За рішенням комісії Українського інституту національної пам’яті (УІНП) використання імені Булгакова в топоніміці та будь-яке його публічне вшанування є пропагандою російської імперської політики. Подальше застосування його імені в назвах географічних об’єктів та юридичних осіб вважається ворожою пропагандою. Логічно постає питання щодо музею Булгакова на столичному Андріївському узвозі, який фінансується з бюджету Києва (і фактично курується Музеєм історії Києва).
Про рішення комісії KВ дізналася з опублікованого на сайті УІНП “Фахового висновку щодо належності об’єктів (географічних об’єктів, назв юридичних осіб, пам’ятників та пам’ятних знаків), присвячених російському письменнику М. А. Булгакову (1891-1940) до символіки російської імперської політики”.
Зокрема у висновку зазначено, що Михайло Булгаков упереджено й виразно негативно ставився до всього українського – українців, їхньої мови, культури, права на власну державу тощо, а його творчість безпосередньо пов’язана з глорифікацією російської імперської політики та неприхованою українофобією.
“Присвоєння його імені географічним об’єктам, назвам юридичних осіб, об’єктам топонімії, а також встановлення на його честь пам’ятників та пам’ятних знаків в Україні було втіленням русифікації– складової російської імперської політики, спрямованої на нав’язування використання російської мови, пропагування російської культури як вищих, порівняно з іншими національними мовами та культурами, витіснення з ужитку української мови, звуження українського культурного та інформаційного простору”, – зауважили експерти.
У висновку експертної комісії резюмували, що “об’єкти (географічні об’єкти, назви юридичних осіб, пам’ятники та пам’ятні знаки), присвячені російському письменнику М. А. Булгакову (1891–1940), (…) містять символіку російської імперської політики, а подальше використання імені М. А. Булгакова у назвах географічних об’єктів та юридичних осіб, перебування у публічному просторі встановлених на його честь пам’ятників, пам’ятних знаків є пропагандою російської імперської політики”.
Зауважимо, що в Києві за адресою Андріївський узвіз, 13, досі існує Літературно-меморіальний музей М. Булгакова. Музей було засновано і відкрито для відвідувачів 1989 року як філію Музею історії міста Києва.
Нагадаємо, у листопаді 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики підняло питання про виключення музею Булгакова з реєстру пам’яток національного значення з можливим перенесенням його до реєстру об’єктів місцевого значення.
Читайте: Музей Булгакова у Києві можуть виключити з переліку національних пам’яток
Як інформувала KВ, ще у серпні 2022 року Секретаріат Національної спілки письменників України заявив про недопустимість функціонування в Києві музею Булгакова. Замість нього запропонували створити музей видатного українського композитора Олександра Кошиця, який мешкав у цьому будинку до 1906 року.
Читайте: Спілка письменників ініціює закриття музею Булгакова в Києві
Також у серпні 2022 року у Києві з будівлі “жовтого” корпусу Київського національного університету імені Тараса Шевченка активісти демонтували меморіальну дошку Булгакову. Дошку зняли зняли з фасаду будівлі Інституту філології, що розташована за адресою бульвар Шевченка, 14 (жовтий корпус університету).
Читайте: З фасаду КНУ ім. Шевченка зняли меморіальну дошку російському письменнику Булгакову
Фото: ілюстративне, відкриті джерела