Міністр внутрішніх справ України (16 липня 2021 року – 18 січня 2023 року). Трагічно загинув 18 січня 2023 року на 43-му році життя під час катастрофи вертольота в Броварах разом зі своїм першим заступником Євгенієм Єніним та державним секретарем МВС Юрієм Лубковичем. Народний депутат Верховної Ради (ВР) IX скликання (серпень 2019-липень 2021 рр., №19 за списком партії “Слуга народу”). Кандидат юридичних наук.
Місце народження, освіта
Денис Монастирський народився 12 червня 1980 року у Хмельницькому.
Закінчив юридичний факультет Хмельницького університету управління та права ім. Леоніда Юзькова.
У 2002-2006 роках навчався в Інституті держави та права ім. Корецького Національної академії наук України.
Родина
Дружина – Монастирська Жанна Вікторівна, працює головним спеціалістом юридичного відділу Управління правового забезпечення Державного бюро розслідувань (ДБР). Сини – Павло та Михайло.
Кар’єра
Денис Монастирський розпочав трудову діяльність у Хмельницькому інституті управління та права на посаді викладача, потім доцента. Там же очолював відділ з питань наукових експертиз та законотворчості.
За даними аналітичної системи YouControl, Денис Монастирський був зареєстрований у Хмельницькому як приватний підприємець, профіль – діяльність у сфері права. Діяльність припинено.
У ВР IV скликання (2002-2006 рік) працював помічником-консультантом на платній основі та на громадських засадах народного депутата Віталія Олуйка (фракція Народної партії, обраний за 189 округом Хмельницької області), голови підкомітету з питань держбудівництва та адмінреформи комітету ВР з питань держбудівництва та місцевого самоврядування.
У 2007 році працював юристом у компанії Hillmont Partners.
З серпня по вересень 2009 року працював у Global Ties KC.
У ВР VIII скликання (2014-2019 рік) працював помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата Антона Геращенка (фракція “Народний фронт”, №21 за партійним списком), секретаря комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.
З 2015 до 2017 року працював юристом у ТОВ “Лігал Консалтинг”.
Розпорядженням Кабміну від 2 березня 2016 року №150-р Монастирського було включено до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посад директора ДБР, його заступників, директорів територіальних органів та керівників підрозділів центрального апарату ДБР.
З 2015 до 2019 року, до обрання народним депутатом, працював експертом з питань реформування правоохоронної та судової системи Аналітичного центру “Український інститут майбутнього” (УІМ, UIF). Директором вказаного напрямку в УІМ був Антон Геращенко.
Під час президентської кампанії Володимира Зеленського, Монастирський увійшов до складу “Зе Команди” як спеціаліст у сфері реформування правоохоронних органів.
З 29 вересня 2019 року – депутат ВР ІХ скликання. Обраний за №19 у списку партії “Слуга народу” (“СН”). Входив до складу однойменної фракції. Був головою комітету з питань правоохоронної діяльності. Входив до складу груп із міжпарламентських зв’язків з Ізраїлем, Латвією, Італією, Естонією, Грузією та Литвою.
З 17 листопада 2020 року, відповідно до розпорядження заступника голови ВР, був керівником робочої групи з питань законодавчого забезпечення ефективної діяльності у сфері запобігання корупції та вдосконаленню законодавчого регулювання окремих аспектів роботи Конституційного Суду.
13 липня 2021 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який беззмінно очолював МВС з 2014 року, написав заяву про відставку за власним бажанням. Цього ж дня з повідомлення у Телеграм-каналі депутата ВР IX скликання Олександра Качури (фракція “СН”, №49 за списком партії) стало відомо, що Президент Володимир Зеленський запропонував на посаду міністра внутрішніх справ кандидатуру Дениса Монастирського
15 липня 2021 року на черговому засіданні ВР депутати 291 голосами підтримали проект ухвали “Про відставку Міністра внутрішніх справ України Авакова А.Б.”. Цього ж дня прем’єрміністр Денис Шмигаль, посилаючись на пропозицію депутатської фракції партії “Слуга народу”, яка мала статус парламентської коаліції, вніс до ВР подання про призначення Монастирського міністром МВС.
