Досьє: Залужний Валерій Федорович

Досьє: Залужний Валерій Федорович

Головнокомандувач Збройних сил України (з 27 липня 2021 року), член Ради національної безпеки і оборони України (РНБО, з 28 липня 2021 року). Екс-командувач військ Оперативного командування “Північ” (2019 – 2021 рр.), екс-начальник Об’єднаного оперативного штабу ЗС України (ЗСУ) – перший заступник командувача Об’єднаних сил (2018 рік). Генерал (чотирьохзірковий генерал по кодифікації НАТО).

Місце народження, освіта

Валерій Залужний народився 8 липня 1973 року в Новоград-Волинському (нині Звягель) в родині військовослужбовців. З дитинства мріяв стати військовим.

У 1989 році закінчив дев’ятий клас курс міської школи № 9 (пізніше гімназія). 

Далі вступив до Новоград-Волинського машинобудівного технікуму, який закінчив у 1993 році з відзнакою, отримавши диплом за спеціальністю “Прикладна механіка”.

Згодом вступив на загальновійськовий факультет Одеського інституту Сухопутних військ, який закінчив з відзнакою 1997 році.

У 2005 році вступив до Національної академії оборони України, оперативно-тактичний рівень, у 2007 році закінчив навчання із золотою медаллю. 

У 2014 році закінчив Національний університет оборони України імені Івана Черняховського. Як найкращий випускник оперативно-стратегічного рівня підготовки нагороджений перехідним мечем королеви Великої Британії.

У грудні 2020 року успішно закінчив магістеріум Національного університету “Острозька академія” за спеціальністю “Міжнародні відносини”.

Родина

Дані про родину Валерія Залужного з відомих причин достатньо скупі та й сам він наразі не висвітлює своє особисте життя у соцмережах. 

Згідно записів в аналітичній системі YouControl дехто Залужна Юлія Володимирівна, у 2016 році позивалася до Валерія Залужного про стягнення аліментів.

Дружина – Залужна Олена Степанівна, 1976 року народження. Фінансист, працює в “Укргазбанку”. З Валерієм Залужним разом близько 20 років. Спільних дітей із Валерієм Залужним немає. Виховали двох доньок від попередніх браків.

Старша донька – Зікункова Аріна геннадіївна, у 2018 році закінчила Фінансово-правовий коледж Київського національного економічного університету (КНЕУ). Військовослужбовиця, проходить службу у Київському гарнізоні.

Молодша – Залужна Христина Валеріївна, навчалася в Одеському медичному університеті.

Кар’єра

З 1997 року по 2005 рік Валерій Залужний пройшов усі початкові щаблі військової служби: командир взводу, командир навчального взводу, командир бойового взводу, командир навчальної роти, командир роти курсантів, командир батальйону.


З 2007 по 2019 рік  – начальник штабу – перший заступник командира 24-ї окремої механізованої бригади 13 армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ (Яворів, Львівська область).

З 2009 по 2012 рік – командир 51 окремої механізованої бригади 13 армійського корпусу Сухопутних військ ЗСУ.

З 2014 по 2015 рік – заступник начальника управління бойової підготовки Командування Сухопутних військ ЗСУ; Приймав участь у бойових діях в зоні АТО в Донецькій області. У боях під Дебальцевим командував батальйоном.

З 2015 по 2016 рік – начальник управління бойової підготовки – заступник командувача військ з бойової підготовки Управління оперативного командування “Схід” Сухопутних військ ЗСУ.

З 2016 по 2017 рік – заступник командувача військ оперативного командування “Південь” Сухопутних військ ЗСУ.

З 2017 по 2018 рік – начальник штабу — перший заступник командувача військ оперативного командування “Захід” Сухопутних військ ЗСУ.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

З 2018 по 2019 рік – перший заступник начальника Об’єднаного оперативного штабу ЗСУ.

З 2019 по 2021 рік — командувач військ оперативного командування “Північ” Сухопутних військ ЗСУ.

Указом Президента Володимира Зеленського від 27 липня 2021 року №320/2021 був призначений на посаду головнокомандувача ЗСУ.

Змінив на цій посаді генерал-полковника Руслана Хомчака, якого 27 липня 2021 року указами №319/2021 було звільнено з посади головнокомандувача ЗСУ та №322/2021 призначено на посаду першого заступника секретаря РНБО.

Указом Президента від 28 липня 2021 року №325/2021 Валерій Залужний був введений до складу РНБО.

