Мер Києва Віталій Кличко та голови більшості депутатських фракцій Київської міської ради звернулись до президента України Володимира зеленського щодо накладання вето на законопроєкт № 5655 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності” та повернення його на доопрацювання до Верховної Ради.
Про це KВ стало відомо з повідомлення КМДА.
У зверненні наголошується, що одним із найбільших здобутків України за часи незалежності є реформа з децентралізації.
“Сьогодні особливого значення набуває саме розвинене та ефективне міське самоврядування, яке в Україні має славетну історію ще з часів упровадження Магдебурзького права у XIV сторіччі. Натомість норми ухваленого законопроекту прямо суперечать основним принципам місцевого самоврядування, позбавляють громади як повноважень, так і важливих механізмів контролю за містобудівними процесами в містах. А отже – породять хаос і невизначеність, призведуть до численних зловживань і посилення протистояння громади та забудовників, відводячи органам місцевого самоврядування винятково роль спостерігачів у цьому процесі”, – зазначив мер столиці, голова Асоціації міст України Віталій Кличко.
Як зазначається у зверненні, прийнята редакція вищезазначеного законопроекту суперечить його задекларованій меті та потребує суттєвого доопрацювання.
“Прикро спостерігати за тим, як у той час, коли увага всієї світової спільноти прикута до України, деякі законотворчі ініціативи порушують принципи децентралізації та зводять нанівець здобутки реформування місцевого самоврядування у містобудівній сфері – ключовій галузі створення міського середовища, яка безпосередньо впливає на комфорт міст, їхню привабливість та візуальну ідентифікацію. Прийнята редакція законопроекту створює ризики втрати контролю над забудовою міст із боку громади та органів місцевого самоврядування, суттєво порушує авторські права архітекторів”, – зазначили підписанти звернення.
Чинною редакцією проєкту знищується ідея електронної системи регулювання містобудування, також він легалізує та стимулює самовільне будівництво. Крім цього, монополізується допуск на ринок, а винятково державна функція контролю та нагляду за забудовниками передається приватним компаніям.
Також цей законопроект легалізує незаконне будівництво, здійснене до набрання чинності цим проєктом. Окремі положення законопроєкту не узгоджуються з нормами Конституції та законів України, а також не враховують правову позицію Конституційного Суду України, викладену у відповідних рішеннях.
“Законопроєкт не містить передумов для запобігання ризикам зв’язків забудовника та контролюючої його будівництво компанії. Натомість обмежуються можливості нагляду та контролю органів місцевого самоврядування, вводиться моніторинг, який забороняє доступ до об’єктів, фіксацію порушень та припинення незаконного будівництва, створюється новий орган – Містобудівна палата з широкими повноваженнями, які включають виключне право винесення вердиктів щодо правопорушень у містобудівній сфері, що суперечить принципам децентралізації у країні та несе в собі явні корупційні ризики”, – наголошено у зверненні.
Як писала KВ, лідера партії “Слуга народу” Олени Шуляк за допомогою голосів “ОПЗЖ” протягнула у другому читанні містоглвалтівний законопроєкт №5655. В той же день, 13 грудня, Петіція Президенту Володимиру Зеленському про необхідність накладання вето на №5655 з рекордною швидкістю набрала понад 25 тис. голосів. Позавчора, 19 грудня, №5655 було направлено на підпис Президенту. Водночас Олена Шуляк через власні дій потрапила в ганебний скандал з воєнним інвалідом – ветераном війни – росією Олего Симорозом.
Законопроєкт №5655, про який неодноразово писала KВ, Рада прийняла в другому читанні та в цілому 13 грудня 2022 року.
Цей законопроект, зокрема, передбачає, що будівництво контролюватимуть не держава і не місцеве самоврядування, а самі забудовники. Й існує великий ризик того, що західні партнери не дадуть Україні жодного цента на відбудову після війни під таку системну корупційну оборудку.
Цей законопроект системно просувала у Верховній Раді голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк (днями її призначили головою парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; як зауважувала KВ, тепер їй буде значно легше протягувати законопроекти в інтересах великих забудовників, яких в комітеті представляє все ще народний депутат, секретар комітету, віцепрезидент Конфедерації будівельників України та власник групи девелоперських компаній “Perfect Group” Дмитро Ісаєнко, обраний в Раду від нині забороненої партії “ОПЗЖ”).
Читайте: Накласти вето на містоґвалтівний законопроєкт №5655 Зеленського просят вже 24 місцеві ради
Наразі законопроект направлено на підпис президенту Володимиру Зеленському.
Читайте: Петиція про вето на містогвалтівний законопроект №5655 набрала 25 тисяч підписів
Фото: КМДА