16 липня 2021 року на пленарному засіданні ВР Денис Монастирський 271 голосами був призначений міністром внутрішніх справ. Проти його призначення не було подано жодного голосу, утрималися 44 депутати та 32 – не голосували.
Вранці 18 січня 2023 року на 43-му році життя трагічно загинув внаслідок аварії вертольота в Броварах. З ним загинули перший заступник міністра Євгеній Єнін, державний секретар Юрій Лубкович, заступник керівника Патронатної служби МВС Тетяна Шутяк, начальник управління забезпечення захисту Департаменту внутрішньої безпеки НПУ підполковник поліції Михайло Павлушко, провідний інспектор Департаменту комунікації МВС Микола Анацький, командир повітряного судна – інструктор авіаційної ескадрильї спеціального призначення на вертольотах Олександр Василенко, пілот авіаційної ескадрильї спеціального призначення на вертольотах Костянтин Коваленко, бортовий механік авіаційної ескадрильї спеціального призначення на вертольотах прапорщик служби цивільного захисту Іван Касьянов. Внаслідок падіння гвинтокрила на дитячий садочок загинула щонайменше одна дитина і понад десять дітей отримали травми.
Дениса Монастирського поховано 21 січня 2023 року на Байковому цвинтарі в Києві.
Через кілька годин після катастрофи Кабмін призначив голову Нацполіції Ігоря Клименка виконувачем обов’язків міністра внутрішніх справ (7 лютого 2023 року ВР призначила Клименка міністром МВС.
У серпні 2023 року ДБР повідомило, що за даними слідства, взимку 2023 року чиновники ДСНС залучили до перевезення керівництва МВС України гелікоптер, який перебував на чергуванні для реагування у разі надзвичайних ситуацій у Києві та Київській області і не мав дозвільних документів на інші види польотів. Слідство ДБР стверджує, що екіпажу вертольота не було повідомлено про вкрай несприятливі погодні умови у місті Бровари, а сам екіпаж не мав допуску до польотів у складних метеоумовах, що й безпосередньо спричинило катастрофу. ДБР підкреслювало, що ніхто з відповідальних за безпеку польоту не скасував і переніс його, тому ряду чиновників було висунуто підозри порушення правил безпеки руху та експлуатації повітряного транспорту, що призвело до загибелі людей.
Слідство досі не завершилось. Попередня версія – недбале виконання службових та професійниї обов’язків. Але кулуарами вперто гуляють темні чутки, що загибель міністра та ключових фігур в апараті МВС – це геть не випадковість.
Громадська діяльність
Був членом колегії головної ради Українського об’єднання охорони історичних та культурних пам’яток (ЄДРПОУ 03922197).
З 2006 року був співзасновником і членом Правління ГО “Подільське молодіжне культурне об’єднання молоді „У майбутнє через культуру” (ЄДРПОУ 25961189).
В 2012 році став переможцем Національного конкурсу “Волонтер року”.
Регалії та нагороди
Кандидат юридичних наук. Понад 15 років працював із законодавчими ініціативами, розробляв законопроєкти, ініціював реформи у правоохоронній системі.
На офіційному сайті “Українського інституту майбутнього” зазначено, що Денис Монастирський є автором (співавтором) 25 наукових публікацій, 3 навчальних посібників (Нормотворчість у юридичних клініках, Правознавство та Правове письмо).
Законодавча діяльність
3 грудня 2019 року ВР проголосувала у другому читанні та в цілому законопроект №2116 про ДБР, який передбачає, зокрема, переведення до ДБР слідчих і прокурорів, які розслідували в генпрокуратурі “справи Майдану”. Крім цього, змінювався правовий статус цього органу, законодавчого було врегульовано питання діяльності територіальних управлінь ДБР, а також інші організаційні питання.
