Президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету міністрів із залученням Генштабу створити Сили безпілотних систем у структурі ЗСУ. Окремий род сил має стати одним з ключових – на чому давно наполягають як військові, так і цивільні експерти. Президент від Міноборони пропозицій щодо спеціальних підрозділів та посад під роботу з дронами, ефективного тренування операторів, систематизації набутого досвіду, постійного масштабування виробництва БпЛА.
Про це KВ дізналася з президентського указу №51/2024 “Про нарощування спроможностей сил оборони”, підписаного Володимиром Зеленським 6 лютого 2024 року.
“Кабінету Міністрів України із залученням Генерального штабу Збройних Сил України опрацювати питання щодо створення у структурі Збройних Сил України Сил безпілотних систем як окремого роду сил та за результатами опрацювання внести відповідні пропозиції на розгляд Ради національної безпеки і оборони України”, – сказано в документі, який набув чинності по облікуванню на Офіційному інтернет-представництві Президента України.
В преамбулі сказано, що указ виданий для “нарощування спроможностей Збройних Сил України щодо використання безпілотних та роботизованих повітряних, морських та наземних систем, забезпечення готовності до застосування таких систем за призначенням”.
Володимир Зеленський окремо сказав у відеозверненні з цього приводу, що Сили безпілотних систем ЗСУ “це не питання майбутнього – це те, що повинно дати цілком конкретний результат уже найближчим часом. (…) Зараз перелік завдань чіткий: спеціальні штатні посади під роботу з дронами, спеціальні підрозділи, ефективне тренування, систематизація досвіду, постійне масштабування виробництв і залучення найкращих ідей, найкращих спеціалістів у цю сферу. Це завдання і для армії, і для Міністерства оборони та уряду загалом”.
Як інформувала KВ, 5 лютого класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) поповнилася новою професією – “оператор БпЛА”. Зазначається, що мета профдіяльності – організація відеоспостереження, пошуку, ідентифікації та визначення координат об’єктів, аеровідеозйомка тощо.
19 грудня 2023 року в державному інформаційному агентстві “Укрінформ” за ініціативою KВ відбувся круглий стіл на тему “Актуальні проблеми навчання операторів БПЛА”. Йшлося про те, що крім збільшення виробництва різноманітних безпілотників для ЗСУ вкрай потрібне збільшення кількості навчених операторів БПЛА, які матимуть відповідні державні сертифікати й зможуть ефективно нищити російських окупантів і проводити аеророзвідку. Щоб досягти цього, потрібно, щоб Міністерство оборони України внесло зміни до деяких своїх нормативних актів, а також за участі виробників БПЛА, навчальних центрів і Міністерства освіти та науки України розробило та затвердило відповідні державні навчальні програми, а також сертифікування навчених операторів БПЛА. Крім того, в вирішення цього завдання велику роль можуть і мають відіграти органи місцевого самоврядування та військові адміністрації.
Згодом про це ж наголосила Національна асоціація підприємств оборонної промисловості України (NAUDI), яка звернулась із відкритим листом до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та Міністра оборони Рустема Умєрова, закликаючи високопосадовців прийняти на уряді такі нормативні акти, щоб держава не лише закуповувала безпілотні системи у приватних виробників, а й фінансувала навчання операторів дронів.
Читайте: Оператори для мільйона дронів ЗСУ
Фото: ВВС