У вівторок, 27 лютого, Європейський Парламент на своєму пленарному засіданні підтримав рішення щодо започаткування Ukraine Facility – інструменту, що передбачає можливість отримання Україною у 2024 – 2027 роках фінансової та технічної допомоги Європейського Союзу (ЄС) на загальну суму 50 млрд євро.
Про це, як передає KВ, повідомили у пресслужбі Міністерства фінансів України.
Згідно з інституційними процедурами ЄС, зазначене рішення також має підтримати Рада Європейського Союзу, після чого воно набуде чинності.
“З початку повномасштабного вторгнення росії ЄС надав Україні близько 26 млрд євро прямої бюджетної підтримки. Це виняткова допомога та прояв солідарності з українським народом у складний час випробувань. В умовах повної невизначеності щодо зовнішнього фінансування у перші місяці цього року, підтримка інституціями ЄС створення Ukraine Facility є важливим рішенням для підтримки стабільності фінансової системи країни. Розраховуємо отримати перший транш в рамках Ukraine Facility обсягом 4,5 млрд євро вже у березні. В свою чергу, Уряд України відданий впровадженню узгоджених з Стороною ЄС реформ для отримання стабільного та передбачуваного фінансування”, – зазначив Міністр фінансів України Сергій Марченко.
Відповідно до Ukraine Facility, Уряд України спільно з Європейською Комісією має підготувати План України, що складатиметься з переліку реформ, які Україна впроваджуватиме протягом дії Інструменту. Виконання зазначеного Плану є передумовою для отримання Україною пільгових кредитних та грантових коштів для фінансування видатків держбюджету на суму 39 млрд євро.
У Міністерстві фінансів зазначили, що згаданий План України передбачатиме 15 ключових напрямів реформування, зокрема сфери, що належать до безпосередньої компетенції Мінфіну: управління державними фінансами, протидія відмиванню грошей, фінансові ринки.
Як інформувала KВ, 1 лютого усі 27 лідерів країн Євросоюзу домовилися про додатковий 50-мільярдний пакет підтримки України в рамках бюджету ЄС. Це рішення вельми важливе для України, оскільки усі внутрішні бюджетні надходження йдуть на потреби війська та оборони, а решту видатків, у тому числі соціальні, забезпечує фінансова допомога з-за кордону.
Читайте: Лідери ЄС одноголосно схвалили 50 млрд євро для України на чотири роки
Того ж дня Президент України Володимир Зеленський, дистанційно звертаючись до учасників саміту лідерів Європейського Союзу (тобто Європейської Ради), подякував об’єднаній Європі за політичне схвалення чотирирічного пакету фінансової допомоги Україні на 50 млрд євро. Одночасно Президент Зеленський запросив у європейців ще не менш як 5 млрд євро на рік упродовж чотирирічки на створення “Ukraine Assistance Fund” у межах Європейського фонду миру. Перед тим, як просити про гроші, Президент згадав про затримку європейської програми допомоги Україні на мільйон снарядів – тоді як аналогічна допомога росії з боку Північної Кореї не пробуксовує.
Читайте: Зеленський подякував ЄС за 50 млрд євро й попросив ще 20 млрд
Фото: з відкритих джерел