юрія Рибчинського), на той момент – продюсер EL Кравчука, Гаріка Кричевського, Таїсії Повалій та інших. 

У 1995 році Андрій Єрмак отримав свідоцтво про право зайняття адвокатською діяльністю та був зареєстрований як фізособа-підприємець, профіль – діяльність у сфері права. Наразі діяльність цього ФОП припинено.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

29 жовтня 1999 року Андрій Єрмак разом з російським політичним діячем і підприємцем Рахамімом Еммануїловим створив ЗАТ “Інтерпромфінанс Україна” (ЄДРПОУ 30577092) яке сам і очолив. Профіль – надання допоміжних комерційних послуг, консультування з питань комерційної діяльності й керування; дослідження кон’юнктури ринку та виявлення громадської думки. Пізніше директором компанії став батько – Борис Єрмак. 

17 червня 2000 року  разом з Рахамімом Емануїловим Андрій Єрмак створив і очолив ТОВ  “М.Є.П” (“Медійна група європейського партнерства” (ЄДРПОУ 30974434). Компанія спочатку створювалася Єрмаком як допоміжна для ЗАТ “Інтерпромфінанс”. Пізніше директором компанії теж став батько – Борис Єрмак. 

Партнером у ТОВ “М.Є.П.” був ексофіцер ГУР МОУ Денис Шарапов (син ексдиректора ДП “Укроборонсервіс” Олександра Шарапова), який тривалий час працював заступником директора ДП “Укроборонсервіс”, а з 4 жовтня 2019 року обіймав посаду заступника гендиректора “Укрспецекспорту”. Через три дні після його призначення, 7 жовтня 2019 року, Президент Володимир Зеленський увів Андрія Єрмака до наглядової ради “Укроборонпрому”. 9 квітня 2022 року Кабмін призначив Дениса Шарапова заступником міністра оборони Олексія Резнікова, де екс-партнер Єрмака займається закупівлями.

Діяльність обох компаній була припинена у 2021 році. Еммануїлов у розмові з theБабелем розповів, що не знає, звідки дохід у ТОВ  “М.Є.П”, і припустив, що Андрій Єрмак використовував її для якихось своїх цілей.

У ВР V (2006-2007 рр.), VI (2007-2012 рр.) та VII (2012-2014 рр.) скликань Андрій Єрмак працював помічником-консультантом одіозного народного депутата від Партії регіонів Ельбруса Тедеєва на громадських засадах. 

У 2010 році Андрій Єрмак був довіреною особою кандидата у Президенти Арсенія Яценюка на 216 окрузі (Дарниця, ДВРЗ та Харківський масив Києва).

В 2011 році Андрій Єрмак, який з 1999 року вів справи телеканалу “Інтер”, познайомився на телеканалі з Володимиром Зеленським, який на той момент працював тут генпродюсером, а також його бізнес-партнером по “Студії “Квартал 95” Борисом Шефіром. На той момент “Інтер” належав голові СБУ Валерію Хорошковському – мільярдеру з дуже темним і відверто проросійським бекграундом. 

В 2011 році голова КМДА Олександр Попов розпочав зачистку столиці від МАФів, кількість яких за часів мера Леоніда Черновецького в Києві зросла до понад 12 тис. Схему розміщення МАФів де-факто регулював заступник голови Департаменту архітектури та містобудування КМДА Андрій Вавриш (друг майбутнього керівника Офісу Президента Андрія Богдана). Опір підприємців координувала ГО “Асоціація власників малого бізнесу та малих архітектурних форм” на чолі з Андрієм Єрмаком (зараз в системі YouControl ГО з ідентичною назвою зареєстроване в січні 2021 року, ЄДРПОУ 44102543). Допомога асоціації нібито надавалася за твердою тарифною сіткою, але Андрій Єрмак досі заперечує.

Цю асоціацію підтримував помічник голови КМДА Віктор Чижевський, близький до першого заступника голови Олександра Мазурчака, який увійшов до координаційної комісії КМДА разом із Єрмаком та представниками підприємців. З 2013 року, після “снігового скандалу” Мазурчака змінив Анатолій Голубченко, який разом із Вавришем дезавуював усі рішення координаційної комісії та відновив корупційну схему здирства з власників МАФів. З того часу у Єрмака та Вавриша збереглися дуже напружені стосунки.

У 2013-2014 роках Єрмак фактично керував відомим київським бутіком “Санахант”, що належить Оксані Хант. За неперевіреними даними, Андрій Єрмак надавав послуги “Санаханту” аж до 2020 року, коли вже працював радником Президента Володимира Зеленського.

Журналіст і військовослужбовець Володимир Бойко на своїй Facebook-сторінці нагадав, що Оксану Хант насправді звуть Оксана Сергіївна Мороз, яка є вдовою київського бандита початку 90-х Гаррі Джибу Малік-заде. Оксана Хант (Мороз) є кумою доньки другого Президента Леоніда Кучми, а також кумою третього Президента Віктора Ющенка. Детально про Оксану Хант і її зв’язки Володимир Бойко розповів в п’яти частинах дослідження з характерною назвою “Самка богомола”.

На сайтах, де колишні працівники можуть залишати відгуки про своїх роботодавців, є кілька коментарів про роботу Єрмака в “Санаханті”, здебільшого негативні. Зокрема, анонімні користувачі називали Єрмака не лише віце-президентом магазину, але й “монстром”, який “всіма маніпулює і не репетує на вас лише перший місяць роботи”.

З 2016 року Андрій Єрмак займався продюсуванням фільмів у компанії Garnet International Media Group. Раніше 1% компанії належали брату Єрмака Денису, решта – напряму Андрію. У співпраці з іншими компаніями “Гарнет”  знімала фільми “Фіксація пріоритетів” (робоча назва “Сквот 32”), “Передчуття”, “Викрадення диявола” і українсько-словацьку стрічку “Межа”, яка заробила в закордонному прокаті 2 млн доларів. Водночас з 2016 року “Гарнет” на створення і просування фільмів отримала понад 53 млн гривень з держбюджету. 

Перший гучний кінодебют Єрмака-продюсера – “Правило бою” в 2017 році. Спонсором цього фільму був білоруський бізнесмен Максим Лещенко. Співпраця Єрмака і Лещенка продовжилась у спільній ТОВ “Ама віжн”. Наприкінці 2018 року вона виграла тендер Мінкульту в розмірі 25 млн гривень на зйомки фільму “Щедрик”. Наразі власником та керівником “Ама віжн” є Артем Колюбаєв, якого було призначено головою Ради з державної підтримки кінематографії. Саме Колюбаєв увійшов в будівельно-схематозний бізнес проросійських колаборантів Віктора Медведчука та Вадима Столара.

Під час президентської кампанії Зеленського Єрмак їздив регіонами разом із акторами своїх стрічок представляв фільми в обласних центрах. Тоді Єрмак нібито тяжів до т.зв. “групи “Кварталу”, яку очолював Сергій Шефір.

21 травня 2019 року указом №311/2019 Президент Володимир Зеленський призначив Андрія Єрмака своїм помічником.

Президентським указом від 21 червня 2019 року №23/2019 Єрмака було введено до складу Національної інвестиційної ради.

Указом Володимира Зеленського від 7 жовтня 2019 року №734/2019, як помічника президента, Єрмака було призначено членом наглядової ради державного концерну “Укроборонпром”. Указом від 19 червня 2020 року №242/2020 повноваження Єрмака у наглядовій раді “Укроборонпрому” було припинено.

10 жовтня 2019 року, під час прес-марафону Володимир Зеленський сказав, що розглядав кандидатуру Єрмака на посаду віце-прем’єра з питань окупованих територій.

Указом від 11 лютого 2020 року №48/2020 Президент Зеленський призначив Андрія Єрмака керівником Офісу Президента (ОП). Перед цим двома указами –№46/2020 і 47/2020 від 11 лютого 2020 року Президент Володимир Зеленський звільнив Андрія Богдана з посади керівника ОП та Андрія Єрмака з посади помічника президента.

Нагадаємо, що інформація про звільнення з посади голови ОП Андрія Богдана з’явилася ще 10 лютого. Про це повідомили кілька ЗМІ, посилаючись на свої джерела як з оточення Володимира Зеленського, так і самого Богдана. КиївВлада у грудні 2019 року писала про конфлікт між Богданом та Єрмаком за вплив на Київ. Втім, на брифінгу в ОП 12 лютого, одразу після свого призначення, Єрмак спростував розмови про свою ворожнечу з Богданом.

Президентським указом від 18 березня 2020 року №95/2020 Андрій Єрмак був призначений головою Комісії державних нагород та геральдики замість Богдана.

Відповідно до указу від 1 червня 2020 року №207/2020 Президент Зеленський очолив Національну раду з питань антикорупційної політики та призначив Андрія Єрмака своїм заступником у Нацраді.

Указом Президента Зеленського від 21 червня 2019 року №423/2019 його помічник Андрій Єрмак був введений до складу Національної інвестиційної ради.

Указом Президента Володимира Зеленського від 23 червня 2020 року №245/2020 Єрмак, як керівник ОП, був введений до складу Національної ради реформ.

Указом Президента від 12 лютого 2020 року №52/2020 Єрмак був введений до складу РНБО. Після призначення продовжив відповідати за міжнародну політику і був визначений політичним радником Президента в “Нормандському форматі”.

Відповідно до указу Президента від 4 березня 2021 року №89/2021 керівник ОП за посадою увійшов до складу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

Відповідно до указу Президента від 13 липня 2021 року №289/2021 керівник ОП за посадою входить до складу Воєнного кабінету РНБО.

Розпорядженням Президента Зеленського від 11 серпня 2021 року №521/2021-рп Єрмак був призначений головою робочої групи з питань інноваційного розвитку економіки.

