З 18 травня по 20 червня ц.р. на Венеційському бієнале вперше з 2014 року працюватиме український архітектурний павільйон, який матиме назву “Українська ДНК – DNA UCRAINO” та буде зосереджений на дослідженні Genius Loci української культури, як споконвіку європейської – з поглядом в майбутнє та відбудову, яка збереже характерні риси нашої нації. Організатори проєкту – Національна спілка архітекторів України (НСАУ) спільно з Асоціацією Design4Ukraine та під кураторством президента культурної Асоціації Scuola Permanente dell’Abitare Едоардо Мілезі.
Про це KВ стало відомо з пресконференції міжнародної команди “Українська ДНК – DNA UCRAINO”, яка відбулась 13 квітня в “Інтерфакс-Україна”.
Проєкт “Українська ДНК – DNA UCRAINO” – це, як зазначили організатори, є голосом архітекторів під час проведення Венеційської бієнале 2023. Подія відбуватиметься з 18 травня по 20 червня в Венеції на острові Джудекка, Sala del Camino монастиря Сан-Косма і Даміано.
“Проєкт є голосом, який допоможе посилити комунікацію історичної справедливості та сприятиме ефективному культурному діалогу, взаємній інтеграції українського та європейського контекстів у новому часі. Російські окупанти систематично, безжально і цілеспрямовано знищують історичні, культурні та архітектурні пам’ятки. Саме тому проект має донести правдиву історію України, проводячи архітектурні паралелі. Архітектура збережена на території України, красномовно свідчить про зародження державності та культури Київської Русі, а також є свідком найбільшої в історії крадіжки з боку російської імперії (і, власне, москви). Програма проекту також має на меті встановити загальноєвропейський генезис України, яка завжди була Європою, з цінностями, закладеними у попередніх століттях”, – сказано в релізі.
“Важливою частиною цього проекту є Голос українських архітекторів. Ми хочемо, щоб ваш голос був у проєкті і звучав на весь світ. Голос українського архітектора.
Просимо вас записати своє звернення на відео в горизонтальному форматі і відправити нам. Це може бути відео, зняте на телефон. Важливим є сенс та посил звернення!”, – зазначили організатори проєкту.
Дедлайн подачі відео – до 28 квітня включно. Інструкція щодо сценарію та таймінгу відео. Відео та фото без стиснення надсилайте на пошту: architfund@gmail.com
або у Телеграм за номером +38 (050) 351 52 77. Контактна особа – Анна Кирій.
Мистецькі проекти на локації:
Lace of centuries/ Мереживо століть
Серія із 12 великомасштабних витинанок
Авторка: Дарія Альошкіна
Куратори: Анастасія Білецька, Анна Манако, Ольга Нешта
Rhizome / Ризома
Роботи із кореневища пшениці
Авторка: Діана Біліченко
Куратор: Сана Моро
Timeless encounter / Зустріч. Поза часом
Серія графічних піктограм
Авторка: Орнелла Остапенко
Куратори: Анастасія Білецька, Анна Манако, Анна Кирій
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЄКТУ “УКРАЇНСЬКИЙ ДНК”
Віцепрезидент НСАУ Анна Киррій зазначила, що “Венеційська бієнале – це – наш архітектурний фронт в усіх сенсах, це – боротьба за наше минуле, теперішнє та майбутнє. За нашу ідентичність. Ідентичність наших міст, архітектури, українців”.
Анна Кирій, фото: “Інтерфакс-Україна”
“Синергія об’єднання двох професійних спільнот Архітектурної Палати НСАУ та Асоціації Design4Ukraine зі щирою підтримкою професійної спільноти італійських архітекторів зробили проєкт “Українська ДНК” реальним, можливим та здійсненим… Чому Українська ДНК? Цей мистецько-дослідницький архітектурний проект – спроба проявити нашу ідентичність, для кожного зокрема та для світу загалом. Це – подорож крізь історію, яка має запам’ятатись сьогоденням і простягатися в майбутнє. З 2014 року Україна не була представлена на архітектурному Бієнале. Сьогодні ми маємо це змінити. І ми це змінимо! Бо Україна – це про відкритість та щирість”, – підкреслила Анна Кирій.
Кандидат архітектури, членкиня НСАУ, кураторка мистецько-дослідницької лабораторії проєкту “Українська ДНК” Ольга Нешта наголосила, що в цьому році для України важливо бути у полі зору світової спільноти, і не тільки у зв’язку із війною, гуманітарною катастрофою, продовольчою та екологічною кризами.
“Важливо також декларувати свою роль у міжнародному професійному колі. Українським архітекторам важливо висловлюватися і бути почутими, важливо звучати. Нас багато і цей колективний голос сильний і впевнений”, – сказала Ольга Нешта.
Ольга Нешта, фото: “Інтерфакс-Україна”
“Тема цьогорічного бієнале – Лабораторія майбутнього, а наразі неможливо уявити таку дискусію без України. І було б дуже добре, якщо всі українські проєкти матимуть синхронізовану комунікацію. Національний павільйон і низові ініціативи на міжнародній платформі разом матимуть можливість дати багатовимірність – показати та розказати світовій спільноті про українську архітектуру, про наших архітекторів та знайти більше міжнародних партнерів для відбудови країни у майбутньому… ми плануємо створити діалогову платформу між італійськими та українськими архітекторами, тож я запрошую архітекторів до участі у міжнародному діалозі”, – повідомила Ольга Нешта.
Президент Асоціації Design4Ukraine Ярослав Белінський наголосив, що українці зараз роблять неймовірні речі, дивують весь світ.
Ярослав Белінський, фото: “Інтерфакс-Україна”
“В українській ідентичності є такі складові як емпатія, стійкість, сміливість, життєрадісність, вітальність та волелюбність. Саме ці якості дозволяють нам робити неможливе. Зараз, під час війни, надзвичайно важливо вміти об’єднатись попри всі внутрішні негаразди, відмінності і особливості, адже від цього залежить наша спільна перемога. Українські ініціативи і культурні проєкти на міжнародній арені не мають звучати як какофонія. Навпаки, наш голос має звучати в унісон і створювати потужний позитивний імідж для України”, – підкреслив Ярослав Белінський
Фото: презентація проєкту, “Інтерфакс-Україна”