Кабінет міністрів постановив, що внутрішньо переміщені особи (ВПО), котрі втратили своє житло через обстріли росіян, зможуть за деяких умов отримати тимчасові помешкання від Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло). Хто саме матиме право на це – визначатимуть місцеві адміністрації на підставі списків зареєстрованих ВПО. Постанова ж Кабміну висуває умови для безкоштовного проживання переселенців.
Про це KВ стало відомо з постанови №1000, схваленої на засіданні Кабінету міністрів під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля 7 вересня 2022 року, і оприлюдненої на Урядовому порталі.
Згаданою постановою затверджено “Порядок надання житла, придбаного Держмолодьжитлом за рахунок коштів гуманітарної та іншої допомоги, для тимчасового проживання постраждалих осіб”.
Документ з восьми пунктів містить алгоритм і умови надання безоплатного житла для тих ВПО, в кого через війну не залишилося житла і які не змогли винайняти чи придбати нове. Цим людям Держмолодьжитло надаватиме помешкання безоплатно.
Надання житла постраждалим особам здійснюється за рішенням Держмолодьжитла на підставі договору найму.
Перелік постраждалих осіб, яким надається житло для тимчасового проживання, та черговість його надання визначається обласними, Київською міською державними адміністраціями (обласними, Київською міською військовими адміністраціями). Пріоритетність надання житла цим людям визначають ті ж адміністрації. Самі люди мають стояти в адміністраціях на обліку як переміщені особи.
Житло надається для тимчасового проживання на строк до одного року (а за потреби й більше), якщо постраждалі особи не набули у власність або користування інше житло.
Важливі умови такі:
-
пошкоджений внаслідок війни житловий будинок (жиле приміщення) постраждалої особи не відновлено;
-
не прийнято рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Надання житла для тимчасового проживання здійснюється без внесення постраждалими особами плати за користування житлом.
А за умови відшкодування Держмолодьжитлу такими особами плати за житлово-комунальні послуги, на період тимчасового проживання людей звільнять від так званих “операційних витрат” (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, витрати на страхування житла тощо).
Умови користування житлом, що надається для тимчасового проживання постраждалим особам, визначаються договором найму.
Але в будь-якому разі люди не зможуть це житло приватизувати, обміняти чи поділити квадратні метри, а також здавати його в піднайм або вселяти інших осіб.
Як інформувала KВ, ВПО зможуть отримувати соціальні послуги за місцем перебування: з 1 жовтня Мінсоцполітики впроваджує у всіх регіонах України Єдину інформаційну систему соціальної сфери (ЄІССС). В уряді запевняють, що це дозволить централізувати призначення, нарахування та виплати для ВПО, що у свою чергу значно прискорить отримання допомоги та розв’язання проблемних питань переселенців.
Читайте: З 1 жовтня соцпослуги для ВПО надаватимуть за місцем перебування
Фото: Укрінформ