Аграрна заруба: підприємства на Обухівщині п’ятнадцять років “воюють” за землю

Аграрна заруба: підприємства на Обухівщині п'ятнадцять років “воюють” за землю

Понад десяток років на Обухівщині триває “війна” на полях. Учасниками земельного конфлікту стали ПАТ “Обухівське” та ТОВ “Роза Л”, кожне з яких претендує обробляти 3,5 тис. гектарів землі місцевих жителів. З одного боку “Обухівське” наполягає, що їхню землю незаконно “віджали” не без участі чиновників та продовжує відстоювати це у судах. Поки продовжувалась судова тяганина, “Роза Л” орендувала більшу частину землі у колишніх працівників “Обухівського”. Тепер же останнє налаштовано не тільки засудити опонентів та працівників Держгеокадастру, а й вимагати від них компенсацію збитків – більше 90 млн гривень. Тим часом землевласники категорично проти, аби їх землю повернули державі.

Як стало відомо KV, нещодавно приватне акціонерне товариство “Обухівське” звернулось до Міністерства аграрної політики та продовольства України з проханням сприяти погодженню технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації понад 5 тис. га земель в територіальному органі Держгеокадастру. Ділянки розташовані на території Першотравневої, Нещерівської сільських рад та Обухівської міської ради. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Таким чином вчергове підприємство намагається зареєструвати сформовані на підставі цієї технічної документації земельні ділянки.

Раніше, в квітні, розробником документації із землеустрою було подано на погодження три такі документації щодо інвентаризації земель, які перебувають у постійному користуванні ПАТ “Обухівське”.

Землі з історією

Варто зазначити, що ще у 1996 році працівники колишнього державного підприємства радгосп-комбінат “Обухівський”, отримали державні акти на право постійного користування 5 179 га землі. Були створені ферми для великої рогатої худоби, земля розпланована під забезпечення кормами тварин та рослинництво.

У 2006 році рішенням держави радгосп став приватним акціонерним товариством “Обухівське”. Як розповів KV голова правління ПАТ “Обухівське” Юрій Бондарчук, у 2011 році він придбав пакет акцій підприємства. Вже тоді був розпочатий процес приватизації та розпаювання земель робітниками. 

Аграрна заруба: підприємства на Обухівщині п'ятнадцять років “воюють” за землю

“Я домовився із працівниками, що допоможу із цим процесом, а коли землі будуть розпайовані та приватизовані, візьму їх у них в оренду. Як землекористувач я маю пріоритетне право. На той момент вже понад 1 100 га землі вибуло з підприємства. Ті, хто тоді сиділи в кабінетах, вважали себе небожителями. Викликали тодішнього директора підприємства і казали – потрібно скільки-то гектарів. Він не заперечував. Їх роздали. І коли я прийшов в “Обухівське”, влада мені запропонувала зменшити розпаювання землі на 400 га, бо в них було “замовлення” під забудову. Я відмовився. Люди мали отримали по ділянці більше 4 га, а якби “відрізали” ті 400 га, то залишилось би по 3,6 га працівникам. З того часу почались негаразди на підприємстві”, – каже він. 

З 2010 по 2012 роки колектив намагався оформити землю. Розробили проєкт, погодили його в усіх органах. 

Наприкінці 2012 року віддали його на погодження до Держгеокадастру. Тоді ж проєкт з Держгеокадастру вилучили місцеві прокурори. 

“З’явилися невідомі особи, які нібито підмінили правління ПАТ “Обухівське”. Просто якісь люди провели якісь збори, підписали якісь протоколи, змінили технічне завдання розробнику документації, якого ми найняли. Це була людина із місцевого кадастру, яку мені порадили – ФОП Макосій. І в результаті вона розробила проєкт, яким мало бути розпайовано 3 446 га землі. Його вилучила прокуратура і на рік процес зупинився. Протягом цього року ФОП Макосій розробила проєкт, на 400 га менше. І, парадокс, затвердили його невідомі особи, які не були навіть працівниками підприємства, замість нас”, – каже Бондарчук. 

Далі зменшений проєкт був затверджений Обухівською райрадою у 2013 році. Протягом року ПАТ “Обухівське” доводило у суді, що затвердження такого документу не є повноваженням райради, що суд підтвердив. Рішення було скасовано. 