Розпорядженням від 16 вересня 2021 року №545/2021-рп Андрій Єрмак був призначений головою робочої групи з напрацювання пропозицій щодо окремих загроз у безпековій та енергетичній сферах України.

Указом Президента від 14 грудня 2021 року №652/2021 керівник ОП Андрій Єрмак був включений до складу Української частини Стратегічної ради високого рівня між Україною і Турецькою Республікою.

Відповідно до указу Президента від 21 квітня 2022 року №266/2022 Андрій Єрмак став співголовою Національної ради з відновлення України від наслідків війни разом з Володимиром Зеленським.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Андрій Єрмак є співголовою т.зв. “міжнародної робочої групи” з питань санкцій стосовно росії, яку також співочолює лобіст директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі (FSI) Майкл Макфол. Крім того, Андрій Єрмак разом з екс-генсеком НАТО Андерсом Фоом Расмуссеном очолюють експертну групу, яка розробляє пропозиції щодо забезпечення безпеки України до її вступу в НАТО. Обидві групи є відверто неефективними, бо очолюють їх люди, позбавлені державних повноважень.

Громадська діяльність

Андрій Єрмака є членом Міжнародної організації юристів (IBA) та членом Національної асоціації адвокатів України (ЄДРПОУ 38488439).

Андрій Єрмак, крім ГО “Асоціація власників малого бізнесу та малих архітектурних форм”, керував кількома іншими ГО:

  • ГО “Наша гордість” (ЄДРПОУ 37143057); нині керівник – Юлія Науменко;

  • Міжнародної асоціації “Українсько-грузинське співробітництво у сфері іноземного інвестування”, (ЄДРПОУ 33403566); керівник – Андрій Ермак;

  • Всеукраїнської громадської організації “Спілка спеціалістів у галузі охорони психічного здоров’я України” (ЄДРПОУ 36521417).

Андрій Єрмак є членом кількох громадських організацій:

  • ГО “Українська кіноакадемія” (ЄДРПОУ 41176371);

  • ГО “Відчуй” (ЄДРПОУ 37701717), яка займається допомогою людям із проблемами слуху. До цієї організації також входить екс-голова “Ощадбанку” Андрій Пишний та його дружина. Відомо, що Андрій Пишний був близький до екс-прем’єра Арсенія Яценюка. З жовтня 2022 року Пишний очолив Нацбанк і увійшов до складу РНБО (подейкують, що завдяки зв’язкам з Єрмаком); Також Пишний свого часу увійшов до складу робочої групи “Ермака-Макфола”;

  • ГО “Спілка підприємців кіно- та телеіндустрії” (ЄДРПОУ 36844356);

  • ГО “Союз споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення” (ЄДРПОУ 36677833), разом з Денисом Шараповим.

Регалії

3 жовтня 2022 року Президентом Польської Республіки Анджеєм Дудою Андрій Єрмак був нагороджений Командорським хрестом із зіркою Ордена “За заслуги перед Польщею”.

Указом президента Литовської Республіки Гітанаса Науседи від 14 лютого 2023 року №1К-1237 за активне зміцнення транскордонних відносин між Литвою та Україною, плекання демократичних цінностей Єрмак нагороджений орденом Великого князя Литовського Гедимінаса.

Схеми, зв’язки, скандали

Під час навчання в ІМВ Єрмак опинився в компанії цікавих і амбітних одногрупників, які пізніше отримають західну освіту і стануть юристами у відомих європейських фірмах. Наприклад, один із приятелів та одногрупників Єрмака – Микола Точицький у 2005 – 2008 рр. був Генеральним консулом України в Сан-Франциско (США), з 2016 до 2021 року працював Надзвичайним і Повноважним Послом України в Бельгії. 2021 року став заступником міністра закордонних справ.

Сам Єрмак стверджує, що товаришує із Володимиром Зеленським. На сторінці Єрмака у Facebook можна знайти давні спільні фото із Зеленським та його дружиною Оленою. Також, за власними словами, Єрмак знайомий із Віктором Пінчуком, Ігорем Коломойським та Рінатом Ахметовим. Андрій Єрмак познайомився з Зеленським та його нинішнім першим помічником Сергієм Шефіром у 2011-2012 роках під час спільної роботи на телеканалі “Інтер”, 

Вважалось, що після президентських виборів Валерій Хорошковський був близьким до Володимира Зеленського, одним із донорів партії “Слуга народу”, де-факто курировав Держмитницю і мав значний вплив на СБУ. У 2019 році періодично з’являлись чутки, що Зеленський може запропонувати  Хорошковського на посаду прем’єр-міністра – замість Олексія Гончарука.

Першим завданням, коли на сайті Офісу Президента в більш-менш серйозному контексті з’явилось прізвище Єрмака, стала його поїздка на Закарпаття за дорученням Зеленського, коли край постраждав від повені. Єрмак насварив директора школи, де загинув школяр, інспектував мости і спілкувався з місцевими чиновниками.

Ще у липні 2019 року Єрмак почав говорити, що в нього з’явився конкретний напрямок роботи – міжнародні відносини. Тоді Зеленський доручив Єрмаку вести переговори з Кремлем щодо обміну полоненими з РФ у вересні 2019 року. Єрмак став тією людиною, яка координувала повернення в Україну Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Романа Сущенка, Миколи Карпюка, Павла Гриба, Володимира Балуха та інших бранців Кремля. Виявилось, що Єрмак із серпня непублічно вів перемовини з представниками РФ про обмін полоненими та зміг домовитись. З того часу Єрмак став головним переговорником з РФ. Пізніше прихід Єрмака у переговори з росіянами ознаменував “зміну стратегії” в самому Кремлі. І замість “архітектора Новоросії”, непоступливого Суркова, куратором України став “добрий українець”, заступник глави адміністрації путіна Дмитро Козак.

У 2019 році Ермак кілька разів їздив із тодішнім міністром МЗС Вадимом Пристайком на “мінські переговори”, організуючи “нормандський саміт” у грудні 2019 року. Після цього Єрмак супроводжував Президента на більшості міжнародних зустрічей.

Паралельно з цим Єрмак почав закривати на собі неформальну комунікацію з американцями, яку ніяк не узгоджував ні з МЗС, ні з посольством України у США. 

Зневага до класичної дипломатії та дипломатів стала ледь не візитною карткою помічника Президента. Він не любить довгі і нудні офіційні перемовини, надаючи перевагу швидким розмовам у затишних стейкхаусах. Розмовляючи з “theБабелем”, він кілька разів повторив, що багато українських дипломатів побудували собі кар’єру на процесі, а не на результаті, і волають, коли нічого не відбувається.

Єрмак вважає, що дипломатія має бути швидкою та результативною. Наприклад, Єрмак міг собі дозволити попросити у спецпредставника Держдепу Курта Волкера телефон скандального особистого адвоката Трампа (голови ради директорів компанії “Giuliani Partners”) Рудольфа Джуліані, самому йому зателефонувати і в серпні 2019 року призначити таємну зустріч у Мадриді. Там Рудольф Джуліані “… обговорив перспективу очікуваної зустрічі президента у Білому домі, одночасно домагаючись від України певних розслідувань, які б могли принести користь президенту Трампу в політичному плані. Пан Джуліані також додав своє прохання: допомогти меру Києва (Віталію Кличко, – КВ) зберегти свою роботу”, – писала тоді Нью-Йорк Таймс.

Як розповідають в МЗС, коли міністр Пристайко дізнався про дипломатичні експромти Єрмака, то був “злегка” шокований. “Пристайко прийшов до Президента і сказав, що домовлятись про справи країни з приватною особою було неправильно. Він у представництві в Штатах бачив таких ділків десятки. І працювати з ними дуже небезпечно. “Ця історія ще накриє нас”, – переказував слова міністра свідок тієї розмови. 

І мав рацію. Мотивація Єрмака була простою – перед ним стояло завдання домовитися про зустріч Зеленського із Трампом. Натомість, за версією The New York Times, Джуліані потрібно було, щоб Україна включилася у боротьбу проти кандидата в президенти США від Демократичної партії Джо Байдена.

Подальші переговори з Джуліані, його посланцями й американськими дипломатами, які вів Єрмак, незворотно наближали момент, коли Зеленський мусив би вийти із заявою про можливі порушення в роботі компанії “Burisma”, де працював син Байдена. Від цього українського президента врятував анонімний викривач, чиї свідчення запустили у Штатах процедуру імпічменту президента Трампа.

Після американського кейсу українські дипломати ледь не одностайно вказували на надмірну самовпевненість нового глави Офісу: готовність Єрмака братися за вирішення складних питань характеризує його з позитивного боку. Але нехтування класичною дипломатією і покладання лише на себе може дорого коштувати не лише Президенту, а й цілій країні.

Тим не менш, в червні 2021 року новий міністр МЗС Дмитро Кулеба на своїй сторінці у Facebook написав: “Це була дипломатія в умовах ідеального шторму. Попри шалені загрози, Україні вдалося з ним справитися і пройти цей період гідно. Розмова Андрія Єрмака була частиною цієї складної дипломатичної гри. Він все правильно зробив, нормально утримав розмову в межах конструктивної дипломатії, хоча на нього тиснув Джуліані з його неперевіреними даними і чіткою метою втягнути Україну у внутрішню політику США”. 

Ще Єрмак має американські контакти в юридичному середовищі, бізнес-сфері та шоу-бізнесі. Останні допомогли йому та ще одному раднику Зеленського, американцю Ендрю Р. Маку (партнера офісу української юридичної фірми Asters у Вашингтоні), привезти відомого голлівудського актора Тома Круза в Україну.

11 листопада 2019 року співголова фракції “Європейська солідарність” у ВР IX скликання Артур Герасимов у прямому ефірі телеканалу “НАШ” заявив, що ключовий радник президента Андрій Єрмак на переговорах із міжнародними партнерами України висловлює погляди, ідентичні кремлівській пропаганді.

