Інвестори київських житлових комплексів (ЖК) “Патріотика на озерах” і “Еврика” (“колишні” проєкти банку “Аркада”) незадоволені новим забудовником “Stolitsa Group” і вимагають від правоохоронців розслідувати його діяльність. Зокрема, інвестори зазначають, що компанії, які входять до орбіти Владислави Молчанової (на колажі), не виконують свої зобов’язання щодо термінів будівництва та відмовляються обмінювати ще незбудовані квартири в “Евриці” на житло в інших ЖК від “Stolitsa Group”. Крім того, громадян обурює, що забудовники проти їх волі змінили проєкт “Патріотики на озерах” і начебто вимагають від них додатково оплачувати вже придбані квадратні метри. Таким чином, можна констатувати, що Меморандум, який в 2021 році було укладено між столичною владою, інвесторами і забудовниками, не вирішив проблеми замороженого будівництва “Аркади”. Навіть, незважаючи на отримання структурами “Stolitsa Group” від Київради 176 га землі під масштабне житлове будівництво на Осокорках, фактично замість екопарку.
Як стало відомо KВ, інвестори ЖК “Патріотика на озерах”, забудовником якого виступає “Stolitsa Group”, публічно звернулися до правоохоронних органів стосовно незаконної, на їхню думку, зміни умов придбання квартир.
Відповідне звернення опубліковано на Facebook-сторінці “Всі недобудови банку “Аркада” – саме вказана установа свого часу розпочинала будівництво цих будинків, але через фінансові проблеми не змогла завершити відповідні проєкти.
Так, покупці майнових прав у ЖК “Патріотика на озерах” (вул. Колекторна, житловий масив Осокорки, Дарницький район Києва) пишуть, що незадоволені вимогою “Stolitsa Group” додатково оплачувати квадратні метри за вже придбані квартири. За їх словами, Із цим вони зіткнулися після того, коли було змінено проєкт даного ЖК та коли цей комплекс отримав нову назву – “Н2О”. Про яку саме зміну проєкта йдеться, у зверненні не уточнюється. Але, серед іншого, у червні 2021-го, невдовзі після офіційного “заходу” “Stolitsa Group” на цей об’єкт, ЗМІ повідомляли, що кількість будинків у даному комплексі може зрости з 43 до 48.
“Ми, інвестори ЖК “Патріотика на озерах”, яких проти нашої волі та без нашої згоди “Stolitsa Group” зробили інвесторами ЖК “H2O”, вимагаємо від поліції накласти арешти на всіх, хто причетний до шахрайства і рейдерства! 6 жовтня у офісі “Stolitsa Group” інвестору “Аркади” відповіли, що не можуть сказати чи отримають інвестори ЖК “Патріотика на озерах” ті ж самі квартири по тій ціні, яку вже заплатили, а треба звертатися у юридичний відділ! Для чого вони відправляють інвесторів у юридичний відділ, а не підтверджують дійсність договорів? Забудовник будівельної ділянки не мінявся – вони змінили проти нашої волі назву і проєкт ЖК! У “Stolitsa Group” хочуть, щоб ми заплатили ще пів-ціни квартири або більше за такі самі площі. Ми називаємо це рейдерством та шахрайством!” – зазначено у зверненні.
Крім того, інвестори незадоволені темпами будівництва даного ЖК і вказують на те, що Stolitsa Group” порушує зобов’язання, які ця компанія взяла на себе, отримавши даний комплекс “у спадок” від банку “Аркада”.
“Більше двох років мав будуватися ЖК “H2O” від “Stolitsa Group”, а в результаті не збудували навіть одного будинку. Отримавши після “Аркади” ділянку на Осокорках площею майже двісті гектарів під забудову та зобов’язання збудувати будинки для інвесторів попереднього забудовника, “Stolitsa Group” за три роки не зробила нічого. Проєкт поміняли без згоди інвесторів “Патріотики на озерах” і залишили 500 людей без квартир і грошей. Молчанова, Туменас, Соколовський (ключові особи із орбіти компанії-забудовника. – КВ), поверніть інвесторам гроші чи віддайте натомість свої квартири! “Stolitsa Group” не виконує взятих зобов’язань. “Stolitsa Group” не будує. І “Stolitsa Group” обманює інвесторів!” – підкреслюється у зверненні.