Ініціатором законопроекту був Володимир Зеленський, автором та головою провідного комітету – Денис Монастирський. 10 грудня ухвалений закон підписав тодішній спікер Дмитро Разумков та направив його на підпис Президенту.
27 грудня 2019 року Президент Зеленський звільнив директора ДБР Романа Трубу. Виконання його обов’язків очільник держави тимчасово поклав на депутата ВР ІХ скликання Ірину Венедиктову (фракція “СН”, №3 виборчого списку партії), яка згодом стала Генеральним прокурором, а пізніше – Надзвичайним та Повноважним Послом України у Швейцарії.
27 січня 2020 року в інтерв’ю РБК-Україна Денис Монастирський розповів, що президент Зеленський має намір внести на розгляд ВР проект закону про Бюро фінансових розслідувань і що в Офісі Президента (ОП) розглядають кілька варіантів документа. У ВР очікували, що в ОП визначаться з кінцевим варіантом на початок лютого, проте процес затягнувся. Одночасно Монастирський спрогнозував, що конкурс на посаду голови ДБР завершиться до середини весни
Глава профільного комітету назвав причину, чому Президент вирішив змінити закон про ДБР. За оцінками парламентаря, 80% усієї енергії колишнього керівництва ДБР йшло на те, щоб якимось чином один одного “підставити”, що спричинило появу скандалів з Telegram-каналом, прослуховуванням директора Бюро, а після появи в ЄРДР справ проти директора та заступників ДБР сфери впливу Бюро були перерозподілені.
10 червня 2020 року тодішній перший заступник голови фракції “СН” у ВР Олександр Корнієнко разом з нардепами фракції “СН” Аліною Загоруйко (№59 запатрійним списком), Олександром Бакумовим (округ №173 у Харківський області) та Денисом Монастирським ініціювали законопроект №3629, який посилює відповідальність за передвиборчі порушення.
Вони запропонували карати за підкуп не лише виборців, а й кандидатів, які балотуються на виборах, а також підвищити штраф за публічне порушення таємниці голосування, а членів виборчкомів позбавляти волі за ухилення від участі в роботі комісій, підробку виборчої документації та підписання заздалегідь ще не заповнених протоколів. Проте 2 лютого 2021 року проект було знято Радою з розгляду.
22 грудня 2020 року Денис Монастирський очолив групу депутатів, які зареєстрували проект закону №4533 “Про конституційну процедуру”. Це третій документ із пакету парламентської робочої групи, яка займається законодавчим врегулюванням конституційної кризи, що спіткала політикум після гучного рішення КС про відміну електронних декларацій, повноважень НАЗК щодо їх перевірки та моніторингу способу життя топ-чиновників. 15 квітня 2021 року проект було ухвалено ВР у першому читанні.
20 січня 2021 року комітет ВР з питань правоохоронної діяльності під керівництвом Дениса Монастирського заслухав доповіді авторів законопроектів щодо обігу цивільної вогнепальної зброї. У результаті члени комітету проголосували за підтримку основного проекту закону №4335. Це стало продовженням епопеї навколо закону про зброю, що спричинила великий суспільний резонанс. Парламентарі, після розгляду двох законопроектів (№1222, розробленого представниками Української асоціації власників зброї та альтернативного – №1222-1, ймовірно, запропонованого афілійованими з МВС депутатами), зареєстрували третій – №4335 та назвали його компромісним. Проте збройна спільнота України визнала, що він створений поліцейськими для погіршення ситуації з обігом цивільної зброї в Україні та містить антиконституційні, дискримінаційні та корупційні норми. У березні 2021 року при голосуванні у ВР і цей проект було провалено.
