Бюджетні висновки: ВР розпочала розгляд проекту державного бюджету на 2025 рік

Бюджетні висновки: ВР розпочала розгляд проекту державного бюджету на 2025 рік

Верховна Рада (ВР) розпочала розгляд проекту державного бюджету на 2025 рік. Згідно процедури, спочатку депутати аналізують так звані “бюджетні висновки” – документ, внесений урядом, що містить попередні показники будущого кошторису. Його прийнято “за основу”, а тепер ВР розгляне надані членами парламенту поправки до цього урядового документу. Потім документ проголосують ще раз, і в уже відкоригованому вигляді відправлять Кабінету міністрів України (КМУ) – на доопрацювання перед другим читанням.

Про початок бюджетного процесу в парламенті КВ дізналася з повідомлення з сесійної зали Українського парламенту, яке зробив перший заступник голови голови Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк (фракція “Голос”) 30 жовтня 2024 року.

“Правок 2098, тому буде це до ночі”, – зауважив нардеп після того, як “бюджетні висновки” були прийняті, а депутати взялися за поправки.

Железняк додав, що 31 жовтня очікується “голосування правок «на підтвердження» і голосування бюджетних висновків в цілому, що по факту є голосуванням за Бюджет у першому читанні. Далі відправляють висновки у Уряд, і чекають повернення тексту Бюджету, щоб його фінально проголосувати до 20 листопада”.

Читайте: ВР підвищила військовий збір з зарплат і змінила низку інших податкових норм

Голова парламентського комітету з питань бюджету Роксолана Підласа поінформувала про ключові зміни, які комітет запропонував Кабміну внести в проект державного бюджету:

  • усі джерела наповнення Дорожнього фонду (це 43,2 млрд грн в наступному році) спрямувати в загальний фонд бюджету – на першочергові потреби, насамперед, потреби національної безпеки та оборони,
  • щонайменше 2 мдрд грн спрямувати на гуманітарне розмінування, 
  • виключити пропозицію перевести рахунки в банках лікарень до Казначейства, 
  • Апарат Верховної Ради з 1 квітня 2025 року переходить в грейдову систему оплати праці, 
  • так звана «чорнобильська пенсія»/доплата непрацюючим пенсіонерам у зоні відселення/  буде виплачуватись лише тим, хто дійсно жив в зоні відчуження з 1986 по 1993 рік (ціна питання виплати пенсій новим «поселенцям» – близько 15 млрд грн),
  • переглянути ідею запровадження у 2025 році преміювання суддів місцевих судів і відповідно переглянути видатки на їх забезпечення,
  • розглянути можливість виділення фінансування (4,8 млрд грн) на нові пасажирські вагони, 
  • розглянути можливість спрямувати 4% ПДФО до бюджетів до ОТГ і одночасно відмовитись від субвенції  з державного бюджету обласним бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на комунальні послуги,
  • визначитися щодо доцільності перерахування до державного бюджету реверсу з бюджетів ОМС, тобто залишити 12,9 млрд грн бюджетам ОМС. 

Читайте: ВР збільшила воєнний бюджет на пів трильйона гривень

Тим часом Рахункова палата (РП) визначила ключові ризики, що можуть вплинути на виконання державного бюджету України на 2025 рік. Про це сказала голова Рахункової палати Ольга Піщанська під час виступу у ВР. За словами очільниці РП, ключовим викликом є те, що фінансування оборони продовжує здійснюватися переважно з внутрішніх джерел.

“На 2025 рік на обороноздатність планується спрямувати 2,2 трлн гривень, що становить 56% загального обсягу видатків держбюджету. Обороноздатність України напряму залежить від її економічної стійкості та функціонування бізнесу. Реформа митної служби та зміни в податковому законодавстві могли б збільшити наповнення держбюджету, а відтак і спрямувати більше коштів на національну безпеку і оборону держави”, – зауважила Піщанська.

Другим важливим викликом вона вважає належне соціальне забезпечення через відсутність джерел для підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Читайте: ВР дозволила Рахунковій палаті робити аудит місцевих бюджетів та КП

Фото: ВР

КиївВлада

Олексій Ігнатьєв

Рекомендуємо до перегляду
Не вигнали, а сам пішов: Київрада підтримала припинення повноважень секретаря Володимира Бондаренка
Не вигнали, а сам пішов: Київрада підтримала припинення повноважень секретаря Володимира Бондаренка
14:21 Київрада підтримала дострокове припинення повноважень заступника міського голови Києва – секретаря міськради Володимира Бондаренка. Це було зроблено “демонстративно”: спочатку депутатський корпус не підтримав…
Бюджетна допомога забудовникам: КМДА судиться з Антимонопольним комітетом через берегоукріплення Русанівської протоки
Бюджетна допомога забудовникам: КМДА судиться з Антимонопольним комітетом через берегоукріплення Русанівської протоки
09:00 Київська міськдержадміністрація (КМДА) у судовому порядку намагається скасувати рішення АМКУ щодо порушення міською владою законодавства про захист економічної конкуренції. Так, “антимонопольники” дійшли висновку,…
“Нові правила гри” чи юридична колізія: Київрада змінює Порядок розгляду земельних питань
“Нові правила гри” чи юридична колізія: Київрада змінює Порядок розгляду земельних питань
15:00 На фоні вручення підозр у резонансній справі щодо земельних махінацій у столиці Київрада вирішила зайнятися впровадженням нового Порядку розгляду проєктів рішень щодо відведення…
Banner
QlU7mDx4