Профорієнтація підлітків в Україні: виклики та кроки до успіху

Дмитро Бондаренко
Дмитро Бондаренко

Заступник голови Асоціації інноваційної та цифрової освіти

Профорієнтація є одним із найважливіших аспектів розвитку підлітків, який сприяє їхньому майбутньому професійному успіху. Забезпечення належного рівня підтримки та наставництва у процесі професійного самовизначення є завданням держави. Однак, в Україні донедавна існували системні проблеми та виклики у цій сфері.

Однією з основних проблем до останнього часу була недостатня увага до профорієнтаційних програм. Недостатня увага з боку держави впродовж багатьох років перешкоджали впровадженню якісних профорієнтаційних заходів у школах та інших освітніх закладах, що призводило до обмеження доступу підлітків до інформації про різні професії та можливості подальшого їх кар’єрного розвитку.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Другою проблемою була відсутність системного підходу до профорієнтації. Українська система освіти часто зосереджується на традиційних академічних напрямах, залишаючи мало місця для практичних професій та ринкових потреб. Відсутність взаємодії між школою та бізнес-середовищем ускладнювало профорієнтацію підлітків у світі професій, що робило їх вибір менш обґрунтованим.

Третім викликом залишається низька свідомість батьків та підлітків щодо важливості профорієнтації. Багато батьків не розуміють, наскільки важливо вчасно розпочати процес професійного самовизначення для своєї дитини. Недостатня інформованість про можливості навчання та працевлаштування може призвести до невдалих кар’єрних виборів та ризику безробіття.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Але за останні роки держава нарешті зробила практичні кроки для вирішення цієї проблеми. Міністерством  освіти і науки України спільно з Асоціацією інноваційної та цифрової освіти у 2021 році був запроваджений Всеукраїнський проєкт з профорієнтації “Обери професію своєї мрії”, який дозволяє підлітку та його батькам або опікунам безкоштовно визначити здібність до 1 000+ професій на основі профорієнтаційного тестування за допомогою штучного інтелекту, пройти консультацію у кар’єрного радника, навчитись як правильно складати резюме та підготуватись до співбесіди з роботодавцем, дистанційно відвідати екскурсії на провідні підприємства, а тепер ще дізнатись про 140 найзатребуваніших професій на ринку праці в Україні. Вже понад 100 000 старшокласників скористались цією послугою, а інформацію про проходження профорієнтаційного тестування Міносвіти рекомендувало записувати у атестат для випускників девятих класів, починаючи з цього начального року. 

Отже, є сподівання, що існуюча статистика, яка говорить, що понад 50% українців наразі працює не за фахом, впродовж найближчих 10-15 років покращиться і наші діти зможуть навчатись на працювати за професією своєї мрії.

Дмитро Бондаренко, заступник голови Асоціації інноваційної та цифрової освіти
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Суди, штрафи і вогонь: у Києві вирішується доля історичного будинку Вертипороха
Суди, штрафи і вогонь: у Києві вирішується доля історичного будинку Вертипороха
09:00 Історія збереження історичного будинку Вертипороха (побудований наприкінці ХІХ століття) на столичному Подолі досі не завершена. Нещодавно власник будівлі – ТОВ “Компанія Новобуд Інвест”…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2025-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у червні 2025-го витрачав Київ
09:00 У перший місяць літа столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 5,56 млрд гривень. Найбільше коштів (1,18 млрд гривень) у…
Голова Проводу ОУН (б) Олег Медуниця: “Україна має стати стати світовим хабом для національно-визвольних рухів народів, поневолених росією”
Голова Проводу ОУН (б) Олег Медуниця: “Україна має стати стати світовим хабом для національно-визвольних рухів народів, поневолених росією”
14:00 Антиімперський Блок Народів (АБН), який є складовою Організації українських націоналістів (бандерівців), веде системну роботу з навчання представників національно-визвольних рухів народів, поневолених так званою…
Banner
QlU7mDx4