Громадська діяльність

До призначення головнокомандувачем Валерій Залужний був активним користувачем соцмереж – вів особисті сторінки у мережах Facebook, Instagram та TikTok, викладав там свої фото з родиною, з відпочинку, писав про службу, спілкувався з побратимами, як розповів виданню ВВС побратим Залужного Анатолій Штефан. Зараз у Залужного залишився лише один особистий акаунт – у Facebook. Доступ до нього закритий, у даних користувача значиться “місце народження – Єрусалим”.

Відомо кілька випадків, коли військові, які писали повідомлення Залужному, згодом отримували на них відповідь, а ще пізніше головнокомандувач особисто знайомився з ними. Його називають одним з найбільш відкритих генералів, який розуміє проблеми солдат і молодших офіцерів.

Валерій Залужний є представником українських вищих офіцерів, які ніколи не служили в радянській армії та не вчилися у її навчальних закладах, тому “совкова” військова модель для Залужного є зовсім чужою. Він як учасник бойових дій на сході України, позитивно ставиться до оновлення особового складу молодими людьми та відходу від радянських практик. Одним з його перших кроків на посаді був дозвіл військовим на фронті відкривати вогонь у відповідь по окупантах без погодження з вищим керівництвом і позбавлення військових необхідності заповнювати зайві документи.

Регалії та нагороди

Під час повномасштабного російського вторгнення в Україну Валерій Залужний проявив небачену ефективність в командуванні Збройними силами на фронті проти російських військових, що детально аналізують вітчизняні та закордонні експерти, зокрема, у журналі “Time”.

23 травня 2022 Залужний  увійшов до списку 100 найвпливовіших людей 2022 року за версією “Time”. Він став першим українським військовим, хто з’явився на обкладинці цього журналу. Американське видання “Politico” назвало Залужного “залізним генералом”. Валерія Залужного охарактеризували як найяскравішого представника нового покоління українських військових і легендарну постать в історії України.

У жовтні 2022 року соціологічна група “Рейтинг”, в межах проєкту “Народний ТОП”, оприлюднила результати дослідження видатних українців усіх часів, у якому Валерій Залужний посів десяте місце.

29 липня 2022 року волонтери провели розіграш знаменитих марок  “Російський військовий корабель…” за підписом Валерія Залужного. Залучені кошти призначені для малюків, що постраждали від війни. 

Військові звання:

  • підполковник (2010 рік);

  • генерал-майор (указ президента Порошенко від 23 серпня 2017 року №240/2017); 

  • генерал-лейтенант (указ Президента Зеленського від 24 серпня 2021 №424/2021);

  • генерал (указ Президента Зеленського від 4 березня 2022 №108/2022). Вище військове звання (чотирьохзірковий генерал по кодифікації НАТО).

Нагороди та відзнаки

  • почесний нагрудний знак Начальника Генерального штабу “За досягнення у військовій службі”;

  • нагрудний знак “Учасник АТО”;

  • почесний нагрудний знак Начальника Генерального штабу “За доблесну військову службу Батьківщині”;

  • почесний нагрудний знак Начальника Генерального штабу “За заслуги перед Збройними Силами України”;

  • відзнака Міністерства оборони України “Ветеран військової служби”;

  • Орден Богдана Хмельницького III ступеня (указ президента Порошенко від 12 грудня 2016 року №551/2016) –  за особисту мужність, самовідданість і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі;

  • Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Братів Богдана та Левка Лепких (2022 рік) – за створення боєздатної армії й ефективну оборону та звільнення окупованих територій України від московських загарбників;

  • став першим кавалером нової української відзнаки – Хрест бойових заслуг (указ Президента Зеленського від 6 травня 2022 року №316/2022) – за визначні особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові та вірність військовій присязі;

  • Лицарська почесна відзнака “Орден Звитяги” (1 серпня 2022 року від ГС “Асоціація сприяння територіальній обороні України”);

  • Орден святого великомученика Юрія Переможця (21 грудня 2022 року від митрополита Київського і всієї України, предстоятеля ПЦУ Епіфанія);

  • Почесний громадянин Яворова (рішення сесії Яворівської міської ради від 8 липня 2023 року за поданням ГО “Писанка”);

  • почесні нагороди – орден “Звягель” та “Гордість Звягеля” (8 липня 2023 року);

  • відзнака “Іменна вогнепальна зброя” (указ Президента Зеленського від 26 липня 2023 року №453/2023) – за визначні особисті заслуги в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, зміцненні обороноздатності Української держави, зразкове виконання військового обов’язку, виявлені честь і доблесть;

  • Офіцерський хрест Ордену Хреста Витязя (указ Президента Литовської Республіки Гітанаса Науседи від 5 липня 2023 року №1К-1393) – за надзвичайну мужність, стійкість і вірність обов’язку у боротьбі з найбільшим агресором XXI століття, терористичною Росією.

