Початок нового опалювального сезону в Україні передбачається на 15 жовтня.
Оскільки за останні кілька років у країні значно підвищилась вартість на житлово-комунальні послуги, для частини громадян, кому складно самостійно сплачувати у повному обсязі за спожиті послуги, уряд запровадив субсидії.
Проте в цьому році процедуру надання субсидій удосконалили. З 1 травня 2018 року діє нова програма житлових субсидій, яка перш за все є соціально справедливою та більш адресною. Зміни спрямовані на те, щоб всі ті, хто дійсно потребує субсидії, її отримали. При цьому вводяться такі механізми, при яких багаті люди більше не зможуть паразитувати за кошт усіх платників податків.
Спілкуючись із громадянами під час щотижневого особистого прийому, до мене неодноразово звертаються за правовою консультацією щодо питань призначення субсидії. Зокрема, Олексій стикнувся з ситуацією, коли субсидія була оформлена на його бабусю, з якою він проживав останні кілька років. Та місяць тому вона померла.
У такому випадку субсидія на поточний сезон не припиняється. У разі смерті особи, якій було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, надання субсидії не припиняється до закінчення строку її призначення за умови, що у житловому приміщенні (будинку) зареєстровані інші особи, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
У разі смерті особи, якій було призначено субсидію на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, така субсидія виплачується одній з осіб, із урахуванням яких було призначено субсидію, за заявою такої особи.
Проте, зауважте, якщо раніше субсидію перепризначали на новий період раз на рік у травні і окремо розраховували її розмір на літній і зимовий період, то тепер це відбуватиметься двічі на рік – у травні і жовтні.
Які документи потрібні для оформлення субсидії?
1. Заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
2. Довідки про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення).
3. Договір найму (оренди) житла (за наявності).
Зразки документів для оформлення субсидії.
Готові документи можна:
– самостійно подати до місцевих управлінь праці та соціальної політики;
– самостійно подати до сільських і селищних рад;
– надіслати рекомендованим листом до органів соціального захисту населення за місцем проживання;
– відправити через Інтернет (заповнити заяву та декларацію можна на сайті).
З 1 січня 2018 року запрацювала монетизація пільг і субсидій на рівні надавачів комунальних послуг. Це було необхідною передумовою для реалізації повномасштабної монетизації для людей, відповідно до статті 11 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Чи довго чекати відповіді, і скільки діє субсидія?
Рішення про призначення субсидії, відмову або подання документів на розгляд комісії приймається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви.
Субсидія призначається з місяця звернення до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону. Для орендарів – не більше ніж до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди).
Вперше в історії української незалежності запрацював Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій. Він дає змогу ефективно контролювати кожну гривню, виділену з державного бюджету на допомогу населенню у сплаті комунальних послуг, а також підвищити адресність допомоги й покращити ефективність програми житлових субсидій.
У проекті Міністерства юстиції України “Я МАЮ ПРАВО!” діє напрямок щодо захисту прав громадян у різних сферах життя, зокрема, і щодо субсидій.
Тож знайте свої права та вміло їх захищайте!
Читайте:
Як протистояти поборам у школі
1,8 млрд грн аліментів на користь дітей – результат роботи з початку року
Увага, викрали авто! – поради юриста
Обережно, злий пес: хто відповідатиме за домашніх тварин
Якщо потрапили у дорожньо-транспортну пригоду через стан доріг…
Якісне харчування відтепер не буде розкішшю
Кожен має право на життя без насильства
6 лютого вступає в силу Закон щодо посилення відповідальності за несплату аліментів
У мін`юсті відзвітували про результати роботи у 2017 році
Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві