25 березня 2023 року до ювілею видатного диригента, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Стефана Турчака на сцені Національної опери України відбудеться перший показ поновленої у репертуарі театру опери Георгія Майбороди “Ярослав Мудрий”. Лібрето створене за однойменною драматичною поемою Івана Кочерги.
Про це KВ розповіли в театрі.
Вперше ця опера була поставлена в 1975 році Юрієм Смоличем, диригентом Стефаном Турчаком, сценографом Федором Ніродом. Упродовж десяти сезонів шедевр Майбороди був єдиним оперним твором на стародавній історичний сюжет. У 1990-х опера зникла з репертуару театру.
У 2007 році опера “Ярослав Мудрий” повернулась на сцену Нацопери завдяки творчій групі в складі: режисер-постановник Анатолій Солов’яненко, диригент-постановник Микола Дядюра, сценографи Тадей та Михайло Риндзаки, художник костюмів Наталія Кучеря, балетмейстер-постановник Аніко Рехвіашвілі.
“Вирішив звернутись до постановки цього монументального, орієнтованого на ідею національної єдності твору, оскільки він оспівує наше героїчне минуле, а його проблематика дуже актуальна і сьогодні. Це одна з найскладніших та наймасштабніших опер в українському репертуарі. Її можна порівняти, хіба що з “Тарасом Бульбою”. Задіяно майже всю трупу театру” – розповідає Анатолій Солов’яненко.
На жаль, певний час ця опера в театрі не йшла. І тепер, після багаторічної перерви – 25 березня 2023 року – оновлений “Ярослав Мудрий” повертається на сцену Національної опери України. На глядачів чекає видовищне дійство, яке ще сильніше пробуджує інтерес до нашої багатої історії, дає можливість відчути силу свого коріння та необхідність єднання.
Ярослав Мудрий, як зазначили в театрі, постає в опері Георгія Майбороди в різні моменти свого бурхливого і наповненого подіями життя: у колі сім`ї – з доньками, які невдовзі виїдуть до інших країн і він уже ніколи їх не побачить, з будівничим Софійського собору Журейком, в роздумах із ченцем Сильвестром, образ якого співвідносний з історичною постаттю митрополита Іларіона, першого русича, поставленого Ярославом на кафедру всупереч волі константинопольського патріарха, який міцно тримав під своєю опікою духовне життя Русі-України. Державницьке кредо князя – “раніш закон, а потім благодать”.
Головні партії в опері “Ярослав Мудрий” виконають найяскравіші солісти Національної опери України: Сергій Магера (Ярослав Мудрий, великий князь Київський), Вікторія Ченська (Інгігерда, його дружина), Лілія Гревцова (Єлизавета, їхня дочка), Наталя Кисла (Анна, їхня дочка), Петро Приймак (Гаральд, витязь Норвезький), Дмитро Кузьмін (Журейко, муляр), Сергій Ковнір (Сильвестр, вчений чернець, Богдан Тарас (Людомир, старий селянин та Стемир), Наталія Николаїшин (Милуша, дочка Людомира), Сергій Пащук (Микита, чернець-художник), Анжеліна Швачка (Джемма, дівчина із Сицилії), Андрій Маслаков (Свічкогас, чернець-переписувач), Олександр Мельничук (Турвальд, варяг), Олександр Бойко (Мирослав, київський боярин) та ін.
Фото: Нацопера