Перейменування:

  • 28 травня 2022 року в місті Покров Дніпропетровської області вулицю Горького перейменували на вулицю Валерія Залужного;

  • 9 червня 2022 року в смт Стара Синява вулицю Георгія Жукова перейменували на вулицю Генерала Залужного;

  • 16 лютого 2023 року в місті Конотоп вулицю Тургенєва перейменували на вулицю Валерія Залужного;

  • 7 липня 2023 року в місті Малин вулицю Ніни Сосніної перейменували на вулицю Валерія Залужного;

Пісні про Валерія Залужного:

  • у травні 2022 року музикант Oisho BTZ (Олесь Михайлович) випустив пісню, присвячену Валерію Залужному “Залужний мутить двіж”;

  • у жовтні 2022 року співачка Jerry Heil (Яна Шемаєва) презентувала пісню і кліп “Козацькому роду нема переводу”, у якій Залужний оспівується як “ отаман … воєвода трушний Україні Богом даний, пеклом раші суджений”;

  • 30 грудня 2022 року український гурт “Енджі Крейда” опублікував пісню “Залужний” (новорічна);

  • у червні 2023 року 7-річний Марко Муляр з татом створили пісню “Нас веде Залужний в бій”.

Підписуйтесь на новини “КиївВлада” у Телеграм

Деталі

У 2019 році Валерія Залужного було затримано в аеропорту Брюсселя, куди він прибув для участі в саміті НАТО. Приводом стало оголошення його в міжнародний розшук на запит російської федерації. Під час затримання представниками Інтерполу він встиг зателефонувати послу України в НАТО, який згодом владнав ситуацію.


Після призначення Залужного на посаду Головнокомандувача він визначив завдання, які доніс до керівного складу ЗСУ:

  • продовження трансформації системи об’єднаного керівництва силами оборони та військового управління ЗСУ, зокрема шляхом розмежування повноважень;

  • набуття органами військового управління повних оперативних спроможностей у нових організаційних структурах (J, G, A, N, S);

  • розробка та впровадження в усіх сферах діяльності ЗСУ стандартів та процедур, прийнятих у державах-членах НАТО;

  • забезпечення безпосередньої участі країн-партнерів НАТО у заходах оперативної підготовки штабів стратегічного та оперативного рівнів, зокрема із залученням до практичних дій у ході їхнього проведення;

  • підвищення рівня професійної підготовки особового складу;

  • забезпечення вивчення військовослужбовцями англійської мови;

  • розвиток сержантського корпусу.

24 лютого 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії, на своїй  сторінці у соцмережі Facebook Головнокомандуючий Залужний написав: “Шановні генерали, офіцери, сержанти і солдати! Дорогі бойові друзі!

Дякую кожному з вас, хто сьогодні в строю боронить нашу землю від російського окупанта. Спасибі вашим рідним за те, що чекають.

Дякую Українському Народу за довіру, допомогу, молитви.

Thanks to all our foreign partners. But now it is time to act, not to discuss.

Молимося за душі загиблих побратимів і швидке одужання поранених.

Боремося далі! Весь сектор безпеки і оборони дає гідну відсіч. Буде тяжко, але ми встоїмо. Бліцкригу у росіян не вийшло. Вмиються власною кров’ю!

За нами правда. З нами Бог. І Перемога буде за нами!”.

В цей же день, на сторінці у соцмережі Facebook Валерій Залужний висловив подяку за підтримку і безцінний досвід своєму попереднику генералу армії Віктору Муженко, який був Начальником Генерального штабу – Головнокомандувачем ЗСУ з 3 липня 2014 року по 21 травня 2019 року (до генерал-полковника Руслана Хомчака).

9 вересня 2022 року Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний повідомив, що в Україні  звільнено від окупантів понад 1000 кв км.  Очищення території відбулося за останні кілька днів. Пізніше вітчизняні і західні військові аналітики зійдуться у думці, що карколомний контрнаступ ЗСУ увійде до підручників усього світу як приклад незвичайної оперативно-стратегічної майстерності командування ЗСУ.

