Схематози на житловому фонді: хто і куди?

Віталій Кулик
Віталій Кулик

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Корупціонер-мільйонер на чолі столичного КП? Партнера скандального екс-нардепа Павелка, який відровідає за столичний житловий фонд підозрюють в схематозах.

Як зазначають розслідувачі, глава столичного комунального підприємства «Житло-сервіс» Сергій Казючиць підозрюється в розкраданні десятків мільйонів гривень бюджетних коштів та недостовірному декларуванні, адже всі активи записані на його дружину. А за словами представників асоціацій ОСББ, за час господарювання Казючиця ситуація у житловому господарстві вже може називатися критичною. 

Кадрова робота столичної влади часом просто вражає недосвідчених читачів. Кількість скандалів та зашкварів росте в геометричній прогресії. Людиотримуючи підозри, інших затримують на гарчому, а міське керівництво залишає їх на своїх посадах, ніби нічого не відбувається. Бо рішення суду про відсторонення нема. Деякі, такі як виконуючий обов’язки керівника комунального підприємства «Житло-сервіс» Сергій Казючиць, до 2022 року – перший заступник директора, – можуть бути взірцями якості кадрів пана Кличка.

СУДОВІ РІШЕННЯ

Схематози на житловому фонді: хто і куди?

У квітні 2023 року Дарницький районний суд міста Києва ухвалив визнати Сергія Казючиця винним у порушенні статті 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що належать до корупційних зловживань.

Схематози на житловому фонді: хто і куди?

Покарання в. о. директора «Житло-сервіс» отримав справді «страшне» – штраф у 3400 гривень та 536 грн 80 копійок судового збору за проведення експертиз. Зауважимо, що заробітна плата Сергія Казючиця за 2023 рік склала 334 789 гривень на рік.

Проте в. о. директора спробував рішення суду оскаржити у Київському апеляційному суді у червні 2023 року, щоправда, безуспішно.

Але за що суд визнав голову «Житло-сервісу» корупціонером? За великим рахунком фактично дрібниця – Сергій Казючиць у жовтні та грудні 2022 року пропонував профспілці КП виплатити одноразові премії ряду працівників підприємства. У числі премійованих виявився… і сам в.о. директора. Що власне, і стало підставою для застосування проти нього статті 172-7 КУпАП (неповідомлення про конфлікт інтересів та прийняття рішення в умовах конфлікту інтересів). Але куди цікавіше інше.

Звідки гроші – бізнес дружини?

Як і інші директори комунальних підприємств міста, топ-менеджер «Житло-сервісу» Сергій Казючиць щороку звітує про своє матеріальне становище, і тут треба сказати, що все виглядає досить скромно. Особисто йому належать 3 гаражі, 50% у квартирі площею 45 «квадратів» і старий Mercedes-Benz 1996 року випуску.

Проте на його дружині — Тетяні Казючиць — рахуються житловий будинок, квартира, офіс, нежитлові приміщення та 4 земельні ділянки, а також новенький Toyota Рав-4 Hybrid 2023 року, куплений трохи менше ніж за 1,5 млн грн. Також дружина глави “Житло-сервісу” формально займається бізнесом (за даними аналітичного сервісу YouControl, у сфері громадського харчування).

При цьому банківських рахунків подружжя чомусь не має, але готівкою сам Сергій Казючиць зберігає «під подушкою» 15 тисяч доларів. Хоча нагадаємо, середня зарплата його як голови КП «Житло-сервіс» у 2022-2023 роках становила 330350 тисяч гривень.

Цікаво, що у своїй декларації про доходи за 2018 рік, перебуваючи ще на посаді першого заступника директора КП «Житло-сервіс», Сергій Казючиць вказує купівлю новенького легкового авто – Тойота Рав4 за 700 тисяч гривень. Авто чомусь знову оформляється на дружину Тетяну. Не виключено, що зроблено це було, аби коштовна покупка не впадала у вічі і не викликала незручних питань.

Зазначимо, саме цей рік є ключовим для Сергія Казючиця, але очевидним це стало лише у 2022-му.

СХЕМИ ВЕДУТ ДО ПАВЕЛКА?

Однією з найгучніших корупційних справ 2022 року стала підозра тодішньому голові Федерації футболу України, екс-нардепу Андрію Павелку у розкраданні сотень мільйонів бюджетних гривень на програмі будівництва футбольних полів зі штучним покриттям. І за даними ЗМІ, серед понад десяти кримінальних проваджень, у яких проходить нині вже екс-глава ФФУ, знайшлося місце і керівництву КП «Житло-сервіс» в особі Сергія Казючиця та його попередника у кріслі директора підприємства – Сергія Бовсуновського.

