16 листопада в Ірпені пройшов V Міжнародний фестиваль письменників-перекладачів «Кочур-Фест». Захід, присвячений пам’яті видатного українського перекладача Григорія Кочура, який жив та працював в Ірпені, зібрав перекладачів, письменників та культурних діячів.
Про це КВ дізналася з повідомлення ІА ITV.
Григорія Кочура називають патріархом українського художнього перекладу. Він мав блискучу пам’ять, знав понад 30 мов і перекладав із 33 літератур світу. Був звинувачений в «українському буржуазному націоналізмі» і 10 років провів в Інтинському таборі. У засланні він написав вірші, що увійшли до книги «Інтинський зошит», яку в травні 2024 року було видано в рамках серії Бібліотека «Слова Відважних».
Лауреатом Державної премії імені Григорія Кочура цього року став поет, перекладач і підполковник ЗСУ Володимир Тимчук. Його відзначили за переклад віршів американської письменниці індійського походження Калпни Сінг-Чітніс, присвячених Україні та її героїчному народу.
Спеціально для «Кочур-Фесту» своїми спогадами про Григорія Кочура поділилася українська поетеса-шістдесятниця, письменниця, дисидентка, лавреатка Шевченківської премії Ліна Костенко. Також одним із почесних гостей цьогорічного фестивалю був поет та засновник видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович, який презентував нову книгу «Дон Кіхот» українською мовою.
Окрім цього на «Кочур-Фесті» були представлені кращі книги іноземних авторів, видані українською мовою протягом 2024 року.
«Ірпінь є столицею української літератури, і проведення п’ятого «Кочур-Фесту» стало цьому ще одним підтвердженням. Завдяки таким заходам ми зберігаємо пам’ять про видатних діячів та будуємо культурний міст між минулим і майбутнім. Особливу вдячність висловлюю СЕО товариства «Відважних» Володимиру Карплюку за значну підтримку у проведенні заходу та популяризацію української культури. Також дякую всім організаторам та гостям фестивалю за їхню самовіддану працю та безцінний внесок у розвиток літературного життя нашої громади», — зазначив перший заступник Ірпінського міського голови Андрій Кравчук.
«За багато років роботи у сфері культури нашого міста я мала причетність до організації тисяч мистецьких подій та культурних заходів. Але є серед них такі, організацією яких я буду пишатися усе життя. Серед них фестиваль перекладачів «Кочур-Фест». Захід покликаний об’єднати перекладацьке коло навколо постаті видатного українського перекладача Григорія Кочура, який тривалий час жив та працював в нашому місті», — розповіла начальниця відділу культури, національностей і релігій Ірпінської міськради Євгенія Антонюк.
Щорічну приватну премію від Товариства «ВІДВАЖНИХ» отримала Марія Кочур – багаторічна очільниця ірпінського Музею Григорія Кочура. Її нагородили за популяризацію здобутків Григорія Кочура. Минулого року аналогічну премію від Товариства «ВІДВАЖНИХ» отримав український перекладач Дмитро Чистяк.
«Будь-який бізнес маю бути так само свідомий, має продукувати в межах свого підприємства і популяризувати все українське своїми діями. Десятками років українська література залишалася на «задньому плані». Сьогодні ж треба розуміти – для того, щоб знову не приходили нас «захищати», треба популяризувати своє, українське», — наголосив СЕО Товариства «ВІДВАЖНИХ» Володимир Карплюк.
Товариство “ВІДВАЖНИХ” щороку підтримує проведення Всеукраїнського пленеру “Намальований Ірпінь”, заснувало найбільшу в Україні за розміром преміального фонду Літературну премію Ірпеня, профінансувала створення найдовшого в Україні Літературного муралу Ірпеня і найбільший у світі мурал з картиною Тараса Шевченка “Катерина”, створення бронзової скульптури “Спротив” на честь захисників Київщини, створення документального фільму “Форпост Ірпінь” на основі книги Петра Щербини “Битва за Ірпінь”. Засновники компанії Володимир Карплюк та Володимир Співак подарували Ірпінській громаді встановлений на Центральній площі міста пам’ятник Тарасу Шевченку. У 2024 році “ВІДВАЖНИХ” оголосили про започаткування серії української літератури Бібліотека “Слова Відважних”, першою у якій було видано збірку віршів Григорія Кочура «Інтинський зошит».
Нагадаємо, Товариство “Відважних” оприлюднило звіт щодо будівництва котеджного міста О.Краса, яке будується в Ірпені у тісній співпраці з Concorde Capital та Svitlo Development. У жовтні будівельники працювали на будмайданчику першої черги. Це – понад 185 котеджів і низка об’єктів інфраструктури – магазин, паркові зони, дитячі та спортивні майданчики. Також розпочалися роботи над другою та третьою чергами котеджного міста. Будівництво котеджного міста розпочалося у червні 2023 року.
Читайте: Девелопер відзвітував про динаміку будівництва котеджного міста «О.Краса» у жовтні
фото: пресслужба
КиївВладаДарина Полішевська