Очільник Київської обласної організації “За Майбутнє” Ярослав Москаленко прокоментував Державний бюджет-2022, прийнятий Верховною Радою. За словами політика, головний фінансовий документ країни має як “зради” так і “перемоги”, а Київщині буде “важкувато”.
Про це KV дізналась із повідомлення пресслужби політичної партії “За Майбутнє”.
“По-перше, і найважливіше: субвенція на соціально-економічний розвиток регіонів таки є – 6 млрд грн. Також передбачена субвенція на інфраструктурні проєкти – 9 млрд гривень. Це добре. Погано лише, що це відбулося шляхом більш ніж подвійного урізання Фонду регіонального розвитку – з 11,2 до 5,2 млрд гривень. Ймовірно така рокіровка допоможе розподіляти кошти у більш ручному режимі, а отже й краще контролювати місцеву владу. Це було б цілком у дусі наших нинішніх лідерів. Але загалом те, що ці субвенції є – це маленька перемога”, – розповідає очільник організації.
Крім цього, іншою перемогою для місцевого самоврядування Москаленко вважає збільшення відсотку ПДФО, що залишається у громадах – з 60 до 64%. Це безумовний плюс для громад, хоча, на мою думку, цей відсоток має бути ще вищим.
“Важливо також і те, що передбачено дотацію в 1,5 млрд гривень на погашення тарифної різниці. Допомогу надаватимуть громадам з індексом платоспроможності 0,9. Поки що важко сказати, чи це допоможе, але депутати принаймні демонструють прагнення посприяти громадам у розв’язанні проблеми, яку держава ж і створила.
Мабуть, на цьому перемоги для місцевого самоврядування, як і для мешканців глибинки, закінчились”, – наголосив депутат.
На пільги й субсидії щодо оплати послуг ЖКГ додаткових коштів не передбачено. Субвенції місцевим бюджетам на медзаклади, що надають паліативну допомогу, немає.
“Мінімальна зарплата зросте на 200 гривень, а пенсія – на 150 гривень . Це настільки мізерні цифри, що їх точно з’їсть інфляція. Тобто, ніякого реального зростання не буде, а швидше за все, буде падіння цих показників у реальних цифрах. Кажуть, що таким чином намагаються дотриматись вимог МВФ, який наполягає на низькому дефіциті бюджету. Що ж, МВФ, мабуть, може бути задоволеним”, – пояснив Москаленко.
Також, депутат помітив, що весь приріст доходів передбачено виключно коштом податків, в тому числі й тих, що з’являються у “ресурсному” законопроєкті 5600, який поспішили проголосувати напередодні і який, на моє переконання, є просто вбивчим для бізнесу. На думку, політика це говорить про те, що ця держава “не вміє заробляти гроші, а вміє лише оббирати власних громадян”.
“Варто сказати, що у Бюджеті, як і в супровідному до нього проєкті 5600, є ще кілька позитивних речей. Це і підвищення податкового навантаження на видобуток руди, і 6% ВВП на оборонну сферу, і навіть збільшення фінансування культури на 2 млрд грн. Тому загалом я б оцінив документ стримано-нейтрально”, – зауважив Москаленко.
Як сказав Москаленко, дуже прикро, що знову не змінюється ставлення центральної влади до місцевого самоврядування. Там просто немає розуміння, що реформу децентралізації практично неможливо закінчити, доки ми не дамо громадам достатньо механізмів і ресурсів для самостійного розвитку. А їх як не давали, так і не дають. Бо незначного збільшення відсотку ПДФО для громад аж ніяк не достатньо. Місцеве самоврядування з самого початку реформи практично задихається від нестачі коштів і Бюджет-2022 ситуацію, на жаль, не змінює.
“Значить, у нас на Київщині, як і в інших областях, майбутній рік буде важкуватим. Але нам не звикати. Тепер працюємо над обласним бюджетом, уже розуміючи, чого (не) чекати від держави”, – підсумував депутат.
Нагадаємо, як писала KV, Ярослав Москаленко повідомив, що пошук коштів на опалювальний сезон і тарифи, фінансування лікарень та інших бюджетних установ – те, з чим стикається практично кожна громада столичного регіону. Тому найближчі тижні депутати Київської обласної ради (КОР) проведуть у безпосередній роботі в громадах, щоб максимально врахувати їхні потреби при підготовці обласного Бюджету-2022.
Фото: соціальні мережі