Також претензії до “Stolitsa Group” мають інвестори ЖК “Еврика” (вул. Академіка Глушкова, 2, Теремки-2, Голосіївський район) – ще одного “колишнього” проєкту банку “Аркада”. Вони звертають увагу на неналежні, на їхню думку, темпи будівництва і звертаються до нових забудовників з пропозицією обміняти майнові права на придбані ними квартири на житло в інших ЖК від “Stolitsa Group” – наприклад, “Варшавському-2”, “Варшавському-3” (житловий масив Виноградар) тощо. При цьому, громадяни навіть готові доплачувати за квадратні метри – у випадку, якщо мова дійсно йтиме про більш високий, ніж у ЖК “Еврика”, клас житла.
Коли саме повинні були бути здані квартири в експлуатацію квартири в “Евриці”, у зверненнях не уточнюється. Але судячи з того, що інвесторів задовольняють заявлені терміни будівництва житлових комплексів “Stolitsa Group” на Виноградарі (до кінця 2024 року), то інвесторам ЖК на вул. Академіка Глушкова очевидно треба чекати довше.
З чого усе починалося
Банк “Аркада” був заснований комунальним холдингом “Київміськбуд” в 1993 році, і деякий час фактично був його структурою, через яку збиралися кошти на реалізацію будівельних проєктів. На початку XXI століття, після декількох років скандалів у владній верхівці столичного муніципалітету та тодішнього керівництва “Київміськбуду”, “Аркада” пішла “у вільне плавання”, і почала самостійно займатися будівництвом.
Буквально впродовж десятиріччя потому банк встиг побудувати більш ніж півтисячі будинків на 80 тис. квартир – переважно в Києві, але були проєкти і в інших містах. Серед найбільш відомих столичних “продуктів “Аркади” – житлові комплекси “Дім на Шулявці”, “Гранд”, Молодіжний квартал”, “Касіопея” тощо.
Довгий час цей банк користувався довірою клієнтів, у тому числі завдяки “демократичним цінам на житло” – не в останню чергу це було повязано з тим, що “Аркада” будувала панельні будинки із недорогих матеріалів. Через все це значну частину квартир інвестори “розбирали” ще на етапі риття котлованів майбутніх будинків. Але так тривало недовго – “будівельний монстр” не зміг втримати реноме надійного забудовника.
Упродовж 2005 року Київрада передала в оренду структурам, які пов’язані з банком “Аркада”, 7 земельних ділянок в житловому масиві Осокорки (Дарницький район) загальною площею більш ніж 221,5 га. Так, ТОВ “Консультаційне бюро НТТ” отримало дві земельні ділянки – між вул. Гмирі на вул. Колекторною (площа – 20,41 га, термін оренди – 15 років) та на перетині вул. Гмирі та просп. Петра Григоренка (площа – 15,1 га, термін оренди – 25 років).
У свою чергу, компанії ТОВ “Контактбудсервіс” було передано 5 земельних ділянок у 1, 2, 3, 4, 5, 6 мікрорайонах Осокорків загальною площею 176 га в оренду на 15 років. Саме тут розташоване озеро Небреж. Через декілька років стали відомі назви майбутніх масштабних проєктів, які “Аркада” забажала реалізувати в тому числі на заливних луках – ЖК “Патріотика” та ЖК “Патріотика на озерах” відповідно.
27 листопада 2009 року Київрада рішенням №695/2764 затвердила Детальний план території (ДПТ) жилмасиву Осокорки. Замовником розробки цього ДПТ офіційно виступило ТОВ “Контактбудсервіс”. Головною причиною для затвердження цього ДПТ стала необхідність легалізації майбутнього будівництва ЖК “Патріотика на озерах” (північна частина Осокорків, де планувалося будівництво ЖК “Патріотика”, на той час вже “обростала” житловими будинками, – KВ).
