Асоціація міст України (АМУ) закликала Верховну Раду (ВР) при розгляді урядового законопроекту про не підвищення тарифів на газ і тепло для населення врахувати декілька пропозицій. Зокрема, зупинити стягнення заборгованості за природний газ та послуги з його розподілу, нарахування та стягнення штрафних санкцій на таку заборгованість з підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) в умовах воєнного стану й забезпечити їх списання.
Про це KВ стало відомо з повідомлення на сайті АМУ.
Йдеться про законопроект №7427 “Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення”.
Цим законопроектом, що готується на друге читання, пропонується протягом дії воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування запровадити мораторій на підвищення цін та тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання.
Не мають підвищуватися тарифи на послуги розподілу природного газу, тарифи на теплову енергію, на послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води для всіх категорій споживачів.
Також законопроектом передбачається, що протягом зазначеного періоду ціна на природний газ для побутових споживачів не підлягає збільшенню від ціни, що застосовувалася у відносинах між постачальником та побутовими споживачами станом на 24 лютого 2022 року.
При цьому постачальникам природного газу забороняється здійснювати будь-які дії щодо примусу побутового споживача до оплати заборгованості (у тому числі включати цю заборгованість у рахунок на оплату, подавати судові позови, проводити стягнення цієї заборгованості у примусовому порядку, вчиняти заходи з припинення газопостачання у зв’язку з наявністю цієї заборгованості тощо).
В умовах запровадження пропонованого мораторію законопроектом також встановлюється комплекс компенсаторних механізмів для покриття збитків та втрат відповідних суб’єктів господарювання, зумовлених впровадженим мораторієм, застосуванням інших інструментів державного регулювання, а також наслідками військових дій на усій території України, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Читайте: Уряд хоче, щоб парламент заборонив газовикам і тепловикам піднімати тарифи під час війни
АМУ наполягає, що ВР має врахувати пропозиції Асоціації до згаданого законопроекту, цитуємо:
-
“виключити норми про безоплатний перехід права власності на підприємство ТКЕ до постачальника природного газу у разі прострочення платежів по договору реструктуризації;
-
для збереження тарифів на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання на рівні минулого опалювального сезону, передбачити забезпечення постачання природного газу на умовах та за цінами попереднього опалювального сезону підприємствам ТКЕ, бюджетним установам, ОСББ, ЖБК, релігійним організаціям в опалювальному сезоні 2022/2023 року;
-
передбачити механізм щомісячної (а не щоквартальної!) компенсації підприємствам ТКЕ заборгованості з різниці в тарифах;
-
зупинити стягнення заборгованості за природний газ та послуги з його розподілу, нарахування та стягнення штрафних санкцій на таку заборгованість з підприємств ТКЕ в умовах воєнного стану й забезпечити їх списання;
-
забезпечити укладення договорів реструктуризації заборгованості за природний газ, що виникла у попередні періоди.
Як інформувала KВ, Кабінет міністрів у травні ц.р. зобов’язав “Нафтогаз” у червні-липні постачати газ виробникам теплової енергії для гарячого водопостачання за ціною 7,42 гривень за кубометр.
Пізніше Кабмін продовжив дію спецзобов’язань на ринку газу для операторів газорозподільних систем (ГРС, облгази) до кінця воєнного стану плюс шість місяців після його припинення чи скасування. Відповідне рішення у закріплено постановою №699 від 17 червня 2022 року.
Читайте: Постачальникам гарячої води буде пільгова ціна на газ – рішення Кабміну
Фото: Finbalance