Це нібито доводили опубліковані в США дані під присягою свідчення американського дипломата Вільяма Тейлора про те, що Єрмак і ще один радник Зеленського Ігор Новіков демонстрували їм з Волкером на телефонах фото вбитих і поранених на Донбасі, в тому числі контуженого в АТО брата Єрмака – Дениса, звинувачуючи у цьому Порошенка. Це сталось, коли Курт Волкер та Вільям Тейлор натякнули, що було б неправильно переслідувати Петра Порошенка. Сам Ермак цю інформацію заперечував і назвав інформаційною атакою.

1 жовтня 2019 року в Парижі Єрмак і тодішній помічник путіна Владислав Сурков підписали ганебний для України “нормандський протокол”, який політично спрямував Україну на шлях визнання ОРДЛО. У цьому документі Україна висловила ганебні, капітуляційні та односторонні зобов’язання про інкорпорування в законодавство України так званої “формули Штайнмайєра” про надання тимчасово окупованим РФ територіям ОРДЛО “особливого статусу” шляхом зміни Конституції, оголошення амністії колаборантам та вбивцям українців. Це були умови путіна, необхідні запуску процесу політичної капітуляції України перед Кремлем.

13 листопада 2019 року екс-міністр у справах ветеранів, народний депутат ВР IX скликання (фракція “Європейська Солідарність”, №13 за списком партії)   Ірина Фріз зажадала звільнення Андрія Єрмака з посади помічника президента за його проросійські меседжі. Одночасно вона направила звернення до голови СБУ щодо необхідності провести всебічне розслідування діяльності Єрмака, побачивши в ній ознаки державної зради. Тоді, на думку Єрмака, місцеві вибори могли відбутися в ОРДЛО у жовтні 2020 року відповідно до українського законодавства але тільки після виведення всіх іноземних військ. Також голова ОП не виключав можливості зустрічі Володимира Зеленського та володимира путіна до “нормандського саміту”.

12 березня 2020 року Єрмак та Кучма  на переговорах ТКГ у Мінську за пропозицією заступника глави адміністрації путіна Дмитра Козака  підписали домовленості щодо створення органу, яким фіксується суб’єктність ОРДЛО, а росія в статусі гаранта-спостерігача опиняється на рівні з Німеччиною, Францією та ОБСЄ. Такі дії були сприйняті депутатом ВР IX скликання Володимиром В’ятровичем (3 грудня 2019 року пройшов замість нардепа Ірини Луценко за списком “Європейської солідарності”) як держзрада.

Згодом Шевченківський райсуд Києва задовольнив скаргу нардепа В’ятровича на бездіяльність СБУ щодо підписаних представниками України на переговорах у Мінську домовленостей, які фактично визнають суб’єктність ОРДЛО.

Після проведення досудового розслідування СБУ повідомила, що дії Єрмака та Кучми не можуть трактуватися як сприяння іноземній державі в підривній діяльності проти України, оскільки це було лише “погодженням робочого документу”, а інформація в ньому була викладена нейтрально, стисло, структуровано, та не мала лінгвістичних ознак позитивного або негативного оцінювання, які б визначали учасниками ТКГ представників ОРДЛО, Російську Федерацію як гаранта-спостерігача або учасника (чи неучасника) війни на Донбасі. Тобто під час розслідування не було отримано будь-яких фактичних даних щодо вчинення Єрмаком та Кучмою державної зради під час переговорів у Мінську.

У середині жовтня 2019 року блогер і журналіст Сергій Гришин на сторінці у соцмережі Facebook повідомив, що Андрій Єрмак “вирішив щільно зайнятися питанням Києва”. За словами журналіста, посередником у питаннях Києва став кум радника президента – нардеп ВР IX скликання від “Слуги народу” Микола Тищенко (обраний по округу №219 – КиЇв, Святошино).

Як писав на своїй сторінці в соцмережі Facebook політичний консультант, політтехнолог Володимир Макаровський та що практично продублював на своїй сторінці депутат ВР VIII скликання (2014-2019 рік, позафракційний) Юрій Левченко, поясненням того, чому президент Зеленський не звільняє Кличка з посади голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) та у столиці не оголошують перевибори міськради, може бути лише протекціонізм та перерозподіл корупційних потоків.

За деякими даними, що цю схему “провернули”: Андрій Єрмак, екс-глава фракції “Блоку Леоніда Черновецького” у Київраді Денис Комарницький та нардепи ВР IX скликання від “Слуги народу” Андрій Холодов та Микола Тищенко. Втім Холодов відкидав всі звинувачення на свою адресу і обіцяв позиватися.

Наступного дня після призначення главою ОП в інтерв’ю телеканалу Ріната Ахметова “Україна 24” Андрій Єрмак сказав, що Кличко зберіг свою посаду голови КМДА тому, що питання стосовно керівників місцевих адміністрацій приймаються виключно Президентом Зеленським.

Як вважав співзасновник видання КиївВлада та Української фабрики думки Антон Подлуцький, маючи слабкого та контрольованого конкурента в особі Тищенка, впливаючи на список “Слуги народу”, чинний мер Віталій Кличко намагався “зшити” у майбутній Київраді свою більшість. Таким чином Андрій Єрмак (цілком усвідомлено) та Володимир Зеленський (швидше за все, несвідомо) здають Київ Віталію Кличку, який не приховує своїх президентських амбіцій.

На думку Подлуцького, вибори в Києві, якщо нічого не зміниться у підходах Президента Зеленського, його команди на чолі з керівником ОП Андрія Єрмака та начальників партії “Слуга народу”, прогнозовано призведуть до фіаско для глави держави і поки що правлячої монобільшості, а мера Віталія Кличка відправлять підкорювати крісло глави держави.

У березні 2020 року Кличко спростував інформацію, що з’явилася раніше в ЗМІ, що він нібито ставить на ключові посади “людей Андрія Єрмака”, оскільки зобов’язаний керівнику ОП тим, що зберіг за собою посаду міського голови. Київський мер розповів, що керівництво міста “розглядає людей на посади виключно за професійними якостями, а не через знайомство з кимось”.

16 вересня 2020 року з публікації народного депутата Гео Лероса на його сторінці у соцмережі Facebook стало відомо, що список кандидатів від “СН” до депутатів Київради на поточних місцевих виборах формували керівник ОП, Андрій Єрмак, перший помічник Президента Сергій Шефір, тодішній лідер партії Олександр Корнієнко, тоді ще керівник столичного партосередку нардеп Микола Тищенко, а також його колеги-мажоритарники по Києву. При цьому кандидат у мери Києва від “СН” Ірина Верещук, схоже, до формування столичного списку партії не мала ніякого відношення.

В міру кар’єрного зростання в команді Зеленського вплив Єрмака та коло опікуваних ним чиновників суттєво зріс і наразі майже повністю охопив зовнішньополітичну сферу та галізи закупівлі зброї та торгівлі нею.

Станом на серпень 2023 року найбільш впливовим зв’язком керівника ОП вважався Олексій Резніков, за чиїм наполяганням очолив Міністерство оборони та не пручався призначенню на посаду свого заступника давнього бізнес-партнера Єрмака – Дениса Шарапова. Ймовірно, близькі відносини Резнікова з Єрмаком виникли ще під час його роботи заступником голови КМДА.

Також креатурами Андрія Єрмака з різним ступенем достовірності називають:

  • заступника керівника ОП Олексія Кулебу, який с 2019 року пропрацював директором Департаменту міського благоустрою КМДА, першим  заступником голови КМДА з питань самоврядних повноважень (грудень 2020 – лютий 2022 рр.) та головою Київської обласної державної адміністрації (КОДА) у 2022-2023 рр. Була інформація, що Єрмак зі своєї кишені доплачував  директору департаменту благоустрою Кулебі близько 10 тис. доларів на місяць та по 5 тис. доларів – його команді. У квітні 2020 року у бліц-інтерв’ю програмі “Схеми” Віталій Кличко підтвердив, що призначив Кулебу за рекомендацією Єрмака;

  • однокласника Олексія Кулеби, т.в.о. директора КП “Київблагоустрій” Миколу Бойка, до діяльності якого підприємці Києва мають чимало претензій – усі вони стосуються розміщення та діяльності тимчасових споруд (ТС, МАФи, кіоски та ін.), а також об’єктів пересувної торгівлі;

  • депутата ВР IX скликання, №15 за списком “Слуги народу”, екс-голови Постійної делегації України в ПАРЄ, голови підкомітету з питань міжпарламентського співробітництва Комітету ВР з питань зовнішньої політики, яка ледь не стала головою комітету замість Богдана Яременко, що потрапив у скандал – Єлизавету Ясько. Вона є громадянською жінкою екс-президента Грузії Михеіла Саакашвілі (станом на серпень 2023 року ув’язнений грузинською владою) та народила від нього дитину; Втім у січні 2021 року Ясько заявила, що за кілька днів до звільнення з посади голови делегації України у Парламентській асамблеї Ради Європи на неї чинився тиск з ОП;

  • екс-заступника директора департаменту будівництва КМДА, колишнього в.о. головного архітектора столиці та екс-заступника директора Департаменту архітектурно-будівельного контролю КМДА, фігуранта багатьох корупційних справ – Юрія Тація, якого пов’язують тісними зв’язками із скандально відомим Денисом Комарницьким;

  • бувшого в.о. голови Святошинської райдержадміністрації (РДА) у Києві Андрія Трамбовецького, однокласника Миколи Тищенка, а також пізніше призначеного головою Святошинської РДА (вже бувшого) Сергія Павловського, також пов’язаного з Тищенком;

  • екс-голову Шевченківської РДА Олега Гарягу;

  • голову Печерської РДА Наталію Кондрашову; про що писав нардеп Гео Лерос у квітні 2020 року; 