Однак, 8 грудня 2015 року голова Обухівської РДА Сергій Неділько затвердив цей проєкт, знаючи про судову заборону, бо, нібито, був змушений. 

З обох боків

Тоді з’ясувалося, що всередині масиву землі “Обухівського” частина ділянок вже приватизована представниками товариства з обмеженою відповідальністю “Роза Л”.

“Компанія “Роза Л” взяла в оренду ділянки у перших 30 осіб, яким було виділено по 3,6 га землі. І ми почали з ними воювати у полі. Акти постійного користування на землю належать нам. Таким чином відбулась ситуація, коли на одні ділянки кілька осіб мають право. Наше право виникло набагато раніше, тому ми наполягали, що саме воно є чинним. У 2016 році голова РДА Олександр Туренко підписав розпорядження про скасування моїх актів постійного користування. Але це не передбачено законом. Ще рік ми в суді доводили, що він перевищив повноваження. За цей час ще більше людей почало погоджуватись на 3,6 га. Вони бачили, що з того боку дадуть хоча б щось, а я поки відстоюю справедливість, не можу дати обіцяних 4,1 га. Там було купа порушень – ділянки людям не давали без підпису оренди з “Роза Л”, – каже Юрій Бондарчук. 

За його словами, вони звернулись до суду щодо скасування реєстрації цих ділянок – подали 40-50 позовів. У 2018 році отримали рішення Верховного Суду по одній ділянці. Там зазначалось, що розпаювання і приватизацію не можна вважати чинними, оскільки ПАТ “Обухівське” було відсторонено від процесу. 

“По частині позовів нам сказали, що ми обрали неправильну юрисдикцію справ і мали подавати до цивільного суду, а не господарського. При цьому Верховний Суд відразу сказав, що це справи господарського суду. Так ми втратили ще два роки. Тоді було відкрите кримінальне провадження, але слідство потонуло у 300 томах справи. Досі розслідується. Ми подали повторно 40 позовів до Обухівського районного суду. 2020 рік, коронавірус, засідання проводились через раз. Тільки в кінці 2020 року перший суддя виніс рішення на нашу користь. Решта суддів – не на нашу користь. По цій справі апеляційний суд залишив в силі рішення першої інстанції постановою від 11 травня цього року. Зараз ми звернулись до Держгеокадастру, аби ділянки поклали в кадастр. Тоді і наші опоненти будуть зацікавлені у вирішенні конфлікту, а поки вони лише тягнуть час”, – продовжив він. 

Поки триває уся тяганина, підприємству довелось вирізати 500 голів верха і 400 голів “молодняка”, скоротити штат працівників. Загальна сума збитку, завдана ПАТ “Обухівське” у 2017-2019 роках, за їхніми даними, складає більше 90 млн гривень.

“Ми будемо подавати до суду для отримання компенсації. Поки чекаємо рішення суду по усім ділянкам. Наша мета – повернути всю землю державі, усі 5 179 га, в тому числі ту, яка була розкрадена можновладцями, аби держава провела там ревізію, далі – приватизувати, розпаювати і роздати працівникам по 4,1 га, як це мало бути відразу. А поки ми тракторами блокуємо роботу “Рози Л” на полях, вони – так само блокують нашу роботу. Кожен рік були охоронні фірми, бійки. На цей рік ми заключили сепаратний мир – не перешкоджати один одному до моменту вирішення справ у судах. Тобто фізично ми не перешкоджаємо, але фіксуємо і протоколюємо незаконне використання наших земель сторонніми організаціями. Наразі ми обробляємо лише близько 800 га”, – завершив він. 

При цьому, як розповіла KV колишня працівниця ПАТ “Обухівське” Зінаїда Августівна, яка наразі здає свою земельну ділянку в оренду компанії “Роза Л”, більшість власників землі категорично проти повернення землі державі. 

