Група народних депутатів з фракцій “Слуга народу” та “Голос” зареєстрували у Верховній Раді (ВР) законопроект, який звільняє від оподаткування податком на додану вартість (ПДВ) та акцизним податком ввезення транспортних засобів учасниками бойових дій (УБД), що захищають Україну від російської агресії. Крім них пільгу пропонується надати й власникам автомобілів, які знищені внаслідок бойових дій. При цьому, три роки поспіль після реєстрації автівки її не можна буде продати чи передати в користування.
Про це KВ стало відомо з законопроекту №7499 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з ввезення транспортних засобів учасниками бойових дій та іншими категоріями осіб”.
“Учасники бойових дій, які захищають суверенітет та територіальну цілісність нашої держави повинні отримати можливість забезпечити себе транспортним засобом в пільговому порядку, беручи до уваги їх вагомий внесок у забезпеченні існування нашої держави та стримуванні агресора. Те саме стосується і осіб, транспортні засоби яких були знищені під час вторгнення Російської Федерації. Беручи до уваги тактику ведення бойових дій окупантом, яка полягає в цілковитому знищенні населених пунктів, кількість знищених транспортних засобів є досить значною, а цілі сім’ї в результаті опинились без засобів для пересування”, – мовиться в Пояснювальній записці до законопроекту.
Ним, отже, встановлюється, що “Звільняються від оподаткування операції із одноразового ввезення на митну територію України учасниками бойових дій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, з моменту початку дії воєнного стану, (…) а також фізичними особами – власниками транспортних засобів, які визнані фізично знищеними внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД у митному режимі імпорту”.
У товарній позиції 8703 згідно УКТ ЗЕД класифікуються легкові автомобілі та інші, призначені головним чином для перевезення людей, включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони та гоночні автомобілі.
Таке звільнення від оподаткування, за законопроектом в запропонованій депутатами редакції, застосовується протягом дії правового режиму воєнного стану та протягом одного року після його припинення або скасування.
При цьому, транспортний засіб, який був звільнений від оподаткування, “не може бути відчужений та/або переданий у володіння, користування або розпоряджання (в тому числі на підставі довіреності) третім особам протягом трьох років з моменту його державної реєстрації”.
У випадку подальшого продажу такого авто або його передачі у володіння чи користування, сума несплаченого податку підлягатиме сплаті за ставками, що діяли на момент подання митної декларації при ввезенні транспортного засобу в Україну.
Як інформувала KВ, 21 червня ц.р. ВР прийняла в цілому проект акту, що відновлює з 1 липня 2022 року оподаткування імпорту, в тому числі – розмитнення автівок. Автори законодавчої ініціативи кажуть, що це – задля наповнення держбюджету і щоб не було “надмірної конкурентної переваги” імпорту порівняно з вітчизняною продукцією. Наразі цей законопроект передано на підпис президенту Володимиру Зеленському (на момент виходу новини президент ухвалений Радою проект закону ще не підписав; на підписання чи ветування законів у президента є 14 днів).
Тим часом Кабінет міністрів вніс у ВР законопроекти про нові правила розмитнення авто – без урахування вартості транспортного засобу. Натомість формула розрахунку складатиметься з віку, типу і об’єму двигуна, а також ексклюзивності автівки. Цей документ опрацьовується у профільному парламентському комітеті.
Читайте: Кабмін пропонує Раді нові правила розмитнення авто
Фото: Hotline.Finance