25 серпня 2021 року уряд Дениса Шмигаля вніс до (ВР) законопроект №5847, що розмежовує повноваження МВС (яке формує держполітику у сфері цивільного захисту) та Держслужби з надзвичайних ситуацій ДСНС (що її реалізує). Про наміри Володимира Зеленського та правлячої монобільшості “СН” вивести ДСНС з-під керівництва МВС стало відомо одразу після відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та призначення замість нього голови парламентського правоохоронного комітету Дениса Монастирського. Але ідея вивести колись самостійну ДСНС (до 25 квітня 2014 року) під керівництвом МВС народилася ще рік тому.
19 лютого 2021 року ВР у другому читанні ухвалила закон, який посилює покарання за сексуальну експлуатацію дітей. Також проект закону передбачав кримінальне покарання за поширення та зберігання дитячої порнографії. На думку авторів законопроекту №3055 депутатів Павла Фролова (фракція “СН”, №126 за списком партії) та Дениса Монастирського, це дозволило б більше захистити дітей та забезпечити дотримання їхніх прав в Україні.
17 березня 2021 року комітет ВР з питань правоохоронної діяльності рекомендував прийняти за основу доповнення до КУпАП №4540, ініційоване прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, що встановлює відчутний штраф за порушення порядку обов’язкової самоізоляції. 13 квітня 2021 року на засіданні ВР проект було відхилено.
13 липня 2021 року під час позачергового засідання ВР, ініційованого Володимиром Зеленським, у першому читанні було прийнято президентський законопроект №5420, яким пропонується встановити кримінальну відповідальність за контрабанду товарів, у тому числі підакцизних, мільйонними штрафами та ув’язненням на термін до 12 років.
У комітеті ВР з питань правоохоронної діяльності думки щодо законопроекту Президента розділилися. Під час обговорення частина нардепів підтримали законопроект, вважаючи його виправданим та своєчасним. Ще низка членів комітету висловилася проти нього, тому, що має надто низький поріг криміналізації контрабандних злочинів, що, на їхню думку, може посилити корупцію, а не побороти її.
19 листопада 2021 року під час запитань до Кабміну у ВР міністр МВС Денис Монастирський припустив, що можливо, Верховній Раді доведеться запроваджувати надзвичайний стан у прикордонних з Білоруссю областях чи районах через наплив нелегальних мігрантів і додав, що на облаштування українсько-білоруського державного кордону потрібно ще 17 млрд гривень з держбюджету.
Схеми, зв’язки, скандали
Денис Монастирський тривалий час працював із Антоном Геращенком, дуже близьким до голови МВС Арсена Авакова відколи той очолював Харківську ОДА (за часів Президента Віктора Ющенка). Антон Геращенко був депутатом ВР VIII скликання (2014-2019 рр, фракція “Народний фронт”, №21 за списком партії), був помічником міністра МВС, з 25 вересня 2019 року – заступник міністра. 30 серпня 2021 року колишнього заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, якого Кабмін звільнив на початку серпня того ж року, було призначено радником міністра МВС Дениса Монастирського.
Геращенко є співзасновником “Українського інститут майбутнього”, який делегував у “Зекоманду” своїх фахівців: Сергія Бабака (фракція “СН”, №11 за списком партії, голова комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій) та Галину Янченко (фракція “СН”, №5 за списком партії, заступниця голови комітету ВР з питань антикорупційної політики).
25 січня 2021 року Денис Монастирський підписав довідку про практичну цінність дисертації колишнього скандального депутата ВР IX скликання Іллі Ківи (фракція “ОПЗЖ”, №34 за списком партії, член комітету ВР з питань правоохоронної діяльності), захист якої викликав великий іронічний резонанс у громадськості у зв’язку з явною безглуздістю, плагіатом та фальсифікаціями.
5 жовтня 2021 року прес-служба МВС повідомила, що на зустрічі з послами стран G7 новий міністр Денис Монастирський розповів про п’ять напрямків, на яких МВС сконцентрує свою роботу:
-
Збільшення довіри населення:
-
поліцейський офіцер громади;
-
боді-камери для усього особового складу патрульної поліції;
-
контроль за дотриманням прав людини “Custody Records;
-
безпечне дитинство – протидія домашньому насиллю.
