Концепція відновлення місцевого самоврядування України передбачає повну імплементацію субсидіарності

Концепція відновлення місцевого самоврядування України передбачає повну імплементацію субсидіарності

Концепція відновлення місцевого самоврядування України (Концепція), затверджена правлінням Асоціації міст України (АМУ), передбачає повну імплементацію принципу субсидіарності (принцип управління “знизу нагору”, який діє в ЄС), встановлення органами місцевого самоврядування (ОМС) місцевих податків і зборів, імплементацію в Конституцію всіх вимог Європейської хартії місцевого самоврядування, які визначатимуть, гарантуватимуть і захищатимуть місцеве самоврядування, його права й обов’язки ті інше.

Про це KВ стало відомо з Концепції відновлення місцевого самоврядування України, яку затвердило правління АМУ та представив 1 квітня голова АМУ та мер Києва Віталій Кличко на урочистому засіданні АМУ в Київській мерії.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Концепція, зокрема, визначає завдання за двома напрямками:

– створення для мешканців достойних умов в кожній громаді в усіх сферах життя;

– формування демократичної системи доброго урядування на всіх рівнях.

В Концепції визначені вимоги до створення достойних умов для мешканців у наступних сферах:

– освіта та культура;

– медичне та соціальне обслуговування;

– містобудування та інфраструктура;

– житлово-комунальне господарство;

– регіональний розвиток;

– безпека.

Передбачено два етапи реалізації Концепції та проведення реформи:

– перший етап – під час воєнного стану, до Перемоги України;

– другий етап – протягом десяти років після Перемоги.

Другий етап реалізації Концепції передбачає конкретні рішення в такій послідовності:

1. Максимально швидка відмова від військових адміністрацій і проведення місцевих виборів.

2. Інституційне та фінансове забезпечення роботи органів місцевого самоврядування.

3. Реконструкція місцевої інфраструктури.

4. Спроможність всіх муніципалітетів забезпечувати мешканців якісними й доступними послугами.

5. Створені умови для повноцінного демократичного місцевого самоврядування.

В Концепції зазначається, що для досягнення визначеної мети необхідно з дотриманням положень Європейської хартії місцевого самоврядування:

1. Забезпечити ОМС повними та виключними повноваженнями (які не можуть бути обмежені жодним іншим чином, крім закону) здійснювати регулювання та управління публічними послугами на територіях відповідних громад, із чітким розмежуванням повноважень на різних рівнях, повною імплементацією принципу субсидіарності і введенням дзеркальної відповідальності за забезпечення мешканців громад якісними доступними публічними послугами.

2. Створити для працівників ОМС можливості професійної підготовки, винагороди та просування по службі з урахуванням особистих якостей та компетентності.

3. Передбачити обмежений обсяг адміністративного нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування виключно в рамках делегованих муніципалітетам повноважень і в домірності з інтересами, які заявлені до охорони.

4. Надати ОМС виключні повноваження в межах закону встановлювати місцеві податки і збори, диверсифіковано і гнучко (на базі даних муніципальної статистики) розподіляти наявні ресурси з одночасним забезпеченням горизонтально-вертикального вирівнювання бюджетних нерівностей без порушення свободи органів місцевого самоврядування проводити власну політику.

5. Гарантувати вільне виконання ОМС покладених на них законом функцій, обов’язкове погодження з муніципалітетами (їх представниками) всіх питань, пов’язаних з виконанням цих функцій, а також можливість муніципалітетів як юридичних осіб в судовому порядку захищати свої права, визначені Конституцією України. Обов’язково має бути імплементовано в Конституцію України всі вимоги Європейської хартії місцевого самоврядування, які визначатимуть, гарантуватимуть і захищатимуть місцеве самоврядування, його права й обов’язки.

Концепція передбачає 19 конкретних показників (критеріїв) віддачі та результатів, сформованих із урахуванням Рекомендацій ОЕСР щодо покращення системи вимірювання результатів роботи муніципалітетів в Україні, які складуть комплексну структуру моніторингу та оцінки майбутніх змін.

Зокрема, Концепція відновлення місцевого самоврядування України враховує пропозиції:

– професора Георга Мільбрадта, Спеціального посланника Уряду ФРН з питань децентралізації, доброго урядування та публічної служби;

– Ніколаус-Комніноса Хлєпаса, віцеголови Групи незалежних експертів з питань Європейської Хартії місцевого самоврядування Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи;

– Ради європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR);

– озвучені на зустрічі Європейського альянсу міст та регіонів для відбудови України Європейського комітету регіонів 08.12.2023 року.

Фото: АМУ

КиївВлада

Автор:
Антон Подлуцький
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4