Детективи Національного бюро України (НАБУ) провели обшуки в приватних компаніях, дотичних до постачання продукції оборонної промисловості у межах кримінального провадження щодо можливої розтрати державних коштів. Йдеться про постачання Силам оборони тепловізійних приладів. Загальна сума контрактів становить майже 1,5 млрд гривень. Є авторитетна думка, що НАБУ працює вкрай непрофесійно й “кошмарить” не тих, кого треба.
Про це, як передає KВ, йдеться в повідомленні Національного бюро України (НАБУ).
“…встановлено, що одна з цих компаній уклала низку контрактів на постачання силам оборони тепловізійних приладів. Загальна сума контрактів – майже 1,5 млрд гривень, з яких компанія отримала передоплату (від 80 до 100%). Попри це, відбулось порушення строків постачання на понад 9 місяців…”, – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що крім того станом на початок серпня компанія так і не поставила продукцію на суму майже 200 млн гривень.
“Закордонні компанії, афілійовані з компаніями-постачальниками, перебувають у фокусі уваги західних правоохоронців за фактом можливої легалізації (відмивання) коштів”, – зауважили в Бюро.
Як наголосили у НАБУ, перед початком обшуку представникам компанії надали ухвалу про проведення обшуку та запропонували добровільно видати необхідні слідству речі та документи. Після відмови було прийнято рішення щодо проведення обшуку.
Наголошується, що під час обшуку основного офісного приміщення детективами не вилучалась комп’ютерна техніка, всі необхідні відомості було скопійовано на місці за участю спеціаліста.
“Рішення про вилучення документів приймалися з урахуванням доводів представників постачальника про їх необхідність в поточній діяльності. В іншому офісному приміщенні вилучено 2 особисті ноутбуки працівників у зв’язку з необхідністю їх експертного дослідження та неможливістю детального огляду безпосередньо на місці обшуку”, – зазначили в Бюро.
Згідно з повідомленням, “окреме копіювання конструкторських креслень і документації, програмних продуктів, які є інтелектуальною власністю товариства, не здійснювалось”.
Як пояснили в НАБУ, виявлений сейф зламали, “оскільки ключі від нього працівники компанії не надали”.
“…можливі неправомірні дії детективів НАБУ стануть предметом перевірки управління внутрішнього контролю за участі Ради громадського контролю при НАБУ”, – підкреслили в повідомленні.
У Бюро зауважили, що розслідування триває, “встановлюються, включно з використанням засобів міжнародного співробітництва та фінансової розвідки, всі обставини укладання контрактів та напрямки використання коштів, одержаних від Міністерства оборони України”.
У повідомленні НАБУ не уточнили назву компанії, утім, з допису на Facebook -сторінці керівника виробника охолоджених тепловізійних прицілів Archer Олександра Яременка відомо, що Бюро прийшло з обшуками до них. “Провели обшуки в офісах та в будинках співробітників, вилучили телефони, комп’ютери та документи, що стосуються виконання державних контрактів”, – повідомив Яременко.
Він заявив, що ухвала суду, з якою якою прийшли слідчі НАБУ, містить 90% брехні, а суд виносив рішення, не перевіривши інформацію. Крім цього, здивування викликало те, що правоохоронці копіювали конструкторські креслення і документацію, програмні продукти, які є інтелектуальною власністю компанії і держави. “Дуже сподіваюсь, що ця документація не потрапить за кордон до наших конкурентів”, – написав керівник компанії.
Військовий Юрій Гудименко зазначив на своїй Facebook-сторінці, що цей обшук є свідченням “тотальної некомпетентності правоохоронців”.
Нагадаємо, у вересні 2023 року ВР підтримала призначення колишнього голови Фонду державного майна України (ФДМУ) Рустема Умєрова на посаду міністра оборони замість звільненого Олексія Резнікова.
Читайте: Рада призначила Рустема Умєрова міністром оборони
Фото: НАБУ