  • покійного голову Деснянської РДА Давида Шатиришвіли – після його призначення 20 травня 2020 року депутат ВР IX скликання від “СН” Богдан Яременко у повідомленні на своїй сторінці у соцмережі Facebook заявив, що ОП під час призначення голови РДА проігнорував думку мажоритарників Деснянського району ;

  • екс-міністра оборони Сергія Тарана, який на думку голови ТСК ВР з питань формування та реалізації державної політики щодо відновлення територіальної цілісності та суверенітету України Сергій Рахманін (фракція “Голос”, №8 за списком партії) не зробив нічого для забезпечення ЗСУ та виконання Держоборонзамовлення (з початком масштабної збройної агресії РФ це стало безперечно очевидним);

  • Розу Тапанову, в.о. гендиректора Національного історико-меморіального заповідника “Бабин Яр”, яка раніше працювала в “Міжнародній юридичній компанії” Єрмака та була призначена до наглядової ради “Укрнафти” (чисельністю 5 осіб) від Міністерства оборони, а також розпорядженням КМУ від 2 квітня 2021 року №269-р – до наглядової ради “Ощадбанку” від КМУ;

  • Андрія Готу, радника голови ОП, який до лютого 2022 року очолював його кабінет і був призначений членом наглядових рад: “Укрнафти” від МО та “Центренерго” від ФДМУ;

  • Олександра Роднянського (молодшого), позаштатного радника керівника ОП, призначеного до наглядової ради “Ощадбанку” за квотою Президента України;

  • Тимофія Милованова, екс-міністра економіки, позаштатного радника Єрмака, який 21 травня 2021 року був призначений членом наглядової ради ДК “Укроборонпром”, а у квітні 2021 року – в.о. гендиректора ДП “Нацфонд національної інвестиційної ради”;

  • Ірину Мудру, екс-юристку “Ощадбанку”, призначену в травні 2022 року заступницею Міністра юстиції, яка відповідає за стягнення активів підсанційних осіб;

  • Руслана Магомедова, позаштатного радника Єрмака, який очолив Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).

Ще Єрмак не приховує, що рекомендував кандидатів у депутати від “Слуги народу”: 

  • у ВР IX скликання за №119 за списком “СН” пройшов бізнес-партнер Єрмака у “Міжнародній фармацевтичній групі” Андрій Задорожний – молодший брат Олександра Задорожного, у якого Єрмак працював на першому курсі університету;

  • головою комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів стала Галина Третьякова (фракція “Слуги народу”, №54 за списком партії), котру пророкували у крісло міністра соцполітики і яка за час каденції в ВР IX скликання набула вельми скандальної репутації;

  • головою комітету ВР  IX скликання з питань правової політики став Андрій Костін (фракція “СН”, №108 за списком партії), пізніше призначений на пост Генерального прокурора і введений до складу РНБО.

У квітні 2020 року тодішня генеральна прокурорка Ірина Венедиктова заявила, що призначаючи своїми заступниками екс-прокурора Донецької області Андрія Любовича та екс-начальника відділу процесуального керівництва з кримінальних проваджень прокуратури Сумської області Ігоря Сидоренка (їх обох пов’язують із головою ОП Андрієм Єрмаком та олігархом Ігорем Коломойським), а також першого заступника прокурора Чернівців Ігоря Мустецу (його пов’язують із чернівецьким “наглядачем” Іллею Павлюком, який допомагав “ЗеКоманді” на виборах і мав свою групу у фракції “СН” ВР IX скликання) – вибирала їх за “чисто професійними” критеріями. При цьому вона прямо підтвердила, що список кандидатів у заступники їй “ненав’язливо” порекомендував Андрій Єрмак.

Одним із давніх бізнес-партнерів Єрмака є російський суспільно-політичний діяч та підприємець Рахамім Еммануїлов. Він досить відомий у Росії своєю науковою працею у сфері зв’язків із країнами Сходу. Кандидат історичних наук, вільно володіє англійською, турецькою та фарсі. Є радником голови Ради Федерації Федеральних Зборів РФ Валентини Матвієнко.

Еммануїлов позиціонується як експерт у галузі протидії “екстремізму та тероризму”. Співголова опікунського комітету Міжрелігійної ради СНД. Засновник Фонду сприяння розвитку соціальних та гуманітарних відносин “Взаємодія цивілізацій”, що надає деякі комерційні та посередницькі фінансові послуги. Належить до дискусійного клубу “Валдай”, учасниками якого є головні пропагандисти та політики РФ. 

За часів СРСР Рахамім Емануїлов працював у центральному апараті Держкомітету Ради міністрів СРСР із зовнішніх економічних зв’язків, у Міністерстві зовнішніх економічних зв’язків СРСР, а після розвалу СРСР – в аналогічних структурах РФ. Під час війни в Афганістані працював там як перекладач при посольстві та торгпредстві СРСР, де потоваришував з батьком керівника ОП – Борисом Єрмаком. За радянських часів такі посади зазвичай обіймали співробітники КДБ та ГРУ.

Журналісти припускали, що Еммануїлов міг допомагати Єрмаку з високопоставленими контактами в Росії, але обидва це заперечують.

Рахамім Еммануїлов –засновник компанії “Інтерпромторг”, яка з 1995 року значиться серед акціонерів російського “Інтерпромбанку”. Сам  Емануїлов став заступником голови ради ЗАТ АКБ “Інтерпромбанк”, через який відмивалися зовнішні борги СРСР. Той самий банк обслуговував ФГУП “Рособоронекспорт”.

  • Одним із членів ради директорів “Інтерпромбанку” є Іван Садчиков – зять Сергія Приходька, одного з кураторів таємних зовнішньополітичних операцій РФ, який “засвітився” у зв’язку зі скандалом через відпочинок на яхті з російським олігархом Дерипаскою та ескортницею Настею Рибкою. Нині Приходько працює помічником глави уряду РФ Мішустіна.

  • Другим є член Ради Федерації РФ, сенатор від Камчатського краю і мільярдер Валерій Пономарьов, “єдинорос”.

  • Третій – Ільхам Рагімов, який нещодавно вийшов з акціонерів банку, але зв’язок з Еммануїловим зберігає по іншій лінії – вони належать до впливової московської громади “гірських євреїв” (татів, нечисленного народу, який проживає в горах Азербайджану та Дагестану). Рагімов – друг та однокурсник Володимира Путіна.

Крім нього, Еммануїлов підтримує контакти з іншими впливовими та багатими татами, колишніми власниками Черкізівського ринку Москви: Годом Нісановим, Зарахом Ілієвим, Тельманом Ісмаїловим та підприємцями Яковом Якубовим та Яном Абрамовим. Рік Нісанов колись познайомив Рахаміма Емануїлова з колишнім міністром оборони РФ Анатолієм Сердюковим та близьким до Путіна політиком, Дмитром Рогозіним (до травня 2022 року керував “Роскосмосом”), а також із нинішнім міністром оборони Сергієм Шойгу. Також Рахамім Емануїлов дружний із близьким до путіна Миколою Єгоровим – який свого часу навчався із майбутнім російським президентом.

У лютому 2020 року, опираючись на “злив” прослуховування СБУ, “Главком” видав публікацію під характерною назвою “Спектакль на руїнах “Укрбуду”. Микитась – жертва чи спільник нової влади?”. У статті йшлося про те, що нині підслідний, а раніше – голова корпорації “Укрбуд” Максим Микитась намагався “вирішувати” свої проблеми з тодішніми: головою ОП Андрієм Богданом, помічником президента Андрієм Єрмаком та першим заступником голови ОП Сергієм Трофімовим. За наявною інформацією, Микитась в обмін на “дружбу” подарував Богдану, Єрмаку та іншим високопосадовцям десятки квартир, збудованих корпорацією “Укрбуд”, що, втім, йому не надто допомогло.

27 січня 2021 р. депутат ВР IX скликання Жан Беленюк (член фракції “Слуга народу”, №10 по списку партії) звернувся до ОП, який очолює Андрій Єрмак, з проханням розібратись із ситуацією навколо ліквідованого банку “Аркада”, а також роз’яснити інвесторам, – як вирішено питання про добудову житлових комплексів “Еврика”, “Патріотика” та ” Патріотика на ставках” у столиці.

Беленюк зазначив що до нього звернулася громадська організація “КОНДР” на користь 12 тисяч сімей-інвесторів. У своєму зверненні організація попросила нардепа з’ясувати в Офісі Президента такі питання:

  • Чому спільні дії НБУ, КМДА та правоохоронних органів були спрямовані не на вирішення питання про відновлення будівництва, а на репресивні заходи щодо Костянтина Паливоди, наслідком яких стала повна зупинка будівництва ЖК “Еврика”, ЖК “Патріотика” та ЖК “Патріотика на ставках”?

  • Чому такий каскад подій навколо “Аркади” був пов’язаний з початком президентства нинішнього глави держави?

  • Чому жертвами будівельного рейдерства стали 12 000 українських сімей?

У зверненні громадської організації також зазначалося, що заарештований за присвоєння 50 млн. гривень президент банку “Аркада” вочевидь став жертвою відвертої маніпуляцій.

30 серпня 2022 року на запит видання “Бабель” ОП надав повний перелік радників Андрія Єрмака та безпосередньо усього Офісу Президента. 

Станом на 14 серпня 2023 року, у відповідному розділі офіційного сайту Президента України штатними заступниками Єрмака рахуються 12 осіб.