Йдеться про кримінальне провадження №42018000000001404 від 7 червня 2018 р., в якому (за даними footballhub.ua) підозрюваними за статтею 367 КК України «Службова недбалість», і проходять Бовсуновський із Сергієм Казючицем.

Але починалося все бравурними доповідями Київської міської державної адміністрації про будівництво та реконструкцію 28 шкільних футбольних полів зі штучним покриттям. Тоді на цю програму з державного та міського бюджетів виділили 98,4 млн грн. Замовником усіх робіт із створення полів і виявилося КП «Житло-сервіс».

Ще навесні того року програма “Наші гроші з Денисом Бігусом” зазначала, що монопольним постачальником штучного покриття для цих полів був завод в особі ТОВ “ФФУ Продакшн”, що належала Українській асоціації футболу. На чолі останнього у 2018-му році і стояв Андрій Павелко. Причому продавалося покриття для полів дорожче приблизно на 5 євро за квадратний метр, аніж воно коштувало в Європі. Що з комерційного погляду є нонсенсом.

У системі держзакупівель Prozorro можна знайти 66 тендерів на реконструкцію (фактично купівлю штучного покриття) шкільного футбольного поля за стандартною ціною 1 млн 439 тисяч 367 гривень 40 копійок. Як нескладно порахувати, КП “Житло-сервіс” заплатило ТОВ “ФФУ продакшн”, а саме воно є переможцем усіх 66 тендерів, приблизно 95 млн грн.

При цьому за даними судових документів щодо того ж кримінального провадження №42018000000001404, навіть купівля обладнання для виробництва штучного покриття здійснювалася за завищеною на 26 млн грн ціною.

Але купівля штучного покриття у ТОВ «ФФУ Продакшн» насамперед приносить прибуток цій компанії, можливо (не стверджую, а лише припускаю), виключаючи якісь відкати. Але де тут прибуток керівництва КП «Житло-сервіс»? Знайшлося місце і їй.

Провалити бюджетну програму та заробити на цьому? 

Купити штучне покриття для футбольних полів – це тільки частина справи, адже треба ж іще, щоб їх хтось побудував. А з цим у КП «Житло-сервіс» не склалося спочатку: ще в жовтні 2018-го з’ясувалося, що з 66 майданчиків, для яких купили покриття у «ФФУ Продакшн», роботи перебували на фінальній стадії лише на половині об’єктів. Подекуди ж до будівництва ще навіть взагалі не приступали.

І в цьому не було нічого дивного, тому що виявилося, що їхнє будівництво «Житло-сервіс» вів без нормального плану та погодження. Що є грубим порушенням як будівельних. Адже майданчики призначалися для дітей, яким важливо займатися спортом у безпечних умовах.

Розслідувачі кажуть, що управлінська бездарність Бовсуновського та Казючиця полягала як мінімум у злочинній недбалості – комунальне підприємство просто наймало приватні компанії для будівництва шкільних полів для міні-футболу, а ті робили це, як їм хотілося. Керівництво ж КП «Житло-сервіс» явно свідомо заплющувало на це очі. Відповідь на запитання «чому це робилося» якраз і дає кримінальне провадження №42019101070000227 від 20 серпня 2019 року.

Згідно з матеріалами справи, що розглядалася у Печерському райсуді столиці у 2021-му році, деякі посадові особи КП «Житло-сервіс» у 2018-2019 роках змовилися з представниками ТОВ «Смарагд підлога сервіс», «Вікінг буд», «Салютсервіс» та інших.

За версією слідства, керівництво КП домовилося завищити ціни на будівництво майданчиків, тим самим “освоївши” бюджетні кошти. Наприклад, тільки ТОВ «Смарагд підлога сервіс» отримало 47,9 млн грн на проведення робіт на 32 майданчиках для міні-футболу. Проте, як зазначають розслідувачі, за фактом роботи за багатьма адресами підрядник виконав неякісно або зовсім не закінчив у строк.

Ймовірно, за сукупністю цих скандалів – із купівлею штучного покриття у ТОВ «ФФУ Продакшн» та будівництва футбольних майданчиків сумнівними фірмам, і втратив свою посаду колишній голова КП Сергій Бовсуновський, якого зробили формальним «стрілочником». Тоді Сергій Казючиць і став виконувачем обов’язків КП «Житло-сервіс», просто змінивши свого попередника на такій хлібній посаді.