“Більша частина землі, яку отримали колишні працівники, знаходиться в оренді у “Рози Л”. Я перша отримала державний акт, купа підприємців з’явилося, усі хотіли орендувати землю. Я поїхала в “Розу Л”, мені все сподобалось. І тоді я загітувала інших землевласників, вони також заключили договори оренди. Це було добровільно, нас ніхто не змушував. Вони платять 14 тис. гривен оренди, 2 тис. – за оранку, платять ПДВ за нас. Дають цукор, олію, зерно. Все прекрасно. Але ПАТ “Обухівське” вчергове подало до суду для скасування наших прав на ділянки. Хоча раніше суди приймали рішення на нашу користь. Я особисто возила людей до Києва, тоді ще там були комземи, кожен платив по 2 500 гривень зі своєї кишені на розробку проєкту ФОП Макосій. І ми самостійно займались оформленням ділянок. І ми категорично проти, щоб цю землю в нас забрали. Якщо ПАТ “Обухівське” хоче повернути ті тисячу гектарів, що були роздані, нехай виготовить додаткові проєкти і кожен землевласник отримає ті додаткові сотки. Не потрібно виготовляти новий проєкт на всю землю. Такий варіант підтримує лише 15-20 осіб. Крім того, більше 400 осіб вже померло і землю отримали спадкоємці. Якщо скасують державні акти, то потім спадкоємцям нічого не дадуть, а “Обухівське” забере землю собі”, – каже вона. 

Поспілкуватись безпосередньо із представником компанії “Роза Л” KV не вдалося. 

Надія на вирішення

Як зазначив керівник офісу міжфракційного депутатського об’єднання Верховної Ради України “Антирейдерська коаліція” Віталій Черепаха, у коментарі сайту Landlord, що у праві постійного користування є тотожність із правом власності – це і податок на землю, і безстроковість користування, але користувач обмежений у розпорядженні земельною ділянкою. 

“Це питання має вирішуватися на законодавчому рівні, і не можна перекладати проблему на плечі суддівського корпусу. ПАТ зверталося до колегії Міністерства юстиції, але там порушення прав не побачили. Між тим у державних актах були нанесені масиви землі, а по факту всередині самого масиву “виникали” нові ділянки, які продавалися, виникали інші майнові права. Це тривало, аж поки суд не вказав, що цю скаргу треба розглянути. Тобто люди отримали результат, на який пішло багато років. Тому вкрай потрібне вдосконалення існуючого законодавства, і великі надії ми зараз покладаємо на нового міністра агрополітики Романа Лещенка. Саме він має ініціювати відповідні зміни до законів, на які чекають користувачі земель”, – каже він.

В свою чергу перший заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) Анатолій Мірошниченко, розповів, що у випадку з ПАТ “Обухівське” має місце грубе порушення законодавства, внаслідок якого близько 2 тис. га землі, що знаходилась у користуванні підприємства, була оформлена іншим підприємством на фізичних осіб. Це значно ускладнює розгляд питання.

За його словами, ситуація має вирішення у правовій площині, але досягнення результату потребує багато часу та зусиль. ПАТ “Обухівське”, навіть маючи на руках рішення судів, ще потрібно формалізувати своє право постійного користування земельною ділянкою, оскільки вона не внесена до електронної бази Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

“Наскільки мені відомо, головним управління Держгеокадастру у Київській області відповідне рішення щодо цих земельних ділянок ще не приймалось. Також не було звернення ПАТ до центрального апарату Держгеокадастру. Детально коментувати ситуацію до вивчення документації, яка подається разом із зверненням, я вважаю некоректним”, –  зазначив Анатолій Мірошниченко.

Нагадаємо, як раніше писала KV, Університет державної фіскальної служби України в Ірпені, який ще називають податковою академією, заявив у прокуратуру на рішення міськради. Депутати Ірпеня підтримали виділення землі під гаражі, яка нібито належить Університету. Ще одну ділянку дивним чином передали у приватну власність без жодних рішень. Усе це називають наслідком реорганізації вишу. Подейкують, що її справжня мета – забудова 30 гектарів території. В свою чергу у відділі земельних ресурсів не вбачають порушень зі свого боку, а міський голова стверджує, що жодної забудови там бути не може. 

Читайте: Мэру Обухова объявили о подозрении в присвоении земли для переселенцев и участников АТО

КиевVласть


Автор:
Виктория Билоус
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
09:00 Перший день зими в столиці ознаменувався запуском руху легкових авто одним з найвідоміших довгобудів столиці – Подільським мостовим переходом, який зʼєднав Поділ та…
Banner
QlU7mDx4