Справа в тому, що “Аркада” мала намір забудувати заливні луки на орендованій ділянці площею 176 га, задля чого необхідно було здійснити намив грунту. Тому в ДПТ, серед іншого, було передбачено можливість здійснювати такі заходи. Фактично цей документ був по-своєму “епохальним” – саме навколо нього та його “постулатів” будуть тривати майбутні дискусії щодо законності “Патріотики на озерах” зокрема та подальшої долі жилмасиву Осокорки взагалі.
Надалі, наприкінці 2013 року, структури із орбіти банку “Аркада” вступили до проєкту будівництва ЖК на просп. Академіка Глушкова, 6 в Голосіївському районі столиці. Даний комплекс під назвою “Градимир” будувався з 2005 року на земельній ділянці площею 27,6 га, яку столична міськрада в 2001 році передала Київському національному університету ім. Т. Г. Шевченка. Зведенням цього ЖК, до складу якого мало увійти 30 будинків, тоді займалися ЗАО “Інтернафтогазбуд” і ЗАО “Побутрембуд” на підставі укладеного з вищевказаним вишем інвестиційного договору.
Втім, у 2008 році вказані компанії “заморозили” будівництво – у тому числі через неможливість “освоїти такі об’єми робіт”. Як наслідок – попередні забудовники не змогли ввести в експлуатацію жоден з будинків даного комплексу, а тому передбачалося, що цю роботу завершить “Аркада”. При цьому, вказаний ЖК отримав нову назву – “Еврика”.
Протягом чотирьох років, з 2014-го по 2018-й, компанії “Аркади” збирали документацію, необхідну для будівництва вказаних трьох комплексів – Містобудівні умови та обмеження (МУО) від Департаменту містобудування та архітектури КМДА, дозволи на проведення будівельних робіт від Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) тощо. Тоді офіційно стало відомо, що у складі ЖК “Патріотика” планується будівництво аж 33 будинків з максимальною поверховістю 26 поверхів, у складі ЖК “Патріотика на озерах” – 43 будинки з максимальною поверховістю до 27 поверхів, а у складі ЖК “Еврика” – 30 будинків до 24 поверхів.
“Аркада” досить активно взялась за будівництво цих житлових комплексів, але довго зберігати такі темпи забудовник не змін. Як наслідок, інвестори “Аркади” спочатку зіткнулися із затримками у введенні будинків в експлуатацію, а потім – із “заморожуванням” будівництва. Згідно даних порталу про нерухомість “ЛУН”, до кінця 2018 року було введено в експлуатацію 23 будинки ЖМ “Патріотика”, а в сусідній “Патріотиці на озерах”, де роботи почалися дещо пізніше, і взагалі не було узаконено жодного будинку. У свою чергу, в ЖК “Еврика” станом на початок 2018 року було введено в експлуатацію лише один будинок.
Це було пов’язано з тим, що у вказаний період, на межі 2018-2020 років, банк “Аркада” вже почав “вмирати з середини”. Зокрема, ЗМІ повідомляли, що кошти інвесторів виводились із фондів фінансування будівництва посадовими особами банку. Тому, наприклад, друга черга ЖМ “Патріотика” вже будувалася за рахунок коштів, отриманих від інвесторів ЖК “Еврика”. Тобто, мова, схоже, йшла про типову “фінансову піраміду” на зразок відомої афери з “будинками Войцеховського”.
Крім того, банк з різних причин почав втрачати капітал. Через це 24 вересня 2020 року НБУ відкликав його ліцензію, а наступного дня, 25 вересня, Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) запустив процес ліквідації “Аркади”. Наслідком стало те, що близько 13 тис. інвесторів опинились під загрозою не отримати вже профінансоване ними житло. А деяким людям, зазначимо, доводиться і досі витрачати кошти на погашення кредитів, які вони взяли на купівлю квартир у комплексах “Аркади”. І саме в цей період безвиході на авансцені з’являється відомий київський забудовник “Stolitsa Group”.