Відтак призначення Казючиця на таку посаду викликає багато питань. Адже збитки для держави в десятки мільйонів гривень, недобудовані футбольні майданчики за програмою, яка коштувала більш ніж 100 млн грн і аврал у сфері житлового господарства як не крути, а залишається великим жирним знаком питанням. 

Алецене проблема для КМДА і п.Кличка, а отже Казючиць продовжує сидіти в кріслі керівника комунального підприємства. Та ще під час війни, коли як для фронту, так і для столиці важлива кожна гривня. Ми запитували у п.Кличка про даний казус, але мер питання проігнорував. 

А ІСТОРІЙ СХЕМАТОЗУ СТАЄ ВСЕ БІЛЬШЕ

А тим часом спливають все нові і нові подробиці обрудок в КП Казючиця. Так, прокуратура Києва направила до суду ще одне кримінальне провадження, у якому фігурує «Житло-сервіс» та її директор. Справу розслідували за фактом привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах. А саме — 4 млн грн. 

Розслідування встановило, що упродовж 2017-2018 років «Житло-Сервіс» уклало з приватною фірмою договори про надання послуг з охорони паркувальних майданчиків. Відповідно до умов договорів, підрядник зобов’язувався за рахунок власного штату працівників здійснювати охорону паркувальних місць. При цьому директор фірми, не маючи у штаті необхідної кількості співробітників, зазначав у актах виконаних робіт надання послуг у повному обсязі. Надалі ж вказані акти підписувалися директором КП «Житло-Сервіс». Внаслідок чого, відповідно до висновку судово-економічної експертизи, бюджету міста було завдано збитків на понад 4 млн грн.

Тим часом житловому господарстві столиці формується критична ситуація. про це починають говорити не лише міьскі активісти, але й експертні кола, керівники ОСББ, урбаністи. І прізвище Казючиця все частіше згадується в різних контекстах.

Так, у 2021-му на обслуговуванні КП знаходилося 118 будинків. Однак через неналежне виконання обовʼязків і скарги мешканців щодо поганого обслуговування житлових будівель, на сьогодні по факту залишилося 78 будинків. Що іще цікаве: КП самостійно не здійснює обслуговування, а залучає на аутсорсинг низку підприємств. Формально закупки проходять через майданчик Prozorro. Але є кілька важливих «але».

По-перше, в десятку найбільших підрядників «Житло-Сервісу» за останні роки входять дві фірми, які фігурували в кримінальних справах про багатомільйонні схеми — «Вікінг Строй» (тендери на 4,4 млн грн) і «ФФУ Продакшн» (5,7 млн грн).

Схематози на житловому фонді: хто і куди?

По-друге, третє місце за найбільшим обсягом освоєних коштів займає «Управляюча компанія Сервіс Груп» зі статутним капіталом у лише 1 тис. грн. Що може бути ознакою того, що фірма – номінал.

Схематози на житловому фонді: хто і куди?

По-третє, спливла іще дуже пікантна деталь з корупційною складовою. Так, в останні роки «Житло-Сервіс» постійно виграє тендери у ще однієї скандальної комунальної фірми — «Житло-Інвесту», виступаючи головним підрядником послуг. Зі свого боку «Житло-Сервіс» теж постійно замовляє підряди у «Житло-Інвесту».

КП «Фінансова компанія «Житло-Інвест» з далекого 2015 року очолює Віктор Погребной. А власне саме КП знаходиться в підпорядкуванні Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА, який з 2 липня 2021-го очолює Борис Работнік

Діяльність же цього Департаменту з 2018 року курує заступник голови КМДА Вячеслав Непоп, який одночасно є депутатом Київради від партії «УДАР» і фігурантом низки розслідувань. Схоже на своєрідний дружній “договірняк” на закупівлях, коли одні комунальними купують послуги у інших під пильним наглядом високопосадових осіб КМДА – усі в виграші? Ні?

Схематози на житловому фонді: хто і куди?

Схематози на житловому фонді: хто і куди?

Джерело – YouControl

Нагадаємо, найбільш гучна справа довкола «Житла-Інвесту» – схемне виведення 500 млн грн фірмам, які були пов’язані між собою.

У підсумку поки житлове господарство міста занепадає, а містяни скаржаться на гарячу лінію на локальні катастрофи, комунальники, схемники та махрові корупціонери продовжують наживатися на бюджетних потоках і уникають як політичної відповідальності, так і кримінальної…

А зима все ближче…

Віталій Кулик, Директор у Центр досліджень проблем громадянського суспільства

КиївВлада
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Banner
QlU7mDx4