Завтра, 31 травня о 11:00, у студії IDEALIST MEDIA (Київ, Столичне шосе, 103, другий поверх ТРЦ “Атмосфера”) відбудеться презентація концепції законодавчих змін, що спрямовані на демонтаж тих норм і практик у системі управління спортом в Україні, які сформувались під час радянських часів і зараз унеможливлюють реформування цієї сфери відповідно міжнародних принципів.
Про це KВ повідомили організатори події.
Концепцію представлятимуть:
● Олександр Ларін – експерт у сфері організації та управління спортом, співзасновник ГО Sports context, генеральний секретар Федерації баскетболу Україні (2010-2015), заступник міністра спорту України (2010 р.);
● Сергій Левчук – президент Федерації карате (2014-2019), член правління Європейської федерації карате, співзасновник ГО Sports context;
● Жан Беленюк – народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту, олімпійський чемпіон;
● Тарас Самборський – юрист, керуючий партнер юридичної компанії “Міжнародна консалтингова група”.
Експерт у сфері організації та управління спортом, засновник ГО Sports context Олександр Ларін зазначив, що дерадянізація системи спорту полягає в усуненні сформованих у часи СРСР організаційних, ідеологічних та системоутворюючих чинників, які досі визначають діяльність спортивної сфери в Україні. Це проявляється в жорсткій централізації управління з боку Мінспорту, формалізмі, і фінансовій та організаційній залежності спортивних федерацій від свавілля чиновників.
“Будь-які окремі новації, на кшталт стимулів для клубної системи тощо, є апріорі нежиттєздатними в рамках радянської моделі. Тому в першу чергу необхідно усунути чинники, що суперечать сучасним міжнародно визнаним засадам діяльності спорту. Мета діяльності громадської організації Sports context – захист спортсменів від свавілля чиновників і створення умов для розвитку спорту відповідно головного принципу Олімпійської хартії – автономії спорту. В рамках цієї мети ми напрацювали концепцію законодавчих змін. Сьогодні ми прагнемо донести спортивній спільноті суть цих змін та діапазон можливостей, які відкриє дерадянізація системи спорту для кожної федерації, тренера, спортсмена”, – заявив Олександр Ларін.
Співзасновник ГО Sports context Сергій Левчук акцентував, що доказом збереження радянських норм і практик в управлінні спортивною сферою стало ухвалення й застосування РФ спеціального закону про розвиток фізкультури й спорту на окупованих українських територіях.
“Окуповані території долучили до російської системи спорту, змінивши лише вивіски і юрисдикцію органів управління, і більше жодних організаційних змін не знадобилося. Це ще одне підтвердження, що система спорту України досі працює за тими ж радянськими лекалами, як і в країни-окупанта”, – констатує співзасновник ГО Sports context.
Юрист Тарас Самборський детально зупинився на реалізації концепції дерадянізації спорту у площині конкретних законодавчих змін. “Важливо, що презентується не законопроєкт, а цілісна концепція. Необхідне підґрунтя для її впровадження вже створено. Щоб концепція була імплементована, потрібні мінімальні законодавчі коригуванн”, – зазначив юрист.
Одну із засадничих частин концепції презентуватиме народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту Жан Беленюк. Це система державних грантів на підтримку спорту, впровадження якої стане першим кроком для більшої автономії спортивних федерацій.
“Сьогодні чиновники тримають спортивні федерації на короткому повідку. Будь-які кроки, як от визначення складу команди на змагання, участь спортсменів у зборах і змаганнях – всі ці деталі треба узгоджувати в Міністерстві, і без його наказу неможливо здійснити жодного кроку. Прізвище тренера визначають не результати його вихованців, а чи подобається він чиновникам у Міністерстві. Перехід на систему державних грантів позбавить спорт цієї опіки, яка заважає розвиватись. Спортивні федерації матимуть справу виключно з державним казначейством, яке контролюватиме, щоб гроші витрачалися відповідно нормативів”, – пояснив Жан Беленюк.
Акредитація журналістів на захід та додаткова інформація – за електронною поштою press@golubi.group, тел.(050) 858-21-61 (координатор – Тетяна Єщенко).
Фото: “Дебет-Кредит”