Сьогодні Верховна Рада (ВР) прийняла в другому читанні законопроєкт №5655 лідерки партії “Слуга народу”, новопризначеної керівниці комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олени Шуляк. Вочевидь, їй вдалося протягнути цей корупційний і злочинний законопроєкт завдяки голосам нардепів від “ОПЗЖ”. Що знімає будь-які запитання щодо доцільності існування проросійських колаборантів в законодавчому органі України.
Про результати голосування KВ стало відомо з допису народного депутата Олексія Гончаренка (фракція “Європейська солідарність”).
“Рада прийняла скандальний законопроєкт про реформу містобудування. За – 228”, – написав парламентар.
За законопроєкт №5655 у другому читанні проголосували:
-
“Слуга народу” – 176;
-
“Довіра” – 12;
-
“За майбутнє” – 11;
-
“Відновлення України” (“ОПЗЖ”) – 11;
-
“Платформа за життя та мир” (“ОПЗЖ”) – 9;
-
“Голос” – 1;
-
позафракційні – 8.
Народний депутат Євген Железняк також написав, що №5655 прийнято в цілому.
За інформацією KВ, отриманою від ще одного парламентаря, правки не голосували, бо всі фракції їх зняли. “Був тільки виступ представника “Європейської солідарності” на три хвилини”, – зазначив народний депутат.
Інший парламентар (з монобільшості) підкреслив розмові з КВ: “Вочевидь, голосування №5655 відбулось завдяки двум депутатським групам, які є “ОПЗЖ” – “Платформа за життя та мир” і “Відновлення України”. Зрозуміло, чому Шуляк так захищає проросійських колаборантів в Раді”.
Зазначимо, тепер слово за Президентом Володимиром Зеленським. Якщо він підпише №5655, то візьме на себе головну відповідальність за перетворення українській міст і громад на суцільні гетто та заморожування західної допомоги на повоєнну відбудову України. Якщо глава держави, дотримуючись тверезого глузду, ветує законопроєкт, це, щонайменше, врятує його репутацію в очах Українського народу та західних партнерів.
KВ детально писала про корупційність та недолугість законодавчої ініціативи лідерки партії “Слуга народу” Олени Шуляк:
-
Мінрегіон, який нещодавно перейшов під кураторство віцепрем’єра-міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (офіційного керівника “Великого Будівництва”) Олександра Кубракова, створює Містобудівну палату, яка буде контролювати усіх учасників будівельного ринку, крім забудовників, а також буде реєструвати експертні організації, уповноважених осіб містобудівного контролю, сертифікувати архітекторів та інженерів, забирати сертифікати, штрафувати і т. ін. Це надмонополія на кшталт Тендерної палати часів Кучми-Ющенка-Порошенка, яку курував Антон Яценко – нині позафракційний парламентар, обраний від ВО “Батьківщина”, який на засіданні профільного комітету вдруге підтримав до прийняття в другому читанні №5655;
-
забудовники будуть контролювати себе самостійно – через приватні кишенькові компанії, на страхування яких треба буде виділити 3-5 млн євро. Держава, органи місцевого самоврядування та громади втратять реальний вплив на дотримання норм містобудування, бо матимуть виключно наглядові повноваження – без інструментів впливу;
-
боротьба з самочинним будівництвом стане взагалі нереальною, що призведе до знищення пам’яток і пам’ятників культури та архітектури.
KВ писала, що Містобудівна палата при Мінрегіоні та приватний контроль забудов без участі держави й місцевого самоврядування – це ініціативи президента Конфедерації будівельників України (КБУ) Льва Парцхаладзе, які він просував ще в 2016 році, коли працював заступником міністра Мінрегіону:
-
передати приватним ДАБІ перевірку об’єктів, реєстрацію декларацій та видачу містобудівних умов та обмежень;
-
забрати у самоврядних громадських професійних об’єднань сертифікацію та переатестацію спеціалістів і віддати їх Мінрегіону.
Експерт з питань містобудування Георгій Могильний в статті для “Наших грошей” нарахував 14 системних корупційних та інших негативів в законопроєкті №5655:
-
Необов’язковість виконання вимог законодавства.
-
Держава знімає з себе відповідальність за законність при наданні права на будівництво.
-
Необов’язковість виконання вимог планування територій (Spatial planning).
-
Позбавлення місцевого самоврядування принципової частини його прав.
-
Послаблення внутрішнього антикорупційного контролю.
-
Не передбачено усунення переважної більшості виявлених порушень законодавства.
-
Амністія незаконного будівництва із отриманими по корупційній схемі дозвільними документами до набрання чинності законопроектом 5655.
-
Суттєво зменшуються права громадськості на контроль за будівництвом.
-
Суттєве збільшення випадків силового протистояння між громадськістю та забудовниками.
-
Приватний містобудівний контроль у запропонованому вигляді прямо суперечить положенням Конституції України.
-
Створення значної кількості нових контролюючих органів і збільшення кількості чиновників.
-
Централізація повноважень в одному Міністерстві.
-
Загрози для банківського сектору внаслідок синергії Закону “Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому” та законопроекту 5655.
-
Цифровізація сфери будівництва та прозорість всіх процесів в будівництві вже реалізовані з 01.12.2020 на виконання Закону 199-IX та не залежать від прийняття законопроекту 5655.
Вочевидь, Олену Шуляк турбують тільки інтереси великих забудовників, ключовим представником яких в Раді є секретар профільного комітету, віцепрезидент Конфедерації будівельників України та власник групи девелоперських компаній “Perfect Group” Дмитро Ісаєнко, з яким у Олени Шуляк давно склалися тісні стосунки.
Тепер, коли Олену Шуляк призначено головою комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, вони зможуть ще більш інтенсивно протягувати різноманітні лобістські законопроєкти – в інтересах забудовників і за рахунок України.
Читайте: Будівельний союз “Слуги народу” та “ОПЗЖ”
Фото: колаж KВ