Київрада “відроджує” прямі трансляції своїх пленарних засідань та засідань постійних комісій. Відповідне рішення було прийнято столичним муніципалітетом учора і передбачає скасування існуючих обмежень щодо “гласності” його роботи. Таким чином громадськість та окремі депутати міськради все ж добилися свого – протягом усього минулого року на адресу керівництва столиці неодноразово лунала критика стосовно того, що кияни не знають, які рішення приймає “центральний” орган місцевого самоврядування Києва.
Як стало відомо KВ, під час учорашнього пленарного засідання столичної міськради депутати підтримали проєкт рішення “Про додаткові заходи з відкритості та прозорості діяльності Київради” (№ 08/231-306/ПР від 13 березня 2023 року).
За погодження цього документу проголосували 64 народних обранця. Субєктом його подання виступив депутат Київради, голова постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції Леонід Ємець (фракція “Європейська солідарність”).
Згідно із затвердженим проєктом, депутатський корпус вніс зміни до прийнятих протягом 2022 року рішень, які обмежували “прозорість” роботи Київради. Зокрема, тепер міськрада буде здійснювати прямі трансляції своїх пленарних засідань та засідань постійних комісій. Крім того, відповідно до учорашнього рішення, депутатам міськради більше не забороняється під час пленарних засідань оприлюднювати фото- відео- та аудіоматеріали, зроблені народними обранцями під час цих же засідань.
Зазначимо, під час обговорення цього питання голова фракції “Слуга народу” Андрій Вітренко запропонував своїм колегам ще й передбачити в цьому рішенні необхідність транслювання засідань Президії Київради – дорадчого органу, який, у тому числі, формує порядки денних пленарних засідань. Такі заклики, до речі, озвучувалися народними обранцями ще в попередньому VIII скликанні міськради, але практичного втілення не мали.І у зв’язку з тим, що відповідна правка Вітренка до проєкту рішення не була опрацьована, депутати вирішили навіть не виносити її на голосування.
Разом з тим, Київрада погодила впровадження іншої “новації”. Так, відтепер у пояснювальних записках до проєктів рішень міськради повинні міститися відомості стосовно того, чи містять такі проєкти рішення інформацію з обмеженим доступом в розумінні Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Основною метою прийняття такого рішення суб’єкт його подання назвав “унормування роботи Київради в умовах воєнного стану”.
Нагадаємо, Київрада на початку активної фази війни в Україні прийняла низку рішень, направлених на “засекречування” своєї роботи. Тоді, наприклад, столичний муніципалітет відмовився від трансляцій свої пленарних засідань та засідань комісій, від публікацій проєктів порядків денних цих засідань, від допуску журналістів на ці засідання тощо. Усе це було зроблено із міркувань безпеки. Зокрема – задля того, щоб столична міськрада не потрапила під ракетний обстріл під час одного з таких заходів.
Із цими обмеженнями не погоджувалися громадськість та окремі депутати Київради. Вони неодноразово піднімали питання стосовно того, що навіть в умовах воєнного стану столична влада повинна працювати більш прозоро і публічно – щоб усі кияни могли розуміти, які рішення приймає керівництво міста.
Зокрема на необхідність дотримання принципів “гласності” ще у травні 2022-го звертала увагу представниця фракції “Слуга народу” в Київраді Ксенія Семенова. Серед іншого, народна обраниця повідомляла про те, що в ознайомленні з порядком денним деяких засідань комісій відмовляли навіть помічникам народних обранців.
Читайте: Київрада на повну працює в закритому режимі
Такі претензії врешті-решт мали результат – 25 серпня 2022 року міська влада за ініціативи того ж Леоніда Ємця здійснила перше “пом’якшення” вказаних правил. Тоді, зокрема, Київрада доручила своєму секретаріату розміщувати на офіційному сайті муніципалітету записи відеотрансляцій пленарних засідань і постійних комісій, а також публікувати інформацію щодо питань, які виносяться на розгляд комісій. І такі вимоги протягом останніх півроку виконувалися.
Читайте: Київрада вирішила стати більш відкритою під час воєнного стану
Фото: KВ