Фахівець у галузі історії Давньої Русі та європейського середньовіччя, кандидат історичних наук Андрій Плахонін вважає, що Київська обласна рада припустилася помилки, ухвалюючи рішення про рік заснування Київщини. Те, що депутати визначили 842 рік роком заснування столичного регіону, історик трактує як “анектодичне рішення”.
Про це KВ стало відомо з колонки Андрія Плахоніна у виданні “Історична Правда”.
“Єдиним виправданням для обласних депутатів є хіба що те, що у цьому своєму анекдотичному рішенні вони посилаються на т. з. “історичну довідку”, підготовлену трійкою товаришів: Директором Інституту козацтва д.і.н. Тарасом Чухлібом, Ректором Університету імені Григорія Сковороди д.і.н. Віталієм Коцуром та почесним краєзнавцем головою обласної “Просвіти” Євгеном Букетом”, – стверджує науковець.
За його словами автори “довідки” не є фахівцями на історичних джерелах доби східноєвропейського раннього середньовіччя, але працівники секретаріату КОР навіть не звернули на це уваги.
“Хіба що війна та щоденні повітряні тривоги можуть виправдати той факт, що співробітникам секретаріату обласної ради не впали око навіть не кричущі помилки підготовленого цією трійцею “наукового обґрунтування”, але й той факт, що у складі цієї трійці немає бодай одного фахівця, який би спеціалізувався на історичних джерелах доби східноєвропейського раннього середньовіччя, дилетантська фентезійна інтерпретація яких була закладена у цей документ”, – каже Плахонін.
За його словами, автори довідки припустилися цілої низки помилок, які не витримують будь-якої фахової критики.
“1. Чого раптом згадана трійця (Чухліб, Коцур, Букет, – KВ) вирішила, що Київська область дорівнює Київська земля, а Київська земля, в свою чергу, це те саме що Руська земля. Адже Руська земля, і вони самі це стверджують, це держава, а от Київська область лише радянських часів (1932) адміністративно-територіальна одиниця.
2. Окрім руського літописання, жодне візантійське та взагалі іноземне джерело не пов’язує напад русі на Константинополь 860 року ані з Києвом, ані з князем Аскольдом. Цей зв’язок лише здогадка, а може й просто свідома маніпуляція літописця ХІ ст.
3. Чому ще історики сьогодні ставлять під сумнів літописний зв’язок між походом русі на Константинополь 860 року та київським князем, археологи не знайшли підтвердження існування Києва раніше другої половини (навіть останньої третини) ІХ ст. Я це не процитував, але далі у “довідці” є й посилання на радянську вигадку про 1500-річний ювілей Києва авторства знаного українського путініста ще з радянських часів академіка Петра Толочка. Тобто 842 не те що Київської області, не було навіть самого міста…”, – обурюється Плахонін.
Як вже писала KВ, 21 березня Київоблрада ухвалила рішення про 842 рік як дату заснування Київщини.
“Згідно рішення Київська обласна рада Звертається до Київської обласної державної адміністрації (Київської обласної військової адміністрації) щодо подання відповідно до Порядку підготовки та подання Кабінетові Міністрів України на погодження пропозицій щодо відзначення пам’ятних дат і ювілеїв, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2003 № 1249, пропозиції до Кабінету Міністрів України стосовно відзначення пам’ятної дати заснування Київщини, як адміністративно-територіальної одиниці, визначивши дату святкування – останню неділю вересня”, – цитує рішення облради пресслужба колегіального органу столичного регіону.
Колаж KВ