Найбільш одіозною фігурою з них є Олег Татаров, який в ОП відповідає за керованість усіх представників силових структур. До цього працював у правоохоронних органах та на посаді заступника начальника ГСУ МВС, курирував кримінальні провадження стосовно Тетяни Чорновіл, “Автомайдану” та активістів Євромайдану. 22 січня 2014 року зник лідер “Автомайдану” Дмитро Булатов. 30 січня його знайшли із слідами катувань. Татаров заявив, що як одну з версій зникнення Булатова слідство розглядало інсценування з метою провокації. Події 18-20 лютого 2014 року стали найкривавішими в ході Революції гідності, тоді загинули 80 активістів і 13 правоохоронців. 19 лютого 2014 року Татаров заявив, що працівники міліції не використовували вогнепальної зброї і що дехто із загиблих мітингувальників “мав поранення в потилицю”. 18 лютого 2021 року журналісти програми “Схеми” повідомили, що Татаров у розпал Революції гідності отримав звання “Заслужений юрист України” від президента-втікача Януковича за особистим поданням тодішнього очільника МВС Віталія Захарченка (також втік до РФ), внесеним 16 грудня 2013 року.

Після люстрації у 2014 році Татаров представляв інтереси “Укрбуд Девелопмент”, де працював юристом, що закінчилось низкою скандалів. У грудні 2020 року екс-президент “Укрбуда” Максим Микитась розповів про роль Татарова у банкротстві та захопленні компанії.

Татарова також пов’язують з окремими членами комісії з обрання керівника САП, яка з мовчазної згоди вищих посадових осіб держави понад півтора року саботувала призначення очільника САП Олександра Клименка, колишнього детектива НАБУ, який відомий розслідуванням справи Татарова про розкрадання при будівництві житла для Нацгвардії

За повідомленням Центру протидії корупції, Олег Татаров допоміг втекти з України куму путіна Віктору Медведчуку, колишньому заступнику голови Адміністрації президента  Януковича Андрію Портнову та його сину призовного віку, який покинув країну 28 березня 2022 року. Крім того, Татаров намагався розблокувати заморожені в Україні рахунки Миколаївського глиноземного заводу, який належить російському мільярдеру Олегові Дерипасці.

У червні 2021 року голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін ініціював петицію про звільнення Олега Татарова з посади заступника голови ОП. 18 червня ця петиція набрала 25 тисяч підписів. 6 липня Президент Зеленський надав вельми розпливчасту відповідь на петицію і Татаров свою посаду зберіг. Свого часу головред видання “Цензор.нет”, журналіст Юрій Бутусов пояснив, чому Президент Зеленський тримається за Олега Татарова

Одну з своїх публікацій ВВС News назвала: “Більше, ніж голова офісу. Як помічник Зеленського Андрій Єрмак став “віце-президентом” України”, іншу – “Віце-президент Єрмак. Як помічник Зеленського став ключовою фігурою в українській владі”.

В листопаді 2021 року журналіст і блогер Денис Безлюдько на власній сторінці у соцмережі Facebook спробував підрахувати, з ким вступив у конфлікт Андрій Єрмак і чому. Навіть початковий список виявився помітно насиченим. До нього можно додати ще екс-радника керівника ОП екс-міністра фінансів Ігора Уманського, який подав заяву про відставку у зв’язку з невирішенням корупційної ситуації у Податковій і Митній службах. Після цього Єрмак роздратовано пред’явив низку претензій самому Уманському.

23 квітня 2020 року електронна петиція на офіційному сайті Президента України з вимогою звільнити та притягнути до кримінальної відповідальності голову ОП Андрія Єрмака набрала понад 25 тисяч голосів. Як вважав автор петиції, після призначення Андрія Єрмака керівником ОП різко прискорився процес капітуляції України перед Росією. На його думку, голова ОП має тісні контакти із заступником глави адміністрації президента РФ Дмитром Козаком, який є автором плану примирення Молдови та Придністров’я. Також у зверненні до президента наголошується й на ролі Андрія Єрмака у підписанні на засіданні ТКГ в Мінську угоди про створення Консультативної ради “для діалогу” за участю представників України, окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), Росії, Німеччини, Франції та ОБСЄ.

31 липня 2020 року заступник голови АП РФ Дмитро Козак, який займається відносинами з Україною, надіслав листи раднику канцлера Німеччини, представникам Франції та України, у тому числі Андрію Єрмаку, про те, що переговори щодо Донбасу між радниками лідерів “нормандської четвірки” вважає безглуздими і фактично заявив, що РФ хоче відмовитися від участі в переговорах щодо врегулювання ситуації на Донбасі, в яких Україну представляв голова ОП Андрій Єрмак.

12 вересня 2020 року в ефір каналу “1+1” вийшло інтерв’ю, в якому співачка та модель Маша Фокіна заявила, що її дід, екс-прем’єр-міністр Вітольд Фокін, став першим заступником глави української делегації у ТКГ після того, як вона познайомила його із головою ОП Андрієм Єрмаком. За словами Фокіної, вони товаришують з Єрмаком 15 років і часто бачаться. Через два дні журналіст Юрій Смирнов опублікував на сторінці в соцмережі Facebook уривок листування Фокіної з Єрмаком, що також свідчить про їх теплі відносини.

Нагадаємо, 18 серпня 2020 року президент Зеленський ввів Вітольда Фокіна до складу ТКГ щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі, яку 30 липня очолив перший президент Леонід Кравчук. 20 серпня Кравчук надіслав лист до ВР із проханням змінити постанову про місцеві вибори у жовтні 2020 року, щоб вона відповідала закону про місцеве самоврядування в ОРДЛО, а також оцінити її відповідність Мінським угодам.

31 серпня Вітольд Фокін направив до ВР заяву про можливість проведення місцевих виборів на території ОРДЛО, а також висловився за загальну амністію бойовиків та особливий статус Донбасу, що викликало різко негативну реакцію громадськості та змусило Єрмака публічно відмежуватися від його позиції.

30 вересня 2020 року указом президента Зеленського №414/2020 Вітольд Фокін був увільнений від виконання обов’язків першого заступника глави делегації.

13 лютого 2020 року вийшло чергове розслідування програми “Схеми” під заголовком: “Оманлива відпустка”. В Оман прилітав секретар Ради безпеки Росії, коли там був Зеленський”. Дійсно, підтверджень можливої неофіційної зустрічі Зеленського та/або Єрмака з російськими (або іншими неназваними) представниками “Схеми” отримано не було. 

Проте розслідувачі звернули увагу на кілька цікавих співпадінь. По-перше, після катастрофи українського літака МАУ в Тегерані Зеленський і Єрмак терміново повернулись до Києва 9 січня на літаку, яким 8 січня до Оману прибув секретар РНБО РФ Микола Патрушев, колишній очільник ФСБ, який входить до найближчого кола президента РФ путіна. По-друге, повернення Президента Зеленського до Києва максимально “шифрувалось” його охороною та співробітниками ОП. 

По-третє, за якимось співпадінням, 20 грудня 2020 року тодішній мер Харкова Геннадій Кернес разом із Робертом Тедеєвим (депутатським помічником брата якого тривалий час був Андрій Єрмак) на одному авто перетнули український кордон і попрямували до Москви – начебто з метою “лікування зубів” (принаймні таку версію сам Кернес озвучив у харківських політичних колах як причину своєї відсутності на робочому місці) де, за інформацією “Схем” дійсно мали зустріч з Патрушевим.

Цікаво, що Роберт Тедеєв досить плутано пояснював журналістам обставини цієї поїздки, а Єрмак надав письмову відповідь, де заперечив знайомство з родичами Ельбруса Тедеєва, у якого працював на громадських засадах та заявив, що не знає обставини поїздки Кернеса до Москви і як це пов’язане з ним самим.

Ще цікавіше те, що ані в пресслужбі Патрушева, ані в пресслужбі Зеленського контактувати з представниками “Схем” ніхто не побажав. Із ОП згодом була була отримана письмова відповідь, що Президент ніколи і ніяким чином з Патрушевим не спілкувався та ще й погрози судом “у випадку подальшого дезінформування населення і недостатньої перевірки інформації”.

21 листопада 2021 року Єрмаку виповнилося 50 років. Начебто гучне святкування цього ювілею в державній резиденції “Гута” стало предметом розслідування “Української правди”.  24 листопада ОП заперечив дані, наведені у зазначеному розслідуванні: “Не було жодного чотириденного святкування з феєрверками, концертами, макетами венеціанської архітектури, масовкою гостей та іншими принадами, які ще можна додумати для більшої ефектності”, – зазначили в ОПУ і звинуватили Михайла Ткача у свідомій провокації.

Тим не менш в ОП підтвердили, що резиденцію “Гута” у той час відвідував на вертольоті Президент Зеленський та повідомили, що з офіційних чиновників Єрмака у “Гуті” привітав лише тодішній міністр розвитку громад і територій (нині голова правління НАК “Нафтогаз України”) Олексій Чернишов.

Також журналісти “Рубрики” відзначили, що у день народження Єрмака з Австрії до Івано-Франківська приватним бортом прилетів громадянин Австрії, співвласник дніпропетровського заводу “Трансмаш” Карл Контрус (отримує державні замовлення на ремонт як української, так і російської залізниці). Разом з цим повідомлялось, що в цей же день з Києва до Івано-Франківська прилетів літак, який належить структурам Ігоря Коломойського. На його борту був бізнес-партнер Коломойського, співвласник студії “Квартал-95” та товариш Президента Зеленського і Андрія Єрмака – Тімур Міндіч з родиною.

Журналісти УП направили запит до ОП, у якому запитали, чи були Контрус і Міндич на святкуванні ювілею Єрмака у державній резиденції “Синьогора”, але в ОПУ такі питання назвали некоректними і заявили, що вже вичерпно прокоментували цю тему.

21 листопада 2021 року учасники маршу до Дня гідності та свободи у Києві вирішили влаштувати акцію під Офісом президента. Десятки людей прийшли на Банкову, після чого між ними та правоохоронцями сталися сутички.

