Питання розподілу спільного майна подружжя в разі розлучення

Роман Титикало
Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Здавалось би, зрозуміле і просте питання приховує насправді багато нюансів. Наприклад, чи відомо Вам, що якщо спільне майно було продане у період шлюбу без відома на те одного з подружжя, то інший має право вимагати не повернення майна, а збільшення його частки на вартість проданого без згоди? Спробуємо розібратися.

Є подружжя, дружина та чоловік, відповідно до чинного українського законодавства та Сімейного кодексу, їхнім спільним майном є все майно, яке придбано ними в період шлюбу. Це – об’єкти нерухомого майна, корпоративні права на різного роду товариства з обмеженою відповідальністю, акції тощо. А також сюди відносяться земельні ділянки, які знаходяться у їхній власності та придбані у період браку.  Що значить “період браку”? Це дата укладання шлюбу та дата його розірвання, або дата смерті з одного членів подружжя.

Відповідно їхньою особистою власністю, окремою власністю чоловіка та дружини, є власність, яка їм подарована у період шлюбу. Це подарунок може бути від рідних, близьких  або навіть взагалі від чужих для них людей. Якщо для підстави набуття права власності є договір дарування, то, відповідно, – це майно є особистою власністю того з членів подружжя, кому його подарували.

Крім того, земельні ділянки, які були приватизовані в період дії нового сімейного кодексу, з червня 2012 року, також є особистою власністю того, хто приватизував відповідні земельні ділянки. Також і приватизовані квартири є власністю того з члена подружжя, хто приватизував вказану квартиру на себе.

Мабуть, виникає питання: а що ж робити, якщо хтось з подружжя без згоди іншого продав якесь рухоме чи нерухоме майно? Судова практика з цього приводу говорить, що, якщо хтось з подружжя продав нерухомість без згоди, то інший має право вимагати збільшення його частки на вартість проданого без його згоди майна.

Усі відповідні правові питання під час як оформлення нерухомого майна, так і під час подальшого продажу та розпорядження, потрібно враховувати в сімейних взаємовідносинах.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Хочу наголосити, що  в Сімейному кодексі є право і можливість зміни відповідного розподілу часток, тобто 50/50 – на спільне майно. Таке можливо, якщо хтось з подружжя працював, а інший перебував на його утриманні і не брав участі у вихованні дітей. В цьому випадку можна відійти від рівного розподілу часток між співвласниками. Але тут необхідно буде це довести, зібрати необхідну кількість доказів. Більше того, якщо хтось з подружжя в цей період займався вихованням дітей, то це не є підставою відходження від принципу рівності відповідних часток.

Роман Титикало, депутат Київської обласної ради, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, громадський діяч

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4