Верховна Рада (ВР) прийняла в цілому рамковий законопроект про управління відходами. Документ окреслює базові принципи поводження з відходами, зокрема, щодо їх роздільного збирання й переробки. Деталізують це секторальні закони, коли прийде черга їх прийняти.
Про це KВ стало відомо з повідомлення на сайті ВР за підсумками пленарного засідання Ради 20 червня 2022 року.
Законопроект №2207-1-д “Про управління відходами” в другому читанні та в цілому підтримали 282 народних депутата.
Прийнятий проект закону є версією, доопрацьованою в комітеті ВР з питань екологічної політики та природокористування (голова комітету – Олег Бондаренко, фракція “Слуга народу”, на фото).
В 2020 році законопроект вже виносився на друге читання, але тоді в сесійному залі не знайшлось необхідної кількості голосів, щоб його прийняти.
В Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України (міністр – Руслан Стрілець) зауважують, що прийнятий закон дозволить впровадити європейську ієрархію поводження із відходами, організувати планування системи управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях, закрити старі сміттєзвалища, а ті, що залишаться, привести до європейських норм.
Крім того, документ має створити умови для побудови в Україні сучасної сміттєпереробної інфраструктури за європейськими правилами і відкрити кордони для інвесторів.
Встановити принцип “забруднювач платить”.
Впровадити розширену відповідальність виробника, коли виробник продукції буде зобов’язаний забезпечити повну утилізацію упаковки, яку випустив на ринок разом із товарами.
“Україна нарешті робить перший крок на шляху до цивілізованого управління відходами. Ми вже відстали від європейських сусідів на 20-30 років. Фактично, сьогодні Україна є єдиною країною в Європі, де держава не має контролю над відходами, а понад 90% їх захоронюється в землю. Наша мета – бути повноправним членом Європейського Союзу, тож ми повинні показати здатність проводити реальні європейські реформи, – прокоментував прийняття законопроекту Руслан Стрілець.
Фото: Lb.ua