За інформацією видання “Великий Київ”, люди вимагали звільнити керівника ОП  Андрія Єрмака. Активісти розгорнули великий банер із написом: “Їхня брехня принижує. Захистимо нашу гідність” і запалили фаєри.

Гео Лерос і “плівки Єрмака”

26 березня 2020 року депутат ВР IX скликання Гео Лерос (фракція “СН”, №23 за списком партії) у повідомленні на своїй сторінці в соцмережі Facebook, натякаючи на другу людину в державі, голову ОП Андрія Єрмака, написав, що в (ОП) “пригрілася людина без принципів, … зайнятий плітками і великим розпродажем, виставивши на торги все від національних інтересів, державних інститутів до посад директорів ЖЕКів, якими він також не гидує особисто займатися, що підкреслює масштаб особистості людини, якої соціальний ліфт підняв від організатора торгівлі на київських ярмарках до торгівлі державою у Мінську”.

Юрій Бутусов (“Цензор.НЕТ”) вважав, що політична заява депутата Гео Лероса, який звинуватив у корупції та продажу національних інтересів на переговорах у Мінську голову ВП Андрія Єрмака, а разом з нею голову СБУ Івана Баканова та нардепа Тищенка у підтримці корупціонерів – це повстання “Слуги народу” проти другої за впливом особи в державі.

Через три дні також на сторінці у соцмережі Facebook Лерос почав публікувати відеозаписи, на яких людина, схожа на брата Андрія Єрмака – Дениса, веде переговори про працевлаштування осіб на топ-посади у держорганах, що викликало оглушливий скандал та призвело до порушення САП кількох кримінальних справ.

Сам Андрій Єрмак заявив, що Гео Лерос перейшов “червоні лінії”, що йому доведеться відповідати за брехню і на брифінгу повідомив, що конфлікт між ними почався з того, що Єрмак не дав пролобіювати призначення до одного з міністерств Іллі Сагайдака (що, втім, Лерос категорично заперечував).

У березні 2020 року САП за заявою Лероса порушила кримінальне провадження за фактом можливого скоєння корупційних злочинів при призначенні осіб на посади до органів державної влади. Практично одночасно ДБР за заявою Єрмака порушило стосовно Гео Лероса кримінальне провадження одразу за чотирма статтями КК України.

20 травня 2020 року Президент Володимир Зеленський на прес-конференції, присвяченій першим роковинам його перебування на посаді глави держави, заявив, що знає, хто затіяв скандал із “плівками Єрмака”, на яких брат голови ОП нібито “торгує посадами”. Але поки триває слідство, Президент не готовий озвучувати імена людей, які хотіли його шантажувати.

1 червня 2020 року з трибуни парламенту депутат ВР IX скликання Гео Лерос заявив: “Сьогодні о 9:00 у мене був брифінг у НАБУ, де я надав безпрецедентні докази ТОП-корупції у місті Києві. Це ОЗУ очолює Андрій Єрмак, його кум та наш колега з фракції (Микола Тищенко – KВ) та Денис Комарницький, “який стежить” за Києвом, та спрямовує всі “потоки” через Андрія Єрмака і зосереджують ці кошти на місцеві вибори”.

11 червня 2020 року в інтерв’ю “Українській правді” Володимир Зеленський висловив переконання у тому, що брат керівника ОП Денис Єрмак, який став фігурантом справи про запис розмов з претендентами на державні посади, не брав грошей за призначення та назвав його балакуном, а нардепа від “СН” Гео Лероса, який опублікував записи – аферистом.

30 червня 2020 року Гео Лерос на сторінці в соцмережі Facebook виклав список підприємств, через які голова Державної податкової служби (ДПС) Олексій Любченко за два місяці нібито провів 15 млрд гривень на користь структур, пов’язаних нібито з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком. За даними, які нардеп Лерос опублікував на своїй сторінці у FB, голова ДПС Олексій Любченко, “який був заступником податкової за Клименка-Януковича”, потім очолив податкову службу з протекції Єрмака.

1 липня 2020 року у великому інтерв’ю “Фактам” Гео Лерос сказав: “Єрмак як глава Офісу Президента – це людина, яка перебуває не на своєму місці. Він лізе в міжнародну політику, намагається впливати на парламент, на кадрові призначення… Він намагається бути першою людиною в державі. Такі в нього амбіції”.

Цього ж дня в інтерв’ю американському виданню The Washington Post Андрій Єрмак заявив, що Офіс Президента має намір на законодавчому рівні прирівняти публікацію розмов чиновників до кримінального злочину та розробляє відповідний проект закону.

За словами Єрмака, публікацію таких розмов в ОП розглядають як пряму загрозу національній безпеці, а оприлюднення прослуховування свого часу зіпсувало репутацію не одному президентові, а олігархів змушувало тікати з України.

14 липня 2020 року СБУ за підозрою у шахрайстві затримала Дмитра Штанько, фігуранта у справі запису розмов брата глави ОП Андрія Єрмака. Є версія, що саме Штанько вів скандальний відеозапис розмов Дениса Єрмака.

Як стверджують в СБУ, Штанько був посередником і взяв 100 тис. доларів “за сприяння у вирішенні питання з правоохоронними органами щодо повернення вилученого майна”. У СБУ резюмували: “Сьогоднішнє затримання свідчить про те, що викривачі “гучних плівок” насправді виявилися звичайними шахраями”. 14 січня 2021 року Офіс генпрокурора передав обвинувальний висновок у відношенні Дмитра Штанька та його спільника у Печерський райсуд Києва 

28 серпня Офіс генпрокурора вніс до ЄРДР дані про порушення щодо Лео Героса кримінальної справи за ч. 1 ст. 212 КК України “Ухилення від сплати податків”. За інформацією Лероса, цього ж дня було порушено ще одну кримінальну справу – у зв’язку з самоуправством та підробкою документів при надбудові верхнього поверху будинку у Лабораторному провулку (Печерськ), де мешкає Лерос. 

Увечері 28 серпня 2020 року у Києві Гео Леросу спалили автомобіль. Як виявилось, камера сусіднього будинку, спрямована на місце паркування авто, два тижні тому перестала працювати в режимі запису.

1 вересня 2020 Лероса виключили з парламентської фракції “Слуги народу”. Причина публічно не афішувалась, але, враховуючи передісторію, була “секретом Полішинеля”.

11 серпня 2021 року Київський апеляційний суд визнав недостовірною та такою, що ганьбить честь, гідність та ділову репутацію інформацію, поширену депутатом Леросом 29 березня 2020 року на його сторінці в одній із соціальних мереж. Одночасно зазначеною ухвалою суду він був зобов’язаний спростувати поширену ним інформацію, але Лерос свідомо цього не зробив. Тому слідчі ДБР невдовзі повідомили йому про підозру у невиконанні рішення суду.

4 листопада 2021 нардеп Гео Лерос під час виступу на трибуні ВР (під час розгляду кадрових питань) промовив: “Здрастуйте, пане Президент (Володимир Зеленський – KВ). Бачу, Ваш Єрмак теж тут. Я хочу Вам сказати, що я не боюся говорити правду. Ви можете скільки завгодно нацьковувати на мене свої правоохоронні органи, клепати справи, але я не боюся говорити правду… Ви – головний зрадник у країні!” Після цих слів нардеп Лерос продемонстрував своє ставлення до Президента Зеленського, звернувшись до нього із непристойним жестом (показав середній палець)

За це 11 листопада 2021 слідчі ДБР вручили позафракційному нардепу Гео Леросу письмове повідомлення про підозру за грубе порушення громадського порядку у сесійній залі Верховної Ради. 

3 лютого 2023 року більшість фракцій ВР позбавила народного депутата Гео Лероса можливості приймати участь у роботі ВР. Заборона діє до кінця пленарного засідання, яке в умовах воєнного часу триває з перервами, не закриваючись. Лерос вочевидь пов’язав таке рішення Ради з його критикою в бік голови Офісу Президента.

“Вагнергейт”

9 вересня 2020 року депутат ВР IX скликання від “Європейської Солідарності” Володимир Ар’єв опублікував текст рішення Шевченківського райсуду Києва, який зобов’язав слідчого СБУ внести до ЄРДР отримані ще 17 серпня відомості про “злив” головою ОП Єрмаком інформації про затримання українськими спецслужбами найманців із ПВК “Вагнера”, які воювали на Донбасі.

Раніше контррозвідка СБУ виманила 33 бойовики ПВК “Вагнера”, пообіцявши їм військовий контракт у Венесуелі. Туди вони мали летіти через Мінськ і Стамбул. По дорозі до Туреччини літак мали посадити на території України (через те, що нібито виникла технічна несправність або стало погано одному з пасажирів) та затримати бойовиків, причетних до скоєння терористичних актів та військових злочинів на території України.

За день до операції заступник голови СБУ Баранецький доповів про план Президенту Зеленському. Єрмак, який був присутній при цьому, зажадав негайного скасування операції мовляв через те, що в найближчі чотири дні мав відбутися великий обмін полоненими. Проте зробити це було вже неможливо – “вагнерівці” їхали автобусом до Мінська. Зрештою, Баранецький був змушений підкоритися Президенту, який прийняв думку Єрмака, і вони домовились, що відкладуть захоплення на чотири дні. Наступного ж дня, 27 липня, ФСБ отримала всю інформацію про операцію, що готується, бойовиків затримали під Мінськом та повернули в Росію.

У березні 2021 р. в.о. голови ДБР Сухачов заявив, що відомство допитало Єрмака у справі “вагнерівців”. Під час допиту Єрмак заявив, що Президент Володимир Зеленський не давав санкції на операцію із затримання “вагнерівців”.

19 травня 2021 року було створено ТСК ВР з питань розслідування можливих протиправних дій представників органів державної влади та інших осіб, які могли сприяти порушенню державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України і становити загрозу національній безпеці України.

