НАЗК закликало ВР не приховувати від суспільства дані про осіб, які вчинили корупційні злочини

НАЗК закликало ВР не приховувати від суспільства дані про осіб, які вчинили корупційні злочини

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) розкритикувало внесені комітетом Верховної Ради (ВР) з питань правоохоронної діяльності правки до законопроекту, який на думку парламентарів має удосконалити систему притягнення до відповідальності осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, за порушення порядку подання декларацій. 

Про це KВ стало відомо з повідомлення пресслужби НАЗК. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

“4 вересня 2023 року парламентський Комітет з питань правоохоронної діяльності зробив крок назад в антикорупційній реформі, підтримавши низку суперечливих норм в проекті закону “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України щодо удосконалення порядку притягнення до відповідальності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” (№9587-Д)”, – йдеться в повідомленні. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

В НАЗК зазначають, що прийняття законопроекту 9587-Д з внесеними правками передбачає приховування від громадян, журналістів та керівників даних Реєстру осіб, які вчинили корупційні та повʼязані з корупцією правопорушення

“Цим законопроектом планується не внесення до Реєстру відомостей про осіб, яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, а також видалення більшості вже наявних відомостей про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення.Це, зокрема, призведе до того, що спеціальні перевірки керівників на державній службі та в органах місцевого самоврядування у частині перевірки притягнення особи до відповідальності за вчинення корупційних  та повʼязаних з корупцією правопорушень, стануть фікцією”, – повідомляють в НАЗК. 

Також повідомляється, що правки планується внести до статті 366-2 Кримінального Кодексу України, які фактично унеможливлюють притягнення до кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях щодо орендованого майна.

“Запропонована правка передбачає, що у разі, якщо службовець не задекларував орендоване майно, то під час визначення покарання враховуватиметься лише та сума, яку декларант має платити за оренду такого майна. Якщо декларант вказує, що користувався квартирою безкоштовно або занижує її вартість, то уникає кримінальної відповідальності”, – зазначають в НАЗК. 

Крім того, правки планується внести до статті 39 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статті 59 Закону “Про запобігання корупції”, які породжують підстави невключення до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення за недостовірне декларування.

В НАЗК наголосили, що подання у декларації завідомо недостовірних відомостей є суттєвим адміністративним правопорушенням, і тому запропоновані зміни до законопроекту №9587-Д в редакції до другого читання є неприпустимими з наступних підстав:

  • створюються підґрунтя для залишення особи на посаді у випадках, коли така особа підлягає звільненню

  • створюються умови для призначення на службу особи у випадках, коли така особа не може претендувати на посади державної служби

  • створюються умови для невключення таких осіб до Реєстру.

“НАЗК акцентує, що публічність інформації про осіб, що вчинили корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення, є вимогою громадян України. 89% громадян України вважають корупцією другою після війни найбільшою проблемою. Вочевидь, окремі представники влади вважають по іншому.  Ні Президент, ні Премʼєр-міністр, ні інші керівники у разі таких змін не зможуть запобігти призначенню особи, яка була причетна до корупційних практик, на посаду”, – додають в НАЗК. 

Нагадаємо, в липні Верховна Рада прийняла за основу законопроект про відновлення електронного декларування в умовах воєнного стану. Це стосується осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Враховуючи воєнний стан, пропонується обмежити публічний доступ до деякої інформації в деклараціях. Але на думку антикорупційних активістів, “дірки” в деклараціях прописані в законі не задля безпеки в умовах війни, а щоб приховати реальні статки декларантів.

Читайте: ВР збирається відновити декларування для чиновників та депутатів  

Фото: Погляд  

КиївВлада

Автор:
Павло Башинський
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачала Згурівка
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачала Згурівка
09:00 У серпні в Згурівці через Prozorro було зроблено замовлень на понад 11 млн гривень. Цей місяць відзначився укладенням двох “довгограючих” угод – на…
Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”
Кримінальний капремонт: Нацполіція розслідує “оновлення” столичного кінотеатру “Краків”
09:00 Правоохоронці вивчають факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітального ремонту кінотеатру “Краків” у Дніпровському районі столиці. У Нацполіції зазначають, що…
З-під окупації – у нове життя: як фермер з Приазов’я відновив свою справу з вирощування часнику на Київщині
З-під окупації – у нове життя: як фермер з Приазов’я відновив свою справу з вирощування часнику на Київщині
13:00 За даними ФАО, понад 150 тис. фермерів безпосередньо постраждали від війни та були змушені мігрувати. У складному становищі найбільше опинилися аграрії, які займалися…
Banner
QlU7mDx4