Кабінет міністрів України затвердив Порядок проведення дослідження щодо питання наявності ознак афілійованості релігійної організації з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена. Для проведення перевірок Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) сформує склад дослідницької групи з-поміж своїх посадових осіб.
Про це КВ стало відомо з постанови №543 підписаної прем’єр-міністром Денисом Шмигалем 9 травня 2025 р.
Згідно з документом, ДЕСС отримує повноваження проводити дослідження релігійних організацій як за власною ініціативою, так і за зверненнями органів влади, місцевого самоврядування, об’єднань громадян та інше.
Для проведення дослідження ДЕСС формує склад дослідницької групи з-поміж посадових осіб ДЕСС.
“Дослідницька група — визначена наказом ДЕСС група осіб, які проводять дослідження”, – йдеться у документі.
Дослідження мають проводитися на предмет виявлення однієї з семи ознак афілійованості з іноземною релігійною організацією, діяльність якої в Україні заборонена, зазначених у частині другій статті 51 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Для встановлення ознак афілійованості ДЕСС під час проведення дослідження може:
- звертатися до органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб про надання інформації, пояснень, документів, витягів з публічних електронних реєстрів, які необхідні для здійснення дослідження та встановлення наявності або відсутності ознак афілійованості;
- використовувати висновки релігієзнавчої експертизи, інформацію, надану іншими центральними органами виконавчої влади, дані публічних електронних реєстрів, а також інформацію, отриману від фізичних та юридичних осіб, з медіа та інших відкритих джерел;
- проводити опитування священнослужителів, церковнослужителів, осіб, які працюють у релігійній організації на виборних посадах для з’ясування обставин діяльності релігійної організації.
Релігієзнавча експертиза може тривати до 60 днів. Під час такого опитування ДЕСС має право використовувати засоби аудіо-, фото- або відеофіксації.
За результатами перевірки ДЕСС видаватиме наказ або про виявлення ознак афілійованості релігійної організації з РПЦ, або про їх відсутність.
Черговість проведення досліджень визначатиме ДЕСС з урахуванням виду релігійної організації та її місця у ієрархічній структурі релігійного об’єднання. Про початок кожного дослідження публікуватиметься повідомлення на офіційному сайті ДЕСС не пізніше ніж за один робочий день до його початку.
Читайте: У травні стартують перевірки церков на зв’язки з РПЦ, – Єленський
Фото: відкриті джерела
КиївВлада