На Київщині відкрили першу в світі ІТ-пасіку, яка є україно-польським проєктом “AmoHive”, що має освітню та наукову функцію. Над створенням вулика працювала команда фахівців з України та Польщі. Патент на винахід оформили в Україні.
Про це, як передає KВ, повідомили у пресслужбі проєкта USAID “Економічна підтримка України”.
“Україна щороку збирає багато меду, бо має чудовий клімат для цього. Тисячі бджолярів залучені до цієї справи, але на пасіці усе відбувається так, як і було у 19 столітті. Ми спробували модернізувати процес – поєднати ІТ та бджільництво, аби полегшити роботу бджоляреві, надати доступ до інформації про процеси, які відбуваються у самому вулику, аби вчасно реагувати на них”, – прокоментували організатори проєкту USAID “Економічна підтримка України”.
Як зазначається у повідомленні, зараз ІТ-пасіка – це 10 експериментальних вуликів з поліпропілену, оснащені сонячними панелями та сенсорами, якими бджоляр може керувати зі смартфону.
“Інформація з датчиків передається на сервер, а звідти на телефон. Через застосунок у телефоні можна перевірити температуру у вулику, вологу, вагу в реальному часі, кількість назбираного меду, а також є функція GPS-навігатора”, – розповіли у пресслужбі.
У пресслужбі також наголосили, що над створенням такого вулика працювала команда фахівців з України та Польщі, а патент на свій винахід оформили в Україні.
Відомо, що у травні ці вулики вже заселили бджолиними родинами трьох порід – Українська степова, Карпатка, Карніка.
Як зауважили у пресслужбі, зараз на пасіці спостерігають над тим, як поводяться бджоли, у разі потреби можуть регулювати температуру, вологість у вулику, адже ці показники впливають на захворюваність бджіл, а отже і результат їхньої роботи – кількість зібраного меду.
Також додали, що про готовність до співпраці за технологією ІТ-вуликів вже заявили викладачі та аспіранти Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.
Фото: Проєкт USAID “Економічна підтримка України”