Вже найближчим часом столична влада може погодити продаж ділянки на вул. Прорізній, 25-А. Покупцем має стати ТОВ “Златовлад” – компанія із орбіти видатного українського футболіста і тренера Андрія Шевченка (26 вересня 2023 року був призначений радником Президента України Володимира Зеленського, на колажі в центрі). Ця компанія планує звести офісний центр фактично на місці розташованої там будівлі XIX століття – флігеля садиби Грубера. Проти цього землевідводу активно виступає столична громадськість, яка, зокрема, обурена тим фактом, що українським законодавством дозволено лише реставрувати такі споруди, але не реконструювати. При цьому, дана територія входить до буферної зони Софії Київської, а тому забудовникам, схоже, доведеться ще погоджувати свої плани з ЮНЕСКО.
Як стало відомо KВ, найближчим часом на розгляд Київради може бути винесено проєкт рішення про продаж ТОВ “Златовлад” земельної ділянки на вул. Прорізній, 25-А в Шевченківському районі (№08/231-1333/ПР від 26 жовтня 2023 року).
Суб’єктами подання цього документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич (на колажі праворуч) і Департамент земельних ресурсів КМДА. Протягом останнього місяця цей проєкт рішення підтримали вже три постійні комісії Київради – з питань архітектури, містопланування та земельних відносин, з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності та з питань збереження та захисту культурної спадщини.
Йдеться про ділянку площею 0,09 га з кадастровим номером 8000000000:76:023:0012. Вона була сформована за рахунок декількох ділянок, у тому числі ділянки площею 0,04 га, користувачем якої, відповідно до укладеного в 2009 році договору на право постійного користування, є комунальне некомерційне підприємство (КНП) “Міський медичний центр проблем слуху та мовлення “СУВАГ”. Даному закладу земля була відведена столичною міськрадою для експлуатації та обслуговування будинку поліклініки на вул. Володимирській, 43-а.
ТОВ “Златовлад” разраховує отримати всю цю землю з цільовим призначенням “для реконструкції нежитлових будівель під офісний центр з магазинами, рестораном та підземною автостоянкою, їх подальшої експлуатації та обслуговування”. Загальна викупна вартість даної ділянки має скласти 15,3 млн гривень, з яких 1,99 млн гривень компанія ще в 2014 році перерахувала до міського бюджету в якості авансового платежу.
Як зазначено в пояснювальній записці до проєкту рішення, на цій землі знаходяться дві споруди, власником яких є ТОВ “Златовлад”. Нежитлова будівля (літ. “А, Б”) площею 1046,1 кв. м. офіційно має охоронний статус. В документі зазначається, що це – щойно виявлений об’єкт культурної спадщини “Будинок прибутковий” (1891-1896 рр.), який Головне управління охорони культурної спадщини КМДА ще в червні 2011 року внесло до Переліку об’єктів культурної спадщини. Друга будівля – це нежилий будинок (літ. В) площею 563,4 кв. м., який, за інформацією Департаменту охорони культурної спадщини КМДА, не перебуває на обліку як пам’ятка або щойно виявлений об’єкт культурної спадщини. При цьому, що цікаво, ця споруда офіційно має адресу “вул. Володимирська, 43”.
Також в документі повідомляється, що, відповідно до Генерального плану Києва, ця земля за функціональним призначенням належить до території громадських будівель та споруд. Разом з тим, в пояснювальній записці, із посиланням на листи Міністерства культури та інформаційної політики України від січня та жовтня 2023 року, уточнюється, що дана ділянка знаходиться в історичному ареалі Києва і на території буферної зони об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО “Київ: Собор Святої Софії і прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра”, але не входить у межі території пам’ятки археології національного значення “Культурний шар “Ярослава”.
