Брак коштів, відсутність об’єктів та зависокі ставки гальмують реалізацію “єОселя” на ринку первинки, – девелопер Насіковський

Брак коштів, відсутність об'єктів та зависокі ставки гальмують реалізацію “єОселя” на ринку первинки, - девелопер Насіковський

Українці з 1 серпня можуть скористатись програмою “єОселя” на купівлю власного житла без обмежень для різних категорій населення. Проте програма вже стикається з низкою викликів. Це – нестача її фінансування у розмірі близько 50 млрд гривень щорічно, щоб задовольнити попит. Обмежений і перелік акредитованих об’єктів, що змушує банки перевіряють ризики і вимагати від покупців зависокі перші внески. Все це може ускладнити доступність програми для багатьох українців.

Про це, як дізналася KВ, заявив у своєму блозі співзасновник і керуючий партнер групи компаній DIM Олександр Насіковський. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

З 1 серпня українці, які не мають житла у власності, зможуть за потреби скористатись державною програмою “єОселя”, будь-які обмеження щодо категорій громадян-учасників знімаються. 

“Зараз видано кредитів на 722 млн. Але щоб програма запрацювала так, як про це мріять ідеалісти на ринку нерухомості, потрібно щонайменше 50 млрд на рік. Інакше “доступна іпотека” так і ризикує залишитись лише в мріях станом на зараз, адже результативність програми поки що сягає 4%, якщо брати офіційну статистику: близько 44 тис. заявок і заледве 1700 профінансованих. Є погоджені заявки, які вже 2-4 місяці чекають на гроші”, – розповів Насіковський. 

Іншим ризиком для програми є те, що перелік акредитованих об’єктів за програмою хоч і розширюється, проте все ще достатньо незначний по Україні. 

“Це пов’язано передусім з реальною будівельною динамікою, яка має бути достатньо високою. Як показує практика, банки не йдуть в проєкти без 30-40% готовності, слідкують та оцінюють роботи на майданчиках, адже хочуть прорахувати усі ризики”, – зауважив Насіковський.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

І додав, що перший внесок теж може перетворитись на камінь спотикання для чималої кількості українців.

“20%, які і без того є немаленькими коштами, як правило, стосуються вторинного ринку, а на первинному банк попросить від вас збільшити авансовий платіж до 30%. Дійсно доступним він би був на рівні 15%”, – каже він.

На його думку, гальмуватиме вибір для чималої кількості позичальників і умова, за якою гранична вартість не має перевищувати середню вартість житла за регіонами, помножену на відповідний коефіцієнт. 

“Для Києва – це 24 390 гривень(на 47% середньозваженої) х 2,5 (коефіцієнт для Києва, Дніпра, Одеси, Львова, Харкова). За умови, що максимальна сума кредиту визначається до 6 млн гривень, як правило, системними банками, це суттєво звужує пошук. Враховуючи, що отримати кредит на готове житло та ще й з меншим першим внеском легше на вторинці, найчастіше українці поки що користувались кредитами на купівлю старого житла”, – говорить девелопер.

Так, за даними Опендатабот, 68% від загальної кількості виданих кредитів припадає саме на вторинне житло.

Нагадаємо, що з 1 серпня знімаються будь-які обмеження для українців щодо участі і купівлі власного житла за держпрограмою “єОселя”. Проте девелопери стверджують, що перспективна її подальшого успіху залежатиме виключно від обсягу фінансування та швидкості виділення цих коштів банкам-партнерам. Адже ворог продовжує знищувати інфраструктуру і виділення коштів на ліквідацію наслідків агресії є пріоритетнішим для держави.

Читайте: Зростає інвестиційний попит на забудову з інфраструктурою та довготривалим розтермінуванням, – DIM

Фото: comments.ua

КиївВлада


Автор:
Вероніка Злацька
Рекомендуємо до перегляду
Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах”
Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах”
09:00 Нацполіція продовжує слідство щодо можливих “бюджетних розпилів” при проведенні низки капітальних ремонтів столичних зелених та “відпочинкових” зон. В рамках кримінального провадження, відкритого в…
В Бородянці стартує відбудова одного з будинків по вулиці Центральній: що не так з підрядником
В Бородянці стартує відбудова одного з будинків по вулиці Центральній: що не так з підрядником
14:00 Департамент регіонального розвитку Київщини замовив зведення житлового будинку на вул. Центральна, 427-А в Бородянці на місці знищеної окупантами 5-поверхівки. На старті вартість робіт…
Для відбудови Бузівської школи обрали нового підрядника з сумнівною репутацією
Для відбудови Бузівської школи обрали нового підрядника з сумнівною репутацією
09:00 Департамент регіонального розвитку Київщини за понад 118 млн гривень замовив продовження відбудови школи в селі Бузова на Бучанщині, яку окупанти пошкодили на початку…
Banner
QlU7mDx4