Парламент має зосередити увагу на забезпеченні дотацій для прифронтових і деокупованих громад під час ухвалення бюджету на 2025 рік. Також, необхідно розробити збалансовану підтримку місцевого самоврядування.
Про це, як передає КВ, повідомив голова підкомітету Верховної Ради з питань адміністративно-територіального устрою України Віталій Безгін.
За словами Безгіна, у бюджетному процесі збережено ключові позиції: 64% ПДФО, єдиний податок та фінансування Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).
«Це все, нагадаю, в країні, що майже 1000 днів веде повномасштабну війну і де приблизно половина бюджету – це допомога партнерів, а всі кошти вітчизняних платників податків йдуть на підтримку ЗСУ», – зазначив він.
Депутат пояснив, що реверсна дотація раніше існувала для розподілу фінансового навантаження між державним бюджетом і заможними громадами. Однак повномасштабна війна призвела до значного дисбалансу: у багатьох регіонах зруйновано джерела надходження до місцевих бюджетів.
«Прибутки підприємств на Харківщині знизились втричі. Понад 60% громад Запорізької області мають критичний рівень фінансової спроможності. На Херсонщині є громади, що на 80+% залежні від державної підтримки. Але є й громади, куди релокувався бізнес і зросли фінансові надходження. Тому держава має шукати баланс», – підкреслив голова підкомітету Верховної Ради з питань адміністративно-територіального устрою України.
Він також додав, що єдиної позиції з цього питання серед всеукраїнських асоціацій наразі немає.
«На мій погляд, держава має захистити не обласні центри та більш заможних, а громади і мешканців тих територій, що є деокупованими, ураженими та прифронтовими. При всій повазі до окремих потужних мерів з тилу, які, зокрема, сильно допомагають ЗСУ», – резюмував парламентар.
Фото: Асоціація міст України
КиївВладаВладислава Олійник