У зв’язку з цим проєктом рішення передбачено, що майбутній власник даної ділянки, зокрема, має отримати дозвіл на земляні роботи в центральному органі виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини і проводити такі роботи під обов’язковим наглядом фахівців-археологів. Крім того, у випадку продажу землі, ТОВ “Златовлад” має поінформувати Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО “про намір здійснення містобудівних, архітектурних та ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт в буферній зоні об’єкта всесвітньої спадщини у разі необхідності проведення таких робіт”.
За інформацією з пояснювальної записки, в лютому 2023 року Департамент охорони культурної спадщини КМДА повідомив, що не буде заперечувати щодо можливого продажу зазначеної земельної ділянки за умови врахування вимог Земельного кодексу України та норм Закону України “Про охорону культурної спадщини”.
Зазначимо, що ця земля межує з ділянкою площею 0,1076 га на вул. Володимирській, 41/27 (кадастровий номер 8000000000:76:023:0010), власником якої з грудня 2005 року є все те ж ТОВ “Златовлад”. Цільове призначення даної ділянки аналогічне – “для реконструкції нежитлових будівель під офісний центр з магазином, рестораном та підземною автостоянкою, їх подальшої експлуатації та обслуговування”.
Проти затвердження цього проєкту рішення вже не перший тиждень протестує столична громада. Зокрема, київські активісти вказують на те, що вказану пам’ятку архітектури – т.зв. “флігель садиби Грубера” – не можна реконструювати, а лише реставрувати. Такими, мовляв, є вимоги Закону України “Про охорону культурної спадщини”. Відповідно, на переконання активістів, міська влада не має права погоджувати продаж ділянки саме з таким цільовим призначенням. Обурені кияни очікували, що це питання розглядатиметься під час пленарного засідання Київради, що відбулося 2 листопада, і в тому числі з цієї причини організували акцію протесту на Хрещатику, 36. Але врешт-решт даний проєкт так і не було включено до порядку денного засідання.
У свою чергу заступник голови Департаменту захисту культурної спадщини КМДА столичний, активіст-пам’яткоохоронець Дмитро Перов нещодавно опублікував на своїй сторінці у Facebook звернення щодо збереження флігеля до тієї особи, яка, за інформацією ЗМІ, може мати відношення до компанії ТОВ “Златовлад”. Йдеться про Андрія Шевченка – видатного українського футболіста, екстренера збірної України та позаштатного радника Президента України Володимира Зеленського.
“До мене дійшла інформація, що ви – футболка збірної якого є в моїй шафі, людина-гордість України та справжня легенда “Динамо” – маєте відношення до запланованого будівництва на місці пам’ятки на Прорізній, 25-А. Андрію Шевченко, будівництво на місці памʼятки не варте того доброго і чесного імені, яке Ви дали Україні. Цей флігель – така ж частина історії і культури нашої держави, як і ви. І в цей непростий час ми маємо зберігати і захищати такі речі! Тож прошу Вас не знищувати нашу історію, а пропоную її разом оберігати! Вірю, що наші цінності вищі цінностей наших ворогів, тож Україна неодмінно переможе, а її історія, культура та спорт буде відомий далеко за іі межами та збереже своє добре ім’я!”, – написав Дмитро Перов.
Читайте: Андрія Шевченка звинуватили у спробі знести 140-річну історичну будівлю в центрі Києва
За інформацією ГО “Мапа Реновації”, перший будинок на цій ділянці спорудили в 1880 році. У 1891 році його стан виявився аварійним, тоді ж його розібрали. З 1891 року садиба належала директору Олександрівської міської лікарні М. Страдомському та його сім’ї. Новий проєкт розробив у 1892 році архітектор Кривошеєв. Спочатку збудували частину будинку справа від дворового проїзду, що нині має номер 25А, пізніше, на місці колишнього сараю, — флігель, що примикає до будинку № 23. У 1916 році тут було Товариство безоплатних літніх санаторних колоній для хворих дітей незаможного єврейського населення Києва.
