Столиця майже без зарплатних боргів?

Столиця майже без зарплатних боргів?

Сергій Кондрюк
Експерт з питань соціально-трудових відносин

До війни українська економіка і суспільство й десятки тисяч працівників потерпали від такого ганебного антиконституційного явища, як затримка виплати заробітної плати й навіть поширеними були багатомісячні борги з виплати заробленого.

З початком і розгортанням жахливої війни росії проти України проблема зарплатних боргів набула численних нових причин, значна частина яких є наразі нездоланними.

Поряд з тим необхідно відзначити, що завдячуючи роботодавцям, владі, профспілкам і суспільству в цілому вдалося всупереч трагічним обставинам запобігти борговому цунамі.

Не зважаючи на воєнний стан, конституційна гарантія на вчасну оплату праці не призупинена, окрім непереборних випадків – через російську агресію.

Борги є?

Законом України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» передбачена можливість подання суб’єктами господарювання звітної інформації, зокрема, щодо виплати зарплати, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

Зазначена законодавча норма суттєво ускладнює збір оперативної інформації про стан погашення заборгованості із заробітної плати, особливо щодо суб’єктів господарювання приватної форми власності, на які припадає переважна частина заборгованості із виплати заробітної плати.

Задля своєчасного виявлення негативних тенденцій та забезпечення оперативного прийняття управлінських рішень з питань погашення підприємствами, установами та організаціями заборгованості із виплати зарплати Кабінет міністрів прийняв постанову від 16.09.2022 №1037 «Деякі питання здійснення спеціального моніторингу погашення підприємствами, установами й організаціями заборгованості із заробітної плати».

На інформаційний запит до Міністерства економіки отримано відповідь:

«Моніторинг заборгованості із виплати заробітної плати здійснюється виключно на підставі оперативної інформації обласних військових адміністрацій та центральних органів виконавчої влади про стан погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах (установах, організаціях), які належать до сфери їх управління або розміщуються на відповідній території.

Столиця майже без зарплатних боргів?

З урахуванням зазначеного, надаємо наявну інформацію за січень – липень 2024 року щодо кількості працівників, яким заборговано заробітну плату, загальної суми заборгованості з виплати заробітної плати по Україні в цілому та областях за географічним охопленням усіх регіонів, без врахування частини тимчасово окупованих територій (додається)».

Як столиця?

Для з’ясування ситуації з зарплатними боргами в столиці направлено до Київської міської державної адміністрації(КМДА) запит на інформацію:

  1. Про кількість працівників підприємств, установ організацій міста Київ, яким порушено  право на вчасну оплату праці, а саме не була вчасно виплачена заробітна плата у 2024 році, та сум заборгованої їм зарплати в розрізі місяців, галузей.
  2. Про суму зарплатної заборгованості станом на 1 січня 2024 року (зарплатні борги 2023 року та попередніх періодів).
  3. Про кількість працівників, яким станом на червень 2024 року не виплачено заробітну плату за два і більше місяців.

КМДА підійшла до підготовки відповіді ґрунтовно й розіслала відповідні доручення всім своїм структурним і підвідомчим підприємствам, установам і організаціям, які у свою чергу відповіді надсилали, як до КМДА, так і автору інформаційного запиту.

Наразі КМДА інформує про наступне.

Столиця майже без зарплатних боргів?

Підсумовуючи, маємо зробити висновок: Міністерство економіки констатує, що в Києві в цьому році щомісячно є зарплатна заборгованість перед щонайменше шести-семи тисячами працівниками.

Вкрай важливо щоб ця боргова інфекція не переросла в пандемію, бо така загроза є не тільки через війну, а і через «традиційні» бюджетні дефіцити в 3-4 кварталах.

P.S. Для запобігання зростанню та поширенню зарплатної заборгованості прем’єр-міністром України доручено Держпраці (доручення від 10.04.2024 №11600/0/1-24 ) забезпечити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань додержання законодавства про працю в частині дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати на підприємствах, установах, організаціях та у фізичних осіб-підприємців.

КиївВлада
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4