У Подільському районі Києва на вулиці Набережно-Хрещатицькій, 13, мають намір збудувати офісний центр на місці майстерень старого річкового порту. Будівлю, яка є найстарішим представником архітектурного ансамблю вулиці, вже обнесли парканом та готують до “реконструкції”.
Про це, як передає KВ, йдеться в дописі активіста та борця за збереження історичних будівель Києва Дмитра Перова.
“Ні дня без реконструкцій! Під загрозою знищення опинилися майстерні старого річкового порту. Одноповерхові на першій лінії забудови – вони є представником промислової архітектури Подолу першої пол. ХІХ ст.”, – йдеться в дописі.
Як зазначив Перов, будинок не є пам’яткою, але знаходиться на території Історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”. Будівля є найстарішим представником всього архітектурного ансамблю вулиці.
“На паспорті об’єкта зазначено – реконструкція, так само під виглядом реконструкції вчора (10 серпня – КВ) знищили найстаріший дерев’яний будинок Подолу на Ярославській”, – зауважив активіст.
Він застережує, що будівлю старого річкового порту також можуть демонтувати.
Дозвіл на реконструкцію надала Державна інспекція архітектури та містобудування України у грудні 2022 році. Початок будівництва – другий квартал 2023 року, роботи планують закінчити у 2025 році.
Нагадаємо, на вулиці Ярославській 10 серпня забудовник зніс 200-річну садибу, яка була зразком київської житлової деревʼяної забудови ХІХ ст. Активісти зазначають, що будинок на Ярославській 13,Б це садиба, яка є зразком першої забудови Подолу після великої пожежі 1811 року. Побудова датується орієнтовно першою половиною ХІХ ст.
Читайте: На Подолі вночі знесли 200-річний будинок
Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за фактом знесення будинку. Поліція розслідує факт самоправства та має на меті перевірити документи власника.
Читайте: У Києві правоохоронці розслідують знесення 200-річного будинку на вулиці Ярославській
Як інформувала KВ, активісти заявили, що Мінкульт ще в березні видав забудовнику погодження на “реконструкцію” знесеного історичного будинку. У свою чергу мер Києва Віталій Кличко заявив, що міська влада готує звернення до правоохоронних органів щодо перевірки законності дій власника по знесенню 200-річного будинку по вулиці Ярославська, 13 Б. Також буде ініційовано розірвання Київрадою договору оренди на згадувану будівлю.
Слід зауважити, це не перший випадок знищення “занедбаних” пам’яток архітектури у столиці та зокрема на Подолі. Ввечері, 3 серпня, на вулиці Волоська 5, загорівся будинок 1833 року побудови, який є історичною пам’яткою. Активісти заявили, що це дуже схоже на підпал, до речі вже третій з 2018 року, та звинуватили у підпалі будівельну мафію. Гасити пожежу ДСНС заважав “низький тиск в у водомережі”. Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за фактом підпалу. У поліції запевнили, що в рамках провадження призначено відповідні експертні дослідження та проводяться заходи по встановлення осіб, причетних до цього злочину.
Читайте: У Києві горіла архітектурна пам’ятка першої половини XIX століття
Фото: Facebook Дмитра Перова