6 липня 2022 року генерал Валерій Залужний повідомив соцмережах Telegram та Facebook, що у Генштабі ЗСУ прийнято рішення про скасування дії Порядку, виданого наприкінці червня того року, що регламентує дозвільний режим виїзду військовозобов’язаних за межі проживання. Дозвіл мали б видавати керівники ТЦК та СП. Але після суспільної уваги до змісту документу (містив очевидні корупційні ризики) й доручення Верховного Головнокомандувача Зеленського розібратись в ситуації, коли нібито без його відома було прийнято такий суспільно значущий документ, у Генштабі вирішили документ переписати.

Насправді, як писав на сторінках KВ заступник міського голови Полтави Ігор Петріченко, злощасний Порядок був виписаний на виконання закону №1357-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку”, прийнятого ВР 30 квітня 2021 року, але підлабузники поспішили звернути вину на екс-президента Порошенка а також, на Валерія Залужного. Ігор Петриченко загострює увагу на тому, що зазначений законопроект був внесений на розгляд ВР саме Президентом Зеленським.

15 листопада 2022 року Валерій Залужний отримав 1 млн доларів у спадок від українського й американського математика, фізика, хіміка і програміста Григорія Степанця, який помер 24 жовтня 2022 року у Редмонді (шт. Вашингтон, США) у віці 84 років. 5 січня 2023 року генерал Залужний переказав отриманий спадок на спецрахунок НБУ для збору коштів на потреби ЗСУ.

25 січня 2022 року Президент Зеленський підписав закон № 2839-IX, прийнятий ВР в 3 грудня 2022 року. Закон посилює кримінальну відповідальність військовослужбовців за дезертирство, самовільне залишення позицій, невиконання наказу чи непокору, а також за зловживання алкогольними напоями і вживання наркотичних речовин. Більше того, судам заборонили застосовувати до звинувачених пом’якшуючі обставини та давати умовний термін покарання. Чимало військових та правозахисників відкрито та досить жорстко критикували цей закон, заявляючи, що він виводить бійців, що проштрафилися, з поля дії Конституції та дає командирам, часто не готовим до бойових дій такої інтенсивності, важелі для тиску на бійців. У розпал дискусій з цього приводу Валерій Залужний публічно підтримав суперечливий закон.

25 січня 2023 року Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний відзначив відомих українських письменників почесними відзнаками Міноборони. Нагрудні знаки “За сприяння війську” одержали Євген Ліра та Андрій Любка, які з початку війни займаються активною волонтерською діяльністю та збором коштів для військових.

6 березня 2023 року із статті німецького видання BILD стало відомо про розбіжності думок щодо важливості утримання місто-фортеці Бахмут між Президентом Зеленським та Головнокомандуючим ЗСУ. Українські військові з весни утримували східні позиції від армії рф. Проте у березні ситуація на цій ділянці фронту залишалась напруженою і погіршувалась щогодини, збільшуючи втрати як збоку ворога, так і військових ЗСУ. Дискусії у суспільстві щодо продовження битви за Бахмут набирали все більше обертів. 

Залужний вже неодноразово  рекомендував подумати про вихід із Бахмута з тактичних міркувань: втрати росіян значно більші, та під час самовідданої оборони міста гине й багато українських військових. З військової точки зору Бахмут не мав стратегічного значення і вихід із зруйнованого міста у тактичномі сенсі нічого б не вирішив Але через концентрацію росії на Бахмуті та розміщення тисяч найманців “Вагнера” Бахмут став політичним символом і у грудні Зеленський оголосив місто “фортецею”.

Німецьке видання звертає увагу і на те, що військове питання – це не єдиний конфлікт, що назрів між двома лідерами, які ще початку війни мали єдину точку зору. Справа криється нібито у тому, що Залужний почав набувати популярності з-поміж українського населення і його кандидатуру навіть розглядають як можливого кандидата в президенти, хоча Залужний ніколи не заявляв, що планує колись балотуватися. Проте Зеленський та його оточення, як пише BILD, очевидно, бачать у ньому можливого конкурента. 

Українські ЗМІ регулярно пишуть про те, що президентська команда відчуває певну ревність до популярності Залужного. Серед журналістів ходять чутки, що влада дає вказівки не допускати зайвий раз головнокомандувача ЗСУ до ефіру “національного телемарафону”. Кілька місяців тому активно обговорювали, що Залужного можуть перевести з посади головнокомандувача ЗСУ на посаду міністра оборони.