У радянський час садибу націоналізували і пристосували під комунальне житло. З 1990-х орендарі приміщень першого поверху будинку в центрі Києва змінювалися часто. У 2003 році рішенням Київради будинок перевели в категорію нежитлових.
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Златовлад” було зареєстроване у липні 2001 року. Керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії зазначено киянина Сергія Кравченка.
Варто зазначити, що співзасновником даної компанії в 2003-2015 роках був саме Андрій Шевченко, якого Президент України Володимир Зеленський 26 вересня 2023 призначив своїм радником. При цьому, Сергій Кравченко, вочевидь, є нечужою для Шевченко людиною – так, останній в 2004-2006 роках був керівником благодійної організації (БО) “Фонд Андрія Шевченка”. При цьому, вказані ТОВ і БО мають спільний контактний номер телефону (вказується при реєстрації), а також зареєстровані за сусідніми адресами – вул. Прорізна, 23-А і вул. Прорізна, 25, літера “А”.
Як неодноразово повідомляла KВ, у столиці регулярно виникають скандали на фоні знищення історичних будівель. Подібні ситуації виникають як з тими об’єктами, які вже визнані пам’ятками і мають охоронний статус, так і з тими, які міська влада досі не спромоглася включити до відповідних переліків. При цьому, громадськість Києва нерідко висуває керівництву міста претензії саме щодо історичних будівель, які офіційно не мають “історико-культурного значення”. Зазвичай у подібних випадках активісти вказують на можливе підігравання влади інтересам забудовників, адже останнім за таких обставин не треба погоджувати містобудівні зміни з органами охорони культспадщини.
Наприклад, у серпні 2023 року у Києві було знищено найстаріший дерев’яний будинок столичного Подолу на вул. Ярославській, 13-Б, В, власником якого з 2007 року значиться Сергій Боярчуков – бізнес-партнер одіозного нардепа Сергія Алєксєєва, який є другом і соратником міського голови Києва Віталія Кличка. У серпні 2023 року цю історичну споруду було демонтовано власником задля того, щоб звести на її місці 4-поверховий клубний будинок. Громадські активісти та експерти наголошують, що міська влада нічого не зробила для захисту цього об’єкта, хоча ще в 2015 році можна і треба було надати йому статус щойно виявленого об’єкту культурної спадщини.
Читайте: Демонтаж історії: як оточення Віталія Кличка готується до забудови на столичному Подолі
Крім того, на початку поточного місяця столична міськрада, після майже двох років скандалів, все ж погодила поновлення договору оренди земельної ділянки в пров. Цимлянському, 3. Таким чином її орендарю – ТОВ “Дніпро-2002” – вже нічого не завадить перетворити розміщену на цій землі колишню поліцейську дільницю (була збудована в 1902 році) в офісно-учбовий центр. Щоб трохи знизити градус суспільного невдоволення навколо даної забудови, Київрада формально поставила перед вказаною компанією низку вимог – зокрема, отримати погодження на проведення робіт в Мінкульті та Департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Втім, чи матимуть такі зобов’язання якийсь практичний сенс, прогнозувати важко. Адже фактично вищезгадана будівля була знесена ще на початку повномасштабного вторгнення без необхідних дозволів від столичної мерії, і за це досі ніхто не поніс відповідальність.
Читайте: Легалізація руйнації: Київрада остаточно погодила “перебудову” сторічної будівлі на Подолі
Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих. Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Департаментом охорони культурної спадщини КМДА з 23 серпня 2023 року керує Марина Соловйова. На цій посаді вона змінила Ірину Черненко, яка виконувала обов’язки директора з 10 червня 2023 року. Раніше, з 7 вересня 2018 року по 9 червня 2023 року, цей департамент очолював Олександр Никоряк.
Діяльність Департаменту охорони культурної спадщини КМДА з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (екссекретар столичної міськради, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”, на колажі ліворуч).
Фото: колаж КВ