Кабінет міністрів звільнив з посади тепер уже екс-очільницю Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Олену Богдан (на фото). Цю службу, що дотепер була у складі Міністерства культури та інформаційної політики, відтепер підпорядковано напряму Кабінету міністрів. Це рішення з’явилося після вказівки Ради національної безпеки і оборони України (РНБОУ), введеної в дію президентом Володимиром Зеленським. Усе це – на тлі підозри, що Олена Богдан симпатизує Українській православній Церкві (УПЦ) – релігійній організації, що тридцять років канонічно і організаційно належала (і, з погляду закордонних помісних Церков досі належить) до складу Руській православній Церкві – Московському патріархату (МП), але у травні цього року публічно відмежувалась від свого колишнього керівного центру у росії. ДЕСС тепер, згідно рішення РНБО, має провести експертизу нового, поданого у травні Уставу УПЦ на предмет канонічних чи організаційних зв’язків з МП, який благословляє росіян убивати українців у цій війні.
Про рішення Кабміну KВ стало відомо з повідомлень постійного представника уряду в парламенті Тараса Мельничука за підсумком засідання Кабінету під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля 6 грудня 2022 року.
“Звільнено:
Богдан Олену Володимирівну з посади Голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті”, – йдеться у повідомленні Мельничука.
Також Мельничук повідомив, що “встановлено, що Державна служба з етнополітики та свободи совісті є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Передбачено, що структурні підрозділи обласних, Київської міської державних адміністрацій (військових адміністрацій) з питань етнополітики та свободи совісті підзвітні та підконтрольні Державній службі з етнополітики та свободи совісті”.
Раніше діяльність згаданої служби координував Кабмін через міністра культури та інформаційної політики (Олександра Ткаченка).
Олену Богдан подеколи звинувачували в симпатіях, якщо не “підігруванні” УПЦ (МП). Вона сама звинувачення відкидала.
УПЦ раніше відмежувалась публічно від МП, про що сповістила в контексті свого нового Статуту голову ДЕСС (неофіційна версія Статуту доступна тут).
МП послідовно виступає за так звану “спеціальну військову операцію” – війну росії проти України, що від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну 24 лютого 2022 року обурило навіть частину вірних УПЦ, а очільник цієї релігійної організації митрополит Онуфрій (Березовський) оприлюднив відозву із засудженням “каїнового гріха”.
Читайте: ПЦУ зареєструвала монастир у Києво-Печерський Лаврі
Першого грудня ц.р. президент України Володимир Зеленський своїм указом №820/2022 ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 1 грудня 2022 року “Про окремі аспекти діяльності релігійних організацій в Україні і застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)”.
“Розглянувши діяльність релігійних організацій на території України в умовах військової агресії Російської Федерації проти України, з метою забезпечення духовної незалежності”, РНБО доручила Кабінетові міністрів, зокрема,
-
“вирішити невідкладно питання віднесення Державної служби України з етнополітики та свободи совісті до центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України;
-
вирішити питання функціонального підпорядкування Державній службі України з етнополітики та свободи совісті структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, до повноважень яких належать питання реалізації права на свободу совісті і віросповідання, діяльності релігійних організацій”.
Також Державній службі України з етнополітики та свободи совісті було доручено “забезпечити у двомісячний строк (…) проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом, за необхідності вжити передбачених законом заходів”.
Читайте: СБУ продовжує обшуки храмів та монастирів УПЦ
Фото: РІСУ