Комісію очолила заступник голови комітету – голова підкомітету запровадження цінностей та стандартів НАТО, міжнародного військового співробітництва та миротворчості комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла (фракція “СН”, київський округ №217 на Оболоні). Її заступником в ТСК став скандально відомий екс-заступник генпрокурора та екс-заступник голови РНБО Ренат Кузьмін (фракція “ОПЗЖ”, №35 за списком партії). Комісія була сформована на основі депутатів від “СН” і лише двоє з дев’яти її членів належали депутатським групам “За майбутнє” та Довіра.

Журналіст Юрій Бутусов вважав, що члени ТСК намагаються приховати інформацію про “Вагнергейт”, хоча йдеться про одне з ключових питань національної безпеки – можливу зраду в кабінеті Президента. “Цей зрадник міг організувати і замах, та інші злочини. Але розслідування переносять і переносять, “слуги” не поспішають”, – припускав головний редактор видання “Цензор.НЕТ”.

6 червня активісти Руху опору капітуляції: депутати ВР VIII скликання (2014-2019 рр.) Андрій Тетерук (перший заступник голови фракції “Народний фронт”, №5 за списком партії), Ігор Лапін (фракція “НФ”, округ №22 у Вінницькій обл.) та журналіст, засновник партії “Демсокіра” Юрій Гудименко подали позов до Печерського районного суду про бездіяльність Офісу Генпрокурора у справі “Вагнергейта”.

Восени 2021 року ситуація різко загострилася – 8 вересня американський телеканал CNN оприлюднив розмову з трьома анонімними “колишніми високопоставленими офіцерами української військової розвідки”, які розповіли, як працювали над підготовкою операції із захоплення членів російської приватної військової компанії “Вагнера”.

Матеріал CNN дав додаткові підстави української опозиції звинуватити Банкову у приховуванні інформації про події. Зі свого боку, в ОП стверджували, що матеріал не містить посилань на факти, а його поява вигідна російським спецслужбам. 

Bellingcat теж анонсував своє розслідування у справі “вагнерівців”, і це якийсь час тримало “інтригу”, підвищуючи і без того сильну напругу в лавах президентської команди. Але публікація розслідування не додала суттєвих доповнень до вже відомих фактів і очікуваного “бомбового” ефекту не спричинило.

Як написав політичний оглядач Леонід Швець, розповідь про операцію українських спецслужб, підготовлена міжнародною групою Bellingcat і здатна, за попередніми заявами та очікуваннями, часом неприховано зловтішними, “висадити в повітря українське суспільство”, виявилася надзвичайно цікавою, але нічого подібного на вибух не сталося і статися не могло. Обіцяних прізвищ зрадників у вищому керівництві країни не було оприлюднено, та й жодна зрада в опублікованій інформації не вгадується.

30 листопада 2021 року ВР 251 голосом підтримала проміжний звіт ТСК (проти – 46, 30 – утрималися). За словами спікера Руслана Стефанчука, звіт мав бути направлений до Офісу генпрокурора, СБУ, та ДБР “для розгляду в межах компетенцій та відповідного реагування”. Він попросив Офіс генпрокурора “взяти це питання на окремий контроль”. За словами голови комісії Мар’яни Безуглої, ТСК встановила “відсутність будь-якої документально оформленої вказівки про відтермінування з боку будь-якої посадової особи”.

4 грудня 2021 року колишні співробітники ГУР МО Роман Червінський, Юрій Семенюк і деякі інші в ефірі програми “Свобода слова з Савіком Шустером” заявили про тиск з боку Офіса Президента. “Спочатку були погрози звільненнями, кримінальними провадженнями, які передавалися нібито з ОП. Після наради в ОП нам передавалися такі “посили” – “що ви будете притягнуті до відповідальності, ви повинні мовчати”. Були пропозиції сказати, що операції не було. Саме у двадцятих числах лютого цього року ми були у керівників наших підрозділів, і вони це говорили прямим текстом, що або мовчіть… Взагалі намагалися переконати нас, мене особисто – ту людину, яка провела не менше 10 операцій – що це була російська операція. Мені було смішно, і тому я не хотів з ними про це говорити. І тому почалися погрози. Вони сказали, що вони анулюють наші паспорти, що вони почнуть кримінальне провадження”, – розповів Червінський. 

Також він повідомив, що після публікації документів ГУР МО журналісткою Яніною Соколовою “майже всі розвідники, причетні до розробки операції “Авеню”, були звільнені з управління”. А тих, хто залишився, “шантажували та тиснули на них, щоб ті обмовили звільнених, в іншому випадку їх обіцяли відправити по стопах тих, кого вигнали”. Щодо матеріалів, які стосувалися проведення спецоперації, Червінський і Семенюк вважають, що документи були знищені та підроблені, щоб приховати зраду серед вищих ешелонів влади.

У грудні 2021 року сайт UAinfo повідомив, що видання Cyprus Daily News продовжило публікацію серії інтерв’ю з директором Міжнародної асоціації “Інститут національної політики”, юристом та політичним експертом Юрієм Шуліпою про ворожу російську агентуру в Україні. В цій публікації Андрій Єрмак, Руслан Демченко та Олег Татаров прямо називаються агентами російських спецслужб. Автор повідомляє, що навесні 2019 року Андрій Єрмак ніби-то був завербований оперативниками Першої служби контррозвідки ФСБ і йому надано оперативний псевдонім “Козир”.

За версією статті, Єрмак можливо був  завербований по лінії: Ігор Коломойський (який і проявив цю ініціативу) – Тимур Міндіч (партнер Коломойського і товариш Зеленського з Єрмаком) та його вже нині покійної тещі Алли Вербер, яка померла у серпні 2019 року, – Ірина Вінер-Усманова (дружина відомого путінського олігарха Алішера Усманова) – володимир путін. За цим ланцюжком Андрій Єрмак вірогідно був впроваджений у ФСБ, а потім і в російський політичний істеблішмент.

Втім, будь-яких конкретних доказів ця, більш ніж велика і докладна стаття, не містить ніяких.

Втім, поїздка Володимира Зеленського в Оман на початку 2020 року для зустрічі з секретарем радбезу рф Миколою Патрушевим підкріплює думку про відверте російське коріння Андрія Єрмака. 

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну

Тодішній радник глави ОП Олексій Арестович в інтерв’ю Наталії Мосейчук розповів, що керівник ОП Андрій Єрмак не залишав Київ, коли 24 лютого в Україні розпочалась широкомасштабна війна. Більше того, він був постійно з Президентом та, як і глава держави, не хотів евакуюватися за межі столиці. Крім того, у розмові екс-радник Єрмака розповів цікаву історію: “Єрмак не зміг одягнути бронежилет, тому що він на нього не наліз. Тому він сказав, що буде з автоматом, але без бронежилета”.

Західні ЗМІ, вочевидь, з подачі ОП писали про героїчні діяння Єрмака, зокрема, про те, як він боровся в урядовому кварталі з ворожими ДРГ. Водночас, є непідтверджені свідчення, що перші тижні повномасштабного вторгнення рф в Україну Андрія Єрмака не було в Києві.

Андрій Єрмак активно включився в співпрацю з міжнародними партнерами щодо постачання Україні гуманітарної допомоги та озброєння, переключивши відповідальність на свого тодішнього заступника Кирила Тимошенка. Через цю “співпрацю” Україну стрясають скандали про крадіжки гуманітарної допомоги, яку місцеві можновладці в шалених обсягах реалізовували через торговельні мережі. Станом на липень 2022 року, за словами тодішнього міністра МВС Дениса Монастирського, тільки в системі МВС розслідувалось 250 кримінальних справ з цього приводу. Найбільш “відзначились” Київська та Львівська області. Великого розголосу набув скандал у Запорізькій області, але до сьогодні ніхто з великих керівників не покараний. “Позаштатний агент” НАБУ Євген Шевченко стверджував, що до масштабного розкрадання гуманітарки можуть бути причетні Андрій Єрмак, його тодішній перший заступник Кирило Тимошенко та голова фракції “СН” в ВР IX скликання Давид Арахамія. Вочевидь, у свою чергу, в ОП назвали такі заяви інформаційним вкиданням.

У вересні 2022 року Андрій Єрмак був одним з відповідальних за обмін полонених Азовців на зрадника Віктора Медведчука в Туреччині. Сам Єрмак називає операцію по обміну дуже важкою. У жовтні 2022 року з полону РФ було звільнено 108 жінок: третина – з “Азовсталі”, більшість – силовики. У листопаді з російського полону звільнили 107 воїнів, серед яких було шість офіцерів та 74 захисники “Азовсталі”. 

На початку 2022 року за ініціативи Президента України була створена санкційна група українських та міжнародних експертів, яка отримала назву група “групи санкцій Єрмак-Макфола”. Мета створення групи – надати вичерпний перелік можливих додаткових економічних і політичних заходів щодо посилення санкцій США, Європи та світу проти Росії та Білорусі задля найшвидшого припинення війни проти України. Структуру очолили керівник ОП Андрій Єрмак та колишній посол США у Росії, професор Стенфордського університету Майкл Макфол. В робочій групі працюють понад 100 експертів, більшість з яких представляють США та Україну. Серед них шведсько-американський економіст і дипломат Андерс Ослунд, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор, американський політичний соціолог Ларрі Даймонд, американський філософ, політичний економіст і публіцист Френсіс Фукуяма, доцент економіки Кембриджського університету Олександр Роднянський, Спеціальний представник МЗС України щодо санкційної політики Олексій Макеєв, почесний президент Київської школи економіки Тимофій Милованов, керівниця KSE Institute Наталія Шаповал, колишній гендиректор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко, Голова НБУ Андрій Пишний, опозиційні російські економісти Сергій Алексашенко та Сергій Гур’єв, тощо.