20 березня 2023 року ВР достроково припинила повноваження народного депутата Михайла Забродського (позафракційний, №4 по списку партії “ЄС”) за власним бажанням через повернення на військову службу. Нардеп Ярослав Железняк (фракція “Голос”, №4 за списком партії) повідомив, що Героя України, генерал-лейтенанта Забродського планується призначити заступником Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. З 2015 по 2019 рік Михайло Забродський командував Десантно-штурмовими військами, у 2017 році був першим заступником керівника Антитерористичного центру при СБУ і керівником АТО. Станом на кінець серпня 2023 року інформації щодо призначення Забродського немає. 

2 травня 2023 року міністр оборони Олексій Резніков, міністр МВС Ігор Клименко, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, начальник Гентабу ЗСУ Сергій Шаптала, голова Держприкордонслужби Сергій Дейнеко, командувач Нацгвардії Юрій Лебідь та голова СБУ Василь Малюк звернулись до ВР з проханням відкласти рішення про повернення доплат у 30 тис. гривень військовослужбовцям, поліцейським та працівникам ДСНС.

Автори листа пропонували розробити нормативну базу щодо оплати праці захисників більш диференційовано і створити робочу групу з представників ВР, Кабміну та Генштабу ЗСУ, щоб  до кінця травня спільно розробити законопроект, який урегулює питання оплати праці захисників.

Нагадаємо, 10 квітня ВР підтримала законопроект, який передбачає повернення доплат військовим у розмірі 30 тис. гривень, які перебувають поза зоною бойових дій (такі ж доплати були повернуті  для працівників ДСНС та поліцейським).

Однак вже 12 квітня нардеп Володимир Цабаль (фракція “Голос”, №12 за списком партії) зареєстрував проект постанови, яка пропонує скасувати повернення бойових надбавок військовим ЗСУ, ДСНС і поліцейським через скорочення зарплат держчиновників.

11 серпня 2023 року Президент Зеленський провів засідання РНБО щодо результатів перевірки “військкоматів”. В результаті засідання Президент заявив: “Звільняємо всіх обласних “воєнкомів”. Керувати цією системою мають люди, які точно знають, що таке війна та чому цинізм і хабарництво під час війни – це державна зрада. Натомість воїни, які пройшли фронт або які не можуть бути в окопах, бо втратили здоровʼя, втратили кінцівки, але зберегли свою гідність і не мають цинізму, – саме їм можна довірити цю систему комплектування”, – зазначив Володимир Зеленський.

За словами Президента, реалізувати це рішення повинен Головком Залужний. Раніше повідомила, що Президент Зеленський доручив головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному відправляти воєнкомів із центрів комплектацій на фронт, а на їхні місця ставити воїнів, які отримали поранення.

Джерела ВВС кажуть, що вже кілька місяців у закритих соцопитуваннях фігурує гіпотетична “партія Залужного”, і її показники досить високі (кажуть, що якби вибори до ВР відбулися найближчим часом, “партія Залужного” могла би бути другою після президентської “СН”).

Українські соціологи та політологи досить давно прогнозують, що майже стовідсоткова довіра до ЗСУ та запит виборців на нові політичні сили можуть посприяти появі в післявоєнній Україні партії військових або сильного лідера, який прийде з військового середовища. Валерій Залужний та його гіпотетична команда можуть задовольнити цей суспільний запит.

Але в Україні жодна людина не у змозі зараз чітко сказати, коли ж точно закінчиться війна і відбудуться вибори.

Доходи, майно

Згідно з декларацією, Валерій Залужний 2020 року на посаді командира військової частини А4583 заробив 561 тис. 878 гривень. Ще 7 тис. 673 гривні склала державна матеріальна допомога.

Його дружина Олена у 2020 році заробила 584 тис. 256 гривень в “Укргазбанку”, а також 15 тис. 193 грн. від надання майна у найм.

На Залужного не записано жодну нерухомість, однак у його дружини є житловий будинок (62,9 кв. м) та чотири земельні ділянки (загальною площею 4,7 кв. м) у смт Овідіополь (Овідіопольський район, після укрупнення районів – Одеський район, Одеська обл.) 

Залужний володів автомобілем Chery Tiggo T11 (2010 р. в.), а його дружина має Nissan Patrol 2005 року випуску.

3 березня 2022 року ВР прийняла Закон №2115-IX “Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни”, яким відтермінувала строк подання документів, що вимагаються відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, на строк до трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов’язку подати документи. Враховуючи положення Закону, НАЗК підготувало роз’яснення від 07 березня 2022 року № 4 щодо застосування його окремих положень, відповідно до яких під час дії воєнного стану не обов’язково подавати декларації будь-якого виду.

Останнє оновлення: 31.08.2023 року.

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Рекомендуємо до перегляду
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Banner
QlU7mDx4