Нові забудовники
Наприкінці 2020 року у відкритих джерелах активно почала поширюватися інформація про те, що добудувати об’єкти “Аркади” має намір “Stolitsa Group”. Таку ідею почала активно підтримувати і столична влада: наприклад, у січні 2021 року міський голова Києва Віталій Кличко анонсував підписання такого собі “меморандуму”, який допоможе “інвесторам отримали житло”. Врешті решт, укладання “Меморандуму про вирішення соціальних питань добудови та передачі квартир інвесторам житлових комплексів “Еврика”, “Патріотика” і “Патріотика на озерах” відбулося 7 квітня 2021 року. Його підписантами стали аж 12 сторін: Міністерство внутрішніх справ, Міністерство розвитку громад та територій, СБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Київська міськдержадміністрація (КМДА), ТОВ “Столиця груп”, представники інвесторів тощо.
Вказаний документ на 12 сторінках та в 24 пунктах описує права та обов’язки представників влади, нових забудовників, інвесторів тощо. Проте, насправді суть його проста. Вона зводиться до того, що ТОВ “Столиця Груп” має добудувати будинки в ЖК “Еврика” та ЖК “Патріотика” і передати квартири в них постраждалим інвесторам. Згідно меморандуму, одним із джерел фінансування цих робіт, поряд з державним кредитуванням та коштами з рахунків структур “Аркади”, має стати освоєння новим забудовником 176 га землі, які орендовані ТОВ “Контактбудсервіс” – тобто, за рахунок будівництва ЖК “Патріотика на озерах”, у якому квартири на той момент встигли купити лише декілька сотень сімей.
До речі, в документі відразу було зазначено, що “Патріотика на озерах” може змінити назву. Врешті так і сталося: влітку 2021 року стало відомо, що “Stolitsa Group” має намір побудувати на його місці ЖК “H20”.
У свою чергу, відповідно до меморандуму, міська влада в особі КМДА взяла на себе обов’язок щодо фінансування будівництва об’єктів інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури під цей ЖК. Крім того, згідно з цим документом, міськдержадміністрація має розглянути питання щодо встановлення мінімальної орендної плати за ділянки під ЖК “Патріотика” та ЖК “Патріотика на озерах” (ЖК “H20”) до повного завершення будівництва, вжити заходів щодо продовження оренди ділянок загальною площею 176 га, а також, серед іншого, опрацювати питання створення екопарку на прилеглих до ЖК “Патріотика на озерах” територіях за рахунок міського бюджету. Цей парк, до речі, так і не було створено – не дивлячись на більш ніж активні заклики громадськості.
Читайте: “Договірняк під час війни”: ДІАМ ввела в експлуатацію першу з недобудів “Аркади”
Бекграунд “Столиці”
Найвідомішими і наймасштабнішими проєктами цього девелопера є вищезгадані житлові комплекси “Варшавський”, “Варшавський-2”, “Варшавський-3” і “Варшавський плюс” на столичному масиві Виноградар (Подільський район). Йдеться про більш ніж п’ять десятків будинків, значна частина з яких вже введена в експлуатацію. Задля реалізації вказаних проєктів були використані землі державного підприємства “Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат (НД ВА) “Пуща-Водиця” (“радгосп “Пуща-Водиця”), з яким компанії із орбіти “Stolitsa Group” близько десятиріччя тому уклали низку інвестиційних договорів щодо забудови.
Не останню роль у тому, що на цій території почали “рости багатоповерхівки”, відіграла і столична влада. Так, у 2013 році Київрада затвердила ДПТ частини масиву Виноградар, яким було легалізовано зміну цільового призначення значної площі сільськогосподарських земель, що знаходяться в користуванні вищезгаданого держпідприємства – їх дозволили використовувати для житлової забудови. При цьому, згідно з ДПТ, кількість населення цієї місцевості мала зрости с 1,2 тис. чоловік до 62,9 тис. чоловік.
Столична громадськість неодноразово виступала проти зведення вищезгаданих ЖК. Наприклад, у 2022 році експерт з містобудування Георгій Могильний висловив переконання, що ЖК “Варшавський Плюс” будується з численними порушеннями містобудівного законодавства. Наприклад, за інформацією фахівця, ДАБІ свого часу фактично дозволила оселити в новостворених квартирах цього комплексу аж на 12 тис мешканців більше, ніж дозволяє відповідний ДПТ. Як зазначив Могильний, в результаті перевищення щільності населення столичний бюджет може понести шалені втрати, щоб забезпечити мешканців необхідною соціальною інфраструктурою (дитячими садками, школами тощо. – KВ).