Сенсу в існуванні цієї групи немає, бо ані Єрмак, ані Макфол не є посадовими особами.

9 липня 2022 року конгресвумен США Вікторія Спартц на своєму сайті заявила, що Президент Володимир Зеленський “повинен вирішити проблему” Андрія Єрмака і закликала МЗС України серйозно ставитися до її заяв.

Вона перерахувала кілька серйозних звинувачень на адресу Єрмака і запропонувала главі ОП їх спростувати. Це:

  • витік інформації в Білорусь і зрештою в Росію про операцію України із захоплення “Групи Вагнера”, що призвело до її провалу;

  • погане керівництво невдалими мирними переговорами з Росією перед війною;

  • запевнення українського керівництва всупереч даним західної розвідки, що у лютому нападу з боку Росії не відбудеться, що перешкодило Україні належним чином підготуватися до війни;

  • саботаж Херсону та здачу його росіянам для організації трагедії батальйону “Азов”;

  • затягування термінових закупівель військової техніки через Міністерство оборони України та висування необгрунтованих або навіть незаконних умов;

  • цілеспрямоване затягування через свого заступника Олега Татарова призначення незалежного антикорупційного прокурора.

Як повідомлялося, Вікторія Спартц звернулась до президента США Джо Байдена з проханням надати пояснення щодо процедур нагляду, пов’язаних із главою ОП Андрієм Єрмаком. Фактично заява Спартс поставила під загрозу допомогу Україні від США, зокрема постачання озброєнь, які могли “стати на паузу” до впровадження т. зв. “процедур контролю”. 

У відповідь в МЗС розкритикували звернення Спартц, заявивши, що її дії “є неприхованою спробою повернути в американську політику класичні наративи російської пропаганди про начебто зв’язки керівництва України з Росією і втягнути нашу державу у внутрішню політику США”.

Вікторія Спартц – членкиня Республіканської партії, перша представниця України, яка перемогла на виборах в Палату представників Конгресу США у 2020 році. У квітні 2022 року Спартц була однією з офіційних представників США, хто відвідав Україну вперше з початку повномасштабного вторгнення Росії.

5-6 серпня 2023 року Андрій Єрмак за дорученням Президента Володимира Зеленського очолив українську делегацію на міжнародній конференції у Джидді (Саудівська Аравія), з мирних переговорів про припинення війни в Україні, на яку було запрошено лідерів 30 країн, включаючи Індію, Південну Африку та Бразилію (росія із заходу була виключена). Учасники саміту в Саудівській Аравії досягли згоди, що в центрі будь-якої мирної угоди має стояти повага до територіальної цілісності та суверенітету України, а також верховенства Статуту ООН.

Доходи, майно

У відкритому доступі декларація Єрмака про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру з’явилася значно пізніше за його призначення. Із цього приводу у лютому 2020 року нардеп ВР IX скликання від “Європейської солідарності” (№137 за списком партії) Олексій Гончаренко звернувся із заявою до НАЗК. У відповідь голова НАЗК Олександр Новіков  достатньо мляво роз’яснив, що за це не передбачено ані кримінальної, ані адміністративної відповідальності. Мовляв, закони у цій частині не кореспондуються.

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2019 рік (від 30.05.2020 року).

Відповідно до останньої опублікованої декларації за 2019 рік, з нерухомості Андрій Єрмак з 2005 року володіє лише квартирою у Києві 107,8 кв. м.

У декларації зазначено володіння з 2015 року лише автомобілем Toyota Camry цього ж року випуску. Додатково, у формі повідомлення про суттєві зміни у майновому стані від 20.03.2020 року  Єрмак задекларував придбання автомобіля Mercedes-Benz S 350 d 4MATIC long 2019 випуску.

З 2014 року Андрій Єрмак мав три казначейські зобов’язання Мінфіну номіналом по 1 тис. грн кожне.

За даними аналітичної системи Youcontrol, Єрмак володіє або бере участь у кількох десятках компаній та громадських організацій: юридичні послуги, охорона, фармацевтика, консалтинг, будівництво та ін.

Зокрема він:

  • є керівником-ліквідатором ТОВ “Італійська ідея” (ЄДРПОУ 24940104), засноване в травні 2005 року; знаходиться в стані ліквідації;

  • разом з Василем Ващенко був бенефіціаром ТОВ “Українсько-грузинська медійна компанія” (ЄДРПОУ 21534355); заснована в квітні 1998 року, профіль – виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; наразі діяльність припинено;

  • володів 5% в ТОВ “Сталкер” (ЄДРПОУ 23159594); заснована у вересні 1995 року, профіль – Оптова торгівля будівельними матеріалами; знаходиться в стадії припинення;

  • через “Міжнародну правничу компанію” є засновником  Міжнародної асоціації “Українське-грузинське співробітництво в сфері іноземного інвестування” (ЄДРПОУ 33403566);  асоціацію засновано у серпні 2008 року, профіль: дослідження кон’юнктури ринку та виявлення суспільної думки; консультування з питань комерційної діяльності та управління; директор – Борис Єрмак.

У декларації Андрія Єрмака за 2019 рік зазначено такі корпоративні права:

  • з 1997 року – 50% у ТОВ “Міжнародна юридична компанія” (ЄДРПОУ 24943255), профіль – діяльність у сфері права; директор – Борис Єрмак;

  • з 1999 року – 10% у ЗАТ “Інтерпромфінанс-Україна” (ЄДРПОУ 30577092), профіль – надання проміжних комерційних послуг;

  • з 2001 року – 50% у ТОВ “Інтерпромфінанс-Безпека” (ЄДРПОУ 31628963), профіль – діяльність у сфері охоронних служб;

  • з 2002 року – 0,01% у ТОВ “Вісон Юкрейн Текнолоджіс” (ЄДРПОУ 32207194),

  • з 2004 року – 50% у ТОВ “Міжнародна фармацевтична група” (ЄДРПОУ 32850654), профіль – функціонування спортивних споруд. Цією компанією Єрмак володів разом із нардепом від “СН”, юристом Андрієм Задорожним;

  • з 2012 року – 99% у ТОВ “Гарнет інтернешнл медіа груп” (ЄДРПОУ 38149641), профіль – поширення кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; нині – 49%, решту контролює Юрий Карновский через ТОВ “Сінемадей” (ЄДРПОУ 42158386);

  • з 2014 року – 100% у ТОВ “Ер пі ай” (ЄДРПОУ 39470025), профіль – компонування кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; директор – Юлія Науменко;

  • з 2018 року – 33,33% у ТОВ “АМА віжн” (ЄДРПОУ 42105453), профіль – виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм;

  • з 2019 року – 60% в Адвокатському об’єднанні “Міжнародна юридична компанія” (ЄДРПОУ 42858115), профіль – діяльність у сфері права.

За підсумками 2019 року дохід Андрія Єрмака склав 409 тис. 159 гривень: 255 тис. 859 грн за місцем роботи у АТ “Міжнародна юридична компанія”, 1300 грн – гонорар у ТОВ “Медійна група європейського партнерства”, 151 тис. грн – дохід від підприємницької діяльності, 1000 грн – дохід від відчуження цінних паперів та корпоративних прав.

Грошові активи: 27 тис. грн на банківських рахунках, 347 тис. доларів та 50 тис. євро – готівкою; 8 млн 314 тис. 218 гривень – заборгованість ТОВ “Гарнет Інтернешнл Медіа груп” за договорами 2016 року.

Фінансові зобов’язання: з 2006 року кредит у АТ “Альфа-банк” на суму 4 млн. 377 тис. 186 грн. Залишок позики на кінець звітного періоду – 3 млн 328 тис. 387 гривень. 

3 березня 2022 року ВР прийняла Закон №2115-IX “Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни”, яким відтермінувала строк подання документів, що вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, на строк до трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов’язку подати документи. Враховуючи положення Закону, НАЗК підготувало роз’яснення від 07 березня 2022 року № 4 щодо застосування його окремих положень, відповідно до яких під час дії воєнного стану не обов’язково подавати декларації будь-якого виду.

Видання “Главком“, спираючись на дані держпорталу публічних коштів (від відповіді на запит видання керівництво ДУСі ухилилось) написало, що у 2022 році Президент Зеленський отримував 22,54 тис. грн заробітної плати на місяць, а його загальний  дохід у 2022 році становив 270,48 тис. грн. Той самий заробіток очільник держави мав у 2021 році.

Своєю чергою керівник ОП Андрій Єрмак торік заробив 457,01 тис. грн, тобто  майже 40 тис. грн за місяць. У 2021 році Єрмак одержав 453,69 тис. грн зарплати та відшкодування 14 тис. грн за відрядження за кордон від Державного управління справами.

“Главком” повідомляє, що більші, ніж у Зеленського, зарплати мають  заступники Єрмака: Ростислав Шурма – 334,51 тис. грн, Кирило Тимошенко – 380,61 тис. грн, Андрій Смирнов – 383,69 тис. грн і Олег Татаров – 403,74 тис. грн.

Останнє оновлення: 16.08.2023 року

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Рекомендуємо до перегляду
Гроші для чиновників: у КМДА відзвітувалися про виконання бюджету міста у першому півріччі 2024 року
Гроші для чиновників: у КМДА відзвітувалися про виконання бюджету міста у першому півріччі 2024 року
09:00 Столична влада відзвітувалася про виконання у першій половині поточного року бюджету міста-2024 та Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР). Ситуація така, що дохідна…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
09:00 В останній місяць літа поточного року столиця неабияк активізувалася в облаштуванні укриттів – на це пішло чверть всіх серпневих замовлень міста, які сягнули…
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
09:00 Обслуговуючий кооператив (ОК) “Гайок-МІ” в рамках двох судових справ намагається скасувати рішення Київради від 2012 року про відведення 723,69 га землі в постійне…
Banner
QlU7mDx4