-
Створення безпечного середовища:
-
безпека на дорогах;
-
робота автомобілів “Фантом”;
-
система аеромедичного простору;
-
створення європейського хабу пожежної безпеки та добровольчих пожежних загонів.
-
Оновлення матеріально-технічної бази:
-
повне обладнання інтелектуального кордону з росією, білоруссю та Молдовою;
-
реформування та удосконалення Морської охорони;
-
модернізація постів технічного спостереження на узбережжі Чорного і Азовського морів;
-
Спрощення процедур надання послуг сервісними центрами;
-
Боротьба із корупцією, як ключовий принцип діяльності міністерства
У листопаді 2021 року очільник МВС Денис Монастирський доручив направити скаргу до Вищої ради правосуддя на суддю Деснянського райсуду Києва Світлану Колегаєву. Раніше суди двох інстанцій визнали її провину у керуванні автомобілем у стані алкогольного сп’яніння.
11 грудня 2021 року правоохоронці зупинили автомобіль заступника Монастирського – Олександра Гогілашвілі у зоні ООС для перевірки документів, внаслідок чого той вчинив ганебний скандал. У той же день міністр Монастирський (незважаючи на те, що Гогілашвілі входив до близького оточення Зеленського) заявив, що через події, що відбулися на блокпосту на Донеччині за участю Гогілашвілі, порушуватиме питання про проведення розслідування інциденту та усунення його з посади на цей період. 12 грудня 2021 року Президент Зеленський попросив Дениса Монастирського звільнити Олександра Гогілашвілі з посади заступника міністра і розпорядженням Кабміну від 13 грудня 2021 року №1639-р він був звільнений “за власним бажанням”.
На початку лютого 2022 року в Дніпрі на заводі “Південмаш” 20-річний нацгвардієць Артем Рябчук розстріляв 5 людей. Після трагедії командувач Нацгвардії Микола Балан подав у відставку. 3 лютого в ефірі 24 каналу головний редактор “РБК-Україна” Сергій Щербина висловив думку, що у відставку може піти і міністр Монастирський, проте знайти йому заміну було б не так просто.
9 лютого близько 22:55 в районі 534 км автодороги “Київ-Харків-Довжанський” сталася смертельна ДТП. На місці події було виявлено номери з кортежу бізнесмена Олександра Ярославського. Жертвою став чоловік, якого переїхали двічі. Пізніше в поліції повідомили, що це був раніше засуджений мешканець Харківської області. Згодом стало відомо, що замість Ярославського в поліцію прийшла “ліва” людина, яка не знаходилася на місці події.
У морзі Харківської області, де сталася ДТП за участю олігарха Олександра Ярославського, зник одяг загиблого чоловіка. “Очевидно, що хтось дуже не хоче нести відповідальність за скоєне”, – заявив міністр Монастирський, попросивши Ярославського повернутися з-за кордону якнайшвидше. Він також зазначив, що поліція провела 11 невідкладних обшуків за цим фактом та відкрила кримінальне провадження за статтею “приховування доказів”. За фактом фальсифікації справи ДТП з Ярославським було звільнено начальника поліції Харківської області Станіслава Перліна.
Доходи, майно
До 2018 року Денис Монастирський не був суб’єктом електронного декларування.
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2018 рік.
Відповідно до даних декларації, Денис Монастирський з 2008 року володів 50% квартири у Хмельницькому площею 33,3 кв. м. Інші 50% належали Монастирській Аллі Борисівні. У 2016 році там же він придбав квартиру 46,8 кв. м.
Дружина, Жанна Монастирська, мала нерухомість у Хмельницькій області: з 2001 року – право користування житловим будинком площею 78 кв. м у Масівцях Хмельницького району Хмельницької області, що належать Псарьовій Тамарі Петрівні та двома земельними ділянками: з 2012 року – 600 кв. м у Хмельницькому та з 2013 року – 1500 кв. м у Масівцях.
