Містобудівний комітет Верховної Ради не врахував зауваження Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) по законопроекту 5655 нардепки та голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк (на фото). Згідно з виводами фахівців, проєктом фактично запроваджується принцип мовчазної згоди щодо “відновлення права на виконання підготовчих або будівельних робіт замовником/генеральним підрядником у разі, наприклад, умисного, з метою отримання незаконного прибутку, невиконання своїх обов’язків уповноваженою особою органу містобудівного контролю”.
Про це KВ стало відомо з листа Національного агентства з питань запобігання корупції Національної спілки архітекторів України.
В листі зазначається, що за результатами аналізу тексту доопрацьованого проєкту Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності” (реєстр. № 5655), отриманого від Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 9 грудня, було виявлено, що зауваження Національного агентства були враховані Комітетом не повною мірою.
“Зокрема, залишився неврахованим пункт 5 зауважень та рекомендацій, викладених у листі Національного агентства від 30.11.2022 № 21-03/24341-22 зазначеному Комітету, копія якого була надіслана вам 08.12.2022.Так, у доопрацьованому проєкті Закону пропонується у п. 1 ч. 24 ст. 38 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” встановити, що право на виконання підготовчих або будівельних робіт поновлюється автоматично програмними засобами електронної системи у разі невнесення до Реєстру будівельної діяльності відомостей про подання позову про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт протягом 30 календарних днів з дня видання припису про зупинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт”, – йдеться у листі.
Зазначається, що проєктом закону фактично запроваджується принцип мовчазної згоди щодо відновлення права на виконання підготовчих або будівельних робіт замовником/генеральним підрядником у разі, наприклад, умисного, з метою отримання незаконного прибутку, невиконання своїх обов’язків уповноваженою особою органу містобудівного контролю.
“Національне агентство рекомендувало виключити в доопрацьованій редакції ст. 38 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” п. 1 ч. 24. Однак зазначеного положення у редакції проєкту Закону, надісланої до Національного агентства 9 грудня 2022 року, не виключено”, – йдеться у листі.
Також Національне агентство підкреслює, що:
- ніколи не агітувало ні за, ні проти прийняття проекту Закону, оскільки воно не є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
- представники Національного агентства не брали участі у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 08 грудня 2022 року та у пленарному засіданні Верховної Ради України 13 грудня 2022 року, на яких розглядався проєкт Закону, а його остаточний текст, направлений на підпис Президентові України, досі не оприлюднений.
- завжди наголошувало – і у своїй публічній позиції на засіданні Комітету 28 листопада 2022 року, і у своїй неформальній комунікації з дипломатами країн “Великої сімки”, – що головним корупційним ризиком проєкту Закону вважає його розроблення у недостатньо відкритий та інклюзивний спосіб, з порушенням принципу прозорості та врахування громадської думки, встановленого Законом України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
Як писала KВ, лідера партії “Слуга народу” Олени Шуляк за допомогою голосів “ОПЗЖ” протягнула у другому читанні містоглвалтівний законопроєкт №5655. В той же день, 13 грудня, Петіція Президенту Володимиру Зеленському про необхідність накладання вето на №5655 з рекордною швидкістю набрала понад 25 тис. голосів. Позавчора, 19 грудня, №5655 було направлено на підпис Президенту. Водночас Олена Шуляк через власні дій потрапила в ганебний скандал з воєнним інвалідом – ветераном війни – росією Олего Симорозом.
Законопроєкт №5655, про який неодноразово писала KВ, Рада прийняла в другому читанні та в цілому 13 грудня 2022 року.
Цей законопроект, зокрема, передбачає, що будівництво контролюватимуть не держава і не місцеве самоврядування, а самі забудовники. Й існує великий ризик того, що західні партнери не дадуть Україні жодного цента на відбудову після війни під таку системну корупційну оборудку.
Цей законопроект системно просувала у Верховній Раді голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк (днями її призначили головою парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування; як зауважувала KВ, тепер їй буде значно легше протягувати законопроекти в інтересах великих забудовників, яких в комітеті представляє все ще народний депутат, секретар комітету, віцепрезидент Конфедерації будівельників України та власник групи девелоперських компаній “Perfect Group” Дмитро Ісаєнко, обраний в Раду від нині забороненої партії “ОПЗЖ”).
Наразі законопроект направлено на підпис президенту Володимиру Зеленському.
Фото: відкриті джерела