Читайте: Кримінальні провадження, суди та скандали: як “Столиця груп” будує ЖК “Варшавський Плюс”
При цьому, “Stolitsa Group” наразі готується до забудови ще двох значних “шматків” землі у Києві – у Мінського масиві (Оболонський район) і у промрайоні Воскресенка (Дніпровський район). Задля цього у 2021 та 2023 роках Київрада затвердила відповідні ДПТ – згідно з ними, загальна площа житлової забудови вказаних територій зросте з 0,11 га до 37,4 га, і майже всю цю землю освоять саме компанії із орбіти вищевказаного девелопера. Ще при попередньому обговоренні даних документів громадськість, експерти і окремі депутати Київради вимагали від керівництва міста відмовитися від таких планів щодо використання столичних земель – зокрема, з огляду на те, що в результаті реалізації цих ДПТ на Мінському масиві і на Воскресенці може трапитися справжній “транспортний” та “інфраструктурний” колапс. Втім, усі ці думки так і не були почуті очільниками міста.
Читайте: “Будмайданчик Молчанової”: Київрада затвердила скандальний ДПТ промрайону Воскресенський
Бенефіціари
Генеральним директором “Stolitsa Group” є Едуард Соколовський, якого згадують інвестори ЖК “Патріотика на озерах”. За інформацією аналітичної системи Youcontrol, ця компанія входить до “групи Владислави Молчанової”, яка об’єднує більше восьми десятків суб’єктів господарювання, зайнятих у сфері будівництва та нерухомості. Ключовими особами вищезгаданої групи є Владислава Молчанова та її син Іван Молчанов.
Перша є відомою бізнесвумен, яку раніше різноманітні джерела називали ключовим фінансовим донором столичного офісу партії ВО “Батьківщина”. За інформацією ЗМІ, її цивільним чоловіком є скандально відомий Сергій Коровченко. Свою “популярність” останній отримав у 2019 році після публікації журналістами т.зв. “плівки Глазьєва” – записів розмов помічника президента рф Сергія Глазьєва з депутатом Держдуми рф Костянтином Затуліним часів лютого 2014 року.
Нагадаємо, на цих плівках було зафіксовано, як ці російські політики начебто обговорювали перспективу призначення Коровченка, який на той час очолював Головне управління Міністерства юстиції України в АР Крим, міністром юстиції анексованого півострову від країни-агресора. Крім того, представники рф називали Сергія Коровченка людиною Віктора Медведчука, який наразі підозрюється у держзраді. При цьому, Сергій Коровченко очевидно має близьких знайомих і у владних колах столиці: його сестра Яна є дружиною депутата Київради від тієї ж партії “ВО “Батьківщина” Віталія Нестора.
Партнером родини Молчанових є група “БТ Інвест”, до якої входить більше сотні компаній, що займаються девелоперськими та роздрібними проєктами. За інформацією Youcontrol, в Україні ця група, зокрема, керує мережею роздрібних магазинів Novus, компанією Best Imports, яка імпортує продукцію для вказаних магазинів, а також девелоперською компанією “Stolitsa Group” (окремі особи з “БТ Інвест” вказані засновниками компаній, що будують житло під брендом цього девелопера. – KВ). Ключовими особами даної групи є троє громадян Литви – вищезгаданий Раймондас Туменас, Агне Рузгиєне і Марина Познякова.
Банк “Аркада” інвесторам та громадськості відомий в першу чергу через Костянтина Паливоду – екс-голову його правління. У квітні 2021 року Офіс Генпрокурора повідомив про завершення розслідування справи щодо присвоєння коштів фондів фінансування будівництва ЖК “Еврика” і ЖМ “Патріотика”, у якій підозрюваним був Паливода. Тобто, наразі слово залишилося за судом.
Фото: колаж КВ