Транспортними засобами володів лише Монастирський: з 2016 року – Suzuki SX-4 (2008 р. в.) та з 2018 року – Ford Focus 2010 р. в.
З корпоративних прав Монастирський задекларував володіння з 2007 року 42 акціями ПрАТ “Хмельницький завод ковальсько-пресового обладнання “Прігма-Прес” (ЄДРПОУ 05748921), профіль – виробництво металообробних машин.
2018 року Монастирський отримав дохід у розмірі 946 тис. 614 гривень: 50 тис. грн – зарплата та 193 тис. 125 грн – гонорари в ГО “Український інститут майбутнього”, 400 грн – від профкому апарату ВР, 83 тис. 89 грн – від відчуження нерухомості, 100 тис. грн – страхові виплати від СК ”Провідна” та 520 тис. грн – подарунок у грошовій формі від Алли Монастирської.
Жанна Монастирська отримала 171 тис. 546 гривень зарплати у ДБР та 4300 грн – допомоги.
Наприкінці 2018 року Денис Монастирський зберігав 620 тис. грн, його дружина – 82 тис. гривень, усі – готівкою.
Подружжя вказало по 5 тис. грн зобов’язань за договорами страхування, що діють з 2016 року.
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2019 рік.
З 2019 року Денис Монастирський та вся його родина орендували квартиру у Києві площею 100,8 кв. м, що належить Жаафару Алі Галебовичу.
У 2019 році Денис Монастирський отримав 436 тис. 364 гривень: 234 тис. 792 грн – гонорари в ГО “Український інститут майбутнього”, 177 тис. 601 грн – депутатська зарплата, 23 тис. 953 грн – на навчання від партії “СН”.
Жанна Монастирська отримала 427 тис. 964 гривні зарплати у ДБР та 670 грн бонусів у “Приватбанку”.
До кінця 2019 року Денис Монастирський зберігав 189 тис. 903 грн на банківських рахунках та 670 тис. грн – готівкою. Жанна Монастирська зберігала 30 тис. 211 грн на банківських рахунках та 232 тис. грн – готівкою.
Декларація про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2020 рік.
2020 року вся квартира у Хмельницькому площею 33,3 кв. м перейшла у власність Рєзника Дмитра Васильовича, який надав право користування Денису Монастирському. Квартиру 46,8 кв. м у Хмельницькому Монастирський також продав.
У звітному році він змінив автомобіль Ford Focus 2010 р. в. на Kia Sportage 2017 року випуску.
За підсумками 2020 року Денис Монастирський отримав дохід у розмірі 2 млн 355 тис. 441 гривні: 537 тис. 225 грн – депутатська зарплата, 1 млн. 295 тис. 576 грн – від відчуження нерухомості, 224 тис. 324 грн – від продажу автомобіля та 298 тис. 316 грн – подарунок у грошовій формі від Алли Монастирської.
Жанна Монастирська отримала тільки 1 млн 102 тис. 8 гривень зарплати у ДБР.
До кінця 2020 року Денис Монастирський зберігав 436 тис. 563 грн на банківських рахунках та 2 млн 50 тис. грн – готівкою. Жанна Монастирська зберігала 157 тис. 47 грн на банківських рахунках та 680 тис. грн – готівкою.
3 березня 2022 року ВР прийняла Закон №2115-IX “Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни”, яким відтермінувала строк подання документів, що вимагаються відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, на строк до трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов’язку подати документи. Враховуючи положення Закону, НАЗК підготувало роз’яснення від 07 березня 2022 року № 4 щодо застосування його окремих положень, відповідно до яких під час дії воєнного стану не обов’язково подавати декларації будь-якого виду.
Останнє оновлення: 4.09.2023 року.
Фото: колаж KВ